3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

USA: Obama není Gorbačov

Je prezident Obama americkým vydáním Michaila Gorbačova, vůdce, jehož dobře míněné reformy nakonec připravily jeho zemi o velmocenské postavení? Stále častěji slyší Američané takové srovnání a obavy s ním spojené z úst svých tradičních spojenců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 18.12.2013 11:14

Re: Obama

Je to tak, opálený tlučhuba je pro americkou i celosvětovou politiku holé neštěstí.

V. Novák 18.12.2013 9:41

Halt ani USA nemají na udržování své hegemonie.

Irák a Afghánistán Obama zdědil. Z Iráku vycouval a zbytek je na Iráčanech - každá frakce by samozřejmě uvítala, kdyby tam USA podpořily ausgerechnet ji, jenže těch frakcí je tam hodně - přinejmenším kurdská, sunnitská a šíitská, každá s podfrakcemi. Bush tam vletěl, (gospodin Fištějn říká "zachránil") aniž by tušil, co má udělat dál - a předal rozbitou a rozvrácenou zem Obamovi. Ten mohl buď odejít - a nebo zřídit americký protektorát, kde by proti USArmy bojoval každý. Zvolil první variantu. Afghánistán je podobná situace s tím rozdílem, že tam nebylo co rozvrátit.

V Sýrii Obama správně nenechal vtáhnout USA do boje na straně kajdistů. Saudská Arábie by si už měla uvědomit, že s obvyklým postupem, kdy podporuje kdejakého džihádistu a když to ten přežene - Ameriko řeš!, už nevystačí. Nebude-li mít saudský režim, snad nejislamističtější a určitě jeden z nejméně demokratických režimů na světě, jistotu, že ho USA vždy podpoří, třeba se trošku pohne. Kam, to je ovšem otázka...

Vzestup Ruska a Číny není důsledkem amerického ústupu. Rusko se vzpamatovalo z jelcinského postsovětského rozvratu a Čína si vydobila své postavení ekonomickým vzestupem.

Zkrátka americké století končí. Skoro přesně.

P. Mach 18.12.2013 12:23

Jo z hlubin putinova tlustého střeva to tak může

vypadat. :-) Jen bych  měl pár poznámek.  Vzestup číny je důsledkem amerických investic v číně. Rusko se z ničeho nevzpamatovalo. Jediný rozdíl je v tom, že ve srovnání s  Jelcinovou dobou je dnes cena nerostných surovin mnohem výše. A  jejich prodej je takřka výlučným zdrojem příjmů ruského rozpočtu (což o nějakém vzestupu příliš nesvědčí). Někteří saudští arabové sice kdejakého kajdistu podporují, to ale není problém dnešní Sýrie - tím ja asad. Kdyby se západ rozhodl důrazně zasáhnout proti vraždění civilistů a původně zcela pokojných demonstrantů (nemluvě o tom, že nezasáhl ani v okamžiku kdy asadův režim použil otravný plyn) nemusel by dnes řešit statisíce mrtvých a miliony uprchlíků. Jinak ovšem máte pravdu - záleží na Iráčanech samotných, a to jen díky tomu, že USA se rozhodly zasáhnout a zlikvidovat krvavého diktátora. A ano, v  afghánistánu nebylo co rozvrátit - díky rusákům, a díky američanům tam možná vznikne společnost kde do školy budou moci chodit i dívky a pancéřovkami se nebudou ničit historické a kulturní artefakty.

V. Novák 18.12.2013 12:57

Každá vaše věta je blábolem.

...

P. Krasny 18.12.2013 13:50

Re: Každá vaše věta je blábolem.

Novak nezklamal.

P. Mach 18.12.2013 13:51

Jak už jsem napsal výše,

z pozice kde se momentálně nacházíte - tj. v hlubinách putinova tlustého střeva - to tak může vypadat.

J. Kanioková 18.12.2013 21:57

Jste opravdu tak naivní ?

.

P. Mach 19.12.2013 0:30

Proč naivní?

protože novák jako obvykle blábolí?

P. Urban 18.12.2013 15:34

Máte pravdu

Problémem současné Sýrie nejsou kajdisté, ale Asad. Teprve až Asad padne, stane se problémem všeobecný bordel a vzestup radikálních islamistů, které Asad držel na uzdě.

Máte také pravdu, že záleží na místních lidech. Nevím ale, jak jste došel k závěru, že v případě jejich vítězství by Západ nemusel řešit statisíce mrtvých (to popravdě nemusí tak jako tak) a miliony uprchlíků (ti budou naopak problémem v každém případě).

V Afghánistánu možná vznikne společnost, kde dívky chodí do školy a a pancéřovkami se nebudou ničit historické a kulturní artefakty. Ale zdá se, že na to si budeme muset ještě nejaké to desetiletí počkat. Až Američané odejdou a Karzaí padne, pak politika nových vládců bude možná umírněnější, než Talibanu před invazí, ale radikálnější, než byla monarchie před sovětským vrypákováním.

V. Novák 18.12.2013 16:45

Problémem dbešní Sýrie jsou všichni. Asad, troufám si říci,

nejmenším problémem. Pokud by zvítězili kajdisté - což momentálně vůbec nevypadá a s jejich vojenskými neúspěchy odchází i ochota Západu je podporovat - byl by ze Sýrie nový Afghanistán. Ten odliv západního nadšení pro protiasadovce se už projevuje nejen tím, že připustil to, co Rusko navrhuje od začátku, tedy mírovou konferenci, ale už naznačuje, že Asad by mohl zůstat. Po jednoznačném příklonu k opozice před 2 lety dost změna, že?

Afghánistán - tam nebylo nikdy co rozvracet. To není a nikdy nebyl stát, to bylo a je (a bude!) území definované jen hranicemi sousedů, kde vládnou klany a klanová rada je nad každý zákon, každou smlouvu - ba byla i nad chána, který byl nejvýš primas inter pares a loajalitu klanových vůdců si musel vykupovat pravidelnými dary a organizováním loja džirgy a akcí okolo. Že by tam kdy v dohlednu vznikla společnost jak ji popisujete, tak o tom si troufnu pochybovat. Taková byla za Tarakího a Sovětů. Tedy pokus a náběh na takovou společnost. Místní ji nechtěli - a s místními si neporadili Britové, Sověti - a teď ani celé NATO.

Vrátí se - aspoň na paštuských územích - vláda talibanu. Proč? Protože to, co taliban prosazoval, je běžná představa o životě u 95% Paštunů. Proto taky taliban v paštuských regionech bez problémů vítězil.

P. Urban 18.12.2013 16:48

Jsem optimista

a tak jsem nechtěl napsat, že si na popisovanou společnost [v Afghánistánu] budeme muset počkat nějaké to století. Pro případ, že by to přece jenom bylo méně.

P. Mach 18.12.2013 17:41

Re: Máte pravdu

Všeobecný vzestup kajdistů v Sýrii už nastal, a to jen proto, že západ dovolil asadovi rozpoutat občanskou válku naplno. K tomu nemuselo dojít, a žádný vzestup kajdistů by se nekonal a je logické že by se nekonal ani uprchlický exodus jako ho můžeme pozorovat dnes. Ano možná si celá afgháhnská společnost nějakou dobu počká, někdo to v afghánistánu už jde teď. Ovšem bez američanů, kdyby se talibanským okupantům z pákistánu nechala volná ruku, nedočkali by se toho nikdy.

P. Urban 18.12.2013 20:39

Re: Máte pravdu

Jak vypadá podobná logika, ukázal názorně vývoj v Lybii. Lybie je ovšem relativně homogenní země, identita jejich obyvatel je spíše klasicky kmenová a existují mechanismy, které vzájemné konflikty tlumí. Ty zcela nepotlačil ani Kaddáfí.

Sýrie je naproti tomu nábožensky a etnicky pestrá jak Libanon a mír mezi komuntami tady byl v historicky dohledné době zajišťován vždy shora. Zmizení této autority vede zákonitě k velké nestabilitě, kde je občanská válka přinejmenším velmi pravděpodobná. Svého času ji zažil i Libanon a vůbec k tomu nepotřebovalpád diktatury. Ostatně podobné scenáře známe i z Evropy.

Pokud si někdo myslí, že stačí odstranit diktátora a bude mír, pak je ovšem velmi snadné kritizovat Obamovu opatrnost.

J. Kanioková 18.12.2013 21:55

Přesně !

.

P. Mach 19.12.2013 0:22

Re: Máte pravdu

Především je nutno říct, že ani v případě sýrie, ani v případě iráku, ani případě lybie mluvit o nějakém udržování míru shora je nesmysl. Vždycky šlo o to, že diktátor protěžoval jednu skupinu na úkor druhé, pokud ty ostatní skupiny rovnou nelikvidoval - což se dělo velmi často. To samozřejmě v každé společnosti (a zvlášť ve společnosti středovýchodní) vyvolá touho po přerozdělení moci a peněz, nenávist a touhu po pomstě, a to je skutečná příčina nestability a skutečná příčina občanských válek v daných zemích. Diktátorský režim každý náznak odporu livkiduje jenže tím nestabilitu neodstraní spíše ji posílí (je to jako léčení následků a nikoli příčiny) - v konečném důsledku likvidace odporu je stejně krvavá jako občanská válka a na rozdíl od občanské války takový stav většinou trvá mnohem déle. Nikdo nikdy netrvrdil, tím méně já, že po odstraněn diktátora nastane blažený mír. To je kravina a tupá demagogie pokud to někdo vkládá do úst zastáncům zásáhů. Jde pouze o to, o konstatování, že příčinou občanské války je diktátorský režim a nikoli jeho odstranění, diktátorský režim je sám o sobě stejně krvavý jako občanská války a navíc takovýto režim nakonec padne sám o sobě a po té bude následovat hádejte co? Občanská válka. Je tedy mnohem lepší to vyřídit hned.

J. Kunes 18.12.2013 7:46

univerzita v Yale

Ona 'unierzita v Yale' je taky celkem perla, ledaze autor vystudoval univerzitu v Karlovi.

K. Pavlik 18.12.2013 3:45

Je zde jeden podstatny rozdil

Obama problemy vicemene podedil, Gorby se do nich dostal vlastni pitomosti. Nastesti, pro Cesko a jine, to Gorbacev poradne pokazil.

R. Tesařík 18.12.2013 9:35

Re: Je zde jeden podstatny rozdil

to se nedalo nepokazit.. V podstatě to bylo opravování nesmyslu...takže nic nepokazil.

V. Novák 18.12.2013 9:47

Gorby problémy taky podědil. Mnohem horší než Obama.

Zmýlil se v tom, že čekal, že ukočíruje změny. Jenže to by nesměl začít demokratizací, v jejímž rámci si nechal vyrvat moc jinými aparátčíky - který z nově nastoupivších prezidentů SNS nebyl vysokým aparátčíkem?

Otázka je, jestli se to dalo ukočírovat a jestli bylo co kočírovat...

R. Tesařík 18.12.2013 9:56

Re: Gorby problémy taky podědil. Mnohem horší než Obama.

správná otázka.

M. Zavala 18.12.2013 3:14

nebude to nahodou Walter Meade? To je z toho sklonovani

P. Sulc 18.12.2013 0:57

Gorbyho omyl byl asi opravdu pozehnanim,

ale jen pro poddanske zeme, kterym ted vladnou mistni mocipani, t.j. "lid si vladne sam". Ale pro Zapad to tak jiste neni. Za studena valka zkoncila, tomu veri jen hlupak, chvilku se "schovavala", ale ted pokracuje vesele dale a Putin jen ziskava. Ale jde spise o to, ze v dobach SSSR byl nepritel viditelny, vyhraneny, kazdy vedel kdo jim je. Kdo je jim ted? Diky politicke koreknosti nemuzeme, ba , nesmime rici, ze to je Islam, ktery v dobach SSSr byl zalezly a projevoval se jen velice malo. Ted vrazdi vlevo vpravo, a my, my musime davat pozor, aby pri nejakem odvetnem utoku proti Kajde neprisel o zivot, proboha, jen to ne, nejaky kosilac, co ma pod kosili kalasnikova. A ti Kajdove a jina muslimska pakaz ovsem odmita nosit mundury, kazdy z nich je "civilista", vcetne vybuchujicich deticek, ktere chteji videt Allaha.A pokud nam povladne politicka korektnost a prehnany humanismus, bude jeste hure. Pravdolaskove casy maji jenom v nebi a to jen, kdyz ma pambuh dobrou naladu.

J. Huml 18.12.2013 5:25

Re: Gorbyho omyl byl asi opravdu pozehnanim,

Neschopny zivocich vzdy potrebuje najit nepritele,nenavidet  nejakou hrozbu, pohromu, aby skryl svou neschopnost; uchyluje se k nasili  Schopny zivocich se snazi porozumet svemu okoli a chovat se tak, aby dale prospival. Takovy zivocich  vylepsuje sve okoli, pouzivaje svou inteligenci, vedecke poznani a technicke prostredky ku svemu vlastnimu prospechu. Proto Al Kajda zajde na svou vlastni zatvrzelost, nedostatek schopnosti pochopit svetovy vyvoj. Nasilne ideologie slabnou, padaji jedna po druhe, uz maji cim dal mene zfanatizovanych pesaku, diky zvysenemu kontaktu se svobodnym svetem, prehnany humanismus uz davno funguje v zemich tretiho sveta. Jen pockejte dalsich dvacet let, jen jednu generaci.

J. Mrázek 18.12.2013 8:58

Rozumný člověk se přizpůsobí okolí....

...blázen přizpůsobí okolí sobě.  Proto je pokrok pouze dílem bláznů .... (moc se přizpůsobujeme a jsme příliš politicky korektní a to nás zlikviduje).

J. Schwarz 18.12.2013 6:29

Re: Gorbyho omyl byl asi opravdu pozehnanim,

Tak koukám, pane Sulci, politická korektnost se vám nelíbí, že. Brbláte proti ní jen v hospodě, vykecáváte se na internetu nebo jste už vyrazil demonstrovat před Bílý dům jak radíváte nám, "Čecháčkům"?

V. Novák 18.12.2013 10:38

Islám nebyl v dobách SSSR zalezlý, ale s pomocí USA

bojoval proti SSSR. Tenkrát byli islamisti "bastardi - ale naši bastardi" a platilo "co je pár islámských pošuků proti konci komunismu?".

Komunismus se rozpadl - a s islamisty musí bojovat i USA. To je najednou šok!

J. Boleslav 18.12.2013 11:19

Re: Islám nebyl v dobách SSSR zalezlý, ale s pomocí USA

Tak už to na světě chodí, že jedny grázly odrovnáte a vylezou jiní. Nebo ti stejní, jen pod jiným praporem.

V. Novák 18.12.2013 12:13

Re: Islám nebyl v dobách SSSR zalezlý, ale s pomocí USA

Já proti tomu neprotestuju. Jeb opravuju Sulce, který se na vše dívá z Amériky, Améériky über alles!

Stojí za to občas připomenout, že si islamisty USA vychovaly samy.

P. Mach 18.12.2013 12:27

Re: Islám nebyl v dobách SSSR zalezlý, ale s pomocí USA

Tak islám nebojoval proti sssr ale když už tak proti agresivní a krvavé okupaci afghánistánu sssr. Samozřejmě islám zalezlý nebyl - vraždil občany USA a Izraele dávno před rozpadem sssr.

P. Urban 18.12.2013 12:45

Re: Gorbyho omyl byl asi opravdu pozehnanim,

ale že by mohl za vzestup islamistů?

Autor to má zřejmě trochu zmatené. Studená válka představovala specifický fenomén, kdy proti sobě stály dva bloky a všechno ostatní mělo jen místní význam. Dnes Rusko prostě jen hájí své zájmy. Se Západem, pokud válčí s islamisty nebo proti Západu, pokud islamisty z blbosti podporuje.