18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

VÁLKA: Limity a rizika mírové mise

Nikdo si nepřeje vítězství Ruska na Ukrajině. Ale je opravdu dobrý nápad vyslat doprostřed zuřícího konfliktu mírovou misi? Jak daleko od ní bude k míru – a jak daleko k třetí světové válce?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Beneš 28.3.2022 7:30

A jak se tedy podle vás měly snažit lépe? Nařídit Ukrajině odevzdání Krymu a Donbasu Rusku? Zakázat jí byť jen pomyšlení na vstup do NATO a EU? Chválit Putina za jeho přístup o opozičním lídrům a novinářům? Nechat ho, ať si ve "své" části Evropy dělá co chce?

J. Karza 28.3.2022 7:48

Mohly nevytvářet bezpečnostní systém v Evropě sobecky na úkor Ruska. Mohly provádět realistickou, na udržení míru orientovanou zahraniční a bezpečnostní politiku. Mohly nalézt pro Ukrajinu řešení prostřednictvím diplomatických jednání.

P. Beneš 28.3.2022 8:47

Aha, takže byste si představoval na straně Západu jakési vyjednavače typu pánů Chamberlaina a Daladiera, kteří by s Putinem a Lukašenkem dojednali dohodu o Ukrajině?

J. Karza 28.3.2022 9:00

To jsou špatné příklady. Spíš bych chtěl vidět diplomaty typu knížete Metternicha, nebo vévody Talleyranda. To byli skuteční architekti bezpečnosti.

A. Stárek 28.3.2022 8:49

Rusko nanapadlo Ukrajinu kvůli nějaké její politice. Ani kvůli politice Západu. Nechápu, proč se tyhle názory pořád objevují, když Putin dával jasně najevo dlouho, co chce a zcela natvrdo to řekl, když tu "speciální operaci" veřejně oznamoval - Ukrajina podle něho nemá právo na samostatnou existenci, je to součást Ruska (stejně tak i některé další nyní nezávislé státy). Na pozadí Putinovy politiky a agrese je téměř mysticismus a jeho přesvědčení o svém poslání vytvořit třetí ruské impérium (první bylo carské, druhé sovětské). Z tohoto pohledu dává jeho jednání jasný smysl - a současně to taky říká, že nemá smysl s ním logicky argumentovat, nebo jednat o nějakých hranicích. On uznává jen ty hranice, které si vytvořil ve své hlavě a sám od sebe se na Ukrajině nezastaví, i kdyby ji vojensky porazil, protože jeho poslání by tím samozřejmě neskončilo.

D. Fajfr 28.3.2022 13:09

R^

M. Grundmann 28.3.2022 1:17

Je škoda, že to říkáte až teď a ne před aspoň 2 měsíci. Třeba by Vás někdo poslouchal a válka by nebyla.

P. Hák 28.3.2022 6:55

Řada lidí to říkala, ale cíle vlády naší i vlád jí nadřízených byly jiné.

M. Grundmann 28.3.2022 9:09

Z metody vyjednávání se dají odvodit cíle politiky. Pokud je jednání nekompromisní, druhá strana nemá ve skutečnosti na dohodě zájem a konflikt považuje za přijatelné řešení. Problém je v tom, že nekompromisní přístup je často povahový rys člověka a není vždy nejlepším řešením určité situace.

Proto si kladu otázku, do jaké míry je nekompromisní americký přístup skutečně racionální strategií USA a do jaké míry je pouze důsledkem povahových rysů lidí rozhodujících o politice USA.

P. Hák 28.3.2022 21:28

Souhlasím.