14.6.2021 | Svátek má Roland


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zika 16.5.2021 18:39

Biden zase s křížkem po funuse. To už v Sovětském svazu před 60lety měli vědce a "universitěty" jež dosahovali jinde ve světě nevídaných úspěchů, křížili pýr s obilím, aby získali vytrvalé odolné obilniny, rodojili kozla aj. vědecké úspěchy jinde nevídané. Už se těším, jací levičáci, absolventi všech těch fňukacích univerzit, tam najdou své celoživotní zaměstnání. Moc jaderných inženýrů či nositelů Nobelovy ceny za matematiku, fyziku, chemii či biologii bych tam neočekával. Omluvím se, jestli tam budou převažovat. :-P

P. Rada 16.5.2021 19:53

S křížkem po funuse? Vždyt funus až upalování těm co hájili poznání vědy se konzervativně smýšlející snažili páchat odpradávna. Dnešní fyzika má přeci nejmarkantnější kořeny u Demokrita ..... a tedy už ve statém Řecku i dříve. Potlačování vlivu poznání pravdy takto končilo často tragicky a je jedno, zdali zatím byl kozervativí středověký klerikál či novodobý typ ultrakonzervativce pro které historie prosazování poznání o světě začala v SSSR.

To co bylo možné vydedukovat zejména úsudkem jednotlivce i bez speciální přístrojové techniky už je dnes nejspíše známé. Není proto divu, že nejvíce nobelistů pochází z lokalit, kde se do vědy nejmasivněji investuje a kde jsou i týmové předpoklady.

O funus poznatkům klimatologie se ale běžně na stránkách NP snaží i Lhotská a tak se nedivím, že se Bidena který nasazuje střízlivější rétoriku snaží potopit.

L. Novák 16.5.2021 20:02

Komunistický zelený idiot a dement ;-O "Rada" nebo komunistický agent "Akát" Pivoda to jinak vidět nemůže. :-P

M. Pivoda 16.5.2021 21:31

Duševně chorého Ladislava Nováka zde musíme tolerovat.

Možná, že má přímo předepsánu psychoterapii svými výkřiky na Neviditelném psovi.

L. Novák 16.5.2021 22:33

Jistě, agente StB "Akáte" Pivodo. Ale proč sem ;-O futruješ ty tvoje dementní s*ačky, nám zůstává utajeno. ;-)

M. Pivoda 17.5.2021 12:48

Kdo je to "nám"?

Těch psychiatrických pacientů je zde více?

L. Novák 17.5.2021 13:54

Idiote komunistický, pro koho sem ty nesmysly stále dokola vylepuješ? Koho myslíš, že ta tvoje donebevolající hloupost a neschopnost zajímá?

M. Pivoda 16.5.2021 16:37

Cituji z první věty článku: "zajistit, aby se rozhodnutí vlády řídila „vědeckými poznatky“".

Souhlas pro Ameriku.

V USA (strávil jsem tam pracovně rok života) by si totiž žádný vědec nedovolit udělat takové svinstvo, jako si v Česku dovolila Jeho Magnificence Jiří Zlatuška. (Za dostatečně velké svinstvo vás v Česku dokonce zvolí i rektorem Univerzity, či hybnou silou politického hnutí ANO).

P. Rada 16.5.2021 17:54

Ono by postačilo deklarovat a poté postupně s poznáním všeobecně rozvíjet snahu, aby se trend začal obracet směrem k souladu rozvoje společnosti s poznatky vědy. Fakt je totiž ten, že přírodní a společenské zákony/pravidla jsou často v hlubokém rozporu, ve kterém nehřeší jen vláda. Týká se to všech! Např:

1. Finančnictví je sice základem poměřování hodnot mezi lidmi ale měrná jednotka nemá prakticky žádné jiné krytí jak lidskou důvěru. Ze ztrátou důvěry, může pro rozvrat směny zkolabovat společnost která dnes bez směny produktů už nedokáže udržet bývalou stabilitu.

Oproti tomu přírodní poměřování hodnot se děje přes neodiskutovatelné jouly a kilogramy a vždy v něčem tkví zůstatková hodnta na kterou lze po krizi navázat a proto přírodní krize nemusejí být tolik nebezpečné.

2. Majetkoprávní oblast kodifikuje lidem dědičné nároky jaké v přírodě žádný jiný druh nikdy neměl. Nové a nové přírodní generace proto znovu a znovu hájí svou existenci se vším všudy. V lidské komunitě to dává zprvu pohodlné jistoty ... posléze ale rostou rozpory až na úroven kdy nerovnosti navodí všestanně zkázonosný konflikt. Jsouli po ruce zbraně hromadného ničení - pak může jít o konec civlizace.

Pikantní variantou majetkoprávnosti je zejména v USA např. nákup pozemků soukromníky na Měsíci (státy se mezinárodně dohodly že tam nemohou vlastnit nic, soud v USA uznal že taková dohoda pro soukromníky neplatí). Došlo to ale tak daleko, že firmy které s tamní"půdou" kupčí svůj zisk běžně daní. Tolerovanou pikantností přitom je, že už se takto prodala větší rozloha než jakou plochu má povrch Měsíce. Stát s takovými daněmi ale dál pracuje jako s reálnými.

M. Pivoda 16.5.2021 21:38

Posedlost byznysem i na Měsíci je sice zajímavé téma, ale to nepatří do vědeckého tématu.

Byznys a touha po moci cloumala i středověkem. Připomenu, že po objevení Ameriky rozhodoval tehdejší Papež, že americké teritorium blíže Evropy bude portugalské (viz dnešní Brazilie) a teritorium více západní bude patřit Španělsku. Jenže indiáni Papežovo rozhodnutí nerespektovali.

D. Mach 16.5.2021 15:04

Posttrumpovská Amerika si prošla zkušeností, kterou její zakladatelé nepředpokládali, a to že se do čela státu vlastnícího jaderné zbraně dostane idiot, který bude doporučovat prověření své teorie, že dezinfekce aplikovaná přímo do žil vyčistí krev od virů. Teď hledají způsob, jak se v podobném případě více chránit. Z jejich pohledu je to logické. I u nás by stálo zato se nad něčím podobným zamyslet. Co když se k moci dostane i horší prezident, než je ten, co navrhuje fyzickou likvidaci novinářů?

P. Milan 16.5.2021 15:51

Idiot Klusáček.

A nikdo tomu (zatím) nezabránil. Ani jeho vodičům a vodičkám.

M. Pivoda 16.5.2021 16:14

"dezinfekce aplikovaná přímo do žil vyčistí krev od virů"

Doporučuji aplikovat Karlovi Šebestovi!

L. Novák 16.5.2021 20:05

Ty máš ovšem smůlu. Na blbost a stařeckou demenci žádný lék neexistuje. :-)

J. Pokoutný 18.5.2021 8:14

Lež stokrát opakovaná nestane se pravdou.

B. Rameš 16.5.2021 10:20

Je to hovězina z důvodů, které autorka uvedla, a potom ještě z jednoho: granty, granty, granty. Vznikne perpetuum mobile: vy nám "správné" poznatky, my vám cizí peníze. I vědci jsou jen lidé. Stačí se podívat, jak to dopadlo s NASA.

L. Novák 15.5.2021 23:59

Komunisti hlásali "vědecký komunismus" nebo "vědecký světový názor", takže Biden se svými komunisty se má čeho chytit... :-) A můžeme tomu říkat pro odlišení třeba "vědecký bidenismus"...

Pokud se vědců týče, mají svá jasně stanovená pravidla a ta musí dodržovat, aby se jejich činnost mohla nazývat vědeckou. Navzdory tomu probíhá neustálá diskuse v mnoha oborech, zda nově získané poznatky či vytvořené vědecké hypotézy těmto pravidlům vyhovují. To, co je hlásáno, musí být jasně prokázáno a to i opakovaně.

Příkladem budiž dnešní článek o využití ivermectinu v léčbě COVID-19, což je aplikace velmi nejistá a neověřená standardními vědeckými postupy, přestože se někteří domnívají, že by odčervovací přípravek léčivé účinky mít mohl. Alespoň podle laboratorních pokusů... ;-)

A teď si představte, že o tom má (pod tlakem mediálního marketingu) rozhodovat nějaká prezidentská komise... Stačí se poohlédnout, jaké obrovské škody páchá zelená klimatická hysterie a jaké nesmysly provádějí vlády a vnucují občanům na základě údajně "vědeckých poznatků"...

Takže nic nového pod Sluncem, to všechno už tady bylo ... a většina to zažila nebo prožívá na vlastní kůži. Demokracie má jednu slepou uličku - i ta největší blbost může nakonec zvítězit, má-li vědecky připravenou masívní marketingovou kampaň na zblbnutí voličů.

S pojmem věda a vědecký by se mělo zacházet velmi opatrně.

P. Rada 16.5.2021 5:59

Namísto jen "poohlédnutí" by bylo užitečnější důkladně proměřit a teprve pak dělat závěry. Takto to praktikuje právě věda i když je to pracné a často zdlouhavé.

Lidé proto raději pro úsporu až pohodlnost, dělají odvážné závěry jen s "poohlédnutí".

Opatrnost je namístě při využívání jinak zdravé intuice k závěrům zejména tam, kde se svět mění rychleji než se dotyční naučí o něm a jeho novém vývoji něco "vědět".

L. Novák 16.5.2021 6:12

A nejlepší je napřed zvládnout pravidla psaného jazyka. Aby člověk nevypadal jako ;-O idiot. ;-)

P. Rada 16.5.2021 6:50

Zřejmě jak "idiot" dáváte přednost tomu aby člověk "vypadal" oproti tomu co dělá a co se děje. Právě tak jak tomu také bývá v marketingových kampaních které asociujete výše.

P. Milan 16.5.2021 15:52

Co děláte nevím, že to nebude nic slušného je jen můj dojem.

Ale vypadáte jako agitátor pěkné lumpárny, to zde vidět je.

P. Rada 16.5.2021 15:55

Z Vaší strany jde o podsouvání spekulací o špíně. Co jiného může taky špinavce napadnout?

L. Novák 16.5.2021 19:59

Pořád tady ještě strašíš?? Rv

I. Spálený 15.5.2021 22:40

To je solidní bláznovství, aby věda určovala politiku. Když to popíšu na vaření, tak pravidla pro restaurace má určovat pouze autor knihy o sokolnictví ve 13. století, pochopitelně mu v tom pomůže astronom zaměřený na dvouhvězdy a chemik materiálů odolných proti oleji. Vědec nabízí návody ve svojí silně uzavřené odbornosti, inženýr řešení na zakázku a politik obecná pravidla. A pak je tu veřejnost, aby si z toho alespoň rámcově vybrala, protože to oni za ni nikdy rozumně neudělají. Vy rozhodujete podle své vůle, jestli si dáte kávovou pěnu zmraženou dusíkem nebo tlustý stejk.

J. Jurax 15.5.2021 20:18

No nevím.

Vědci zkoumajíce se semtam mýlí a pořád své názory korigují. Dodávají pravdu úměrnou současnému stavu poznání. Tedy v ideálním případě, když objekt jejich zkoumání není zpolitizován jako dnes typicky klimatologie.

A taky máme vědy exaktní, kde se výzkum dokládá a potvrzuje experimentem nebo v matematice důkazem. A pak máme vědy tzv. společenské, kde se obmyslně kecá a nedokazuje nic. Eventuální experiment společenských vědců, pokud je možné experimentovat na společnosti, pravidelně skončil průserem občas až obludným.

No a politici se řídí svým prospěchem a prospěchem své rodné strany. Chtějí být zvoleni a u moci se udržet, pročež občas reflektují i názory voličů. Koneckonců se může stát, že jejím zájmy se shodnou se zájmy voličů, i když zpravidla z jiných pohnutek. A své činy pochopitelně okecávají, odvolávajíce se i na vědu, pokud se jim to hodí. Když se nehodí, na vědu kašlou, neboť mají mandát.

A hlavně - není pravda, že politici nesou nějakou odpovědnost. Nesou leda politickou, tedy žádnou. Politické chyby, zhůvěřilosti a i ty největší blbostí za běžných okolností nejsou trestné. Tedy vyjma časů nějak revolučních. Politik, co už není únosný, se odebéře do ústraní a užívá si penze a výslužky, kterou během politické kariéry nashromáždil.

Ledaže by si během toho shromažďování nedával pozor, zapletl se přespříliš nebo moc mlaskal, zkřížil cestu mocnějšímu či šel proti kmotrům, ztratil krytí a dostal se do rukou orgánům činným v trestním řízení, ale tady už nejde o odpovědnost politickou.

K. Tejkal 15.5.2021 19:34

V prostředí USA by bylo nesmírně zajímavé vědecky vyřešit výuku evoluce a kreacionismu. To by se asi rychle ukázalo, nakolik je to s vědeckostí míněno vážně.

P. Havel 15.5.2021 17:41

Před rokem hlásal Oranžový otec z Washingtonu, že covid v létě odejde a proto skoro nic nedělal.. Tak Joea docela chápu. Uvidíme co z toho bude.

J. Vintr 15.5.2021 20:18

Kdyby se nenechal ukecat tim darebákem Faucim a opravdu nic nedělal, byla by na tom Amerika mnohem líp.

P. Milan 16.5.2021 15:53

Nedělal? Z jeho dělání dnes žije klusáček a prsí se tím.

P. Havel 16.5.2021 17:35

Tak vedle vědeckého komitétu aby zavedli něco proti DRZÉMU LHANÍ, trump ukázal celému světu že to má potenciál - těch papoušků nahnědlých co na to rádi naskočí lítá po síti hejna..