19.3.2024 | Svátek má Josef


USA: Nedostatková ekonomika

27.10.2021

Ve Spojených státech se ekonomické a sociální trendy projevují zpravidla o něco dřív než v Evropě. Jinými slovy hrozby, které už jsou zjevné v Americe, neodbytně zasáhnou i nás s drobným zpožděním o pár měsíců. Takovým jevem je nedostatková ekonomika.

Kdo by si mohl pomyslet, že v tak vyvinuté zemi, jakou jsou Spojené státy, se setkáme s typicky socialistickým problémem deficitu všeho. Jev je to tak viditelný, že současný prezident, ještě donedávna vnímaný jako „osvoboditel od Trumpovy hrůzovlády“, už dostal přezdívku „Joe prázdné regály“.

Zajímavé vysvětlení nevídaného jevu nabízí komentátor Derek Thomson v říjnovém čísle časopisu The Atlantic. Záludností problému je to, že zatímco národní hospodářství Spojených států neprožívá v tuto chvíli stagflační propad podobný tomu ze 70. let, země očividně vstoupila do fáze pandemické ekonomiky. HDP ještě zdánlivě roste, ale lidé trpí nedostatkem šokujícího množství druhů zboží – léky počínaje, přes automobilové součástky, polovodiče, nákladní lodě, kontejnery a pracovní silou konče. To je právě ten nedostatek všeho.

Není to výsledek výpadku jenom jednoho článku řetězce, dejme tomu asijského strojírenství nebo amerického dopravního systému. Deficit vzniká v důsledku lavinovitého výpadku v nejrůznějších výrobních sférách, kdy není možné s jistotou zjistit, co je prvotní příčinou a co druhotným následkem. Pandemické šeky na stovky miliard dolarů rozeslané Američanům vyřadily z pracovního procesu velkou část zaměstnanců a vedly k propadu ve sféře služeb.

Dokud globální dodavatelský řetězec funguje hladce, vůbec si ho nevšímáme, je to jakoby přirozený stav světa. Dnešní rozvrat všeho je varováním, že když se bortí domino, kostky mohou padat nejen dopředu. Zpomaluje se všechno: od přípravy kapučína v kavárně až po pohyb fronty před obchodem s oblečením. Ani na tradiční poštovní služby není spolehnutí – zrovna sdělily, že v rámci šetření omezují letecké zásilky. Tedy i doprava všeho bude pomalejší, se všemi důsledky, které si dovedete představit.

Jak z toho? S radikální změnou chování Američanů počítat asi nejde, tak rychle se lidské chování nemění. V krizových dobách se spolehnutí na výhody globalismu, na outsoursing a levnou pracovní sílu v cizině jeví jako bláhové. Chtělo by to cílený růst domácí výroby, leč vládnoucí pokrokářství máloco nenávidí tak silně jako růstové cíle.

Progresivní vláda klade zvláštní důraz na přerozdělování příjmů a zboží, vidí celý smysl svého sociálního snažení v dosažení co největší rovnosti – to je pro ni ctností největší. Důležité poučení z dnešní doby „nedostatku všeho“ tkví v poznání, že nelze přerozdělovat to, co nebylo vyrobeno. Nejlepší program zajištění rovnosti začíná vždy programem dosažení hojnosti, míní Derek Thompson z časopisu The Atlantic.

Autor je publicista

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus