13.5.2021 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

USA: Trest pro vojína Manninga

Ve středu americký soud rozhodne o trestu pro vojína Bradleyho Manninga obviněného z toho, že předal internetové stránce WikiLeaks více než 700 tisíc stran přísně tajných dokumentů Pentagonu a Bílého domu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hamal 8.8.2013 14:43

My jsme ti nepřátelé, kterým Manning i Snowden pomohli

Washington se bojí, že informace prozrazené Manningem a Snowdenem pomáhají nepříteli...

My, američtí občané, jsme ten nepřítel, kterému prozrazení toho, co naši vůdci dělali a dělají, se naše vláda bojí nejvíc.

http://www.opednews.com/articles/We-are-the-enemy-Manning-a-by-Michael-Collins-130731-735.html

M. Urban 8.8.2013 13:19

Nestrašte nás Amerikou!

Trest pro takovou zradu v Rusku nebo Číně je už do předu známý, takže si něco podobného nikdo nedovolí. Že to samé existoje i v jiných státech je jednoznačné. Nic na tom nemění ani to, že nemají potřebnou technologii. Naštěstí!

P. Běhounek 8.8.2013 12:27

NEUVĚŘITELNÉ

podle uvažování lidskoaktivistů je v podstatě vražda díky naivitě a potřebě se proslavit něco jiného než vražda např. na objednávku, moc by mě zajímal postoj zastánců tohot člověka, kdyby nějaký český lampasák dal tajné materiály nějakému zahraničnímu novináři, třeba z USA

J. Klepal 8.8.2013 12:32

Re: NEUVĚŘITELNÉ

Že se české tajné materiály předávají zahraničním novinářům, je všeobecně dobře známo, dokonce se s nimi nechávají někteří veřejně filmovat. Zuřivost americké administrativy v případech Manninga a zvláště Snowdena je pochopitelná, protože ukázala to, co všichni věděli nebo alespoň tušili, avšak mnozí ideologičtí tupci vehementně popírali.

P. Běhounek 8.8.2013 13:07

Re: NEUVĚŘITELNÉ

Vám podobní, nejšastěji amerikofobijci a komouši z Horní dolní jsou největšími odborníky na problematiku zahraniční politiky USA :) :) :) /asi čerpají z vebu KSČM nebo filmů/. Jejich nejčastější tvrzení USA jde o ropu a vměšuje se do zahraničních vlád. Klepale, které depeše něco takovéh jen nazačili. Pro mne jsou depeše skvělým důkazem, že to jsou jen tupé pomluvy vám podobným. A že budete kritizovat USA, že brání své zájmy, prosím vás, každá země má povinnost bránit své zájmy.

V. Novák 8.8.2013 14:16

Jak lampasák, nevím. Ruml a Fendrych se předáváním

tajných materiálů západním novinářům i tajným službám přímo chlubili.

Oba ovšem těžko mohli být lampasáky, když byli vybaveni - jako většina disidentů - modrou knížkou...

V. Novák 8.8.2013 15:59

Jak lampasák, nevím. Ruml a Fendrych se předáváním

tajných materiálů západním novinářům i tajným službám přímo chlubili.

Oba ovšem těžko mohli být lampasáky, když byli vybaveni - jako většina disidentů - modrou knížkou...

P. Vaňura 8.8.2013 11:28

Ale úplně obecně

Myslím si, že by ozbrojené složky, policie, banky apod. neměly V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ používat síť, napojenou na Internet. Fyzické oddělení je nejspolehlivější záruka.

Ruská FSB se poučila z této kauzy a kauzy Snowden natolik, že pro své kanceláře objednala spoustu psacích strojů. Nejzávažnější informace nehodlá vůbec schraňovat v elektronické podobě!

Když v dávnější minulosti probíhala tajná jednání CIA, tak se na stroji vyhotovil přesný počet kopií zápisu z jednání a ty se pak očíslovaly. Ještě za přítomnosti všech se následně zničily kopíráky a použité pásky do psacích strojů. Teprve pak se jednající rozešli.

V. Novák 8.8.2013 12:12

Kdysi jsem kdesi četl, že CIA má vše dokonale zabezpečené,

včetně dvou oddělených sítí a dvou počítačů na každém pracovišti - jeden pro otevřené údaje z internetu, druhý v tajném intranetu. Žádné fyzické propojení obou, je-li něco potřeba dát do intranetu, musí se přepsar, žádné copy-and-paste.

Asi to tak slavné není...

To je takový problém vybrakovat ze služebních počítačů vypalovačku (RO mechanika může zůstat), USBporty, sériák se snad už ani nedodává a paralelní taky nikdo nepotřebuje, když může tisknout přes síť? Vytvořit si vlastní síť bez fyzického spojení "ven"? Vybavit mašiny něčím jako je selinux, který dokáže jemně grantovat práva? Pokud možno i s logováním kdo kdy co a případně sledováním, jestli není přespříliš zvědavý? Už "čtení" tolika dokumentů něhem krátké doby musí být podezřelé - člověk to nedokáže tak rychle zpracovat, tedy nečetl, ale stahoval. Atd atd.

P. Vaňura 8.8.2013 11:19

Manninga měli postavit ke zdi

Je nepřijatelné, aby příslušník ozbrojených sil neplnil rozkazy a podle svého uvážení prozazoval jakékoliv utajené informace!

Císař Augustus, považovaný za umírněného, potrestal zlomením obou nohou otroka, který za úplatu prozradil obsah tajného jednání v císařském paláci. Pokud by to ale udělal tak, že by se o tom dozvěděly složky cizího státu, skončil by nepochybně na kříži!

V. Novák 8.8.2013 9:07

Doufám, že kromě zuření na Manninga se někdo zabývá

i metodami práce s utajovanými materiály a jak je možné, že vojín, tedy ucho v zácviku, měl přístup k takovému množství tajných materiálů a mohl si je nejen číst, ale i stáhnout, aniž by někde po jeho činnosti zůstala stopa a aniž by někde "cinklo" upozornění.

Pro Gotta!, ač nejsem žádný bezpečnostní expert, dokážu si představit několik vrstev opatření softwareových i hardwareových, které by mu jednak znepřístupnily materiály, které nepotřebuje bez explicitního povolení nadřízených a už vůbec by mu nedovolily je odnést mimo oddělenou síť zaměstnavatele. Není všechno internet a intranet obsahující tajné informace nemá v internetu co dělat.

ČXlověk  je nejnebezpečnější součástka systému utajení a pokud už si USArmy nemohla vybírat, musí se před selháním lidského faktoru zabezpečit a pokud už k němu dojde, musí být dohledatelné. Snad neskončí celá aféra tím, že Manninga zavřou a zahodí klíč...

J. Kraus 8.8.2013 10:30

Re: Doufám, že kromě zuření na Manninga se někdo zabývá

V soukromé stavební firmě se stovkou zaměstnanců je zabezpečení lepší než ve slavné U.S. armádě. Proto se taky s tou korupcí nějak nedá pohnout. Opravdu? Všechno to ukazuje na to, že ten únik byl záměrný, stejně jako pozdější Snowdenův. Dva kamínky do mosaiky plánu obecného rozvratu.

V. Novák 8.8.2013 10:53

Všechno je možné. Já sázím spíš na stupiditu,

na tu se dá v armádě obvykle spolehnout.

Ale klidně to může být spiknutí s cílem namydlit schody Obamovi. V Pentagonu asi nebude dvakrát oblíben... Nebo cokoli si vymyslíte.

I. Teren 8.8.2013 6:19

Glastnost na americky sposob

Manning produktom doby. Este nie tak davno, cosi take sa dialo zo zistnych dovodov. V dnesnych casoch vseobecneho bulvaru od Oprah, cez CNN, Fox, MSNBC...sa statne tajomstva daju na internet. Sukromie politikov, umelcov , Trayvan,.. su sucastou vseobecneho bulvaru. Preco nie statne tajomstva ? A Manning sa stal znamou osobnostou.

J. Podhradsky 8.8.2013 4:25

JE TO TROCHU JINAK

Soukyne spravne rozhodla, kdyz neuznala obzalobu o napomahani nepriteli, ten paragraf vzniknul a byl pouzivan jako reakce na primou pomoc nepriteli, na ty nejhorsi situace,  zbehnuti ve valce a dobrovolnou a primou spolupraci s nepritelem, ohrozeni,  smrt vlastnich vojaku a pod. Tento paragraf  se pouziva, zridka ,  je v zasobe, jako " nuklearni", posledni moznost a soudit na to Manninga by bylo zdlouhave, nakladne a popravit ho by bylo prehnane, a mozna by to ani neproslo u vyssich  soudu 

Manning  nikoho nezabil, a neni primy dukaz, ze zavinil neci smrt. nebo chtel nekoho zabit. Na druhe strane na neho nemuze soudkyne jit lehce. Vysetrovatele   mohou potrebovat Manningovu spolupraci, napr vypovidat pri vysetrovani jak k tomu poruseni bezpecnosti doslo, jak to pro nej bylo lehke, se k takovemu mnozstvi informaci dostat.  A pokud jde o to, jak Pentagon zuri, ja myslim, ze moc nezuri, spise se obavaji, ze dostanou predvolanku,  ne od kamaradu generalu, ale od poslaneckych a senatnich vyboru kongresu a uz predvolanky dostavaji a tam museji vypovidat pod prisahou a tam to dostanou vyzrat.

 V soucastne dobe je pry vysetrovano asi 13 nebo 15 lidi. Manning dastane trest nekolik desitek let, to armade zaruci jeho spolupraci, a kdyz bude rozumny, tak ho mohou vzdycky pustit drive, ale bude se muset chovat vzorne, spolupracovat a prestat pindat do novin a prestat kamaradit s panem Assangem, jinak ho nechaji shnit v base.       

P. Pavlovský 8.8.2013 5:29

Re: JE TO TROCHU JINAK

Armáda by se hlavně měla chytit za nos pokud jde o personální praxi.

Jak vůbec mohla čověka s takovým psychickým profilem zaměstnat na takovém exponovaném místě?

Tam by měl být někdo pohnán k odpovědnosti.

I. Schlägel 8.8.2013 7:23

Re: JE TO TROCHU JINAK

Říká se tomu "lidský faktor". Je všudypřítomný :-)

J. Vyhnalík 8.8.2013 7:34

Re: JE TO TROCHU JINAK

Nemyslím, že by případné oběti způsobené únikem informací tajné služby USA zmiňovaly. Často se ztráty agentů prostě nepřiznávají, když je agent mrtvý, nebo zavřený, tak přiznání tohoto faktu by fakticky pomohlo nepříteli stejně jako jeho přiznání. Navíc informace jsou jako puzzle, nikdo nedokáže odhadnout, kolik dílků z Manningových úniků bylo použit v jakém případě.