3.6.2024 | Svátek má Tamara


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
kocour 29.11.2005 14:51

Re: Pane Korensky

A já už jen doplním Art. III, Sect. 2 Ústavy Spojených států:
 
" Section 2.
The judicial power shall extend to all cases, in law and equity, arising under this Constitution, the laws of the United States, and treaties made, or which shall be made, under their authority;
-to all cases affecting ambassadors, other public ministers and consuls;
-to all cases of admiralty and maritime jurisdiction;
-to controversies to which the United States shall be a party;
-to controversies between two or more states;
-between a state and citizens of another state;
-between citizens of different states;
-between citizens of the same state claiming lands under grants of different states, and between a state, or the citizens thereof, and foreign states, citizens or subjects.".   Pod pojmem "states" se rozumějí státy USA.
kocour 29.11.2005 14:56

Re: Re: Pane Korensky

A "judicial power" znamená "judicial power of the United States", a contrario to neznamená Judicial Power of New York nebo Judicial Power of New Jersey. Oni tam mají 51 soudních soustav, federální tvoří Nejvyšší soud USA + 12 apelačních federálních soudů + tuším 93 nebo 94 distriktních federálních soudů (nesmějí svými obvody přesahovat hranice států). Kromě toho má každý z 50 států vlastní soustavu soudů v čele s Nejvyšším soudem daného státu. Čili není to jako v Československu za federace, kde Nejvyšší soud ČR a Nejvyšší soud SR byly oba podřízeny Nejvyššímu soudu ČSFR a de facto tvořily jedinou soustavu.  
P.M. 29.11.2005 14:17

Diky, pane Ulci!

Velice pekne jste doplnil obrazek, ktery jsem si po petatriceti letech zivota v Americe o teto zemi namaloval ja sam. Jeste jednou - Diky!
Pavel Kořenský 29.11.2005 14:15

Mohl by mi někdo vysvětlit

co prof.Ulč myslel tím federálním zločinem, když se přejede George Washington Bridge se slečnou ?
G. Pašek 29.11.2005 15:31

Re: Mohl by mi někdo vysvětlit

Prostituce je v USA ilegální kromě pár bordelů na okraji Las Vegas v pušti. Měl jsem co dělat ve Phoenixu státě Arizona odkud to je coby kamenem dohodil na Hůver přehradu a Las Vegas. Když jsem byl v Las Vegas, našl jsem adresu toho slavného legálního bordelu Chicken Ranch = Slepičí farma.
Je to v jiném okese, dost daleko od města Las Vegas. Pustá poušť, široko daleko jenom písek, tu a tam na půl shnilej kaktus. Ta "farma" jsou bíle natřené velké maringotky všelijak propojené, vysoký drátěný plot před kterým je parkoviště. Všude kamery, musíš zazvonit u branky, aby odněkud hlídač branku elektricky otevřel až mu asi ukážeš že máš na prachy, pokud nejsi známý frajér. V duchu jsem si říkal, že bych si asi tam uříznul ostudu a zbytečně vyhodil peníze, protože bych tam asi nedostal erekci. No, nešel jsem dovnitř. Jenom jsem si přeškrtnul z mého seznamu co chci vidět než umřu.
Když spácháš ilegální či kriminální akt v jednom státě, tak to řeší státní policie a soudy. Když ale spácháš ilegální či kriminální  akt ve více státech, "přes hranice státu"  to řeší federální policie FBI spolu s policií státní. Pochopitelně tě nebude nikdo pronásledovat a honit s pistolí v ruce, když si vyjedeš s děvčetem z New Yorku přes most do New Jersey se "radovat."
 
Nejošklivější město které jsem dosud navštívil v USA? Las Vegas. 
Projdi se po té vykřičené ulici v 9 ráno, když ta omamná světla nesvítí.   
bp 29.11.2005 14:02

Moc hezké,pane Ulči...

..děkuji. A pište dál - nenechte se znechutit zdejšími plivači jedu.
kocour 29.11.2005 12:41

TX versus LA

A to, že v Texasu vládnou republikáni a v Lousianě demokraté má být příčina, nebo důsledek těch rozdílů?
 
Ještě si dovolím jednu jedovatou poznámečku: Lousiana je původně francouzská kolonie, snad tam dokonce platí něco velmi blízkého kontinentálnímu (t.j. nikoli anglosaskému) právu.
 
kocour 29.11.2005 14:14

Re: TX versus LA

Čímž chci říct, že i v tom může být nějaká ta příčina ...
P.M. 29.11.2005 14:54

Re: Re: TX versus LA

Kocoure, odpovedi na Vase otazky jsou evidentni.
Dovolte, abych titulek Vaseho prispevku krapanek rozsiril: NORMAAALNO versus SOCIK. Odpoved na Vasi otazku co je PRICINOU mizerie je dolozitelna nescetnymi priklady.
kocour 29.11.2005 15:05

Re: Re: Re: TX versus LA

No vždyť jo ... a já tvrdím, že zatímco pro Anglosasy je normální normálno a socík je úchylkou, Francouzi tíhnou spíš k socíku. Mezi anglosaskou a frankofonní (potažmo kontinentální) kulturou jsou rozdíly, vyplývající z diametrálně různých způsobů uvažování, mnohem hlubší, než je na první pohled patrné. Lousiana je pro USA něco jako Quebéc pro Kanadu, jen není tak velká a proto to není tak patrné. (Tedy: Už není tak velká: To, co v roce 1821 nominálně patřilo k francouzské Lousianě, zabrali pružnější Anglosasové a secesí tam posléze vznikly jejich státy).
P.M. 29.11.2005 15:25

Re: Re: Re: Re: TX versus LA

Plny souhlas.
Amici cely ten po Frogs zdedeny lousiansky slendrian tolerovali, protoze z New Orleans znelo nebeske blues, chraptel nam vsem bozsky Satchmo, hral King Orry, ci zpivala Ella. Holt, neco za neco. . .
P.P. 29.11.2005 11:37

toto už jsem četl před několika týdny

Tento článek je staršího data, byť dobrý a opakování mi nevadí.
Jenom bych pro angličtiny znalé doporučil i jiný zdroj
jsou tam docela výživné věci.
Petr Pavel
Auiam 29.11.2005 15:45

Re: toto už jsem četl před několika týdny

No, je to tak a platí to všude. Možná by nebylo od věci těchto pár pravidel připomenout i lidem, kteří si na běžné životní potřeby berou půjčky s horentními úroky.
Sch.potěšený 29.11.2005 11:36

Díky za zajímavé čtení.

Pokud jde o pruzení  "Čechoameričana", nevím nic o tom, že by mu americká vláda odmítla vydat pas. Když se mu tam nelíbí, může se vzdát občanství, emigrovat a své místo nabídnout. Zájemců, kteří by si toho vážili  by se našlo dost.  
Johny 29.11.2005 10:59

Velice dobrý článek

V US jsem dlouhá léta žil a můžu potvrdit, že pohled pana Ulče se rovná mým skušenostem. Ty rozdíly jsou opravdu viditelné. Ty rozdíly to je to co na americe obdivuji, každý má totiž možnost se přestěhovat kam chce a dělat co chce a na co má schopnosti. Nikde jinde na světě není tak zaručené "Right of choice".
Jinak samozřejmě platí, že schopní ameriku milují, neschopní a flákači nenávidí. Tam totiž neplatí oblíbené české "co bych já byl, kdyby coby", tam si každý průměrně schopný může žít poměrně lépe než v evropě, těch možností jsou tisíce.
Už jsem zažil i zakyslé emigranty, kteří skončili jako podřadný pracovník na úrovni černochů a mexičanů plný nenávisti ke všemu, neboť doby, kdy z podpory našetřili pár dolarů a pak jednou za 5 let přijeli dělat v Praze před Tuzexem machry jsou dávno pryč.
milan 29.11.2005 9:58

Teda ti do Vás šijí

V USA jsem prožil několik málo let a pan ULč o Americe píše tak jak jsem ji viděl i já. Mnohdy to může být zkratkovité, mnohdy mohou kulhat fakta, ale Amerika pana Ulče je i mojí Amerikou.
Howgh!
ČechoAmeričan 29.11.2005 9:16

K tomu navíc, skoro vše se, rychle nebo pomaleji, federalizuje, rozdály se stírají

p. Ulč, nepodařená verze Karla Maye, nám to, jako mnoho jiných, mnohem zásadnějších, hlubších, smysluplnějších a skutečných informací a kontextu nesděluje. Proč? To ví jen on sám. Doufám. Já bych si tipnul, že se stále potřebuje dělat důležitým, což dnes, jak jsem se o tom zmínil níže, v době otevřených hranic, kdy v USA může žít jakákoliv aupairka a pravidelně dovolenkovat český podnikatel, v době informační společnosti, je mnohem těžší. Nicméně červená knihovna i "cestopisy" Maye nebo Ulče nějaké to své (nenáročné) obecenstvo přece najdou. Mám také dojem, že pan Ulč se vyhýbá hlubší analýze nebo relevantnější interpretaci věci také z důvodu, že nechce "svoji" Ameriku tak či onak "kritizovat", nevyhnutelně strhávat z (pčíliš vysokého?) podstavce, kde ji měly generace přistěhovalců za obživou, před hladomotrem, Hitlerem nebo náboženským útlakem o pár století před tím. Chiméra Ameriky, "země neomezených možností", je a definitivně se stává ... chimérou. Evropské přistěhovalectví do USA dávno skončilo a to z velice pádných důvodů. A i přes ilegální Poláky, atd. dnes třeba průměrný Čech, řemeslník nebo zvláště vysokoškolák, člověk s nějakými minimálními nároky na kulturní život a život neobětovaný jen strachu o práci, s představou, že dovolená je víc než pár dvoudenních "time off" se strachem, aby vás boss po dovolené delší než 14 dní s úsměvem nevyrazil, jako nadbytečného, nemá, proč by, kromě turistiky, stáže, atd. v USA natrvalo usadil svoji rodinu a dalšé pokolení. Takové "dobrodružství" iluzí, že "dokáže" žít "americký sen", je z hlediska pravděpodobnosti jen iluze. Pokud nehledá "dobrodružství" značné pravděpodobnosti života buď bez jakéhokoliv zdravotního pojištění (45 mil. Američanů a stále to roste) nebo bez zubní pojistky a s velice děravou (přesto drahou a také nepřenosnou, tedy na daného zaměstnavatele, pokud se uvolí pojištění nabídnout, vázanou) zdravotní pojistkou, s velikou pravděpodobností, že nikdy nebude mít podnikovou penzi (jen 1/5 dnešních zaměstn
ČechoAmeričan 29.11.2005 9:18

Re: dokončení aneb iluzorní skazky p. Ulče

..(jen 1/5 dnešních zaměstnanců jí má šanci nakonec v penzi brát), kdy desítky miliónů penzistů navíc zjišťují, že jejich zaměstnavatelé se zbavili povinnosti jim penzi platit, protože - načas nebo natrvalo - vyhlásili bankrot. Faktem je, že reálná mzda Američana od roku 1978 nevzrostla, zadluženost je skutečně nepředstavitelná. Počty bankrotů domácnosti jsou rekordní, letos asi 2 milióny, kdy hlavním důvodem je ztráta zaměstnání a ... exekuční vymáhání nekřesťanských dluhů za to, že si člověk, jeho manželka nebo dítě "dovolilo" třeba pár dní pobytu v nemocnici. U nás ODS, Tlustý, "neví", zda zruší matečskou. V USA žádná placená mateřská neexistuje. Po težkých bojích a horor případech si lidé "vybojovali" to, že rodička nemusí z nemocnice vypadnout do 24 ale "až" do 48 po vstupu (ne po porodu) do nemocnice. Cena: V průměru 8 tis USD, máte-li štěstí, že vy, nebo manžel zrovna máte pojistku, tak vás to skoro nic nestojí, jinak ... Zaměstnaná žena (a musí jich 80 makat) dostane 6 týdnů nemocenské, s platem, který je zlomek jejího platu. Zádné 3 roky placené, žádné garantované místo po návratu. Dovolenou 3 týdny v roce, zásadně ale nevybírané v jednom kuse, toho se ve firmě dožije jen velice málo lidí. A jakpak se všichni, muži i ženy (bez rozdílu zda měly nebo neměly děti) těší na "zlatá léta", která už plno let začínají až v 65ti letech. Přitom celonárodní sociální pojištění (penze) je žalostně malé, v průměru asi 800 až 900 USD měsíčně (pokud člověk alespoň průměrně vydělával). Za to se opravdu nedá moc dělat a uspořit si na penzi, to se daří stále méně. A pak nevyhnutelně udeří nemoc a "nursing home" (domov důchodců, spíše polonemocnice), kde to stojí měsíčně 3 až 6 tisíc. Penzista doufá, že jeho, po 30ti letech konečně zaplacená hypotéka mu umožní z prodeje domu dva nebo tři roky takto přežít. A co školy? "Doprát dětem college", tedy nějakou vysokou školu (anebo alespoň community college, tedy nástavbu), to je zdrojem velké hrdosti typického Američana. Buď to stojí
ČechoAmeričan 29.11.2005 9:19

Re: Re: dokončení aneb iluzorní skazky p. Ulče

Buď to stojí rodiče, nebo zadluží dítě, ročně od 8mi do 40 tisíc USD. A to na práva, medicímu, ekonomku, atd. musí platit (většinou se zadlužit) další 2 až 4 roky po 30 tis. ročně. Stuednti pak dluh splácí doslova po desítky let. Atd. atd., což nám ale pan Ulč ve svých "cestopisech" nikdy nepoví.
jakovy 29.11.2005 9:42

Re: Re: Re: dokončení aneb iluzorní skazky p. Ulče

A ha. Tak proto bude mít severní Korea za rok o 200*10^6 obyvatel víc. Mexičani budou emigrovat asi na Cubu, není-liž pravda?
RobertR 29.11.2005 10:55

Re: Re: Re: dokončení aneb iluzorní skazky p. Ulče

Píšete pro asi mnoho lidí překvapivě, ale máte pravdu. Ale i ten, kdo v USA byl a pamatuje si jenom Hooters a dálnice Vám tohleto věřit nebude.
Milan 29.11.2005 15:27

Re: Re: Re: dokončení aneb iluzorní skazky p. Ulče

Jako Cechoamerican delate Cechum vostudu! Za prve  mluvite o federalni penzi, coz penze neni ale socialni podpora (social security) a je vseobecne znamo, ze je to minimum. I v te vysi podpory jste ubral tisicovku.Ja mel celou dobu prumerny plat a moje Soc. Security je 1875 US $. Kazdy vi, ze je to minimum a ze staci si usetrit kazdy rok 5% vyplaty a hodit to do S&P-500 a to vam zajisti stejny prijem v penzi jako v dobe prijmu ze zamestnani. Mel jste dost casu vyemigrovat do zapadni Evropy - 35 hodinovy tyden, 6 tydnu dovelene leceni a zuby zdarma, vyysoke penze a mohl jste dopadnout mnohem lepe, jako tenhle frajer! 
Sarka 29.11.2005 15:31

Just the facts, Ma'am

kdyz uz o tech "iluzornich bachorkach", tak tady je neco fakt: http://www.timbro.com/euvsusa/pdf/EU_vs_USA_English.pdf
Sarka 29.11.2005 15:42

Clovece, overte si aspon fakta

studentske pujcky jsou splaceny typicky behem deseti let, na to jsou rozpocitany a planovany. Jo, a kdyz je to zde se studiem tak strasne, mate nejake vysvetleni proto, ze procento vysokoskolaku v populaci je zde vyssi nez ve vetsine evropskych zemi? To asi bude nahodou, ze. A potom ta dalsi nahoda, ze z padesati nejlepsich Universit na svete jich je vic nez dve tretiny tady v US - to asi taky bude tim, ze jsou tak nedostupne a normalni clovek si proste nemuze dovolit studovat. Vy jste asi tak Cechoamerican jako ja jsem Ethiopsky svec!
Libor Jes 30.11.2005 2:17

Re: Re: dokončení aneb iluzorní skazky p. Ulče

Vazeny Cechoamericane,moje dcera vystudovala vysokou skolu za stipendia,tedy prospechova stipendia.Memu synovi vysoku zaplatila Motorola.Dneska kazde moje dite vydelavava vice nez ja se zenou dohromady.A to nezijeme v zemlijance,ani panelaku.Mate pravdu s tim SS,tedy duchodem.Ale v Cechach take neznam duchodce konzumujici po kilogramech kaviar.A pokud tady trochu pracujete a samozrejme si na SS platite,no snad to nejak dozijeme.
Vláďa 29.11.2005 9:13

Pane Ulči , bylo by velmi dobré, zkusit si s odstupem doby, zjistit fakta.

Vámi uváděný citát :"Postačily tři dny, aby černoši ze Superdomu a z Convention Center udělali ghetto, plné krádeží, znásilňování a vražd. Za takovou řádící nemorálnost prezident Bush vskutku nemůže."
Tedy, nikoli Vaše tvrzení!, by bylo vhodné uvést na pravou míru, tedy uvést KOLIK lidí bylo v "Superdomě" zabito a znásilněno.
Ono by se totiž zjistilo, že v okamžiku úplného odříznutí New Orleansu od okolního světa díky hurikánu se nedostávaly ven vůbec žádné zprávy, žádný natáčecí štáb žádné televize se na místě nevyskytoval a ani tam nebyli dopisovatelé "předních deníků".
Protože novináři(?) musí svojí práci konat tak, aby, pokud možno, dosáhli co nejvyššího nákladu novin, spolehli se na "zdroj", prameny zpráv na úrovni "jedna paní povídala", "právě se odtamtud vracím a podobně.
Víte, ono se se zprávami dá velmi dobře manipulovat. I velmi dobře (díky photoeditoru) se manipuluje i s fotografiemi - jeden příklad za všechny - brutální zásah vůči desetiletému(?) palestiskému chlapečkovi, kterého odvádějí dva židovští policisté někam pryč a s popiskem, že k incidentu došlo na Chrámové hoře v Jerusalemě. Chlapec se strachy počůral - což bylo přikládáno k popisu brutálních metod židovské policie a armády.
Krásný snímek, až na to, že se jaksi v pozadí vyskytuje benzinová čerpací stanice - která na Chrámové hoře není ani jedna a že se jaksi "cudně" pomlčelo o tom, že onen chlapeček předtím metal po vojácích kamení. Domnívám se, že každá policie na celém světě by asi reagovalo obdobně (nebo mu dala žvýkačku?) a pokud dokážu metat kamení, pak bych se neměl strachy pochcat když mne chytnou.....
ČechoAmeričan 29.11.2005 8:31

p. Ulč, opit svojí totalitní důležitostí intelektuála, plká hodně, často, ale stále plytce

Naštěstí, na rozdíl od let před rokem 1989 si dnes může mnoho Čechů (a Slováků) věci oveřovat jinak, než přes jeho encyklopedické, ale sebestředné brýle. Celá premisa rozdálnosti USA je nafouknutá. I v mnohem menších zemích, třeba jako Česko, víme, že život, zvyky, nakonec i uplatňování stejného zákona jsou různé ve fenoménu zvaném Praha, pak v typuvkém měste, v kopcích Bruntálska, Ake přiznám se, že kdyby o tom, někdo psal, zvláště tak "zajímavě" a nereklevantně, kýčovitě, jako pan Ulč, tak by to mělo velice malou odezvu. Ulč parazituje, naštěstí coby vymírající druh, na mysterii neznámého, vzáleného, velkého, což pro npohodlný vkus šásti populace může být právě (Severní) Amerika. Podobně, jako Karl May, který nikdy v Americe nebyl, komerčně mnohem ůspěšněji než Ulč:) živil a živí generace "čtenářů" svými slátaninami o Vinetuovi a Oldovi Šmátračkovi. Z Ulřových gulášl si typický čtenář odnese podobný "zážitek", pocit jistého dobrodružství, eklektických střípků postřehů a tendenčně překroucenou "realitu". Znovu, je dobře, že se nám otevřely hranice, že jsou už po léta všelijaké zdroje informací v podstatě o všem. Vykladačům příběhů jako sebestředný Ulč se obecenstvo, ku prospěchu věci, smrskává. Jinak považuji za relevantní "reality check" poznámku pana Janečka, ikdyž je na můj vkus dost liberální (tedy v americkém kontextu, doleva)
jakovy 29.11.2005 9:28

Re: p. Ulč, opit svojí totalitní důležitostí intelektuála, plká hodně, často, ale stále plytce

To, že Janeček je vůl (i když se to smaže) a to korunovanej, ví zde takřka každý. Kvůli tomu nestálo za to psát komentář.
Marat 29.11.2005 11:28

Re: p. Ulč, opit svojí totalitní důležitostí intelektuála, plká hodně, často, ale stále plytce

Čechoameričane,právě vy jste ukázkou zaujatosti.Zřejmě se vám nepodařlo zbohatnout.Znál jsem jednoho člověka.Rovněž člověka,který byl přesvědčen že zbohatne a on zustal chudým.Zustal chudým proto,že se každé práci vyhýbal a čekal,že bohatstvi k němu příjde samo,takže se ani namáhat nemusí.Místo hledání zaměstnání,hledal ženu,která na něj bude vydělávat.Z každého zaměstnání které se mu asi třikkráte za dvacet roku podařilo sehnat,ho po několika dnech propustili,protože  jen přestíral že pracuje.Nic mu nevadilo,že to předstírání práce ho stojí více tělesné ámahy,jak by  skutečně něco dělal. Znal jsem někoilik takovích výtečníku.ale ti pokud sehnali peníze na letenku,tak se vrátili do Čech a nyní tam ze sebe dělají světáky a zasloužilé bojovníky za svobodu ČSR.
I.Fuchs 29.11.2005 8:19

Díky pane Ulči,

radost číst!
Zdravím vás!