24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

USA: Trump a Krym

Donald Trump neřekl, že druhý den poté, co se stane prezidentem, uzná ruskou anexi Krymu. Nicméně i to, co o Krymu minulý týden pronesl, stojí za vážnou pozornost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Tachovský 4.8.2016 10:39

Re: Je naprosto zbytečné

Jaktoze zapad zadnou valku nevyhral ? Dobyl Irak i Afghanistan. V podstate i Jugoslavii. Je pravda, ze ta vitezstvi mu moc ku prospechu nebyla

K. Vyšata 4.8.2016 10:37

Trump jen naznačil,

že by v čele USA ukončil praxi odtrhávat části území státu bombardováním civilního obyvatelstva a nechal by občany dotčené země svobodně a demokraticky vyjádřit svoji vůli. Třeba referendem jako na Krymu.

J. Tachovský 4.8.2016 10:29

Re:

No jiste, ze ne, Koci by jim to zakazal.

J. Tachovský 4.8.2016 10:28

Dobry priklad s tim Mexikem

Takze anexe Kalifornie USA je OK ale pripadne dobyti Kalifornie zpet Mexikem, nebo rozhodnuti obyvatelstva o pripojeni k Mexiku, by nebylo OK. Jinak mezinarodni pravo neni posvatna krava, ale nastroj, jak zarucit obyvatelstvu co nejlepsi zivotni podminky. Pokud nastroj funguje, tak je dobre ho pouzivat, pokud ne, je treba ho vymenit. A je nezpochybnitelnym faktem, ze pripojenim Krymu k Rusku si mistni obyvatele pomohli.

Z. Koutecký 4.8.2016 10:22

Re: Je naprosto zbytečné

Trump se stal oficiálním kandidátem na post prezidenta USA, protože mnoho "obyčejných" lidí tam souhlasí s řadou jeho názorů. Ovšem zvolen nebude, protože svým vzhledem a chováním neodpovídá lidovým představám na postavu prezidenta v téhle nákladné show, kterou volby prezidenta v USA v podstatě vždycky jsou. Clintonová taky těm představám moc nevyhovuje, ale stojí za ní nejmocnější síly USA, to jest zbrojařská lobby. Její výroky odpovídají přezdívce "kozatý jestřáb" a mohou jistě potěšit všechny nadržené válečníky. Západ má problém s Ruskem od roku 1917 a ve třicátých letech minulého století nepraktikoval žádný appeasement, nýbrž aktivní podporu vyzbrojování Německa a podporu Hitlerova "Drang nach Osten" až do podpisu smlouvy Ribbentrop-Molotov. Pak se mu tenhle špatný kalkul vrátil jako bumerang. Stejně jako sázka na Libyi, Irák, Sýrii a Turecko. Takže, vážená Netzer, Trump je sice komik, ale já bych se raději smál než válčil. Zatím totiž Západ v posledních 70 letech žádnou válku nevyhrál.

V. Novák 4.8.2016 10:21

Re: Netřeba fabulovat o Mexiku - Jugoslávie stačí.

Co že jste to chtěla říci? Tedy pokud vůbec něco...

V. Novák 4.8.2016 10:20

Re: No tak to je priklad, pry podarilo by se

Chrušov byl Ukrajinec volbou.

Když se narodil, žádná Ukrajina neexistovala, ale když ji bolševici vytvořili - a předali jí i Novorossiju, asi aby ukázali maloruským nacionalistům že jsou schopnější než Skoropadskij nebo Petljura - stal je Ukrajincem. Včetně obliby "vyšivalki".

S. Netzer 4.8.2016 10:19

Re: Netřeba fabulovat o Mexiku - Jugoslávie stačí.

Ano, Trump je realista a Belgie je pěkné město. :-(

I. Schlägel 4.8.2016 10:17

Re: Trump je samorost

Ke Krymu by došlo bez ohledu na Kosovo. Putin si z precedentů těžkou hlavu nedělá. Ani z jejich absence.

V. Novák 4.8.2016 10:15

Netřeba fabulovat o Mexiku - Jugoslávie stačí.

"Mezinárodní společenství" se předvedlo co převelice gumometrové, když překotně uznávalo separatistické Slovinsko, Chorvatsko a s odstupem i Bosnu a Hercegovinu, natož když uznalo samostatnost násilně, zásahem cizí moci a vybombardováním původního státu odtrženého Kosova.

Tvrzení Jeho Jasnosti, že se nemůže jednat o precedent, je samozřejmě směšné.

Trump je realista.

USA už konečně nějakého potřebují.

A svět také...

T. Kočí 4.8.2016 10:14

Mexičani by se k Mexiku nepřipojili.

S. Netzer 4.8.2016 10:00

Re: Je naprosto zbytečné

Jakýsi Šoustal prý vítal dne 21. srpna 1968.

I takoví se najdou. :-(((

K. Frauknecht 4.8.2016 9:45

Re: Pane autore

Kosovo, Kosovo ... nevzpomínám si, nic nevim ani Babičku sem nečet.

A. Trick 4.8.2016 9:42

Re: Je naprosto zbytečné

Přesně tak, vítačko. Vy byste zřejmě uvítala kdyby v Rusku měli "bataclan" třikrát týdně.

K. Frauknecht 4.8.2016 9:27

No, odtržení Krymu

neproběhlo standardním způsobem (nechme stranou, zda to bylo možné). O tom asi nikdo nepochybuje. Rozhodně však proběhlo výrazně civilizovaněji nežli odtržení Kosova. Je divné, že proti tomu žádný slunečník ohnivě neprotestoval. Naopak došlo i na toto: "nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární".

Pro autora a některé další by bylo asi účelné se připravit na stav, kdy vztah Západ - Rusko se bude normalizovat. Hromada normálních lidí a minimálně jeden Američan (sociopat a hulvát :-)) to uvítá. Neva, najdete si jiného úhlavního nepřítele :-)).

F. Lesniak 4.8.2016 8:25

A uznal by Trump

anexi Golanských výšin a Palestiny?

J. Vavruška 4.8.2016 8:22

Re: základem ústavy USA

Zajimalo by me, odkud se v Cecensku objevili cerni tankiste :-) Ze by nejaka masova imigrace z Nigeru nebo Malawi, ktera papalasum v SSSR unikla a v devadesatych letech tito kavkazsti cernosi zacali bojovat za svobodu a sebeurceni?

S. Netzer 4.8.2016 8:19

Je naprosto zbytečné

hledat smysl ve výrocích tohoto nepříčetného blázna.

Smysluplnější by byla otázka, jak je možné, že se taková osoba mohla stát oficiálním kandidátem Republikánské strany pro prezidentské volby.

Jeho výroky mohou tak nanejvýš potěšit Doníkovi skalní fanoušky nebo zaryté kremlofily, protože "V Čečně je klid a Rusko nemá problémy s terorismem jako Francie."

:-(

J. Vavruška 4.8.2016 8:19

Re: Takže princip seberučení neplatí?

Vyborny argument! :-)

J. Vavruška 4.8.2016 8:17

Zbytecna panika

Kdyz byl Zeman pred volbami prezidenta dotazan, zda by podepsal smlouvu o pristoupeni k Eurovalu (ze ktere vyplyvaji potencialni zavazky CR odvest desitky miliard korun do "zachranneho fondu"), taky rekl, ze nevedel o rozsahu moznych dusledku, a ze pokud se stane prezidentem, "musel by se na to jeste podivat", pricemz tazatel se tehdy snazil ziskat spise ujisteni, ze Zeman by smlouvu nepodepsal (stejne jako Klaus, u ktereho tehdy lezela jiz radu mesicu).

Kdo tehdy podlehl touze slyset to co si preje slyset a Zemanovo vagni pritakani si vysvetlil jako slib, ze by smlouvu spise nepodepsal, ten se musel divit. Prvni dve veci, ktere Zeman ucinil ve funkci prezidenta ve vztahu k EU bylo 1. vyveseni "vlajky EU" a 2. podpis dotycne smlouvy.

Z toho, ze Trump "by se na to podival" (neprehlednete ten podminovaci zpusob!) bych rozhodne nedelal zadne dalekosahle zavery. Bez ohledu na to, ze prvni slovo jeho odpovedi bylo "ano" - je potreba precist cely text.

Na druhou stranu, predstava pana Stejskala, ze obyvatele Krymu musi byt otroky statu, ve kterem si nepreji zit, je taky prinejmensim zvlastni... Co se tyka autorem popsaneho "mexickeho scenare", ten uz prece realne probiha v Evrope - "no go" zony, vykrikovani po ulicich "this is not your country" a podobne, to je kazdodenni realita. Zaklad je nepoustet nepuvodni invazivni soudruhy na uzemi EU, nebo ne? Pak uz byva pozde...

M. Šejna 4.8.2016 7:51

kulhá, pane Dvořáku

každopádně, kdyby zákonodárci v USA uvažovali nad zakázem používání španělštiny, jako to v Kyjevě napadlo horlivé majdanisty, možná by k dělení USA také došlo.

M. Šejna 4.8.2016 7:46

Trump je samorost

Trump je samorost a já doufám, že volby vyhraje. Občas je vhodné, aby vládl samorost a nikoli "diplomat" u kterého nikdy nevíte, zda to, co říká, nemyslí úplně obráceně.

Pokud jde o Krym, tak kdyby nebylo Kosova, nebylo by Krymu. Jenže to si dementní politikové EU a USA tehdy vůbec nepřipouštěli, že když pomáhali separatitům dělit Jugoslavii, mohou pro změnu zas Rusové pomáhat separatistům dělit Ukrajinu.

A. Trick 4.8.2016 5:15

Re: základem ústavy USA

Lancíku, ty kecy si nechte od cesty. V Čečně je klid a Rusko nemá problémy s terorismem jako Francie.

Američané používají termín "vedlejší škody".

A. Trick 4.8.2016 5:12

Pane autore

vzpomeňte na Kosovo.

J. Pospíšil 4.8.2016 4:19

Re: No tak to je priklad, pry podarilo by se

Chruščov byl Rus. Narodil se sice u ukrajinských hranic, byl šéfem na Ukrajině, než se stal nejvyšším, ale byl Rus. Na rozdíl od Lenina, Stalina, Brežněva a Andropova. Černěnko a Gorbačov, další dva z těch krátkodobých, byli taky tuším Rusové. Z hlediska délky "mandátu" vládli SSSR po velkou většinu doby neruští vůdci.

P. Dvořák 4.8.2016 3:43

Ten příklad s Mexikem nekulhá, ten má amputované obě nohy.

Marně si vzpomínám, že by nějaký přiožralý mexický státník daroval některý mexický stát i s obyvateli Spojeným státům americkým. Na rozdíl od Krymu.

Také mi připadá, mírně řečeno, nepravděpodobné, že by mexičtí emigranti žijící USA, v referendu hlasovali za připojení státu, v kterém nyní žijí, k Mexiku.

Obecně vzato, Západ nemá má problém s Ruskem kvůli tomu, jak se zachovalo vůči Krymu. Západ má problém s Ruskem kvůli všemu. Lobotomovaní generálové NATO nemají problém s tím, že jim převážnou část jaderných zbraní pravděpodobně zabaví i s celou vojenskou základnou bývalý spojenec Turecko. Lobotomovaní generálové NATO pořádají spanilé jízdy odkudsi z hloubi Evropy do Pobaltí a tam dělají BU! BU! BU! na ruského medvěda, který se začíná kamarádit s tím státem, který brzy zabaví ony zmíněné jaderné zbraně.

Generále Petře Pavle, toto by vás při studiu na vojenské škole v Moskvě určitě nenaučili. Jaké štěstí, že jste studoval jinde.

S. Moc 4.8.2016 2:58

Re: No tak to je priklad, pry podarilo by se

Ono to je víc komplikované. Krym ruský byl, ale když se k moci v CCCP dostal Ukrajinec Nikita, přiřkl Krym Ukrajině. Tenkrát se Rusové nebránili protože to brali jako takovou úlitbu Ukrajincům, jako takové jiné, ale pořád jen vnitřní, uspořádání "výlohy" celého CCCP, protože tenkrát jim patřila Ukrajina celá a nějaké odlišení bylo jen na papíře. Teď, když chce být Ukrajina opravdu samostatná, už to tak lehce neberou.

J. Lancik 4.8.2016 2:33

Re: základem ústavy USA

Vy nevite coje na tom spatneho? To, ze podle Vas rusomilu to plati jen pro Krym, jen pro to co vojensky obsadil Putler. Proc to neplati zrovna tak pro Cecnu kde ruska soldateska povrazdila 300 000 lidi? Proc to neplati pro Dagestan a kavkazske narody? Proc to neplati pro Tibet? Proc ne pro Taiwan? To je na tom spatneho!

J. Pospíšil 4.8.2016 1:51

Takže princip seberučení neplatí?

No, kdyby platila argumentace autora, nebylo by Slovensko samostatným státem.

Hergot, proč jsme se tak pachtili s tím, aby se stihlo dělení armády? Najednou přincip sebeurčení neplatí. A neměnost hranic, která neplatila nikdy, je nad sebeurčením? Stačí si pustit ten přehled změn hranic a států v Evropě za posledních tisíc let. To je hukot, jak se ty hranice míhají a mění. Jak říše a státy vznikají a mizí.

Kdo vlastně určuje, autore, že princip sebeurčení platí, třeba při dělení Jugoslávie a pak následně při vzniku Kosova, při dělení Československa a neplatí při, mimochodem stále ještě probíhajícím, dělení Ukrajiny. Není to ani dlouhověký, ani stabilní stát. Chvílemi v historii byl a většinou nebyl. A když byl, tak ne vždy tam, kde je teď. Jak to bude ve Španělsku a jak to bude případně ve Velké Britanii? Hypotetické příklady nepomáhají. Nelze si vymyslet neexistující příklad jako argument. Proč zrovna z takové dálky, nechce nám snad autor připomenout, že třeba s Texasem a vůbec s Mexikem to nebylo vždy v rukavičkách? Státy vznikají, slučují se, trvají, rozdělují se a zanikají. Tendence lze hledat, jen málokdy se dá říci, že něco tak mělo být a něco tak být nemělo. Tedy říci se to dá, naprosto libovolně, podle chuti a případné potřeby někomu fandit. Ale to je tak vše.

Kdo to říkal, že přesvědčení o tom, jaký má svět být, je největší překážkou vidění toho, jaký je? Byl to nějaký skotský ekonom. Tak co, má být Skotsko samostatné a připojit se k nestabilní EU? Stojí mu to za to, na těch pár let? Mají Angličani ostřelovat obytné čtvrti skotských měst stejně urputně, jak to dělají Ukrajinci v Donbasu?

Autore, řekni, když tak dobře víš, jak to je správně s Krymem.

J. Bruner 4.8.2016 1:11

základem ústavy USA

je právo na cestu za osobním štěstím a Trump, právě v duchu americké ústavy, tuto cestu přiznává i Krymčanům. Co je na tom špatného?