29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

USA: Hospodářská válka a záchrana Západu

V pátek 31. 3. podepsal Donald Trump dekrety přikazující ministrovi obchodu a obchodnímu zmocněnci USA, aby během devadesáti dnů zjistili, které země se podílejí na chronickém schodku americké obchodní bilance, a navrhli protiopatření.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. David 10.4.2017 20:18

Bohužel, žádné z navrhovaných řešení není reálné.

Jde pouze o spanilomyslné úvahy, neboť moc nadnárodních korporací nabyla takovou míru, že už dávno přerostla moc politickou.

Lobisté mají politiky zcela ochočené - viz když nějaký Mládek chtěl udržet vyšší ceny telefonních tarifů. Jak v USA, tak i v našem malém rybníku už dávno nejsou schvalovány zákony ve smyslu maximálního prospěchu občana, ale naopak, ve prospěch korporací.

I kdybychom vyměnili všechny naše dosavadní politické tajtrlíky, opět by se na jejich místa vyškrábali jiní, možná ještě horší, tajtrlíci.

Žijeme v době, kdy osobní čest politika je zcela prázdným pojmem. A proto musíme od panujícího pseudokapitalismu bohužel očekávat vždy jen to nejhorší. U nás i v USA !

A. Hrbek 10.4.2017 18:32

Vážený pane Robejšku

V životě jste nepodnikal a je to na Vašich názorech vidět. Ale to nevadí - třeba Vás pan Trump příjme za svého ekonomického poradce.

Uvedu ale, jen pro Vás, jednoduchý příklad na úrovni první třídy střední ekonomické školy.

Jeden můj zaměstnanec vyrobí za směnu 10 výrobků. Na jednom mám čistý zisk 100 Kč, takže můj zisk z jednoho zaměstnance je 1000 Kč denně. Můj zaměstnanec zvýší svou produktivitu a vyrobí za směnu 15 výrobků. Tím se můj zisk z něho za směnu zvýší o 500 Kč na 1500 Kč denně.

Jako podnikatel mám nyní několik možností. Mohu vše považovat za můj zisk. Mohu však považovat za spravedlivé mu za zvýšený výkon zvýšit odměnu - část z těch 500 Kč denně, například 150 Kč. Mohu ale taky obětovat část mého zisku a snížit cenu výrobku, například o 10 Kč. Tím se sice sníží můj zisk o 150 Kč, ale stále mám zvýšení zisku o 200 Kč. A snížením ceny výrobku si zvýším svou konkurenceschopnost a lépe uplatním navíc vyrobenou produkci.

Zkuste někdy na vlastní riziko podnikat. Třeba přijdete na jiné názory. Víte stále platí, že každý ví, jak by měli ostatní lidé vychovávat své děti, ale přitom jejich děti jsou obávanými spratky.

R. Stary 10.4.2017 18:21

Zbytecne uvahy.

Kdyby jste kupovali automobiml, koupili by jste nemecky, nebo americky.

A. Alda 10.4.2017 15:54

Pan Trump zřejmě nikdy nečetl slavnou americkou knihu

od Marka Twaina: Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše.

Nu ale to nevadí. Nařídí ochranářská opatření a ostatní je nařídí také. Jak to nakonec dopadne a kdo na tom nejvíc vydělá, to vůbec není jisté.

P. Vaňura 10.4.2017 16:56

Ale jedno je jisté už dnes, USA prováděly krajně

ochranářskou politiku od vítězství Severu r. 1865 (to byl jeden z nepřiznaných cílů Severu v této válce, Jih chtěl pravý OPAK) až do WW2! A během té doby se staly supermocností!

J. Sova 10.4.2017 18:04

Re: Pan Trump zřejmě nikdy nečetl slavnou americkou knihu

Trump sám přiznal. že knihy nečte.

J. Baxa 10.4.2017 15:52

Nosorožci by to nepřežili!

Tím, že se západní státy zřeknou svého demokratického uspořádání, se vůbec nic neřeší. Dnes měníme svobodu za bezpečí a zítra budeme měnit bohatství za demokracii? A zbytečně, protože nejde o způsob vlády, ale o cenu práce. Takže si klidně ponechme demokracii, resp. to, co z ní zbylo a přizpůsobme se v ceně práce. A protože my ve východní Evropě jsme o dost napřed, měli by nás následovat zaměstnanci i živnostníci v Německu, Francii, Holandsku atd. Pak můžeme konkurovat i východní Asii. Reálné? Asi jako vidět bankéře, jak jede na kole do práce.

Čína není země s tržní ekonomikou, je to komunistická diktatura, která, nejspíš dočasně, zavedla systém kvazivlastnictví výrobních prostředků. Takový čínský NEP. Diktatura proletariátu bez proletariátu, typický komunistický absurdistán. Každá spolupráce jiná než prostý nákup a prodej, a i to s výhradou, je sebevraždou, možná ne pro nás, ale pro naše děti a vnuky určitě. A strategické partnerství? To už spíš s těma Marťanama, kdyby sem spadli.

Demo a nedemo systémy můžou existovat vedle sebe, ale nesmí prorůstat a nesmí metastázovat, protože jeden systém zahyne, a čert ví, který to bude. Nicméně to je jeden úhel pohledu, ten druhý je jak shora uvedeno cena práce. Čína, Vietnam, Severní Korea, to je jasné NE. Ale co např. Indie, Bangladéš nebo Indonesie? To jsou demokratické státy a to i podle Evropských měřítek, ale kultura práce, sociání podmínky, zdravotní pojištění, bezpečnost práce a z toho všeho naprosto mizivé osobní náklady; chceme konkurovat? A že budeme konkurovat technologickou úrovní, možná Bangladeši, ale Indii? A jak dlouho?

Potřebujeme rozdělit svět a zastavit rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými. “Dejte někomu pevný bod a on pohne zeměkoulí.”

Bylo by třeba udělat teď možná deset kroků zpátky. Nejsme chudí, nepotřebujeme každý rok nový smartphone, každých pět let nové auto, které samo zaparkuje. Existoval kdysi takový hodně frekventovaný termín: SOBĚSTAČNOST. Zkusme se zaměřit na EVROPSKOU SOBĚSTAČNOST.

A. Alda 10.4.2017 15:58

V Koreji, té "lidově demokratické", tomu

říkají tuším ču-čche.

주체

P. Vaňura 10.4.2017 17:01

O úplnou soběstačnost se snažil už Hitler ale neuspěl

Aby oddálil ekonomický krach, začal válku. Ale politiku "nedovážet nic, co lze vyrobit doma" prováděli Američané a fungovalo to!

J. Schwarz 10.4.2017 19:52

Re: Nosorožci by to nepřežili!

Na Číně je krásně ilustrována pravdivost Leninova bonmotu, že kapitalisté mu prodají i provaz, na kterém budou viset, pokud na tom momentálně dostatečně vydělají. Za Maa byla Čína v hluboké (_._). Z té jí vytáhli kapitalisté, nadšeně přemisťující výrobu co Číny a nikterak jim nevadilo, že jim Číňané kopírují a kradou patenty a rychle se učí jejich technologiím, přičemž ve firmách fungujících v Číně si čínská strana udržuje majoritu. Západ svůj technologický náskok číně prodal / přesně západní vládnoucí elity prodaly / a ten "bezva kšeft" zaplatí průměrní občané. My jsme nešli čínskou cestou, i když tu máme taky nízké platy. Narozdíl od Číňanů nemáme v cizích firmách majoritu a nemůžeme jim bránit v daňových "optimalizacích" typu drahých konzultací s "matkami" atp.

P. Urban 10.4.2017 13:38

Nevím, na co myslí obhájci volného obchodu

Vím jen, že autakrkií se k prosperitě a bohatství nikdy nikdo nepropracoval. A udržovat životní úroveň bez produktivity a konkurenceschopnosti, na to nepřišel ani RSDr. Milouš Jakeš.

J. Chaloupka 10.4.2017 10:10

Z dob svých studií si pamatuji, (už bohužel nevím,

zda je to Aristoteles nebo Platon), že po demokracii přichází oligarchie a tu střídá diktatura. Takže je vlastně vše v pořádku a Babiš bude příštím premiérem. Pak si lid zvolí nějakého toho "Madura" a bude opět diktatura, jak vyšitá. Ostatně výsledky tohoto řízení přivedly Venezuelu zu grunt. Jako před lety nás. Bohužel budeme muset tu cestu se západem znovu projít, aby to došlo i jim. Nám totiž nevěří.

Š. Hašek 10.4.2017 12:17

Re: Z dob svých studií si pamatuji, (už bohužel nevím,

Budete blízko objektivní skutečnosti.

M. Valenta 10.4.2017 9:16

Na Donaldovy výsledky je stále moc brzo.

Za jediný výsledek, zato velice hmatatelný, je možno označit značně překvapeného Putina, včetně naší proruské galérky.

Š. Hašek 10.4.2017 12:20

Re: Na Donaldovy výsledky je stále moc brzo.

Míním, že Putin nebyl překvapen (elitní špion jest cvičen, všemi režimy, že překvapení je známka nesledování učiva).

Putin si jen povzdechl.

M. Valenta 10.4.2017 13:05

Re: Na Donaldovy výsledky je stále moc brzo.

I elitní špion může být občas překvapen.

P. Urban 10.4.2017 13:39

Co Vás vede k závěru

Že Putin je značně překvapen?

M. Prokop 10.4.2017 8:44

Lituji,

"Západní státy by se mohly demokratického uspořádání postupně zříci a zvýšit tak svou „konkurenceschopnost“ vůči autoritářským režimům."

Zřeknutí se demokratického uspořádání k zvýšení konkurenceschopnosti nevede.

Jo takhle snížení byrokracie, to by spíš pomohlo.

P. Hlosta 10.4.2017 9:00

Re: Lituji,

Vy jste si to pořádně nepřečetl! Konkurenceschopnost autoritářského režimu režimu demokratickému je prokazatelná. Viz Čína s jejím ekonomickým skokem. Pokud by se demokratické uspořádání postupně přibližovalo autoritářskému, což se děje v nenápadné podobě stále, mohly by se ekonomické konkurence přiblížit k efektivní podobě. Globálním hráčům tato možnost není proti srsti. Ty nezajímají formy, z jakých vzniká jejich kapitálový zisk, tedy nemají morální zábranu.

My se dobrovolně nezříkáme demokracie. Jen je nám poněkud stabilně umenšována a tak nás to nebude tolik v důsledku bolet, až o ni přijdeme definitivně. ;-)

M. Prokop 10.4.2017 9:58

Re: Lituji,

Ale přečetl. Konkurenceschopnost autoritářského režimu režimu demokratickému není prokazatelná. Nemáte totiž srovnání s neautoritářským vývojem. Čína těží hlavně z toho, že je autoritářská méně než dříve.

Demokracie je nám pomalu ořezávána, to ano, ale vede to spíše do (_!_) než k prosperitě.

J. Rechnovský 10.4.2017 11:03

Re: Lituji,

A ty důkazy?

Naopak prokazatelně úspěšná je cesta zaostalé společnosti (ekonomicky i politicky) přes více méně osvícenou diktaturu k demokracii a prosperitě. Příklady? JIžní Korea, Taiwan, Singapur, Chile.

M. Prokop 10.4.2017 12:45

Re: Lituji,

Ano.

Š. Hašek 10.4.2017 12:24

Re: Lituji,

Bylo asi míněno, že demokratické státy by se "mohly trošku vzdáti svého sockomunismu", aby tedy jejich "eušpendlíky/výrobky" byly konkurenceschopné. Zkráceno.

To ale demokraticky nepůjde. Voličů mají sockomeurovnopráve stále vrchovatě!

D. Polanský 10.4.2017 8:31

Trochu se usmívám

zatím všichni tvrdí, že zvyšování produktivity a konkurenceschopnosti vede k většímu bohatství. Autor tvrdí opak. Spíš asi myslí, že Američané by museli začít více makat. Ovšem když vidím dnes vyráběné dreky hlavně z Číny, tak si říkám, jak vůbec lze tohle prodávat, když přece jenom konkurenceschopnost jakás takás je. Asi to bude tím, že většina pracujících sedí u notebooku a ti mrzáci ne a ne něco vyprodukovat.

Š. Hašek 10.4.2017 12:28

Re: Trochu se usmívám

Nesmí se z politbyra přikazovat, co jest drek a co ne. Zákazník rozhoduje, zákazník jest sprosté slovo, dnes se používá spotřebitel, jako za Husáka!!

Domnívám se, že na Klinice jest nejvyšší frekvence čínských dreků v oblasti Prahy.

A. Hrbek 10.4.2017 7:45

To nám zase

vyrostl další "ekonom"!!!

D. Polanský 10.4.2017 8:32

Re: To nám zase

Tohle jsou univerzální typy lidí, ti znají vše.

J. Šimek 10.4.2017 7:38

Neměl by pan Robejšek kandidovat i na prezidenta,

aby měl vítězství pojištěné hned na dvou frontách?

V. Vaclavik 10.4.2017 6:44

Tak tohle bych si rad nechal vysvetlit

" zvyšování produktivity a konkurenceschopnosti. To je ale politicky nepruchodné, protože to vede k dalšímu chudnutí amerického obyvatelstva a ohrožuje stabilitu celé zeme. "

Robejsek tu rika, ze snizovanim produktivity a konkurenceschopnosti vede k bohatnuti obyvatelstva (kazde zeme, nevidim proc by Amerika mela byt nejak jina) a posiluje stabilitu zemi.

J. Šimek 10.4.2017 7:30

Re: Tak tohle bych si rad nechal vysvetlit

Řecko mělo šanci předstihnout ekonomicky USA, o tom žádná :o)