27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

USA: Amerika je velká a rozdělená

Školní rok 2006/2007 jsem s manželkou a dvěma mladšími dětmi strávil na americkém Středozápadě v Madisonu, v hlavním městě státu Wisconsin. Necítím se kvůli tomu být expertem na USA, mnozí jiní tam žili déle a na více místech. Nicméně pobyt ve mně posílil tušení souvislostí, které mě napadaly už při dřívějších krátkodobých pobytech a které se u nás příliš nezmiňují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pierino 3.12.2007 0:48

USA a jeji lidi... a co na to ja....?? Prisel, videl a ziju dal a na spravne strane...

Videt a prozit je vic nes slyset, cist a pak rozumovat .....

Do Ameriky jsem prisel jako refugee, temer bos, jen s idealy a vuli nejak zacit, ale s ulehcenim, ze uz nepatrim mezi to bezprizorne bucici stado realneho socialismu... psal se rok 1982 .  Prvni dojem byl udiv z klidu, vstricnosti a slusnosti vsech lidi ktere jsem potkal. V zamestnani pak vule a samozrejmost delat poctive svou praci. Jazykova bariera nebyla ani z pocatku prekazkou pri uplatneni mych dovednosti nastrojare a za nekolik malo let jsem stal na vlastnich. Bez proseni, bez protekce a primlouvani. Nikdo se neptal na vyznani, vek, postaveni,  prislusnost, ci narodnost. Dostal jsem sanci a te jsem se chopil.  Ziju si svobodne, skvele a dustojne.

Byl jsem jen zradce v ocich tech hrdinu, co si pak klicema cinkali hodinu. Pry byli v odboji, museli vydrzet, zatim co my jsme si, valeli sunky hned. A z toho marastu, co tam ted mate, kouka jen nenavist .... pak narikate. Kdo to jen zavinil, kdo muze za to ...ted vam to nespravi ani to NATO. Delate presne to co, vam tak slusi,..... stado si zacinka... a zas dal buci....   

redneck Mike, Mississippi 3.12.2007 1:01

Re: USA a jeji lidi... a co na to ja....?? Prisel, videl a ziju dal a na spravne strane...

 Zdravim, nestava se mi to casto, ale s Vasim komentarem se stoprocentne stotoznuji. Zatim, dle meho skromneho nazoru, naprosto nejlepsi co jsem na dane tema cetl....

MZ 30.11.2007 21:37

Jiná Amerika ?

Především děkuji autorovi za zajímavý článek.

Ale obávám se, že skutečně taková idylka, jakou měl to štěstí zažít, není skutečně celá Amerika. Také jsem měla možnost strávit v USA nějakou dobu, jako PhD student i jako "postdoc", dva roky ve státu New York a přes dva roky Kalifornie...... V Madisonu zřejmě univerzita neměla "směrná čísla" pro povinné přijímání "Afrických Američanů", kteří byli přijímáni bez ohledu na jejich vědomosti jako státní univerzita v NY, nebo jste nemuseli s dvouletým dítětem (akutní slepák) do jiného okresu, neboť místní nemocnice nereflektovala na vaše pojištění, nebo ve zprávách mlčeli o mrtvých středoškolácích, kteří se jenom připletli k vyřizování účtů gangů na předměstí LA.... Ale i jenom v rámci univerzity, na co mi v NY odvětili "No problem" a promptní řešení následovalo, v Kalifornii naopak úřednice s přitroublým výrazem naopak problém měla, a papírování se táhlo týdny. V Grand Canyonu jsme společně s nějakými Švýcary poskytovali první pomoc  zkolaboavné americké turistce my, Američané nás obcházeli obloukem a přivolaný ranger nebyl schopný víc jak půl hodiny sehnat rádiem odbornou pomoc. Manžel byl i jako student nějakou dobu v Bloomingtonu (Indiana), a tam se ve městě báli sousedi i navzájem zdravit. Takže opravdu to asi všude taková idylka nebude.

Můj pocit je asi takový, že obecně jsou Američani vstřícnější, ale dost často je to jen společenský nátěr, pod kůži to nejde. Jestli za to může náboženství nedokážu posoudit; studuji evoluci, a proti Darwinovi se v kalifornském kostele hned kousek za kampusem hřímalo téměř obden. A do Templu v Salt Lake City jsme jako nemormoni nesměli  :-)

J.G. Pašek 30.11.2007 22:47

Mohl bych psát o ČR a tzv. superiórně inteligentních PhDr z ČR v USA . . . .

Pasáček koz ve Vermontu 30.11.2007 23:41

Re: Mohl bych psát o ČR a tzv. superiórně inteligentních PhDr z ČR v USA . . . .

Pane Pašku, napište. Nebojte se. Všichni si to rádi přečteme.

P.M. 2.12.2007 2:53

Re: Re: Mohl bych psát o ČR a tzv. superiórně inteligentních PhDr z ČR v USA . . . .

Nejen superiorni doktori. Taky dojici koz.

P.M. 2.12.2007 3:03

Re:". . . často je to jen společenský nátěr."

Usmevne poznani. Takhle ocejchovat narod po par letech hostovani ( a vyuzivani pohostinstvi )muze jen nekdo, spravne pane Pasku, superiorni. Nebo blbej?

Jimmy Keen 30.11.2007 18:17

Byl jsem tam také

na University of Wisconsin a ve středním Wisconsinu na studijním pobytu, problematika lesnictví a přírodních zdrojů. Vaše zkušenosti mohu jen potvrdit, s větší vstřícností, pochopením a tolerancí i k mým občasným jazykově gramatickým chybám jsem se ještě nikde na světě nesetkal. Ovšem tady to antiami nevysvětlíte. Antiamerický postoj je něco jako náboženství, navíc mají tito hrdinové pocit úžasné statečnosti, jak si to vyřídili s mocností (se SSSR takto nelaškovali, to byli schovaní). A tak vám budou tvrdit něco o americkém buranství, tuposti, stádnosti, aroganci atd. Sice nikde nebyli a s normálním američanem nepohovořili, ovšem znají emeriku perfektně z filmů či z knih, o nichž se domnívají, že ukazují skutečnost. Poté ze zpráv a z masáže různých antiami skupin. Největší zážitek mám vždy ze zaručených zpráv o tom, jak jsou ami hloupí. Asi proto získávají vědecká ocenění a jejich technologický náskok je ohromný. Oponent ovšem opáčí, že to vše ukradli ve světě, dříve v SSSR. Ale každopádně děkuji za bezva článek o státu USA, na který rád vzpomínám.

Richard III. 30.11.2007 18:02

Žádná idyla

Dobrý článek, díky za něj. Jen si nemyslím, že by USA byly takovým vzorem respektu k nositeli opačného názoru. A nemám na mysli je Černé pantery neblahé paměti, nebo pomlouvačnou a k vlastní zemi nepřátelskou kampaň Jane Fondy kdysi ve Vietnamu.

Mluvil jsem s několika lidmi, kteří prožili nějaký čas na různých amerických univerzitách a všichni, dokonce i levičáci, potvrzují nevybíravé metody, jimiž nositelé jednoho názorového směru (vesměs komunisticky laděného - ostatně jak jinak, americké univerzity jsou "posledními ohnisky komunismu ve světě") likvidovali své "třídní nepřátele". Nejen profesně, tím, že je vyštípali z kampusu, ale i lidsky, pomluvami a jinými estébáckými metodami.

Někteří dokonce zveřejnili své zkušenosti v českém tisku.

Fafa 30.11.2007 19:17

Richarde,

potvrzuji.

Pred nekolika lety jsem byl clenem oponentni komise pro obhajobu PhD. Bylo nas v komisi sedm, jako jediny jsem se behem debaty vyjadril proti existenci affirmative action na universite. To, ze se mnou ostatni nesouhlasili, to mne neprekvapilo. Ale hlasite vznasene dotazy, jestli s temito nazory muzu i nadale ucit, to mne tedy zaskocilo.   

Pasáček koz ve Vermontu 30.11.2007 17:08

Přátelství USA - Irák

Přátelství amerického a iráckého lide se prohlubuje.

V těchto dnech (listopad 2007) podepsal prezident Bush a irácký ministerský předseda Al-Maliki předběžnou dohodu o trvalém pobytu amerických ozbrojených sil v Iráku. V prohlášení se konstatuje, že oba státy mají vzájemný a trvalý vztah ve vojenské, ekonomické a politické oblasti. V Iráku by trvale zůstalo asi 50,000 vojáků. Ti by zaručovali ochranu amerických investic do iráckého ropného průmyslu.  Odhaduje se, že trvalá přítomnost americké armády bude stát asi 25 miliard dolarů ročně.

Americké vyslanectví v Iráku bude největší na světě. Buduje se v Bagdadu uvnitř Zelené zóny, kde také sídlí irácká demokraticky zvolená vláda. Na ploše 104 akrů bude 21 budov opevněných tak, aby vydržely útok minometných bomb a raket. Bude mít vlastní elektrárnu a vodárnu a další zařízení, takže bude zcela nezávislé na vnějším podmínkách. Všecny budovy jsou obehnané zdí s 5 střeženými vchody. Bude mít 5,500 zaměstnanců, asi polovina z nich jsou bezpečnostní složky, vojáci a agenti FBI. Náklady na stavbu již převýšily 1 miliardu dolarů.Irácký lid je jistě Američanům vděčný, vždyt´ za jejich svobodu padlo již přes 3,870 amerických vojáků. Rok 2007 je rokem největších amerických ztrát z celé války – přes 860 vojáků.

At´ žije a vzkvétá nerozborné přátelství amerického a iráckého lidu. At´ žije prezident osvobozovač George Bush.

Saša 30.11.2007 15:29

Děkuji za informace.

Těším se na nějaké pokračování.

Paja 30.11.2007 14:45

Demokracie v USA

 demokracie v USA;-D,každý se může podívat na malý příklad - student Andrew Meyer byl elektrickým paralyzérem (ano tím,kterým občas někoho policajti a různí ochrankáři v USA oddělaj) omráčen za položení "nevhodného" dotazu, při debatě s Johnem Kerrym.

http://youtube.com/watch?v=HgrFSHZfD1o  Něco takového se u nás nedělo ani za tuhé normalizace. Nemluvě o vylhaných válkách a Guantanámu, kde hnijou lidé bez obvinění a nezávislého soudu už šest let.

Pavel 30.11.2007 14:59

Re: Demokracie v USA

Ach jo..  

certik 30.11.2007 15:17

Re: Demokracie v USA

Pan Meyer nebyl omracen, a nebylo to za polozeni nejakeho dotazu, a ten dotaz, ktery polozil, sam o sobe nebyl nijak nevhodny.

Samozrejme, tohle muzu tisickrat opakovat, muze to byt vsechno jasne ze vsech videi i vsech reakci ocitych svedku, a stejne si povedete svou, ze?

Pavel 30.11.2007 15:27

Re: Re: Demokracie v USA

Bohužel tento člověk viděl pouze televizní zpravodajství, kde jistě šílený třicetisekundový šot tvrdě zautočil na city již tak dost antiamericky zahleděného člověka. Téměř každý člověk musí mít k někomu odpor a tak alespoň buďme rádi že jsou to v jeho případě američané, protože proti nim nic nezmůže, kdežto kdyby to byli dejme tomu čeští důchodci, mnoho starých lidí by jistě padalo ze schodů aby ukojil svoji vášeň "někoho nenávidět". Tak ho při tom nechme.

Paja 30.11.2007 15:40

Re: Re: Demokracie v USA

Vaše láska k velkému bratrovy Vám zřejmě způsobuje už i problémy se zrakem. Každý se může na daném videu přesvědčit kam dospěly akademické svobody v "zemi svobody" - policejnímu násilí po "nevhodných" slovech v debatě. A zapoměl jste dodat, že tento student byl dva dny zadržován v policejní cele a odsouzen za napadení policistů a neuposlechnutí výzvy8-o

Fojt 30.11.2007 15:42

2 Paja

bratrovi, Pájo, bratrovi - není pán trochu nedovzdělán?

Schumacher 30.11.2007 15:53

Omráčen za položení "nevhodného" dotazu ? Ne. Jste lhář.

Paralyzér použila policie když jí při vyvádění z místnosti  kladl odpor. Kromě toho nepoložil dotaz, ale u mikrofonu vyváděl jako pošuk. Nebylo to tak, že by po položení "nevhodné" otázky někdo přiskočil a paralyzoval ho.

cb 30.11.2007 15:58

Re: Omráčen za položení "nevhodného" dotazu ? Ne. Jste lhář.

Takhle na Chaveze. :-D

Paja 30.11.2007 16:26

kdo je lhář?

Akademická půda, akademické svobody, "země demokracie" a policejní násilné vyvedení za promluvu, použití paralyzéru, odsouzení oběti. To vše dohromady si samozřejmě hlava uctívače Big Brothera sežvýká tak, že je vše v pořádku. Normalizační novináři by se mohli učit. Co je nejlepší pro blaho lidu? Okupace a záchrana socialismu, zabránit živlům demonstrovat atd..Co je demokracie?? Když někdo blbě kecá tak mu tu hubu rozbijem..daleko jsem došli. Už nám chybí pouze humanitární bombardování.

Jakub S. 30.11.2007 17:58

Ahá: takže nebylo jak za husáka... jo jo.Nenávistný starý komouši. To už nebude, neboj, může otravovat vzduch jak chceš. Dobře ti vymyli

mozek ve VUMLu. Pokud jsi ho sám neorganizoval a nebyl v OV KSČ, nebo přímo ma DPV...

Ondra22 1.12.2007 0:35

Re: Demokracie v USA

Správně ! Už měli být na tom Guantanamu dávno po zásluze popraveni.

pan Joska 1.12.2007 1:08

Re: Re: Demokracie v USA

R^R^R^

Pavel 30.11.2007 14:39

Děkuji

Takhle citlivě napsaný článek, bez velké snahy šokovat, žalovat, radit a jiné....jsem už dlouho nečetl. Nečiší z něj žádná ideologická zahleděnost, agresívní ztotožnění nebo naopak odmítnutí popisované situace, která je pochopitelně subjektivní (jako každý názor) ale zároveň velkorysá v nabídce protiteze...Moc se mi článek líbil...

Děkuji

F. Čech 30.11.2007 12:22

Zajímavý objektivní článek

Díky

R 30.11.2007 11:18

Madison City

Madison City, není to dějiště jedné řady detektivek E. S. Gardnera s prokurátorem Selbym?

Fafa 30.11.2007 13:47

R,

je, ale v Californii, ne ve Wisconsinu. ;-)

ok 30.11.2007 11:10

velmi pravdivý článek!

velmi pravdivý článek! Potvrzuje zcela přesně moji osobní zkušenost s řadovými Američany. Jsou to mnohem čistší lidé, než současní Češi. Češi jsou proti nim mazaní a bezcharakterní, bez zájmu o jiné lidi, bez schopnosti vcítit se do vnitřního světa toho druhého. Nevím ovšem, co současné české husitství jakožto duchovní směr má společného s protestantismem - podle mě vůbec nic (husita Paroubek, který svým husitstvím dává jen najevo opovržení Vatikánem, jiný důvod pro svoje husitství nemá).

S americkými protestanty mají mnohem víc společného třeba čeští katolíci - ti si jako jedni z mála Čechů zachovali cit pro druhé lidi, a to i pro cizince (na rozdíl od agresívně nacionalistických husitů).