27.11.2021 | Svátek má Xenie


Diskuse k článku

USA: Nedostatková ekonomika

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Seliger 27.10.2021 23:25

Asi tak. Pokud je řízení a organisace společnosti svěřena neviditelný ručce, spekulantům, honičce za maxizisky z nedemokratický výroby v zahraničí a podobným byrokratům jako jsou sešikovaný v dluhové únii vytratí se řád a nastává chaos, co je za řád vydáván.

Š. Hašek 27.10.2021 20:34

Ale já myslel, že Rusko je "v pytli" ! Ve všem!

Říkal to Gazdík v ČT09.

M. Pivoda 27.10.2021 20:13

Jefim Fištejn ve svém článku veřejně obžalovává předmět EKONOMIE, když píše: "... HDP ještě zdánlivě roste, ale lidé trpí nedostatkem šokujícího množství druhů zboží ...".

M. Pivoda 27.10.2021 21:16

Pamatuji si, jak před několika léty nadšeně komentoval růst HDP o nějakou desetinku, český politický komentátor (majitel tohoto Neviditelného psa).

Ha. Ha, Ha.

F. Zrcek 27.10.2021 19:12

To jsou paradoxy, pane Vaněk... Někdy za bolševické normalizace u nás koloval ftip, jak někde v Berkley spustili obrovský počítač schopný předpovídat budoucnost. Pozvali politiky, americkýho presidenta a taky generálního tajemníka UV KSSS, který tam zrovna dlel na státní návštěvě. A hned chtěl vědět, jaké že státní zřízení bude za sto let v USA. Vrchní ajťák remcal, že předpovídají jen kvantové procesy, ale nakonec souhlasil, aby to zkusili. A vyšlo, že tam bude komunismus. A americký president zase chtěl vidět budoucí Sovětský svaz. Dostal papírek, zavrtěl hlavou a strčil ho kapsy. "Tak co tam bylo?" ptá se návštěvník. President pokrčí rameny: "Musím si to nechat přeložit, myslím, že je to čínsky."

No ... jsou to paradoxy.

J. Pankovic 27.10.2021 22:11

....já znám ten konec jinak: "Nepokoje na Čínsko - Finské hranici ;-)

D. Bowman 27.10.2021 16:11

The Atlantic je obvykle hrozná žumpa (poud si to nepletu). Ale tady autor moudře hovoří.

Covidové dávky, vyjímky z placení nájmů apod. umožnili spoustě lidem zůstat doma. HDP bych moc nevěřil. Zvlášť když tam ty stimuli akorát nafukují akciové a hypoteční "hodnoty".

Pak se k tomu přidává nejistota a to jak zaměstnanců, kteří jako dockaři a piloti SW Airlines začli stávkovat/protestovat proti vakcinačním mandátům. A spousta starejch truckerů, to prostě zabalila - k čemuž se zřejmě přidala i cena paliv.

Viditelný problém je právě v dokách. Ministr dopravy si naneštěstí zrovna vybíral otcovskou dovolenou (dělá asi ve vztahu tátu). A tak nějací amatéři zjistili v LA přístavu, že problém je s místem. Situaci by pomohlo, kdyby se kontejnery mohly skládat po víc, než jen dvou na sebe - asi nějaká regule.

Já osobně si myslím, že na střední třídu padnul splín a odmítají podávat výkony, aby je pak Biden zdanil, nařknul z neonacismu a jinak ustrkoval na úkor nově příchozích z jihu. Vyhlídky žádné. Trump jim apsoň slíbil lepší budoucnost a snížil jim daně....ikdyž to taky zadlužoval jedna radost....a na žádné strukturální reformy se nezmohl.

V. Zurek 27.10.2021 12:51

Jsem zklamany. Joe prazdne regaly je na Fistejna malo. Mel take napsat, ze pandemii zpusobil slaby Biden, aby tu kecy mely trochu stavu.

P. Han 27.10.2021 13:32

Jestli potřebujete něco navíc, proč si to nevymyslíte sám? Fištejn holt prodává jen to, co koupil.

https://nypost.com/2021/10/14/emptyshelvesjoe-trending-amid-bidens-supply-chain-crisis/

V. Zurek 27.10.2021 14:11

Fistejn neprodava to co koupil, Fistejn nema co kupovat, k tomuto 'zbozi' se stezi dostane. Vymyslí si. A ze jsem zklamany? Tentokrat toho Fistejn moc nenakoupil, proto to zklamani. :-)

P. Han 27.10.2021 14:17

K tomuto "zboží" se dostane každý, stačí sledovat události. Pardon, každý až na vás. Vy asi radši to vymyšlené.

J. Pokoutný 27.10.2021 14:51

... a velmi důkladně předžvýkané těmi "jedinými svobodnými zdroji informací".

J. Pavelka 27.10.2021 16:52

Problém je, zda za to skutečně může Biden když sám tvrdí, že příčiny jsou nejisté...S tím "zaváděním socialismu" bych o tom dost pochyboval...i kdyby, tak rychle se ty účinky neprojeví, nehlede na to, že se v USA nezavádí socialismus jak po únoru...a i tam to nějakéou dobu trvalo, než s projevila neefektivita v plné míře,...

D. Bowman 27.10.2021 17:30

Zapomínáte, že tam socialismus zavádějí už minimálně od roku 1913. Tak nějak salámově po Fabiánsku. FDR pro to udělal nejvíc s Great New Deal, a to ještě před válkou. Spousta těch socialismů z války rovněž zůstala jako Zdravotní pojištěná přes zaměstnavatele apod.

Z poslední doby, Obama dvě volební období dělal seč mohl, Ameriku změnit. Trumpovi 4 roky do toho hodili jen nepatrnou vidličku, kterou Biden hned první týden vymáznul.

Jen trocha socialismu stačí, aby docházelo k problémům jako nyní. A nemusí to mít podobu plánovacích komisí, nařizování cen apod. Socialismus má mnoho podob a prakticky vždy vede k problémům. On i ten tzv. Hitlerův ekonomický zázrak byl jedna velká bublina, kterou musel řešit expanzí, exportem inflace a otročením a okrádáním lidí.....jen ne tolik Němců.

D. Bowman 27.10.2021 17:21

Biden ji asi nezpůsobil ale moc dopře si pamatuji jak Demokraté obviňovali Trumpa z rasismu, když slavili nový rok v čínské čtvrti SF a jejich média mluvila o běžné chřipce.

To se změnilo až když nebylo zbytí, pár komiků přišlo s nápadem potopit lockdownama TrumpEconomy, čehož se Dem. guvernéři chytli, po té co zahnali (Cuomo) seniory do domova důchodců umřít. Ten nová ministrině zravotnictví svojí maminku takticky stáhnul domů těsně před lockdownem.

Na podvody náchylné poštovní hlasování, odůvodněné koronou, taky nebylo na škodu. A o Trumpově vakcíně se taky vyjadřovali, že si jí nedaj (jmenovitě Kamala).

Jo a Korona se podle nich na BLM demoškách nešířila. Stejně tak na oslavách Bidenova triumfu. Za to každá Trump rally byla naprosto jasná super spreader.

M. Hoblík 27.10.2021 11:44

USA tak dlouho řešili problémy jiných zemí, které se jich netýkaly, až se jim jejich vlastní impérium začalo rozpadat. Ale černá síla to vyřeší; černí jsou nadějí USA, stejně jako bývali naší nadějí cikáni. Ale ti naši snědí bratři někam zmizelim a přišli jiní snědí a ti už nejsou naší nadějí.

P. Dvořák 27.10.2021 12:00

Z kterého koutu vesmíru jste doletěl? Mléčná dráha, na jejímž okraji se nacházíme, je jen zcela zanedbatelný kousíček nám známého vesmíru a z ní určitě nejste.

Jinak byste nemohl napsat takovou nehoráznost, že (snad, někdy) "bývali naší nadějí cikáni".

V. Petr 27.10.2021 13:01

Cikáni bývali naší nadějí úplně stejně, jako jsou nadějí USA černoši, zejména ti z vyloučených lokalit ;-D

J. Pankovic 27.10.2021 22:15

...a na rozdíl od "dilino gádžů" se množí....

J. Stehlik 27.10.2021 9:17

Rozdíl mezi USA a Evropou je ten, že v USA hledají a označí příčinu zadrhleho trhu. V Evropě na to jdou jinak, zde zachranujeme planetu a tedy spotřebitelský trh nikoho nezajímá. Drahota a vysoké spotřební daně jsou prostředkem k dosažení cíle ;-)

D. Bowman 27.10.2021 16:19

V Evropě se obvykle snaží nalézt správná forma, nehledě na výsledky. USA bývalo schopné formu změnit, pokud se výsledků nedosahovalo. Bohužel se stále více přibližuje Evropské mentalitě, címž se Bidenova klika vůbec netají. Ti skalní Demokraté si Evrpu berou za vzor a nejen zdravotnictví nebo daně ale i centralizaci, institucionální a byrokratickou zkostnatělost a snobství.

Říká se jim Coastal Elite, případně Kosmopolitní smetánka. Nšco jako Pražská Kavárna na steroidech.

M. Valenta 27.10.2021 8:37

Ubohost autorových článků nabírá grády.

V. Novák 27.10.2021 8:56

No jo - on nekritizuje Rusko a Putina!

Sodoma v komoře!!!

P. Han 27.10.2021 9:50

Zkuste jednou, jedinkrát přijít s nějakými argumenty, jimiž byste vyvrátil autorova tvrzení. Nejen s tím, že autorovy články jsou ubohé, protože vy jste blbej.

M. Valenta 27.10.2021 13:03

Dobře. syn žije v USA a týdně s ním jsme ve styku. O prázdných regálech ani slovo a to volil, sice bez nadšení, ale přesto, Trampa. Jinak, jestli je něco ubohého, tak to je konec vašeho příspěvku .

P. Han 27.10.2021 13:26

USA jsou dost veliké a regálů mají hodně. Patrně se váš pan syn trefil tam, kde jsou ještě relativně plné. Dokonce i v Rusku či Severní Koreji najdete takové regály. Za ten konec se omlouvám, prostě mi tak dlouhodobě připadáte, patrně kvůli obvyklé absenci faktů a nadkritickém množství ideologie ve vašich příspěvcích.

D. Bowman 27.10.2021 16:27

To je poněkud anekdotální zkušenost. Ty problémy se zásobováním tam objektivně jsou a nemalé. Ty prázdné regály asi neznamenají, že není chleba ale to taky může přijít, pokud se to rychle nezačne řešit. Navíc někde to může být horší než jinde. Samozřejmě to může opozice přibarvit ale vláda to evidentně naprosto ignoruje. Mluvčí si z toho dělala srandu. Že někdo nedostal včas rotoped je hrozná hrůza. A že lidé musí ' 'Expect less' ...takže se to asi hodlá zametat pod koberec. A tyhle problémy nemají tendenci se vylepšovat...zvláště když z druhé strany tepou do dopravců daněma, cenou benzínu a mandátama.

J. Pavelka 27.10.2021 16:54

Ovšem je otázka, jestli nedostatek určitých komodit je důsledek nějakého "zavádění socialismu"...To by se projevilo až po delší době...

D. Bowman 27.10.2021 17:07

Pokud považujeme za socialismus tj. státní zásahy, vyšší odvody, omezování jistých zdrojů energie, hrozbu de facto povinnou vakcinací, tisknutí nekrytých peněz (měnová inflace) atd. tak na tom se pracuje již minimálně půl roku.

Že se tak děje na pozadí Corona krize je irelevantní, protože ty zásahy tu situaci jenom zhoršují.

A ani ty opatření nejsou vždy nutná. Florida vesele lodě odbavuje narozdíl od LA a Baltimoru, lockdowny prakticky zrušila a počty nemocných mají zhruba stejné. Ikdyž se před nedávnem snažily jisté sdělovací prostředky tvrdit opak, což museli následně potichu dementovat jako fabulaci.

Socialismus prázdní regály relativně rychle dle síly. Rozhodně je nepomáhá plnit. Toť empirická zkušenost, nejen naše.

V. Chrastina 27.10.2021 10:28

Inu panu Valentovi jako obvykle vadí konstatování holé pravdy. Zkrátka kovaný eurohujer.:-P