4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Kauza Kolumbus

Když jsem v roce 2015 čekal tři týdny na posádku v Bostonu, chodil jsem do downtownu přes park Kryštofa Kolumba, a tudíž kolem sochy tohoto mořeplavce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 4.7.2020 21:02

Jestli on si Gavin nevymýšlí, nebyl by první.

F. Houžňák 4.7.2020 21:00

Jestli on si Gavin nevymýšlí. Nebyl by první.

M. Pivoda 4.7.2020 20:20

Pro P- Lenze: Já s vámi vůbec nevedu spor o vzdálenou minulost (kterou mimochodem velmi hezky popsal Benjamin Franklin v životní fázi svého podnikání), ale reaguji na autorovy obavy z blízké budoucnosti, když v závěru svého článku píše toto:

"... Nu a bostonští progresivisté, a vůbec progresivisté celého západního světa, dělají vše pro to, aby k čínské nadvládě došlo co nejdříve. Užiteční idioti, řekl by Lenin."

Závěr: Blízkou budoucnost světa více ovlivňují zjevné chyby ekonomů (s jejich vrozenou arogancí). A upozornil na to profesor Harvardské školy byznysu, C.M. Christensen, aniž by to považoval za sebemrzkačství.

J. Kraus 4.7.2020 20:06

Podle knihy Gavina Menziese, bývalého velitele ponorky Royal Navy, čínští admirálové s obřími loděmi pokladů dopluli skoro všude, jen ne Evropy. Byli v Austrálii, na Novém Zélandu, z východu propluli Magalhaesovým průlivem a vrátili se do Číny přes Tichý oceán. Výprava jiného admirála obeplula mys Hoorn. Po celém světě zůstaly vztyčené čínské stély nebo vyryté nápisy, bezpočet artefaktů ze začátku 15.století. Má ta kniha 451 stran vzrušujícího čtení, vše podepřeno fakty, logickými dedukcemi, citacemi ze starých cestopisů a kronik, mapami. Autor sjezdil celý svět aby to dal dohromady a ve finále se mu (na youtube) osobně klaní nejvyšší admiralita Lidové Číny, vše prozářeno nefalšovanými čínskými širokolícími úsměvy. Autor měl až do svých pěti let čínskou vychovatelku. Prostě naprosto perfektní až na záhadu, jak ty obří lodě vlastně dokázaly plout a manévrovat. Že byly opravdu mamutí, potvrzuje třeba Benátčan da Conti, který takovou viděl zakotvenou v Kalikatu, což se píše v knize Předchůdcové Marca Pola. Udělala ta loď dojem na něj i na mne, který to četl před mnoha lety. Menzies cituje i jiné.

Menzies neuvádí celkový popis lodě pokladů, detaily jsou roztroušeny po textu. V obrazové příloze je mapa tehdejších loděnic nebo dokonce fotka Čínské zdi, nikde ale ani pokus o kresbu takové lodi. Výtlak prý 3400 tun, délka 480 anglických stop, šířka 180 stop, byla rozdělena na několik částí spojených klouby, jen kormidlo měřilo 11 metrů, devět stěžňů ve více řadách se čtyřúhelníkovými plachtami. A pozor, měla tupou příď, ploché dno bez kýlu a jak Menzies píše, nemohla křižovat proti větru. A přesto takové lodi bezpochyby existovaly a plavily se přes oceány, nejen s monzuny do Afriky. Zde je rozum prostého suchozemce v koncích.

Jejich éra trvala pár desítek let. Před nimi pouze jednoduché džunky, po nich též. Objevily se z ničeho a stejně rychle zmizely. A odbočme jinam: Římané vozili obilí z Afriky taky jakýmisi obřími loděmi a taky dnes o nich nevíme nic.

P. Hatina 4.7.2020 19:02

Aby ta představa byla ještě grotesknější. když si odmyslíme ten vliv Západu, tak potom by celou Ameriku obsadili Rusové, potom co v 18,století kolonizovali Aljašku. To už by se ti navrátilci z minulosti opravdu podivili, až by je doma uvítali místní bolševici.:))))

M. Koutný 4.7.2020 18:08

V arabských dějinách je jediné období, kdy měl islám nakročeno k tomu, stát se světovým hegemonem nikoli samotnou vojenskou silou, ale mohutným rozvojem vědy a kultury. Jedná se o vrcholné období Cordobského chalifátu, zejména za vlády posledního chalífy Hišáma II. Toto období, které by se dalo nazvat renesancí islámu a bylo provázeno obrovskou náboženskou tolerancí, skončilo po Hišámově smrti návratem jeho nástupců k tradiční, dogmatické formě islámu, které udusila jakýkoli vědecko - technický pokrok a umožnila křesťanské Evropě získat technologickou převahu. Ta pak nakonec vedla k úspěšné reconquistě.

Veškerá ostatní "arabská vzdělanost" byla dílem nucených konvertitů k islámu, zejména z řad zoroastristů z Persie, Turkmenistánu a dalších ovládnutých území - nejznámější je asi Avicenna. Něco ještě dokázali jejich žáci a dál už cesta nevedla. Sami Arabi (kromě výše popsaného) nic nevyprodukovali, naopak veškerou vzdělanost a pokrok udusili.

J. Vintr 4.7.2020 15:07

Někde jsem četl, že černé neštovice, které vyhubiliy většinu původních obyvatel amerického kontinentu, tam zavlekl nějaký černoch z Afriky ....

V. Husák 4.7.2020 14:49

Děkuji, skvěle napsané a poučné.

K. Salajka 4.7.2020 13:07

Mnohé věci připisované vzdělaným Arabům, předali Evropě jako pošťáci Dálného východu.

K. Salajka 4.7.2020 13:03

Pomatené studenty by jistě zastoupili absolventi Madrásů.

P. Moravčík 4.7.2020 12:23

Len taká drobnosť: rozvoj Arabov zastavil islám, nie chuť expandovať a dobýjať nové územia - tá chuť im nikdy nechýbala. Inak zaujímavý stroj času, vždy som mal rád alternatívne histórie vo sci-fi..

P. Moravčík 4.7.2020 12:20

R^;-D

F. Houžňák 4.7.2020 11:28

Kdoví kde jste bylo. Umělé inteligence si dneska strašně vymýšlejí.

P. Lenc 4.7.2020 10:53

Přesné!

P. Lenc 4.7.2020 10:52

Ale nikoliv Číňan, ale Evropan udělal Ameriku Amerikou.Zvláštní, že pane Pivodo.;-D

M. Pivoda 4.7.2020 10:34

Cituji: "Když jsem v roce 2015 čekal tři týdny na posádku v Bostonu, chodil jsem do downtownu přes park Kryštofa Kolumba, a tudíž kolem sochy tohoto mořeplavce. ..."

Komentář: Souhrou okolností jsem v roce 2015 také byl v Bostonu. Byl jsem tam tehdy pozván na jednu univerzitu (v tom regionu). Ale za možné přiblížení ekonomické nadvlády Číňanů (někdy v naší blízké budoucnosti) se v době relativně nedávné zasloužili více američtí ekonomové, než ti frustrovaní občané, kteří dnes sundávají hlavu soše Kryštofa Kolumba. Proč? Ekonomický ukazatel ROA lze totiž rychle a radikálně zvýšit snížením jmenovatele (toho poměrového ukazatele), což se zařídí vývozem americké výroby (téměř čehokoliv) do levných zemí, jako je Čína.

A přesně to se také stalo. Jenže Číňané nebyli a nejsou hloupí (otroky z nich nikdo nikdy v historii neudělal). Navíc, jsou velmi pracovití a dokáží vylepšit získanou americkou technologii. Prostě dokáží inovovat.

Mořeplavec Kryštof Kolumbus určitě má své nezpochybnitelné historické zásluhy (jeho sochu bych proto neničil), ale do Ameriky nedorazil tento Evropan jako první. https://www.youtube.com/watch?v=R3GM3F7JZ2c

J. Vintr 4.7.2020 8:44

Jeno je v každém případě naprosto jisté. Nebýt Kolumbova (nebo jiného Evropana) objevu, nikdy by neexistovali pomatení studenti amerických univerzit.

J. Pokoutný 4.7.2020 8:10

Mj. ti nedoukové nevědí, že Kolumbus na americkou pevninu velice pravděpodobně nikdy ani nevkročil, natož aby tam někoho hubil.

J. Pokoutný 4.7.2020 8:09

Varianta B: Čína se věnuje zámořské expanzi a zanedbává pozemní armádu. Mezitím znovu sílí Mongolové a posíleni svými mandžuskými bratranci dobývají Čínu o 200 let dříve, čímž zámořská expanze končí. Ve stejné době země s největšími stříbrnými doly - Země Koruny České pod králem Karlem I. (z Minsterberka) dobývají postupně Sasko a rakouské země a ve spojení s Janem Zápolským porážejí Turky ve II. bitvě u Moháče... Vzniká velká a bohatá středoevropská monarchie.

J. Jelínek 4.7.2020 7:52

Skvělý článek, jenom ze své pozice neználka bych byl opatrnější s časovým vymezením toho, co nazýváme středověk, renesance a průmyslová revoluce. To je ovšem detail, nechť se pan Mrož nezlobí.

I. Polák 4.7.2020 6:40

Díky!! Zdravím z kohorty oněch všeználků, kteří...

J. Brunner 4.7.2020 0:48

R^R^R^

J. Jurax 4.7.2020 0:27

Hurá!

Mrož se po letech vrátil na Psa!

A píše stejně moudře jako dřív!