2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Woe#terim 23.10.2008 18:20

Feudalizmus: vláda aristokracie. "Slobodný svet": vláda oligarchickej aristokracie.

...Reaganova ideologie byla založena naopak na tom, že individuální sobectví vede k obecnímu dobru... ...Vznikl systém, který oceňuje schopné a likviduje vše neúspěšné. Zdálo se, že tenhle model má až "darwinistickou" hloubku a univerzální platnost...

...A pak je tu ta chamtivost. Nepochybně je motorem mnoha úspěšných kariér, které na fungujícím trhu vytvářejí možnosti a příležitosti i pro ostatní. V tomto smyslu může z chamtivosti benefitovat celá společnost. To ovšem předpokládáme, že meze chamtivosti reguluje trh a že s úspěchem lidé přijímají také odpovědnost... ...Bylo snadné a vlastně logické přijmout ideologii "greed is good "...

Akokeby som citoval Lájoša Kossutha (r. 1842):

To je zákon sveta,‘ vyhlásil Kossuth za zlovestného kriku väčšiny, ‚aby slabý bol zaťažovaný a zavaľovaný daňami, a silnejší bol šetrený a zahrňovaný výsadami.‘ Jeho neúprosná nadutosť s cynickou úprimnosťou vyjadrovala program Maďarov... (Ernest Denis - francúzsky historik a diplomat)

A ešte Nietze: „Čo ťa nezabije, ťa posilní.“ Práve preto experimenty Reagana a Thatcherovej takmer priviedli USA (resp. V. Britániu) na mizinu: roky 1983-84. škoda, že sa nesplnilo to prvé - a Amerika by bola zabitá a nie posilnená. Pozn.: nie som komunista, ale pád USA by som prijal s potešením...

ceskej Honza 23.10.2008 6:31

konecne se vidí

ze kapitalismus není ideální systém a ze je vezkrze nespravedlivý. Bohuzel, jeste nikdo ale zádný lepsí systém nevymyslel.

Zachranování ekonomiky z penez NÀS  postizených, je nejvetsí absurdita a výsmech. Talé se divím, kde ty vlády na to peníze berou, kdyz jsou vsechny uz dávno stovkami miliard sami zadluzené?  Ze by si vypujcili od nejaké zdravé banky?  Tady se hraje neco do ceho nikdo nevidí a co spatne dopadne!

Josef 21.10.2008 23:57

jak Amerika

Na otázku Konec dobré značky Amerika přece není tak těžko odpovědět.Žádné filozofování a mudrlování nemůže zábránit jasné skutečnosti,že dobrá značka Amerika bledne,a dost prudce.Těžko a nerado se to přiznává,ale skutečnost už taková je.Způsobují si  to sami.Korea,Vietnam,Panama,bombardování  Jugoslávie,Irák, a další a další.A není ani vyloučeno ,že v prezidentských volbách nadějný  černošký kandidát na tuto funkci nakonec zvolen nebude.A to proto,že za plentou mnozí Američané odhalí  své skutečné rasistické ledví.

redneck Mike, Mississippi 22.10.2008 0:04

Re: jak Amerika

A Josef, jsi vubec schopen pripustit, ze nekdo nebude toho "nadejneho cernosskeho kandidata" volit treba z jineho duvodu nez rasistickeho?

F. Čech 21.10.2008 14:23

Čermákovi

Už jsem od vás Čermáku četl nejrůznější komunistické pitomosti, ale to, že budete skoro doslova papouškovat ruského prezidenta Medvěděva, tak to už je na mně opravdu moc. Až budou mít Rusové aspoň čtvrtinový HDP ve srovnání s USA tak se mohou začít naparovat. A vaše slátaniny o makroekonomii mohou být zajímavé až poté co si uděláte večerní kurs ekonomického minima.

F. Čech 21.10.2008 14:09

Ekonomický analfabet typu Čermáka nemá žádné znalosti, ktreé by mu dovolovaly psát něco o ekonomických otázkách

Fakt, že USA jsou na hrnci tvrdí komunisté už 50 let. Mezitím se ale dostali na smetiště dějin právě komunisté. A kdo dnes nejvíce ztrácí na finanční krizi? No přece producenti surovin, nenažraní Islanďané, ale určitě zdaleka míň ztrácí ekonomicky silné USA . Soudruh Čermák má ale ve věci jasno a jistě brzy přejde na úspory v rublech. Jen mě zajímá kolikrát ještě budou tito komunističtí hafani jako soudruh Čermák Ameriku pohřbívat.

Jaroslav 21.10.2008 15:27

Re: Ekonomický analfabet typu Čermáka nemá žádné znalosti, ktreé by mu dovolovaly psát něco o ekonomických otázkách

Ovsem Cermak neni vyjimka, vetsina novinaru pise o vecech o kterych nemaji sajna a podle toho taky vypadaji vedomosti vetsiny  obyvatelstva.

Leopold 21.10.2008 0:13

ad USA

Je zbytečné mudrovat,filozofvat a okecávat.Že dobrá značka jménem Amerika bledne na všech frontách přece vidí každý.Nerado se to bere na vědomí,ale nic naplat, je tomu tak.

redneck Mike, Mississippi 20.10.2008 22:59

The New York Times ze dne 30.zari 1999 - Fannie Mae Eases Credit To Aid Mortgage Lending...

Tomáš Jasný 20.10.2008 22:34

Velká říjnová kapitalisticko-socialistická revoluce

Vy všichni komentátoři, co se snažíte hledat jednoduché vysvělení situace nejenom ve finančním zákulisí Ameriky, ale ve všech zákulisích po celém světě, snažíte se o nemožné.  Svět, a zvláště svět finančních systémů, je už natolik komplikovaný, že žádná jednoduchá řešení neexistují, protože se ve všech jeho transakcích a interakcích nemůže vyznat nikdo, ať už kapitalista, socialista nebo i ten neinteligentnější byrokrat jakékoliv vlády i  kdyby se rozkrájel a ani kdyby mu platili x-násobek platu uklizečky toalet.  Snad nejblíže k porozumění   toho všeho zmatku, který kolem nás existuje, anebo ještě k dokonalejšímu zblbnutí, může posloužit jeden ze základních principů fyziky, tak zvaný zákon entropy, který tvrdí, velmi laicky řečeno, že čím  víc se  snažíme  dát nějaký systém do pořádku, tím v něm děláme větší bordel.  Z toho plyne, že současnému chaosu ve finančních záležitostech světa nepomůžou žádné reformy, žádné schůzky prezidentů  a podobně zbytečných potentátů, žádné peněžní injekce do bank, prostě nic, co si ekonomičtí magnáti vymyslí dnes a zapomenou zítra.  Současný systém, točící se okolo Wall Streetu, je zralý k tomu, aby krachnul v co nejbližší době a byl nahrazen něčím novým, o čem sice nemá nikdo nejmenší představu, ale co se už projevuje jako první fáze nové Velké říjnové kapitalisticko-socialistické revoluce.        

Jaroslav 20.10.2008 23:09

Re: Velká říjnová kapitalisticko-socialistická revoluce

Takze jak se zpivalo v Internacionale, ta posledni bitva vlastne jeste nevzplala.

Ja to vedel ze komousi vzdycky kecali. ;-D

Tomáš Jasný 21.10.2008 0:40

Re: Velká říjnová kapitalisticko-socialistická revoluce

O té poslední bitvě z Internacionály bych netvrdil s určitostí, že ještě nevzplála, když i sám prezident Bush hovoří o "demokratickém kapitalizmu"  (na takovou blbost by si netroufnul ani Karlík Marxů, dejž mu ten jeho ateistický pánbů věčný klid), kdyby neměl Jirka Křoví pocit, že si už nějaká americká Aurora vystřelila a rudí bojovnící pod vedením černobílého vůdce revoluce jsou připraveni ztéci Zimní palác. A o prezidentu Sarkozy radši nemluvit, ten vidí ve Wall Streetu novou Bastilu.

jc 21.10.2008 3:01

Re: Velká říjnová kapitalisticko-socialistická revoluce

...nadhernej nadpis....i komentar...

Martin 20.10.2008 20:57

No vy si to ale překrucujete

Tohle jsem si uložil z jedné diskuze:

V devadesátých letech začal nátlak na banky a hypotéční banky aby poskytovaly více hypoték pro menšiny a domácnosti s "low income"..nízkými příjmy. Demokraté prosadili tzv. Community Reinvestment Act, který nutil banky poskytovat hypotéky lidem, kteří jinak neměli šanci se normálně kvalifikovat. Nízký příjem tak byl povýšen na zvláštní zásluhu. Aktivními podporovateli tohoto politicky korektního sociálního inženýrství byli právě Demokraté, kteří teď nejvíc řvou...pan Barney Frank, mezi jinými. FNMA pod nátlakem vytvořila tzv. My Community Loan, hypotéku, která se stala největší kletbiu na FNMA uvalenou. Když banky bereagovaly dost rychle, lidé jako Obama je soudili. Pracuji teď pro firmu, které v kontraktu pro FNMA pátrá po podvodech v žádostech o hypotéky. Drtivá většina těch My Community Loans je nyní v rici, neboť příjemci takové hypotéky v podstatě neměli nárok na jakoukoli půjčku, najmě pak hypotéku. Tyto tlaky vyvolaly vytvoření NINA a podobných zrůdných půjček. Začalo to v době Clintonovy administrativy. Kdo nevěří, ať tam běží. Vygoogliti nutno: Community Reinvestment Act...a hned bude spousta věcí jasnější. Pitomosti o přerozdělování majetku jsou socialistickým blábolem.

Martin 20.10.2008 20:57

Re: No vy si to ale překrucujete

Community Reinvestment Act vznikl za Cartera ale v devadesátých letech byl pod tlakem Demkratické většiny v Kongresu výrazně modifikován. V letech osmdesátých požadovala Fannie Mae 20% základního vkladu od kupce nemovitosti (exitovaly i půjčky s 10% ale ty bylo dost těžké dostat a bylo obtížné na ně získat tzv. Private Mortgage Insurance). Na přelomu osmdesátých a devadesátých let povolila FNMA půjčku bez ověření příjmu ale bylo nutno složit minimálně 25% základní vklad do nákupu nemovitosti. Poměr zatížení dluhy proti hrubému příjmu byl povolen do 38%. Jedinou výjimkou tehdy byly Veteránská Půjčka, kde Veteránská Administrativa pojistila hypotéční bance 25% z půjčky a tzv. FHA půjčka, která vyžadovala min. 3% vklad a povolila poměr závazků k příjmu až na 41%. Tyto půjčky ale měly omezenou výši a byly poištěny Federal Housing Administration. Peníze na pojištění platili dlužníci formou speciálního příplatku k normální splátce (Mortgage Imsurance Premium). Koncem devadesáých let vypukl blázinec, kdy byla Fannie Mae dotlačena do půjček s neúměrně vysokým poměrem dluhu k příjmu (i přes 50%!) a možností získat 100% půjčku na nákup nemovitosti. FNMA byla také donucena kupovat tzv. SUBPRIME půjčky.....do té doby si Subprime hypotéční banky dělaly svůj business v podřadných půjčkách (vysoké úroky) a všechno bylo v cajku. Pak Demokratický Kongres začal nutit FNMA k nákupu těch podřadnějších půjček ale s menší úrokovou sazbou.....a pak to prdlo. Jak se tady říká...Shit hit the fan.

certik 20.10.2008 21:08

Re: No vy si to ale překrucujete

Blabolite az se zalykate. Od konce 90. let byl kongres v republikanskych rukou, to predne. Zadruhe budete muset dokumentovat, jak vubec Kongres k necemu Fannie Mae "nutil". (S tim budete mit potize, to vam prozradim.) Za treti jakakoliv zminka o CRA v souvislosti s dnesni krizi jenom prozrazuje, ze vam dela potize mala nasobilka. Anzto jak objem CRA hypotek, tak objem dnesnich krachu je dobre znam a jde o radove neporovnatelna cisla.

Thyronx 20.10.2008 22:27

Re: No vy si to ale překrucujete

Blabol na n-tou. ;-D

redneck Mike, Mississippi 20.10.2008 22:35

Re: No vy si to ale překrucujete

Thyronxi, dovolil bych si Vam a certikovi doporucit clanek "Fannie Mae Eases Credit To Aid Mortgage Lending" otisteny v The New York Times dne 9.30.1999 (!!!)...

Jaroslav 20.10.2008 23:12

Re: No vy si to ale překrucujete

Doufejme ze jsou ty trumpety natolik chytry ze si to dokazou najit. ;-P

Thyronx 20.10.2008 23:32

Re: No vy si to ale překrucujete

Krome faktickych chyb, o kterych se zminil certik, cituji z Vami doporuceneho clanku - "Fannie Mae, the nation's biggest underwriter of home mortgages, has been under increasing pressure from the Clinton Administration to expand mortgage loans among low and moderate income people and felt pressure from stock holders to maintain its phenomenal growth in profits.

To mi u vsech zdejsich kecalistu, kteri vidi veci pouze cernobile chybi. Pro banky a podobne instituce je zisk na prvnim miste. Neslysel jsem nic o tom, ze by FM, v dobe, kdy prosperovala, dala aspon cast zisku z pujcek ktere pry ucinila na natlak Clintonovy vlady zpet teto vlade spolu s dekovnym dopisem. :-/ Jak napsal certik, priciny momentalni krize nejsou pouze v pujckach pro chude, treba jiz pred rokem se v Economistu (October 20-26, 2007) psalo, ze spatne mortgages jsou jak subprime, tak prime. To je clanek, ktery bych rad doporucil zase ja Vam, uz jen pro ilustraci, jak smesne jsou vykriky zdejsich "odborniku", kteri ze vsecho vini "Demokraticky Kongres" ;-P

Cowboy 20.10.2008 19:09

Unava z Ameriky

Co je zaujimave, ze s antiamerikanizmom sa da stretnut na Slovensku a v Cechach (zrejme aj inde) aj u ludi hodne uspesnych. Je dojem, ze su za tym nase nekonecne vojny proti terorizmu, prihluple hollywoodske filmy a celkova unava z Ameriky a jej schopnosti hybat mocenskymi pakami po celom svete.

Kolombo 20.10.2008 21:52

Re: Unava z Ameriky

Bohužel ideologie politické korektnosti , "práv" všelikých vyžírek ve formě "Affirmative action" a móda absurdních rozsudků se šíří jako rakovina právě z ameriky, částečně prostřednictvím idiotských hollywoodských filmů. Ty celebrity jsou taky partička pěkně ujetých úchylů...;-P

Glosator 20.10.2008 22:38

Re: Unava z Ameriky

Ty celebrity byly většinou partička podivných úchylů (čest vyjímkám). Ale naše domácí celebrity se jim plně vyrovnají, o evropských protějšcích ani nemluvě.

Minutus 20.10.2008 18:22

Schopnost přiznat pravdu je opravdu vzácná

Pan Čermák se o to pokusil. O výhodách a nevýhodách kapitalismu píše už Komunistický manifest v roce 1848. Kdo jste ho nečetl, tak to prosím ani nekomentujte. Jo - nejsem komunista, ale ani jiný fanatik.

Glosator 20.10.2008 22:24

Re: Schopnost přiznat pravdu je opravdu vzácná

Naproti tomu o výhodách a nevýhodách komunismu píše Solženicyn v Souostroví Gulag.

A jak pravil J.F.K., kapitalismus přes všechny své vady nikdy nemusel stavět zeď, aby mu lidé neutekli do komunismu.

Jaroslav 20.10.2008 23:15

Re: Schopnost přiznat pravdu je opravdu vzácná

 ;-D R^ Excellent comment !

Golem 22.10.2008 16:31

Re: Schopnost přiznat pravdu je opravdu vzácná

Doufám, že víš co řekl Solženicin před svou smrtí??Navrátilec z kapitalismu asi věděl o čem mluví a tak řekl kdo muže za bolest Ruska ve 20. století.

Ludva 20.10.2008 16:26

Lidi se mění, i ti američtí

Srovnejte naši emigraci v roce 1948 i v roce 1968 s tou po roce 1989. Ono i ti dnešní Američani už asi nejsou jako ti bývalí.

Franta 20.10.2008 15:01

Konec dobré značky Miloš Čermák.

Kefalín, nechajte tak.....Čermák, nechajte tak....Amerika se z toho dostane. Prozatím má tu výhodu, že v Kongesu nesedí žádní komunisti, ani ve státní správě a v soudnictví. Ani ti tzv. bývalí. Raději se zabývejte nečím jiným než Amerikou. Až tam budete mít šanci nějakou dobu žít, pak budete při návratu na Ruzyň sedět na zadku s otevřenou hubou, protože budete zase DOMA. Takže klídek.

Krab 20.10.2008 15:38

Re: Konec dobré značky Miloš Čermák.

Opet: nevsiml jsem si, ze by Cermak vedl svuj clanek proti Americe.