18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

ÚVAHA: Co se mi nelíbí na dnešním Západě

Za totality jsem s obdivem hleděl k Západu a hltal každou informaci z této strany. Můj obdiv ještě více vzrostl, když jsem tam v období dočasného uvolnění v r. 1967 mohl jako vysokoškolský student strávit letní prázdniny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 7.2.2018 11:24

Pro vysvětlení

není třeba chodit daleko. Na západě začal o dvě generace dřív styl výchovy, který se dnes tak propaguje u nás. Jenom ne žádný stress, každý musí mít právo zažít pocit úspěchu, tedy ve škole neznámkovat, hlavně se naučit žvanit a dlouze "diskutovat" o věcech, o kterých nic nevím protože se je naučit je obtížné a nezažívá se při tom snadno "pocit úspěchu". Není divu, když takto vychovávaní jedinci si přejí skleníkové prostředí si zachovat - od toho ony "chráněné prostory" - chráněné před názory které nechtějí slyšet. Inflace laciných titulů i neziskovek, které tyto "perspektivní mladé lidi" za státní peníze zaměstnávají...

M. Pivoda 7.2.2018 10:47

Co se mi nelíbí na dnešních důchodcích?

Hlubuček: "Chtěl bych, abychom si aspoň my zachovali ducha Západu druhé poloviny dvacátého století. Zdobil ho zdravý rozum. ..."

Důchoci, nehleďte jen do vaší minulosti. V dnešní době zdravý selský rozum nás nutí přemýšlet spíše o alternativní budoucnosti, než o nevratné minulosti.

Přijměte podnikatelského ducha, který vás od neřešitelných pozemských problémů dostane, mimo jiné, i na Mars: Elon Musk's SpaceX rocket heading towards asteroid belt after overshooting Mars.

http://www.telegraph.co.uk/news/2018/02/07/elon-musks-spacex-rocket-heading-towards-asteroid-belt-overshooting/

R. Langer 7.2.2018 15:18

Re: Co se mi nelíbí na dnešních důchodcích?

Ha ha ha. :-D

M. Pivoda 7.2.2018 16:27

Úsměv je možný, ale nepředstavuje řešení

Ten technologický pokrok si totiž vynucuje pokrok i ve stávajících společensko-ekonomických vztazích (Merkelová hovoří o Společnosti 4.0.). A současný Muskův technologický úspěch umožňuje se podívat na naši pozemskou věc z jiného úhlu.

Muskův úspěch a blahopřání od Donalda Trumpa také potvrzuje Kurzweilovu prognózu, že role států a vlád bude postupně slábnout. Už se tak děje. Musulmáni asi jsou problémem, ale v pořadí důležitosti až na druhém či třetím místě. First things first!

Výše v diskuzi jsem uvedl negativní zkušenost tzv. Děkabristů v Rusku. Kdyby totiž se jim ta jejich zamýšlená revoluce (v roce 1825) bývala byla zdařila. pak bychom dnes asi nehleděli na Východ jako na zaostalou část Evropy, od které se nedá nic konstruktivního naučit.

S. Netzer 7.2.2018 10:05

"Nezákonné uchvácení Krymu

a hybridní válka na východě Ukrajiny není ani tak výsledkem imperiální rozpínavosti, ... jako spíš obranné snahy proti obkličování Ruska státy EU a NATO."

Autorovy úvahy o ztraceném "duchu Západu" jsou stejné kvality.

P. Grigar 7.2.2018 18:44

Re: "Nezákonné uchvácení Krymu

Ovšem co zmůžou vaše nelibé poznámky proti historickému faktu, že problematiku celoročního přístupu k moři řeší Rusko už od dob Kateřiny Veliké. Severní mořská trasa je po většinu roku obtížně přístupná a také poněkud z ruky. Imperiální politika sebou přináší určitá rizika, kterých si vládcové byli vědomi.

Krym by nebylo nutno anektovat, pokud by Nikitka Chruščov méně pil a více myslel.Jeho velkorysým přičleněním k Ukrajině sice spáchal gesto hodné furianta, ale ty následky..

Zkuste nahlédnout do myšlenkových pochodů von Clausewitze.

Vy neomarxisté nedokážete odpustit bolševické revoluci a z ní pošlému socialismu, že nedokázal vytvářet potřebné zdroje pro vaše sociální experimenty. A tak jste museli přilézt ke křížku, pohříchu kapitalistickému.

To jsou ty paradoxy..

P. Rychetsky 7.2.2018 18:57

Re: "Nezákonné uchvácení Krymu

I bez Krymu ma Rusko tak 600 km pobrezniho celorocniho pristupu k Cernemu mori. Ikdyz je pravdou, ze kdyby se Rusko pochlapilo a sezralo jeste Turecko, mohlo mit celorocni pristup rovnou do Stredozemniho more. Ma co dohanet.

P. Zinga 7.2.2018 9:35

Odkud je naše křesťansko-židovská civilizace?

Z Východu, dámy a pánové, z Východu...

P. Jášek 7.2.2018 10:46

Re: Odkud je naše křesťansko-židovská civilizace?

Ale Rusko tento Východ nebyl, není a nikdy nebude. A na Západ a Východ se to podělilo až od poloviny 11. století.

Nebo, že by Rus založil i Konstantinopol? Já jsem chodil do školy v době, kdy Rusák vymyslel skoro Fšecko...

M. Prokop 7.2.2018 9:32

Problémek

" Nárazníkové pásmo vždy přinášelo stabilitu. Měli bychom mu ho i v našem zájmu dopřát."

V našem zájmu možná, i když osobně pochybuji. Co na to ale obyvatelé onoho nárazníkového pásma? Baltové, Ukrajinci, Gruzínci?

P. Zinga 7.2.2018 9:26

Naděje ještě žije.

Profesor Peter Rid, australský vědec, kritizoval kolegy , že nepracují vědecky. Spor se vede o korálový útes Velká bariera a kritizovaní "vědci" tvrdí, že příčinou poškození útesu je jednoznačně "globální oteplování". Univerzita Jamese Cooka vyhrožuje profesorovi Riddovi propuštěním, ten brání svou vědeckou svobodu žalobou. Za 2 dny se na jeho účtu sešlo 100 000 dolarů od těch, kteří ho ve sporu o vědeckou svobodu podporují. Stojí za to podívat se, kdo mu peníze posílá.

https://www.gofundme.com/peter-ridd-legal-action-fund

V. Student 7.2.2018 9:18

Vždy dobré články autora.

I tenhle je dobrý, ale jsou tu zmiňovány dvě věci - riziko islámu a nehodný Rus. To článek rozmělňuje.

Nemám důvod být přítelem Ruska, ale čím dál víc mi unikají důvody, proč pořád přetrvává "antagonistický" vztah mezi východem a západem. Totalitní systém SSSR je pryč. Centralisticky plánované hospodářství pod vedením strany taky. Já vím, ony se ty "struktury" překabátily a šéfují dál, ale kdysi platná a donekonečna omílaná oficiální doktrína nepřátelství k Západu už nemá jediné racionální opodstatnění. Tak kdo a proč nám pořád dává pod nos k uvěření premisu, že Západ a Východ jsou kočka a pes? Daleko víc než Putina se bojím islámu. Proč? No protože ten už máme za humny a jeho reprezentanti jsou o dost drsnější než Rusáci tady.

M. Prokop 7.2.2018 9:33

Re: Vždy dobré články autora.

Proč přetrvává? Protože pokud má někdo moc a problémy doma, potřebuje vždy nějakého vnějšího i vnitřního nepřítele, aby to měl na koho svést. Pro Rusy je ten vnější tradiční, všichni ostatní.

P. Kmoníček 7.2.2018 8:42

Pane Hlubučku,

kde je více vyznavačů islámu? V Rusku nebo v EU?

P. Jášek 7.2.2018 10:19

Re: Pane Hlubučku,

V Rusku, skoro 20% obyvatel...ale to jsou podle putinistů ti dobří a Putin to s přehledem zvládá!

R. Houška 7.2.2018 7:58

Argumenty fajn, až na jednu maličkost. Z obchodů s východními despociemi jsme nikdy nic dobrého neměli. Oni jsou zvyklí jen brát, což se pozná i při snaze o zaplacení faktur. Dluh se kumuluje a nakonec jej ochotně zašmelí nějaký Zeman a jeho banda.

P. Zinga 7.2.2018 9:29

Re:

Pane Houška, jste trapný: před pár dny Rusko zaplatilo dluhy za celý SSSR. Tak neblábolte.

Máte důkazy, že např. čína neplní závazky?

Vy budte nadávat na Východ, i když budete mít hlavu pokálenou Západem. Chudáku...

M. Prokop 7.2.2018 9:35

Re:

Mrkněte na heslo Falkon Capital, Zeman.

Místo nadávání.

V. Kotas 7.2.2018 5:17

Rebelovat je málo,

je nutné tyto učitele vyházet, třeba i oknem, pokud má tato euroatlantická civilizace vůbec přežít. Je za 1minutu 12.

M. Drašner 7.2.2018 8:11

Re: Rebelovat je málo,

mýlíte se. Je lépe předpokládat, že je 0.05 a začít s tím FOFREM něco dělat.

P. Rychetsky 7.2.2018 1:12

ceske naraznikove pasmo

Pisete: "Nárazníkové pásmo vždy přinášelo stabilitu."

Uvedomujete si, autore, ze to pisete v jazyce naroda, ktery pro Rusy tvoril to naraznikove pasmo jeste docela nedavno? A ze si Ukrajina donedavna mozna taky myslela, ze koncepce naraznikovych pasem jsou prezite, jelikoz Rusko je ted prima stat, s kterym se da na leccems spolupracovat?

J. Lancik 7.2.2018 2:11

Re: ceske naraznikove pasmo

Nema Ukrajina taky narok na naraznikove pasmo? Rusko uz jednou svetu ukazalo jak se delaji naraznikova pasma. Bylo to v zari roku 1939 kdyz si s Nemeckem rozdelili Evropu a naraznikova pasma rozdelila Polsko od severu k jihu.

P. Rychetsky 7.2.2018 2:51

Re: ceske naraznikove pasmo

Ale to vubec neni spatny napad. Jestli se Slovaci konecne odhodlaj vzit si zpatky Ostravsko, protoze to driv bylo spolecne a uhli se jim urcite hodi, tak bysme jim radsi meli rovnou nechat cele Cesko, jako naraznikove pasmo proti Nemecku, z ktereho buude islamsky chalifat. Prinese to stabilitu a je to v zajmu vsech.

P. Zinga 7.2.2018 9:30

Re: ceske naraznikove pasmo

A tímto Rusko zachránilo svět, jestli Vám to nedošlo.

P. Jášek 7.2.2018 10:17

Re: ceske naraznikove pasmo

?????????????????????????????????????????????

M. Prokop 7.2.2018 10:23

Re: ceske naraznikove pasmo

Spíš zachránilo Hitlera. Bez Ruska (tehdy SSSR) by byl v prdeli.

P. Rychetsky 7.2.2018 1:05

naopak, hlavne se vzajemne handrkovat o Rusku

Autore, pisete, ze ruske smejdoviny jsou vysledkem... "spíš obranné snahy proti obkličování Ruska státy EU a NATO, tedy potenciálními protivníky."

Otazecka. Proc jsme potencialnimi protivniky? Neni to proto, ze narozdil od Rusu chceme svobodnou spolecnost a jsme ochotni ji branit? A co by asi Rusku udelalo NATO, kdyby nahle Rusko uplne zrusilo armadu? Napovim - vubec nic, at si lahvi od vodky vrta v zmrzle zemi, my ten plyn koupime. A vyslo by to naopak stejne?

Proc tedy je samozrejme, ze Rusko nas vidi jako protivniky? Co je za tim? Rozepiste se, autore.

Jinak souhlasim, ze neomarxisticke tendence v EU rozvrtavaji Zapad, a je to velky problem.

J. Babička 7.2.2018 5:25

Re: naopak, hlavne se vzajemne handrkovat o Rusku

Ukrajina se vzdala nukleárnách zbrají za záruku od Ruska, že budou respektovat její celistvost a tedy její hranice. A tady je autore něco co úmysnš přehlížíte. že jesliže pro Rusko je mezinárodní smlouva cár papíru, takto vyžaduje opatrnost.

Rusko oslabené válkou nemělo nukleární zbraně a USA ano. A přeci ameriřané nezaútočili. Po rozpadu SSSR byla ruská obrana rozvrácená prostě zmatek a NATO nezaůtočilo. Znamená to tedy, že čekají až Rusko bude plně vyzbojené a teprve pak na něj NATO zaůtočí, aby to byl fér zápas ?

Po rozpadu SSSR američané přestali zbrojit, zrušili objednávky zbrojovkám a rozpustili celé divise. Západní Evropa dávala na armádu něco kolem mizerného jednoho procenta.

Jenže Rusko začlo znovu budovat svoji vojenskou sílu, napadlo Gruzii, Podněstěří, Ukrajinu a provokovalo baltské státy ukazujíce, že se nesmíří s jejich odtržením.

No a na to bylo nutná reakce. Kzdý ví že ty symbolické síly NATO na ruských hranicích by ruskou armádu nezadrželo, ale jsou tam jako připománka, že jejich zničením by Rusko vyvolalo nukleární odpověd. Jesliže autor doopravdy věří, že NATO se připravuje napadnout Rusko, tak k tomu nemám co dodat, to je pro psychiatra,

V. Student 7.2.2018 9:29

Re: naopak, hlavne se vzajemne handrkovat o Rusku

Ale nikdo se nechystá nikoho napadnout. Rusáci koušou, ale řeší se tam bývalé územní nároky nenároky, okořeněné o silné ruské menšiny, které mají nacionálně separatistické tendence, toť vše. Důvod k pohoršení tady je, ale není to nic co by zavánělo cílenou provokací s cílem ovládnout suverénní stát ve stylu napadení Polska Německem (ne)blahé paměti.

Rozpadl se "ostblok"? Rozpadl. Vypadli odtud po převratu Rusáci? Vypadli, Kocáb byl tehdy za hrdinu, pamatujete? Když se kouknu na mapu Evropy, nikdo mi nevymluví, že kdyby se takový gigant rozhodl drsně prudit okolní státy, tak by to vypadalo o dost drsněji než teď. A nikdo by s tím nic ne(na)dělal, tak jako nic ne(na)dělá s Čínou. Ke strašení bubákem z východu je opravdu těch důvodů čím dál méně...

P. Jášek 7.2.2018 10:16

Re: naopak, hlavne se vzajemne handrkovat o Rusku

Který gigant?