1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

USA: Obama není Gorbačov

Je prezident Obama americkým vydáním Michaila Gorbačova, vůdce, jehož dobře míněné reformy nakonec připravily jeho zemi o velmocenské postavení? Stále častěji slyší Američané takové srovnání a obavy s ním spojené z úst svých tradičních spojenců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chodur 19.12.2013 23:38

Re: Jako že bych tě mohl navštívit na pokoji?

Beranku, prestante vymyslet odpovedi a zamyslete se nad tematem o kterem mluvite. Jeste lip, informujte se o nem (ne z levicackych propagandistickych prirucek). USA si jako vsechny zeme zaslouzi kritiku, problem s vasimi prispevky je... na mnoha urovnich ale prevazne na te nejnizsi.

Co se s USA stane je otazka, tato federace neni na dobre ceste. Ze USA rozhodujicim zpusobem pomohly pri porazeni Hitlerovy socialisticke rise + rozpinajiciho se Japonska a pomohly posleze aby tyto zeme vstaly z trosek a staly se v teto dobe nejsilnejsimi ekonomikami na svete (a na ukor USA, jak to tak v zivote chodi) naznacuje, ze USA skutecne hraly positivni roli zdaleka ne jen pro sebe ale radu zemi na svete. USA se zmenila, postupne ztratila smer a sebevedomi (da se rict, ze se cilevedome morfovala do soucasne formy diky proniknuti levicaku do medii a vzdelani a jejich dominaci). Svet se vyzname zmenil a to co bylo pro USA mozne a docela zadane driv, neni ani mozne, ani zadane. Pritom USA si zmeny uvedomuje a rady by zmenily politiku ale ochromuje je strach z tezkosti predpovedet dopad pripadnych zmen. Obama s Demokraty representuje skupinu starych socialistickych aparatciku, nesnazi se zachranovat existujici US model, snazi se tradicni USA znicit. To co jinym pripada jako neuspech Obamovy vlady je spis uspech destruktivnich planu, USA musi zmizet z cesty socialisticke svetove revoluce/vyvoje, musi zmizet jako mozna alternativa burzoasni spolecnosti se svou uspesnosti. Pro internacionalni socialisty je zniceni statu cilem, ne problemem. Silne staty stoji v ceste k ustaveni svetove socialisticke nirvany. Ze to dopadne priserne? Na to se spravny socialista nikdy neohlizi, oni vidi svou krasnou vizi. Jako obycejne to skonci v masovem vrazdeni a rozvraceni neperfektni ale fungujici organizace ve prospech nejakeho toho socialistickeho silenstvi.

Tezke rict, co se stane, to zalezi na mnoha podminkach, ktere se stale tvori a zanikaji.

Svetove to asi ceka na "vudce", cokoliv to znamena.

B. Rybák 19.12.2013 18:55

Re: USA nekonci

Obrovské tempo rozvoje high technologií je jednou z mála nadějí západního světa na obnovu. Síla jeho kultury je stále zřetelná v každém koutu světa.

Jenomže technologie nenahradí morálku, neudělá z parazitů užitečné, k osobní oběti v případě potřeby ochotné občany. A např. čínskou technologickou "smršť" také nesmíme podceňovat. Stále ovšem platí, že "naděje umírá naposled".

B. Rybák 19.12.2013 18:41

Když dva dělají totéž...

Připodobňovat M. Gorbačova, který se oprávněně stal přinejmenším symbolem pro oslabení a následné zničení hroutící se "říše zla" s H.B. Obamou, který oprávněně stal přinejmenším symbolem oslabení a blížícího se konce v podstatě prosperující, nejlepší říše dosavadních lidských dějin, je naprosto scestné.

I kdyby bylo v dlouhodobé perspektivně správné, aby USA viditelnou roli "světového četníka" nahradili nějakou sofistikovanější politikou ekonomického a diplomatického působení, což je ve chvíli, kdy se objevili momentálně mocní hospodářští a političtí konkurenti USA velmi problematické, není úplné znehodnocení vynaložených obrovských materiálních prostředků a ztrát lidských životů ničím ospravedlnitelné. Zrada amerických spojenců (v Egyptě, Iráku, Afgánistánu..) znamená obrovskou a dlouhodobě nenahraditelnou ztrátu důvěryhodnosti USA jako spojence.

Místo obdivu (lásky) se USA dočkaly v muslimském světě pohrdání, protože jejich ústupky jsou chápány jako projev zbabělosti a slabosti, což velmi posiluje sebevědomí jejích protivníků.

Uvolněný prostor po USA rychle zaplňuje Čína, Rusko, Irán, Turecko... a vysvětlit, jak to prospěje demokratickému "západu" je nad mé síly.

Konec konců prázdnotu, po RVHP mohly ve východní Evropě snadno zaplnit USA a nemuseli ji nechat na pospas bezperspektivní, kořistnické protiamerické DEU-říši.

P. Beránek 19.12.2013 9:15

Re: Jako že bych tě mohl navštívit na pokoji?

Hehe, vidím, že zařízení vašeho ústavu jsou Ti důvěrně známá.:-))

P. Mach 19.12.2013 0:30

Proč naivní?

protože novák jako obvykle blábolí?

P. Mach 19.12.2013 0:29

Jako že bych tě mohl navštívit na pokoji?

Promiň ale opravdu nemám zájem, setkat se s někým kdo je pravidelným hostem vypolštářované cely a navíc mu na palici tlačí putinovy půlky. Za hrubé porušení mezinárodního práva se dá považovat agrese rusáků vůči gruzii. nikoli likvidace genocidního režimu s požehnáním osn a následná poprava krvavého diktátora občany dané země.

P. Mach 19.12.2013 0:22

Re: Máte pravdu

Především je nutno říct, že ani v případě sýrie, ani v případě iráku, ani případě lybie mluvit o nějakém udržování míru shora je nesmysl. Vždycky šlo o to, že diktátor protěžoval jednu skupinu na úkor druhé, pokud ty ostatní skupiny rovnou nelikvidoval - což se dělo velmi často. To samozřejmě v každé společnosti (a zvlášť ve společnosti středovýchodní) vyvolá touho po přerozdělení moci a peněz, nenávist a touhu po pomstě, a to je skutečná příčina nestability a skutečná příčina občanských válek v daných zemích. Diktátorský režim každý náznak odporu livkiduje jenže tím nestabilitu neodstraní spíše ji posílí (je to jako léčení následků a nikoli příčiny) - v konečném důsledku likvidace odporu je stejně krvavá jako občanská válka a na rozdíl od občanské války takový stav většinou trvá mnohem déle. Nikdo nikdy netrvrdil, tím méně já, že po odstraněn diktátora nastane blažený mír. To je kravina a tupá demagogie pokud to někdo vkládá do úst zastáncům zásáhů. Jde pouze o to, o konstatování, že příčinou občanské války je diktátorský režim a nikoli jeho odstranění, diktátorský režim je sám o sobě stejně krvavý jako občanská války a navíc takovýto režim nakonec padne sám o sobě a po té bude následovat hádejte co? Občanská válka. Je tedy mnohem lepší to vyřídit hned.

P. Beránek 19.12.2013 0:16

Z kterého psychiatrického ústavu píšeš?

To, že "nedávno" prý něco použil "asad", tedy 10 let po napadení Iráku fašistickým JůEsEj je dle Tvé omezené logiky odůvodněním a omluvou hrubého porušení mezinárodního práva, válečného zločinu, obdobného válečným zločinům, za které, jak píšu se v Norimberku věšelo???   

Buď ti je tak 8 - 10 let nebo skutečně píšeš z psychiatrického ústavu.

P. Mach 19.12.2013 0:02

Re: Špatně,

No tak je jmenovitě uveďte. Nepochybuju o tom, že před tím, než USA vstoupily do války tak třeba takový ford určitě nemcům dodával. Jde o to, že to nebylo celou válku a jak tvrdí ten trotl novák, a navíc že se jednalo o soukromé firmy s důrazem na slovo soukromé. Na rozdíl od zločinné role sssr, kdy stát (nikoli soukromá firma) dodával nacistickému německu obří objemy surovin ještě v červnu roku 1941.

J. Cervenka 18.12.2013 22:51

USA nekonci

Novak ma ve vsem zhruba pravdu bych rekl. Az na posledni vetu: Americke stolerti konci. Absolutne ne : podivej se na vedu (Nobelovy ceny) na co nosis na sobe , na to na co se divas (internet, pocitace) na to v cem litas, na to se noveho deje : 3D printers, nove leky na raka,.. atd. Myslis, ze tato hegemonie prejde na silenou Cinu , nebo socialistickou Evropu, nebo vozraly Rusko? Vtip: na Iran !

J. Kanioková 18.12.2013 21:57

Jste opravdu tak naivní ?

.

J. Kanioková 18.12.2013 21:55

Přesně !

.

J. Kanioková 18.12.2013 21:50

Špatně,

kdybych já jenom dokázala ze svého "archivu" vytáhnout to, co potřebuju. Po přeinstalaci se mi to potento...

Měla jsem uloženy odkazy na stránky, které pečlivě dokazovaly, které firmy se podílely na dodávkách Němcům..

J. Kanioková 18.12.2013 21:44

To jste si měl toto téma prostudovat pečlivěji,

začal si Saddám !

J. Kanioková 18.12.2013 21:43

Velmi souhlasím s autorem

navíc si o Obamovi myslím, že je dost špatný politik

A ještě bych ráda, kdyby se uvádělo, jaký je to trilion. Jestli americký, tudíž náš bilion..

P. Urban 18.12.2013 20:50

Nesuverénní stát

Saddámův Irák nebyl plně suverénním státem podobně, jako jím nebylo např. Japonsko po roce 1945. Byl to stát poražený ve válce, kterou sám rozpoutal. Nedodržování podmínek příměří, které nikdo nezpochybnil, je legitimním důvodem k obnovení vojenských akcí. Otázka je, nakolik byly USA legitimní k samostanému ukončení příměří vzhledem k tomu, že bylo uzavřeno jménem širší koalice.

Tím ale nechci tvrdit, že invaze Američanů do Iráku a svržení SH bylo šťastným krokem.

P. Urban 18.12.2013 20:39

Re: Máte pravdu

Jak vypadá podobná logika, ukázal názorně vývoj v Lybii. Lybie je ovšem relativně homogenní země, identita jejich obyvatel je spíše klasicky kmenová a existují mechanismy, které vzájemné konflikty tlumí. Ty zcela nepotlačil ani Kaddáfí.

Sýrie je naproti tomu nábožensky a etnicky pestrá jak Libanon a mír mezi komuntami tady byl v historicky dohledné době zajišťován vždy shora. Zmizení této autority vede zákonitě k velké nestabilitě, kde je občanská válka přinejmenším velmi pravděpodobná. Svého času ji zažil i Libanon a vůbec k tomu nepotřebovalpád diktatury. Ostatně podobné scenáře známe i z Evropy.

Pokud si někdo myslí, že stačí odstranit diktátora a bude mír, pak je ovšem velmi snadné kritizovat Obamovu opatrnost.

P. Mach 18.12.2013 18:06

Re: Obama se možná podbízí Iránu

Se saddámem si mohl irán vytřít zadek už po  první válce v zálivu. Vždyť veškeré vojenské letectvo iráku, které nebylo zničeno skončilo v Iránu. Ano, irán vyhrál válku se saddámem ale jen a pouze díky tomu, že byl saddám natolik dementní, že se rozhodl okupovat kuvajt.   Ano USA podporovaly saudy (jako tu nejméně špatnou variantu) dlouhodobě ale proto  snad obama nemusel  rozšiřovat paletu středovýchodních hajzlíků, kterým poleze do zadku co to dá.

P. Mach 18.12.2013 17:55

Tu vymyšlenou záminku

pitomče, použil nedávno asad v sýrii proti opozici. Nepochybuju, že to, že si šíité, sunité a kurdové po pádu masového vraha saddáma začali podřezávat krky by pro tebe bylo dostatečnou záminkou aby sis nějakého toho američna sám pověsil. Máš jediné štěstí, že se nevěší za blbost.

P. Mach 18.12.2013 17:45

To jste si vycucal z kterýho prstu?

Jediné dodávky, které za druhé světové války probíhaly byly ty od stalina hitlerovi a pak dodávky lend lease, bez kterých by se rusáci nejspíš definitivně podělali už v roce 1942.

P. Mach 18.12.2013 17:41

Re: Máte pravdu

Všeobecný vzestup kajdistů v Sýrii už nastal, a to jen proto, že západ dovolil asadovi rozpoutat občanskou válku naplno. K tomu nemuselo dojít, a žádný vzestup kajdistů by se nekonal a je logické že by se nekonal ani uprchlický exodus jako ho můžeme pozorovat dnes. Ano možná si celá afgháhnská společnost nějakou dobu počká, někdo to v afghánistánu už jde teď. Ovšem bez američanů, kdyby se talibanským okupantům z pákistánu nechala volná ruku, nedočkali by se toho nikdy.

P. Urban 18.12.2013 17:18

Já se s Vámi nepřu

Ale jak to souvisí s tématem?

V. Novák 18.12.2013 16:55

Jestli to nebylo tím, že esesáci i běžní vojáci věděli

velmi dobře, co na Východě Steppenvolku dělali. A jak zacházeli se sovětskými zajatci. Jestli oni se (oprávněně) neobávali, že Rudá armáda bude péct oplatky.

Na západní frontě taky ne vždy vše probíhalo kavalírsky. Vojáci, kteří osvobozovali koncentrační tábory museli být často převeleni z německa, protože jejich chování k Němcům se silně změnilo. Tuším že v Dachau, když zjistili, jak to tam vypadalo, se na den otočili a nechali Heftlingy, aby si to s dozorci (kteří se vzdali) vyřídili sami.

V. Novák 18.12.2013 16:50

Zrovna USA nemají moc co SSSR vyčítat.

Bez amerických dodávek PHM by Němci neměli na co létat už někdy ve 43. roce. Americké firmy zásobovaly Němce palivem po celou válku. Po celou dobu, kdy s nimi USArmy bojovala, resp. USA byly s Německem ve válečném stavu.

Ovšem v tomto případě těžko mluvit o "účelovém spojenectví", když nacismus byl jen pokračováním kapitalismu drsnějšími prostředky.

P. Urban 18.12.2013 16:48

Jsem optimista

a tak jsem nechtěl napsat, že si na popisovanou společnost [v Afghánistánu] budeme muset počkat nějaké to století. Pro případ, že by to přece jenom bylo méně.

P. Urban 18.12.2013 16:46

Nejen esesáci,

ale i vojáci wehrmachtu. Možná proto, že západní armády ctily ženevské konvence o poznání více, než Rudá armáda. Ani esesákům se většinou nechtělo umírat, když už nemohli bojovat.

Nechápu ale, jak to souvisí s teorií, že bez bezpodmínečné kapitulace Německa by USA nemusely skoro 50 let válčit proti komunismu.

V. Novák 18.12.2013 16:45

Problémem dbešní Sýrie jsou všichni. Asad, troufám si říci,

nejmenším problémem. Pokud by zvítězili kajdisté - což momentálně vůbec nevypadá a s jejich vojenskými neúspěchy odchází i ochota Západu je podporovat - byl by ze Sýrie nový Afghanistán. Ten odliv západního nadšení pro protiasadovce se už projevuje nejen tím, že připustil to, co Rusko navrhuje od začátku, tedy mírovou konferenci, ale už naznačuje, že Asad by mohl zůstat. Po jednoznačném příklonu k opozice před 2 lety dost změna, že?

Afghánistán - tam nebylo nikdy co rozvracet. To není a nikdy nebyl stát, to bylo a je (a bude!) území definované jen hranicemi sousedů, kde vládnou klany a klanová rada je nad každý zákon, každou smlouvu - ba byla i nad chána, který byl nejvýš primas inter pares a loajalitu klanových vůdců si musel vykupovat pravidelnými dary a organizováním loja džirgy a akcí okolo. Že by tam kdy v dohlednu vznikla společnost jak ji popisujete, tak o tom si troufnu pochybovat. Taková byla za Tarakího a Sovětů. Tedy pokus a náběh na takovou společnost. Místní ji nechtěli - a s místními si neporadili Britové, Sověti - a teď ani celé NATO.

Vrátí se - aspoň na paštuských územích - vláda talibanu. Proč? Protože to, co taliban prosazoval, je běžná představa o životě u 95% Paštunů. Proto taky taliban v paštuských regionech bez problémů vítězil.

P. Beránek 18.12.2013 16:34

Re: Je hezké, že hájíte spíš americké, než české zájmy

Nepletete se?

Proč se esesáci vzdávali spíše západním armádám a ne SSSR?

http://www.novysmer.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1570:churchilova-tajna-armada&catid=39:historie&Itemid=50

P. Beránek 18.12.2013 16:27

"Záchrana Iráku"

"Záchrana Iráku stála Spojené státy více než trilion dolarů a tisíce životů."

"Záchrana Iráku", tak tohle může napsat jenom totální omezenec. Napadení suverenního státu pod vymyšlenou záminkou, smrt statisíců Iráčanů, poprava hlavy přepadeného státu, atd.  - vážení, ze tohle se v Norimberku věšelo!!!

A teď nějaký pomatenec napíše "záchrana Iráku". To je fakt neskutečné!!

P. Urban 18.12.2013 15:47

Je hezké, že hájíte spíš americké, než české zájmy

ale ono něco jiného bylo netrvat na bezpodmínečné kapitulaci Německa a něco jiného jeho vítězství nad SSSR. Bez něj by ovšem musely USA studenoválčit s komunismem tak jako tak. Nebo taky proti účelovému spojenectví nacismu a komunismu; koneckonců, nebylo by to poprve.