18.6.2024 | Svátek má Milan


Diskuse k článku

USA: Amerika v pohybu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pako 22.11.2005 12:03

Zadna tragedie pokr.

snemovna, to je jejich problem .
Vysoke ceny ropy, kolem 70 $ neochromily ekonomii USA, temer vubec nezpomalila a nyni uz ceny o 20% klesly, a USA ekonomie roste zdrave a 2x rychleji nez ekonomie eurozony.
Situace v New Orleansu pred hurikanem si koledovala o pruser, zanedbane hraze, uz nekolik desetileti, hladina /dno/ reky se pomalu zvysuje, mesto plne zabedneneho obyvatelstva, ktere neuposloucha evakuacni vyzvy, nema vlastni dopravu, a neni schopne si zaridit vodu a jidlo na 3 dny, neschopne vedeni mesta a k tomu jeste novy a neschopny reditel zachranne sluzby FEMA to byla jedina Bushova chyba ze tam toho pitomce Browna dosadil a zastaval se ho. Ale v New Orleansu by byl pruser v kazdem pripade, jenomze diky Brownovi to vse padlo na Bushe a federalni vladu i kdyz nejvice selhaly mistni organy.
Ja nevidim zadny problem v tom pouzivat cizojazycne testy u ridicaku, ale mohlo by se i testovat cteni anglickeho textu. A jestlize je v Alebame hodne lidi , kteri neumi cist, tak mezi nimi mohou byt i nejaci rodili Americani
Zadna krize V USA neni Dusane, a o budoucnosti Bushe a jeho strany rozhodnou dve veci
.1/Americka ekonomie a ta slape prekvapive dobre, mohou snad padnout ceny realit v USA.
2/ IRAK, to je jedina vec se kterou Bush stoji a pada. Pohnojili zacatek okupace, meli malo vojaku, nechali hodne veci rozkrast, pohnojili vycvik nove iracke armady, byl pomaly, ale uz se podstatne zlepsil, predani moci a volby mohly byt trochu drive. Ale volby budou za 3 tydny a po novem roce bude mit zeme novou definitivni vladu, ustavu, momentalne se cvici pres 210.000 vojaku a policistu a ti zacnou po novem roce prebirat odpovednost, koalice stahne svoje vojska z mestskych patrol. A ja si porad myslim, ze je mozne nekdy do zari 2006, stahnout koalicni vojska z mest a z dnesnich 160.000 stahnout ven ze zeme skoro polovinu snizit stavy o 50 az 80 tisic a ten zbytek nechat jako leteckou podporu a pozemni zalohy, hlavne kolem nekl
Pako 22.11.2005 11:59

pokr. Zadna tragedie

ukladano do dluznich upisu statu , jako dosud, za mizerny urok kolem 2,5 nebo 3% ,ale alespon cast by byla investovana do akcii na burze, kde je vynos v prumeru asi 8%, coz by po 45 letech zamestnani podstatne zvysilo duchody i kdyby tak byla investovana jenom cast vkladu, treba jen 25% a tato castka vkladu by take byla majetkem zamestnance a on by mel trochu snizen duchod od statu ale celkove by na to byl daleko lepe. A ucast by byla dobrovolna. Proste zamestnanec by si cast duchodu obhospodaroval sam, mohl ji sam investovat s minimalnimi omezenimi a po smrti by zbyvajici penize zdedila rodina. Tato investice do akcii by celostatne take velice pomohla ekonomii USA. Demokrati v kongresu celou vec zdemagogovali, proto mel Bush nejprve navrhnou jen mensi podil, napr. 10% a za nekoli let by zamestnanci videli jak jim ucet roste a pak by se to dalo rozsirit.
Z mezinarodnim terorizmem neni v USA zadny problem, nebyl zadny utok uz 4 roky.
Ilegalni emigrace se nevyresi saskovanim "Minutemanu" nekde na hranici v Arizone, protoze dostat se do USA jako turista a zustat dele neni problem. Problem pusobi to, ze ilegalove dostavaji praci, jejich deti bezplatne vzdelani, ridicaky jak pises. Staci vydat zakon, ze za zamestnavani budou vysoke pokuty a vezeni, jak pro ilegala, tak pro Americana kteri je zamestnavaji, naridit okamzite deportace a naridit vsem slozkam, ilegaly zadrzet. Nyni se o ne stara jenom federalni emigracni urad a jenom nahodile a napr. mistni policajri na to uplne prdi a dokonce v nekterych komunistickych mestech v Kalifornii mesto primo zakazuje svym policajtum ilegaly honit, tak se pochopitelne mnozi. A zakony o emigraci schvaluje kongres, federalni snemovna, to je jejich problem .
Pako 22.11.2005 11:57

Zadna tragedie, jenom politika

Dusane zapomnel jsi ten nejdulezitejsi segment prvnich emigracnich vln do severni Ameriky, ktery ovlivnil charakter americkeho naroda nejvice a to byli nabozensti emigranti, lide prchajici z Evropy pred nabozenskym pronasledovanim a utlakem a proto pri psani ustavy americti zakladajici otcove, autori ustavy USA, potomci nabozenskych emigrantu tak zduraznovali osobni svobody, a respektovani prava jednotlivcu. A vyvoj americke demokracie nebyl zatizen stoletymi tradicemi tridni spolecnosti jako Evropa, i kdyz na druhe strane, na Jihu vyrostla ohavna instituce otrocrvi, vyvolana obchodnimu zajmy a nedostatkem pracovnich sil. Sam vis, ze kdyz reknes Americanovi, ja jsem knize Orleansky, nebo knize Esterhazi, nebo Schwarzenberg, tak ti asi odpovi, no a co ja jsem Franta Vonasek. Nejlepe to demonstrovala jista cernosska starsi pani, na jihu USA asi pred 20 lety. Britska kralovna Alzbeta II byla tehdy na oficialni statni navsteve v USA a objevila se s celym doprovodem, kdesi v cernosske ctvrti pred domem teto pani, kralovna ji podala ruku dala se s ni do reci, a hned po paru vetach pozvala cernosska babicka anglickou kralovnu do jejiho domku, jetli pry si nechce dat jeji smazene kure, ktere pry zrovna usmazila a ze je pry velice dobre. Kralovna se vubec neurazila jen podekovala , ze nema hlad a te stare pani to nijak nepripadlo, ze by pre Alzbetou mela padat na zadek, nebo se uklanet, i kdyz sama byla asi vnuckou otroku./ Na vetvi z toho spise byl doprovod kralovny /.
Ja o zadne soucastne "aktivizaci" obyvatelstva v USA nevim. Jenom antibushovska levice v politice a v mediich v posledni dobe vidi sanci dostat se z defenzivy ve ktere jsou uz nekolik let. Reforma duchodoveho zabezpeceni USA potrebuje jen male priladeni prijmu a vydaju a bude rozpoctove v poradku az nekde do r. 2035. To co zkousel Bush prosadit, byla ambiciozni reforma , kde by cast z tech 16% odvodu na duchod, ktere plati zamestnanec a stat dohromady nebylo vse ukladano do dluznich upisu statu , j
Karel Moudrý 22.11.2005 11:16

v Evropě byl vždy vrchnostenský přístup

V Evropě byl vždy vrchnostenský přístup. Nejvíce je to patrno po pádu železné opony, kdy státy střední Evropy musí fungovat samostatně a odpovědně. V Česku prakticky nefunguje občanská společnost. Politici, zejména vláda a zákonodárné sbory fungují víceméně samostatně, ať se to lidem líbe nebo ne. U nás jsou největší odvody na sociální a zdravotní pojištění, takže lidé a firmy už nemají moc chuti ke komerčnímu připojištění a tím pádem k zajištění vyššího standartu. O dění v místní samosprávě(obce a kraje) se prakticky nikdo nezajímá. V obci se 6 tisíci obyvateli, která je faktickým předměstím Prahy, přijde na zasedání zastupitelstva cca 10 lidí, takže prakticky nezájem.
Ivan 22.11.2005 10:48

Stultorum est numerus infinitus.

Jak říkali latiníci, počet blbců je nekonečný.  Americká demokracie = genocida indiánů + otrokářství + nerovnoprávnost žen + náboženský extremismus.  Např. Jefferson jako tvůrce ústavy byl jedním z velkých otrokářů.  Je skvělé, že ke zrovnoprávnění došlo doslova před  pár lety.  Demokracie je tehdy, když se hlasováním rozhoduje o tom, co se bude vyrábět, kolik se toho bude vyrábět, kde a kdo bude vyrábět atd.. Tedy když společnost hlasováním rozhoduje  o tom, jak se nakládá se zdroji  zeměkoule.  Ať se to komu líbí, nebo nelíbí.  Toto pojetí demokracie se bezpochyby prosadí, i když to asi ještě nějaké to století potrvá. Soukromé vlastnictví zdrojů nedává žádný smysl a pro vývoj společnosti je slepou uličkou. Argumenty ve prospěch soukromého vlastnictví výrobních prostředků jsou obdobné argumentům šlechtické aristokracie proti všeobecnému volebnímu právu. 
Byg 22.11.2005 12:38

Re: Stultorum est numerus infinitus.

Jste opravdu naivní, když se domníváte, že člověk (lidé) jsou schopni všichni žít společně v nějaké organizované struktuře. Nevíte zřejmě nic o skutečném fungování světa, žijete v mýtech a pověrách (jak by řekl Kajan a měl by pravdu :-).
Neverici Tomas 22.11.2005 12:42

Re: Stultorum est numerus infinitus.

Co az se lid rozhodne, ze vyrabet leky na tvy astma se nevyplati?Obesis se rovnou nebo nas budes otravovat svou pomalou smrti?
 
tygr007 22.11.2005 14:02

Re: Stultorum est numerus infinitus.

"Demokracie je tehdy, když se hlasováním rozhoduje o tom, co se bude vyrábět, kolik se toho bude vyrábět, kde a kdo bude vyrábět atd." To neni demokracie, ale komunismus bez vedouci ulohy strany :) Ta vznikne v druhem sledu, kdyz zjistite, ze nekdo musi dozorovat, jestli se tak opravdu deje.
Im 22.11.2005 22:01

Re: Stultorum est numerus infinitus.

Jsem rád že mezi blbce jako ty soudruhu nepatřím.
vita 22.11.2005 10:14

To jsem se lek...

Mám tomu rozumět tak, že USA se blíží stavu, kkterý by se v Evropě řešil revolucí? Ten článek tak na mě zapůsobil - řeknětě, že to tak není, uklidněte mě. BTW, nevzpomínám si, že by se v Evropě cosi řešilo revolucí v demokratické zemi. Předrevoluční Francie měla k demokracii daleko, Rusko taky, u nás žádná revoluce nebyla, nějak si nevzpomínám na další. Po ránu...
Čumil 22.11.2005 10:24

Re: To jsem se lek...

No vito, raději ani nedomýšlet... :-))
G. Pašek 22.11.2005 18:16

Re: Re: To jsem se lek...

No jo, v Evropě nikdy žádné krvavé revoluce nebyly.
Francouzové, Italové, Němci, Rakušáci,  Poláci, Rusáci, tam nikdy žádné krvavé revoluce neměli,  ani žádné války tam nikdy nezačaly a nebyly. Co takhle Víto s Čumilem přepsat historii Evropy?
Proč asi komunisti v ČSR říkali té jejich . . . . . proletářská revoluce?
Z té Francouzské Revoluce se Francie dodnes nevzpamatovala. Napoleon šel do Ruska exportovat Francouzskou Revoluci s 600+ tisic Francouzů vojáků a přivedl jich domů s ocasem mezi nohama pomrzlejch kriplů ani ne 20 tisíc. Kolik pomlátil Evropanů než konečně dostal u Waterlů v Belgii na frak?
Nu a dnes je Francie EU "velký bratr" a vzor.
Myslím že si Francie zvolila loni či předloni největšího Francouze, 155cm malé pivo, řezníka Evropy Napoleóna. Ach jo . . . .
Leitung 22.11.2005 7:26

Usatava a otrokarstvi

Kdyz jsme u te demokracie, ustavy a podobnych veci. Tak uz nekdo konecne vysvetlete, jak je mozne, ze maji tu nejlepsi a nejdemokratictejsi ustavu, ktera zarucuje vsem svobodu a pritom pri platnosti teto ustavy bylo otrokarstvi.
Ja to vim, ale vysvetlete tu demokracii ostatnim. Cili dostavame se k tomu, ze nejdemokratictejsi je opravdu stara Anglie, kde je porad ta snemovna lordu. Hehehe.
Neverici Tomas 22.11.2005 12:45

Re: Usatava a otrokarstvi

A muzete nam rict co je to za demokracii, kde nemuzou hlasovat deti?Takova flagrantni diskriminace dle veku!
Ja samozrejme vim, ze demokracie je jen pro ty OBCANY, kteri jsou zakonem uznani zpusobilymi volit, ale treba ostatni ne.
vita 22.11.2005 13:18

Re: Re: Usatava a otrokarstvi

No, takže bude-li zákonem uznám způsobilým jediný občan, bude to vlastně taky demokracie... Jen domýšlím řečené.
podlesh 22.11.2005 17:10

Re: Re: Re: Usatava a otrokarstvi

viz Terry Pratchett: V Ankh-Morporku je demokracie podle hesla "Jeden muž, jeden hlas." Ten muž je Patricij.
kanuk 22.11.2005 4:17

muki, 03:01

...angličtina je v Kalifornii tolerována...
ale pokud vím, tak je přesto jediným povoleným hlavním vyučovacím jazykem. Nehádám se, že to tak je, protože na rozdíl od mnoha jiných psopsavců tam nebydlím. 
Borek 22.11.2005 6:44

Re: muki, 03:01

Ahoj Kanuku. Ano, mýlíš se. Tady v Californii existuje cosi, zvané Bilingvual Education. To se děti ve škole učí ve španělštině jak se naučit anglicky. Tak jsou z nich tvořeni občané druhé kategorie, protože se anglicky nikdy pořádně nenaučí.
P.M. 22.11.2005 19:00

Re: Re: Obcane druhe kategorie.

Tak, tak, Borku! Stejne jako je prospesna ebonix tem, kdo by se eventuelne chteli vysvobodit z gheta welferu. . .
Thyronx 22.11.2005 3:32

Princip a zvasty.

Pral bych problemy Amiku Evrope. EU ma poroblemy jake se v USA jen tak nenajdou a naopak. Ano obe Unie jsou postaveny na zcela odlisnych zakladech. Te americke ovsem verim a verit budu. Vzdyt v ni ziju pres 20 let. A ze se v nekterych ctvrtich nekterych statu mluvi vic jinou reci nez anglicky? Co na tom kdo zmeni? Mozna jejich deti ano. Ty budou mluvit anglicky a brzy a prefektne. Nelegalnich pristehovalcu pribyva v EU i USA. USA dela podstatne prekazky nelegalnim pristehovalcum, dnes uz si skoro nikde nemohou prodlouzit platnost ridicaku, a prace nacerno se da sehnat cim dal obtizneji a v nekterych statech absolutne ne. Socialni podminky? Podle mne jsou naprosto odpovidajici. Zdravotnictvi? Je soukrome a tak to ma byt. Kazdy je strujcem sveho stesti a doufam ze si nasel praci i se zdrav. pojistenim a pokud ne? Jsme opet u toho strujce stesti.Vzdelani? Kde jinde nez v USA dostane lepsi?
Trottlex 22.11.2005 10:10

Re: Princip a zvasty.

Ano, máš obrovskou pravdu, Thyronxi, o čemž svědčí i to, že se na tvůj příspěvek nikdo neodvážil reagovat. A to ses nezmínil o vědě, technologiích atd.  Ovšem našim sockám, vyrostlým většinou v období budování komunismu, se to všechno pochopitelně nemůže líbit.
Byg 22.11.2005 12:29

Re: Princip a zvasty.

Já tam chci do té ameriky, kde je každý svého štěstí strůjcem. Jelikož jsem schopný, tak bych se tam určitě prosadil. České poměry jsou na blití. Už jen přemluvit manželku (ta ameriku moc nemusí) a jedem.
Muki 22.11.2005 3:01

butme realiste

Ono to tak zle neni, anglictina je v Californii stale tolerovana. Svoje deti jsem ale honil na spanelstinu a vnoucatum jasme sehnali spanelsy mluvici kamarady, protoze vsechny kecy stranou, jeslize tu chteji v budoucnosti zit, musi umet spanelsky, to je realita a politicle slogany a silacke reci to nezmeni.
Jiri Janecek USA 22.11.2005 2:59

výsledkem je vždy politické řešení a nikoliv krvavá revoluce

nebo civilni valka Jih x Sever -  amerika nasili nezna
janus 22.11.2005 10:35

Re: výsledkem je vždy politické řešení a nikoliv krvavá revoluce

... a což teprve období "Rekonstrukce" ...
G. Pašek 22.11.2005 16:02

Re: výsledkem je vždy politické řešení a nikoliv krvavá revoluce

Janečku, ty seš ten pravej dávat nám lekce e na USA historii.
Blbe, máš v tvojí makovici bordel.
Tady kážeš bludy, že francouzská revoluce předcházela americkou . . . . 
Hmmmm, chytrej . . .
Jiri Janecek USA 22.11.2005 2:23

Zápas o úřední dominanci angličtiny

who cares - snad jen ta vrstva salonních oprávců společnosti ...
Jiri Janecek USA 22.11.2005 2:23

vrstva salonních oprávců společnosti

perfektni definice neoconu  - deti ex Trockistu - Wolfowitch, Perle etc.  gangu kolem Dicka kteri nas zatahli do Iraku.
BTW say hello to buddy Dick .. nevypada moc dobre posledni dobou - nejak se mu ta huba vice a vice krivi.
Jiri Janecek USA 22.11.2005 2:20

K jedné takové křižovatce se americká společnost opět blíží

Wilkerson became almost apocalyptic in his warnings about the crew in power:
If something comes along that is truly serious … like a nuclear weapon going off in a major American city or … a major pandemic, you are going to see the ineptitude of this government in a way that will take you back to the Declaration of Independence.
Read in there what they say about the necessity of the people to throw off tyranny or to throw off ineptitude. … You're talking about the potential for, I think, real dangerous times if we don't get our act together.
Jiri Janecek USA 22.11.2005 2:18

Americká demokracie vzešla zespodu

Ano podivejme se na nase "founding fathers" - bohati a osviceni aristokrati - vzdelanci. Myslite ze Declaration of Independence (dost zalozena na Francouzske - Rovnost, Volnost, Bratrstvi) dali dohromady otroci na plantazi ?