14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

ÚVAHA: Nešťastná Francie

Tento článek nebude o posledním islamistickém útoku ve Štrasburku. Podnětem k jeho napsání byly několikatýdenní protesty „Žlutých vest“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 18.12.2018 13:00

"Šťastná".

Kde jinde bychom tu rovnost, volnost, ........ našli?

Přeji nám, abychom tak neblbli. Máme štěstí, že naše makovice Přemyslovci, KareIV, Habsburkové uhnětli dobře. Někdo říká, že čecháčkovsky.

Relativně, vzhledem třeba k našim nadsousedům za Erzgebirge.

P. Moravec 18.12.2018 12:58

Re: Ale pane Drápal, co to žvaníte,

Ne, pan Drápal nežvaní pane Houžňáku. To vy se tady blýskáte znalostmi, které byť jsou obdivuhodné, nejsou k tématu. Téma totiž nebylo početní - kolik a kde bylo zabito a kolik zbylo, ale morálně-společenské. A sice, že jistá země se z jistých důvodů rozhodla svou vládní mocí zaútočit na část společnosti. Proč ? Protože v té době pro ní byla nebezpečná. Proč ? Protože vyznávala vyšší morální hodnoty, než společnost většinová a to, jak známo, se neodpouští. Pan Drápal tedy správně poukazuje na jeden z možných důvodů dnešního úpadku Francie (zřeknutí se Boha, nahrazení Jeho řádů, řády lidskými) a je úplně jedno, jestli byli tehdy protestanté vyhlazeni úplně, či čístečně. Škoda, že Vám toto nedochází...

P. Harabaska 18.12.2018 12:56

Pan autor má v řadě věcí bezpochyby pravdu.

Jenže jsou věci, kterým nerozumí. Nerozumí, proč kraválisti na ulici rozbíjejí výlohy a zapalují automobily. Kraválisti to dělají proto, aby si někdo všimnul, že jsou nespokojení, že jsou věci, které považují za (pro ně) důležité. Kdyby chodili ti nespokojení po ulicích třeba i se svíčkami v rukou a žmoulali kuličky krucifixu, nikdo by si jejich požadavků ani nevšimnul, nikdo by je nebral na vědomí. Vyzkoušejte si to s vaším sousedem, který se v obýváku sousedícím s vaší ložnicí dívá i po půlnoci na hlasitě puštěnou televizi, zatímco vy ráno musíte jít vyspalý do práce. Váš jakkoli naléhavý šepot stížnosti vůbec nezaznamená. Ale zkuste mu zabušit pěkně pěstí na dveře. Určitě bude reagovat. Možná vám vyhoví, možná vám dá přes i hubu. Ona vlastně ta Macronova demokratická policie těm protestujícím také neukázala nic jiného než ten druhý způsob reakce. Nějaká další reakce se dostavila až posléze.

F. Kusák 18.12.2018 12:22

Re: Skutečnost je jednoduchá:

Myslím, že tato podivná hedonistická víra je problémem celého západu, totiž, že se všechno dá docílit bez námahy a pokory. Jsem přesvědčen, že to tak ani nemyslíte. Čtu Vaše příspěvky. O globalizaci nemluvím a myšlení Francouzů docela znám. Něco mně je sympatické, ale jejich namyšlenost a zahleděnost do sebe je přehnaná. Můj názor, prosím.

F. Kusák 18.12.2018 12:14

Re: Autor nemá pravdu až na to, že ztotožnil jedno ho%vado,

Macron určitě není horší než jiní francouzští prezidenti (vyjma snad de Gaulla, ale to jsou osobní sympatie, i když argumentačně doložitelné). Je to takový průměr a nechci být jeho advokátem, sympatický mi rozhodně není. Chyby vidím spíše v extrémním očekávání Francouzů a víru , že se dá něco zázrakem a bezbolestně změnit.

Jinak je důležitější, jak situace ovlivní ostatní Evropu a zejména nás.

S. Netzer 18.12.2018 12:09

Re: rozbíjení výloh

Asi ta pravidla moc dobře "neurčil", když volby vyhrál ten blb s přehazovačkou.

F. Kusák 18.12.2018 12:02

Re: Zcela zásadně a přímo pobouřeně

Sdílím s Vámi Vaše názory a obecně řečeno, ono je to ve skutečnosti vždy mnohem složitější, jenže časem se vytvoří takové zkratkovité chápání dějin.

P. Zinga 18.12.2018 12:00

Re: Vyhánění čerta ďáblem.

Pane Studente, dovolím si Vám pouze připomenout (připomenout, protože předpokládám, že Vám jsou známé) hrůzy, kterých se dopouštěli bohabojní.

Myslím, že by věřící měli odpovědět na otázku: je Bůh pouze vševědoucí či všemohoucí (všeurčující)? Říká se přece, že bez Boží vůle ani lístek ze stromu nespadne. A co "Děj se vůle Boží",heslem, se kterým táhli do boje?

Ne, nesouhlasím s názorem, že víra v Boha dělá lidi lepšími. A společnosti už vůbec ne. Morálku si musí společnosti , tedy hranice morálky, stanovit sami.

M. Mikulec 18.12.2018 11:51

Re: rozbíjení výloh

Pro Netzera je novinka, že kdo má prachy, určuje pravidla. :-)))

P. Zinga 18.12.2018 11:44

Re: Skutečnost je jednoduchá:

Ale jo, já ale tvrdím, že vztahovat to na všechny je klišé. V mém oboru to moc ošidit nešlo a co víc_ ani nebyl nějaký obzvlášť velký zájem to ošidit. Protože jsme svou práci měli rádi. A myslím, že tak to bylo i u mnoha jiných profesí, kde byl člověk na odvedenou práci hrdý.

V. Student 18.12.2018 11:37

Re: Lidi se už konečně zvedli.

Asi tak.

V. Církva 18.12.2018 11:36

Několik poznáme autorovi

S některými částmi članku bych celkem souhlasil ale. Reformu Francie potřebuje, ale Macron ji dělá tí francouzským arogantním způsobem obohaceným o moderní ekoterorismus. To je jeden z důvodů proč se vestami souhlasím. Jakkoliv je pravda že takové věci se mají řešit ve volbách. Přesto, někdy se demonstrovat musí (to že se přiživí frustranti kteří ničí všechno je stinna stránka za kterou bych vesty až tak neobviňoval).

Co se týká “prokletí” Francie a vraždění Hugenotů, něco na tom je. Ano protestanté vznikli proto, že církev potřebovala obnovu, byla příliš spjata s mocí a nebylo páky která by to změnila. Nakonec protestantismus pomohl především církvi. Vznikla pluralita a církev se změnila do té míry že je dnes mnohem mystičtější a víc o víře a původnímu. Bohužel naopak někteří protestanté se příliš zesvětštili.

Je skutečně možné že jedna z příčin francouzské revoluce mohlo být vraždění Hugenotů, v každém případě nějaké neřešené problémy byly příčonou. Anebo taky ne. Kolik lidí dnes bezdůvodně plive na Křesťany?

Jinak autor pravděpodobně neví o sv. Kateřině z Labouré a jiných významných francouzských katolících kteří se zasloužili o povznesení církve a byly v konfliktu se socialistickými revolucionáři (i když u Kateřiny šlo už o tu dalši, komunu v roce 1871 což bylo ale už po té Velké revoluci 1789. Přesto se Francouzi mají čeho chytit. Třeba svaté Kateřiny. Sv. Bernadetty nebo Johanky z Arcu. Jenže to nedělají. To je pravda a je to špatně.

A. Alda 18.12.2018 11:26

Tak jest.

A. Alda 18.12.2018 11:23

Lidi se už konečně zvedli.

U nás byla fingovaná smrt studenta na Národní taky jen jiskrou, která zvedla lidi k odporu proti režimu. A nešlo jim o vyšetření smrti toho studenta, ale o svržení režimu. Vždy musí být nějaká jiskra. A je-li v kamnech připraveno, hoří to.

A. Alda 18.12.2018 11:21

Zcela zásadně a přímo pobouřeně

nesouhlasím s Vaším odstavcem čtrnáctým. To jsou lži, nesmysly, bláboly.

Británie zrušení otroctví naopak velmi intenzivně bránila. Byl to jeden z nejspornějších bodů jednání vítězných mocností ve Vídni v letech 1814-1815. Právě kvůli Británii. Metternich to sice vyhrál a zrušení otroctví prosadil, ovšem jen na kontinentu, nikoli na mořích. Ještě pár desítek let trvalo Británii, než začala námořní obchod s otroky potírat.

Podobně s tím divokým kapitalismem. Nebyla to Británie, kdo zavedl všeobecné sociální (důchodové a zdravotní) pojištění pro dělníky, ale Německo. Zkracování pracovní doby si v Británii museli lidé těžce prosazovat stávkami, v Německu to Bismarck a císař nařídili shora. Obdobně s dětskou prací - v Prusku nikdy nebyly továrny plné dětí jako v Británii.

V. Student 18.12.2018 11:04

Re: Vyhánění čerta ďáblem.

Nešlo. Je to mantra, kterou budou pořád opakovat. I tehdy, budou-li předloženy historické důkazy, kam to lidstvo dotáhlo, když vyšší morálku nahradilo svou vlastní. A další důkazy budou předkládány. Čína geneticky modifikuje lidstvo. Proč by neměla? Vždyť je to ve prospěch všech, aspoň to tihle "novátoři" vždycky tvrdili. Taky odebírání orgánů osobám, úředně prohlášeným za méněcenné, tedy vězňům, je bohulibé. Zločinec nebude páchat, a ještě prospěje celku!

Máme tady novou morálku, a dovolí si jí každý, koho nebude možné účinně sankcionovat, tedy velké země. A časem se od tohoto morálního požadavku odstoupí úplně, protože skutečnost, že některé země se dostávají vědecky hodně dopředu jen proto, že se takovými okolky nezatěžují, se nakonec ukáže jako rozhodující.

Ekonomické nůžky? Budou směšné v porovnání s lidskoprávními. Nemyslím těmi srandovními lidskými právy typu tras...atd.gender, kvótami na povolání a migraci, myslím těmi opravdu nezadatelnými a stěžejními, jako je stejné postavení před soudem či u lékaře. Zárodky toho stavu je možno dnes dobře vidět v Severní Koreji, ale netřeba chodit tak daleko. Tendence k tomu, abychom si někteří byli rovnější než druzí, lze velmi zřetelně pozorovat všude. Člověk k tomu má sklony, a jestli zmizí hlídací pes vyšší morálky, skončíme špatně, pane Remeši. Moc špatně.

M. Mikulec 18.12.2018 10:59

Poslechněte si pana Robejška,

jak komentuje situaci nejen ve Francii:

https://www.youtube.com/watch?v=_xPALjFDZgM

V. Student 18.12.2018 10:52

Re: Autor nemá pravdu až na to, že ztotožnil jedno ho%vado,

Macron své původní rozhodnutí zrušil, a protesty se ještě zvýšily. Takže jsou tady ještě jiné důvody, dnes závažnější. Oxid uhličitý byl spíš jiskrou, která tenhle podivný požár zažehla.

V. Petr 18.12.2018 10:46

Protestanty násilně rekatolizoval či vyhnal až Ludvík XIV

Ale základ k tomu položil již kardinál Richelieu v rámci svých snah o centralizaci! Mimochodem, v rámci téže snahy byl pro "čarodějnictví" upálen i katolický kněz Grandier.

P. Lenc 18.12.2018 10:40

Re: Skutečnost je jednoduchá:

Myslím si, že pravdu máte pane Prokope vy.Pane Zingo, pokud to je "klišé", tak neznáte francouzkou mentalitu, velice podobnou té italské.Tím nechci nějak "zhazovat" váš názor na práci a to zdůrazňuji, části pracovníků za socíku.Mohl bych vám popsat třeba pracovní morálku mnoha dělníků a technických pracovníků, doslova flákačů a pracovníků, kteří odváděli perfektní práci, kterou se právě komunisté chlubili.A tak nějak podobně to vypadá ve Francii.

V. Petr 18.12.2018 10:39

Bohužel, má své prsty všude!

Už aby ho vzal čert!

V. Petr 18.12.2018 10:34

Autor nemá pravdu až na to, že ztotožnil jedno ho%vado,

totiž Macrona s jiným ho%vadem, totiž Obamou.

Původní program, proti kterému hnutí žlutých vest povstalo se netýkalo potřebných reforem, ale NEUVĚŘITELNÉ RUDZELENÉ ZHŮVĚŘILOSTI, totiž "ekologizace" francouzské ekonomiky. Všichni, pozoruji to v médiích, jako by "zapomněli," že původním impulzem byl debilní "boj proti emisím CO2!" Hold se teď "nehodí" o tom mluvit. Že to nevidí ani autor, nechápu!

P. Remeš 18.12.2018 10:27

Re: Vyhánění čerta ďáblem.

Šlo by to nějak empiricky doložit, že "kdo se nedokážeš obejít bez "vyšší moci", není svobodný"? Historická zkušenost, jak ji zažívám já, říká spíše opak ...

P. Zinga 18.12.2018 10:23

Re: Skutečnost je jednoduchá:

KLišé, pane Prokope, klišé...

Jistě, byli takoví, jako jsou i dnes, ale v mém okolí se za socialismu tvrdě pracovalo.

Kapitalisticky žila velká část dnešních "progresivních " podnikatelů: pumpaři, zelináři, veksláci a pod.

S. Netzer 18.12.2018 10:14

Re: rozbíjení výloh

:-))))

V Budapešti taky "organizoval" protesty.

Má své prsty ve všude, zloduch.

F. Houžňák 18.12.2018 10:11

Já jsem tu druhou část četl jenom francouzsky,

tak nevím, ale obecně je to slabší, a ten poslední díl je už vůbec slabota. Merle to dopsal a umřel, a je to vidět.

P. Dvořák 18.12.2018 10:08

Re: Správnější je původní srovnávání s Německem.

Máte na mysli německý průmysl, francouzské vinice nebo snad dokonce kavárny kolem Eifelovky?

M. Prokop 18.12.2018 10:07

Re: Děkuji za výstižnou reflexi.

Osobně neobviňuji boha (jakéhokoliv) z ničeho. Ze všeho obviňuji lidi, kteří konají a na boha se vymlouvají.

M. Prokop 18.12.2018 10:06

Re: Skutečnost je jednoduchá:

Jen jestli to není dle starého hesla obyvatel zemí reálného socialismu, "chceme socialisticky pracovat a kapitalisticky žít!"

V. Novák 18.12.2018 10:05

Re: No, já mám pouze informace, které má každý,

A navíc jsou výtečně přeloženy - tedy Dědictví otců až Svítání, příhody Petra Emanuela ze Sioraku už nejsou tak dobře ani napsány ani přeloženy.