14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

USA: Obamův volný pád

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
certik 8.9.2009 20:20

Re: Msivní kampaň proti státnímu zdravotnímu pojištění zabrala

Prosimvás vy si vyhledáváte údaje po internetových diskuzích? Existují americké vládní organizace které podobné věci vyhodnocují. Hrubý příjem rodiny v mediánu bude kolem USD60K ročně hrubého, mediánová soukromá zdravotní pojistka pro rodinu bude někde kolem USD8K ročně. To druhé ale velice záleží na tom jakou pojistku máte a ve kterém státě žijete, a cena není jediný parametr pojistky. V porovnání s českým systémem musíte započíst, že americký důchodce se musí též pojišťovat, cena s věkem podstatně roste a pojistky podstatné zákroky nikdy plně nehradí, zatímco český důchodce na sebe zaplatil během produktivního věku.

Fafa 8.9.2009 15:25

J

Prave ze nesklizi, to je problem. Kdyby opravdu bylo mozne lidem bez pojisteni uctovat sluzby v plne cene, trvat na zaplaceni uctu nebo odmitat peci, tak by se situace rychle vyjasnila a pojistku by si koupil skoro kazdy.

Ypsilon 8.9.2009 15:41

Fafo,

"trvat na zaplaceni uctu " copak exekutoři za Velkou louží nefungují ? To je na tom takový Chomutov výrazně lépe;-P

Teď už vážněji. Mně vznik státní pojišťovny  úplně blbý nepřišel (tedy podle toho, co jsem si přečetl v tisku). Nakupovala by centrálně  materiál i péči a tedy zřejmě i levněji. Spíš mi to připadalo, že se to stávajícím hráčům na trhu nelíbilo, protože se báli, že by přišli o  slušnej vejvar . Ale uznávám, že to může být veelmi neinformovaný a zkreslený pohled

Fafa 8.9.2009 16:39

Ypsilone,

nefunguji. Aspon u zdravotnich dluhu tedy ne. Je to z mnoha duvodu, mj proto, ze nemame zajem, aby pristi rok v porote o pripadu malpractice rozhodoval nekdo, na koho jsme poslali exekutora. ;-)

S tou statni pojistovnou je problem trochu jinde. Kolik pece by nakupovala? V dnesnich Statech se rocne dela cca 60 transplantaci ledvin na milion populace, v Britanii NHS udela cca 35 transplantaci na milion obyvatel. V obou zemich je na transplantace poradnik, takze to neni otazkou poctu pacientu. Jasne, ve Statech bude clovek s dobrou pojistkou mit vetsi sanci na transplantaci nez nekdo na Medicaidu. V Britanii na tom v ramci NHS budou skoro vsichni stejne. Ktery system je lepsi? Ten, ktery spravedlive rozdeluje bidu nebo ten, ktery nespravedlive rozdeluje bohatstvi?

A samozrejme, urcite nejsem zcela objektivni. V ramci soucasneho systemu bychom mohli mit  vic pacientu, nez vubec muzeme casove zvladat. Tak mne predstava podstatneho snizeni plateb od pojistoven netesi.

Ypsilon 8.9.2009 17:25

Re: Ypsilone,

Koukám, že by to v Čechách chtělo porotní soudní systém. :-) Exekutorská zvěrstva se tady totiž doost rozbujela (a tím nemyslím zrovna Chomutov).

Ono by to asi chtělo i  srovnání jakou šanci na transplantaci má pacient se superpojistkou a pacient na Medicaidu, že. Druhak,  v Británii je sice státní zdravotní systém, ale vedle něj běží soukromé pojištění (i když předpokládám, že transplantace ledvin ze soukromého pojištění by asi byla spíš netypická). Možná hraje nějakou roli i počet dostupných orgánů (ale to už si doslova vymýšlím)

"Tak mne predstava podstatneho snizeni plateb od pojistoven netesi"  Bodejť by těšila, v  tom Vás jako soukromou osobu  naprosto chápu. Ale je to přesně to, o čem jsem psal výš. Ti, kterým současný systém vyhovuje z hlediska zisků, se změně budou bránit i když  ta změna by možná (?) mohla vést ke zlepšení a zefektivnění systému jako celku. (že by Haavelmö teorém?:-P

Fafa 8.9.2009 17:46

Re: Ypsilone,

Ad Britanie - opet, nejsem zcela objektivni. Britsky system nabizi NHS pro naprostou vetsinu populace a zcela soukrome zdravotnictvi pro skutecne minimalni cast populace. Takze treba vyssi stredni trida sice podstatne prispiva do NHS, ale nedostava podstatne lepsi sluzby. To se mi nelibi. V americkem systemu vyssi stredni trida ma sanci i dostat lepsi sluzby. To se mi libi.

Ad transplantace - pocet dostupnych organu samozrejme roli hraje. Transplantuji se vsechny dostupne. Ale pocet organu se da zvetsit za cenu vyssich vydaju - at uz je to masivni reklamni kampan pro zive darce nebo masivni usili zlepsit odbery u mrtvych darcu. Bude to ovsem stat hodne penez.

Jinak ta sance u pacienta se superpojistkou se spatne pocita. Ona totiz nesouvisi jenom s pojistkou. Ve Statech neexistuje jednotny cekaci list na transplantace, ale zeme je rozdelena do mensich oblasti. A lide muzou byt na seznamu ve vice nez jedne oblasti. No a samozrejme pro multimilionare je celkem snadne procestovat Staty, pacient na Medicaidu asi bude mit problemy zaletet si jen tak na Mayo Clinic.    

Ypsilon 8.9.2009 18:15

Re: Ypsilone,

Aha, díky za vysvětlení sytému. Dostupnost orgánů- předpokládal jsem spíš rozdíl v tom, jestli se orgán k transplantaci odebírá jen pokud je vysloven souhlas s odebráním  nebo je možno ho neodebrat pouze při vysloveném nesouhlasu. Problémy s financemi za úhrazení odběru jsou  i u nás, kde to prý ještě celkem nedávno fungovalo tak, že většina vhodných orgánů se odebrala a použila.

Pavel 8.9.2009 19:10

Re: Ypsilone,

Takže tvrdíte, že kdo nemá peníze, toho máme nechat zemřít?

Fafa 8.9.2009 20:35

Pavle,

ne, to netvrdim ja. To se bohuzel deje. Lide zcela urcite umiraji v Ciudad Juarez na problemy, ktery by byly resitelne v El Paso. Co s tim?

Pavel 8.9.2009 21:00

Re: Pavle,

Nepřekrucujte, otázka snad byla položená jasně.

Fafa 8.9.2009 22:15

Pavle,

Dobre. Takze lidem bez penez zajistit takovou uroven pece, na ktere se jako volici dokazeme shodnout a otevrene priznat, ze lide s penezi si na volnem trhu budu kupovat lepsi peci, kdyz budou chtit. Prece jenom nejlepsi moznou peci pro vsechny neni mozne zajistit, ze.

Pavel 8.9.2009 19:06

Re: Ypsilone,

I pokud je to pravda, co to má společného s kvalitou péče? Co to značí víc, než že je v USA víc dárců orgánů?

Fafa 8.9.2009 20:33

Pavle,

s kvalitou pece to ma spolecneho prosty fakt, ze uspesna transplantace ledviny u 30leteho muze znamena zhruba 15 let zivota navic v porovnani s dialyzou. System, ktery tohle umoznuje vice lidem je IMHO z definice kvalitnejsi.

Pavel 8.9.2009 20:54

Re: Pavle,

Jste tak hloupý nebo to jen hrajete? Tedy pro blbečky: počet transplantací ledvin neurčuje schopnost doktorů, ale počet dostupných ledvin.

Fafa 9.9.2009 0:19

Pavle,

Zeptam se Vas stejne: "Jste tak hloupý nebo to jen hrajete?" 

Pocet dostupnych ledvin prece souvisi s celkovym zdravotnim systemem. Pokud bude snaha maximalisovat transplantace i za cenu vysokych vydaju, tak budou odebirany organy mnohem efektivneji a pripadni darci se budou hledat, jak to jen pujde. Pokud bude na urovni statu nebo pojistovny snaha v beznem roce neutracet penize za transplantace, tak se treba nenajdou penize na leteckou prepravu odberoveho tymu do male nemocnice, kde lezi mozny darce.    

Pavel 9.9.2009 2:20

Re: Pavle,

No pokud by to mělo zajít tak, že lidi budou nuceni dávat ledviny, tak to je tedy naopak zásadní nevýhoda.

Fafa 9.9.2009 0:40

Pavle,

Zeptam se jeste jinak a zcela cynicky. Kde si myslite, ze bude vetsi usili o maximalisaci poctu darcu a uspesnych transplantaci? V systemu, kde je transplantacni stredisko soucasti +- statni nemocnice a za jeho uspesne vedeni se dostava profesura? Nebo v systemu, kde je transplantacni stredisko soucasti for profit nemocnice asociovane s universitou a kde se uspesnym vedenim transplantacniho strediska krome ziskani profesury da i zbohatnout?

Pavel 9.9.2009 19:48

Re: Pavle,

Prosím naučte se číst.

Pavel 8.9.2009 19:09

Re: Msivní kampaň proti státnímu zdravotnímu pojištění zabrala

Kdo je spokojen, tomu pojistka zůstane. Odmítání reformy není pravda, je to jen propaganda.

Fafa 9.9.2009 0:55

Re: Msivní kampaň proti státnímu zdravotnímu pojištění zabrala

A jak dlouho mu bude jeho zamestnavatel ochoten na pojistku prispivat, kdyz bude existovat pojistka dotovane statem?

Pavel 9.9.2009 2:21

Re: Msivní kampaň proti státnímu zdravotnímu pojištění zabrala

O jaké pojistce dotované státem mluvíte?

Fafa 9.9.2009 5:58

Re: Msivní kampaň proti státnímu zdravotnímu pojištění zabrala

Pavle, vidim ze se temito vykriky nedomluvime. Pokud chcete, napiste mi na hon97l zavinac aol.com muzeme si v klidu popovidat.

Pavel 9.9.2009 19:49

Re: Msivní kampaň proti státnímu zdravotnímu pojištění zabrala

Vaše hloupost a neschopnost chápat text určitě není vina neviditelného psa. Takže by to dopadlo úplně stejně.

Jerome 8.9.2009 9:28

Neuvěřitelná

změna je nasnadě ... pouze a jen barva pleti... a konečně - konec amerického rasismu. Zůstane už jen a jen oboustranná a někdy i oprávněná nevole....a možná i pohrdání :-(

Lobo 8.9.2009 9:05

Jak zvýšit popularitu?

Kdyby ho zastřelili, tak mají ideálního mučedníka;-P

ortelius 8.9.2009 8:53

že by američani ještě nebyli tak zdegenerovaní?

Od začátku jsem doufal, že je to nadšení přejde; taková je ostatně povaha lidí (možná američaná zvláště) snadno se pro něco nadchnout a pak vystřízlivět. Budu jim nadále držet palce, aby Obamu přežili.

Myrek 8.9.2009 8:25

Očekávání se naplňují (bohužel)

Před volbami měl Obama jediný argument - změnu. Jakou a a čeho neřekl. Jeho vystupování v roli prezidenta plně potvrdilo to před čím varovali přemýšliví komentátoři před volbami - obsah Obamova programu je velké nic.

Bohužel bude USA a tím i velkoéu část civilizovaného světa jeho působení stát nemalé finanční částky a snad ještě děsivější je propad prestiže euroatlantické civilizace.

UL 8/09 8.9.2009 9:18

Re: Očekávání se naplňují (bohužel) - zkušenosti z Německa

Zajímavé je, že se povedlo zvýšit kvótu úspor v době, kdy čtyřem z deseti Němců hrozí chudoba ve stáří a ekonomičtí poradci žádají, aby byla daň z přidané hodnoty z důvodu extremního zadlužení státu zvýšena z 19 na 25%.

Možná, že alespoň někteří z těch, kteří si ze svých výdělků trochu našetřili, si přečetli článek Svena Bölla, ve kterém je citován šéf Volkswagenu Ferdinand Piëch jak říká: „Bohatí lidé jsou bohatí proto, že vydávají míň peněz, než vydělají.“

Pro něho tenhle zásadně výstižný výrok samozřejmě souhlasí, lidé, kteří jsou nezaměstnaní, by na to museli žít několik životů…

i.h. 8.9.2009 11:04

Nesmite verit vsemu, co vam nakecava

levicacky Der Spiegel. Ti "Nemci chudi ve stari" se maji financne podstatne lip nez bezny pracujici treba ve Francii, o Cechach nemluve. V Nemecku se pocita mezi chudaky kazdy, kdo nema dva mercedesy, to jste nevedel ?

Petr z Tábora 8.9.2009 8:03

levičák v cizí kůži

Každý jsme poznamenáni rodinou ze které jsme vyšli. Pan Obama vyšel z prostředí komunistického a navíc byl pod vlivem relativně extrémního muslima. Chtěl-li politicky uspět, tak se musel zkultivovat či jinak řečeno přizpůsobit. Každý z nás, když se dostane pod tlak, tak se vrací ke svým kořenům....

O fungování jeho administrativy svědčí například skutečnost, že u nás už 8 měsíců není americký velvyslanec a to jsme spojenecká země. Také to ukazuje, jaký význam přikládají středoevropskému regionu a že nedávný dopis podepsaný m.j. panem Havlem je zcela na místě.