6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

USA: Jak Číňané studují, pozorují, zapisují a odnášejí…

O otevření problematiky čínského vlivu v rámci vědecké špionáže na amerických univerzitách se zasloužila od roku 2017 až Trumpova administrativa, když se snažila prosadit nad rámec akademických svobod legislativu, která by stanovovala povinnost univerzit poskytnout federálním úřadům původ svých zdrojů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rádl 5.10.2020 17:16

Ten článek a také diskuse je nepochopením vývoje. Vždyť to tak bylo vždycky, lidé chodili na vandr a přinášeli zkušenosti, které používali. A začalo to pokud vím opravdu tím, že jsme to Know how "ukradli" Číňanům (hedvábí, porcelán, střelný prach). Podle té zde převládající logiky byl zlodějem Tomáš Baťa, který se nechal v Americe zaměstnat a pak využil své znalosti. Zlodějem by byl i zakladatel firmy Petrof, který se ve Vídni vyučil u výrobce pian, vrátil se a založil v Hradci vlastní podnik.

Vím, že situace je jiná. Existuje tu ochrana duševního vlastnictví celosvětově zaštítěná WIPO. Od roku 2009ě pokud vím platí v Číně ochrana v souladu s WIPO a pokud patenty někdo z Číny poruší, může se poškozená strana soudně bránit. A pokud vím, tak třeba Apple se soudí více s Nokií nebo Samsungem, než s Huawei. Mimochodem Huawei má 200 tisíc zaměstnanců a 90 tisíc pracuje ve výzkumu a vývoji.

V souačasnosti Čína podává více patentových přihlášek než USA (což nemusí být měřítkem inovací). Většina lidí si ale neuvědomuje, že patent platí jen tam, kde je přihlášen a kde jsou placeny příslušné poplatky. Po uplynutí patentu, nebo pokud přestane přihlašovatel platit, je v tom regionu volný. Toho ale nevyužívá jen Čína, ale včechny země. Slabší firmy, které nemají na placení poplatků pak raději know-how licencují silnějším firmám.

V. Čermák 5.10.2020 18:27

R^

J. Paleček 5.10.2020 18:59

V minulém životě zažil, jak finský šéf průmyslníků při návštěvě českých tradičních fabrik konstatoval, tady začínala průmyslová revoluce.

Za ztrátu posic si může naše civilizace sama svojí lehkomyslností a leností. Ne že by mne to těšilo.