26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

USA: Americké Waterloo

Dvě stě pět let uplynulo od slavného dne porážky Napoleona nepřátelskými armádami. K americkému Waterloo nebylo nepřátelských armád třeba. Datum, které bude jako významné a velmi smutné zapsáno do amerických dějin, je 3. listopad 2020.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Cícha 1.2.2021 19:55

Omluvil jsem se za chybu. Premier je hlava province v Kanadě, Prime minister předseda federáílní vlády, tedy celé Kanady

P. Smetana 1.2.2021 19:51

To je asi váš nejmenší prohřešek v tomto článku.

M. Pivoda 1.2.2021 16:14

Cícha si ve svém článku v podstatě stěžuje, že v USA nebyla dodržena předem dohodnutá pravidla. Cícha tím zpochybňuje pravidla demokracie.

Pro srovnání upozorním na skutečnost, že po 17. listopadu 1989 v Československu neexistovala žádná pravidla. A přesto se tato země (Česko) dnes označuje jako demokratická.

V. Církva 1.2.2021 16:58

O jakých dohodnutých pravidlech se v článku píše?

Po 17 listopadu byla u nás anarchie, ale i svoboda slova. Mohl jste ale psát a dělat co chcete. To je pro demokracii nejdůležitější. Samozřejmě vznikly obrovské tunely a mafie. Ale demokracie se udržela.

Teda kvůli vstupu do EU se sice možná omezila korupce, ale zae přišly tlaky proti svobodě slova a svobodě vůbec. To je hnus, ale bohužel nežijeme ve vzduchoprázdnu.

M. Pivoda 1.2.2021 17:10

Cícha si především stěžuje, ze nebyl dodržen dohodnutý volební postup (který pro USA kdysi navrhnul Benjamin Franklin). Takže Cícha se pravděpodobně domnívá, že v USA tím byla poražena demokracie (tzv. Waterloo).

K situaci v Česku bych potřeboval více diskusního prostoru. Vidím to (jako český občan) ale jinak.

V. Církva 1.2.2021 17:18

No dobrá a Vám připadá, že to korespondenční hlasování je důvěryhodnější než klasika? Nakonec i v Rakousku s mnohem menší demokratickou tradicí, volby prezidenta opakovali.

Nejsem z těch co pořád opakují, že byly americké volby podvodné, ale důvěryhodné taky ne. Po 4 letech impeachmentů, tzv. ruských vlivů jednostranně protirepublikánského tisku nepovažuji volby v USA za demokratický.

A poslední tečkou od které nepovažuji USA za svobodnou zemi je vymazání Trumpa s Facebooku a Twitteru a vyjazování Trumpových příznivců z práce. Ne USA nejsou svobodná a demokratická země!!!!!

P. Milan 1.2.2021 17:39

Pak je ovšem otázka, která země je svobodná a demokratická, protože nějaké ty prohřešky proti těmto pojmům mají (bohužel) v současnosti všude.

Všude se s tím nějak perou, tendence k omezování demokracie jsou všude, obvykle zdůvodňované nějakými dobrosernými úmysly, které se nikdy nesplní a zůstane jen to omezení. Je pouze na občanech té které země, jak moc svobody a demokracie si udrží nebo vybojují.

V. Církva 1.2.2021 17:51

To je samozřejmě pravda, demokracie dostává na zadek všude.

Kupodivu za poměrně demokratickou a demokratičtější než dnešní USA považuji ČR. Oázou demokracie jsem už kdysi byli. Nicméně jako vždy jsme i dost podělaní postavit se za svoje přátele a i demokracii bránit.

P. Milan 1.2.2021 18:05

Těžko říci, který stát je demokratičtější a svobodnější, jestli USA nebo ČR. Způsoby politiky i voleb jsou příliš odlišné.

Oázou demokracie jsme byli jen ve srovnání s nejbližším okolím. Jinak to moc velká sláva nebyla

S tou podělaností bych taky nehýřil, jak stárnu, vidím více relativnost věcí.

M. Grundmann 1.2.2021 18:29

Jsme jedna z mála zemí na světě, kde můžeme takto diskutovat a zatím nám nehrozí žádné stíhání. Opravdu jsme jedna z nejsvobodnějších zemí na světě.

M. Pivoda 1.2.2021 17:53

Pro V. Cíchu: Já nechám ta rozhodnutí na Američanech samotných. Jsou dostatečně chytří, aby si své záležitosti uspořádali sami.

Žil jsem pracovně fyzicky v USA cca jeden rok, plus dalších cca 6 let prací přes internet.

To, co diskutující Cícha považuje za "poslední tečku", já naopak považuji za začátek nové doby.

Zdůrazňuji zde (na Neviditelném psovi) opakovaně, že dnes žijeme již ve 21. století, tj. době technologicky intenzivní. A snažím se dohlédnout na společenské důsledky.

M. Pivoda 1.2.2021 19:12

Oprava:

můj diskusní vstup patřil diskutujícímu Církvovi, nikoliv diskutujícímu Cíchovi.

Uvažuji, že Církva považuje za "poslední tečku" - a omylem jsem napsal, že Cícha považuje za poslední tečku ....

V. Cícha 1.2.2021 18:30

Přesně tak,pae Pivod, trea hřeíku na hlavičku! Dem.v US doastala K.O.dkonlé

V. Cícha 2.2.2021 1:11

O situaci v Česku se snažím být inormovaán, ale to není obsah mého příspěvku, tak to sem, laskavě, nepleťte. Děkuju.

M. Pivoda 2.2.2021 13:09

Vážený pane Cícho: Uvědomte si, prosím, že vy zde publikujete v Česku, nikoliv v USA nebo Kanadě!

Já mám české občanství, takže situaci analogicky přibližuji českým občanům.

J. Urban 1.2.2021 15:53

nj nj, stabilni genius, jak se sam Donik skromne nazval, skoncil...jeho genialita spocivala treba v lekarsky prevratnych postupech pichani sava do zily ... skoda ho, komika;-D

V. Církva 1.2.2021 17:02

Jestli jsi to nepochopil, jsi komik ty. Jinak Trump samozřejmě je tlučhuba, ale pokud to co říká není vtip či nadsázka, většinou to myslí upřímně a kupodivu se to snažil i splnit. Na blízkém východě se mu podařilo pohnout zamrzlý protižidovský nejvíc v posledních 30 letech. Čínu poprvé po 30 letech někdo začal práskat přes prsty.

To jsou pro mne dostatečné důvod Trumpa velebit. Možná se v Covidu skutečně neměl tolik angažovat. Je to hra s ohněm.

P. Milan 1.2.2021 17:40

Není komik, je agitátor.

F. Kusák 1.2.2021 15:41

Prezident, který vyhlásí: "Amerika first", čímž říká, že všichni ostatní, včetně spojenců, jsou "second", může být sice pro USA důležitý, ale nevím, proč by mě měl nějak zvlášť zajímat. Nemohu přijmout filosofii, že co je dobré pro Američany, je dobré i pro zbytek světa. Ale aspoň jsem věděl na čem jsem. U Bidena je to o to horší, že se tváří, že mu záleží na celém světě a přitom bude jeho politika mnohem neprůhlednější, než ta Trumpova. Navíc, je asi jasné, že nový americký prezident, při vší úctě, není schopen plnohodnotně řídit tak složitý stát. Takže kým je vlastně manipulován?

P. Smetana 1.2.2021 15:55

S hodnocení Bidena bych ještě počkal. S hodnocením Trumpa už pomalu začít můžeme. Jeho politika nebyla ani průhledná, ani neprůhledná. Byla taková jak se zrovna vyspal. Jeden den byl Kim tlustý rakeťák a druhý den obdivuhodný muž a jeho přítel. Tak nebo tak blábol. A tak to bylo se vším.

V. Církva 1.2.2021 17:32

Tak Trump funguje systémem co na srdci to na jazyku. Myslím, že i s Kimem byl celkem upřímný. Pokusil se ho pochopit ale a domluvit s ním. V mezinárodní politice někdy nejde druhou zemi obdivovat ale lidé by se měli pokusit seznamovat a pochopit jeden druhého. Další věc je vyjednávání kdy se jde od nekompromisních výhrůžek k nějaké dohodě. Pořád lepší než profláknuté nudné prakticky levičáků. Kolikrát se setkal s Kimem Obama?

Takže blábolíte spíš vy.

P. Milan 1.2.2021 17:44

U toho Kima mi nebylo jasné, proč do toho Trump vůbec "lezl". Sice nic nezkazil, ale ani nezlepšil, což se dalo čekat.

M. Grundmann 1.2.2021 18:35

Severní Korea dobře ví, že není napadena pouze díky tomu, že je nebezpečná. Má pouze dvě možnosti, posilovat své jaderné zbraně nebo kapitulovat. S dnešním Západem není žádný kompromis možný. Západ by si vždy našel nějaký zcela rozumný důvod, proč tam kvůli lidským právům zasáhne. A dobrovolné uplatnění západních lidských práv by znamenalo pád režimu.

J. Vintr 1.2.2021 20:35

Severní Korea není napadena proto, že žádná civilizovaná země o to nemá ani ten nejmenší zájem. Jinak Severní Korea je jen přívěsek Číny.

P. Milan 1.2.2021 20:40

Který už občas překáží i té Číně. A to i přes to, že i Čína "utahuje šrouby".

M. Grundmann 1.2.2021 22:45

Západ napadl v nedávné minulosti kvůli lidským právům Sýrii, Libyi a Pobřeží slonoviny. Minimálně v těchto zemích změnil vojenským zásahem vládu nebo se o to neúspěšně pokusil. Vojenské zásahy Západu kvůli lidským právům jsou hlavním, ne-li jediným důvodem jaderného severokorejského programu. To není spekulace, to skutečně řekli před skoro 30 lety.

Proto nemá situace žádné diplomatické řešení. Současný Západ nestrpí existenci ani podstatně méně krutého režimu. Neexistuje ani žádná možnost pokojného vývoje, protože porušovaní lidských práv je dnes nepromlčitelné.

J. Urban 1.2.2021 15:56

To je spravna otazka. A proc musel skoncit Trump? Pouzit (kym?) a zahozen (kym?)...

V. Církva 1.2.2021 17:11

Trump říkal America first a bylo to celkem upřímné. Ostatní politici plácají jak svět first, COě first, ale nejdůležitější je pro ně vlastní kapsa či ego a strach z tisku. A to upřímné není.

No a když se politici starají o to, čemu rozumí, teda Amaričané o Ameriku a Češi o Česko, funguje to většinou nejlíp. Samozřejmě že pak taková silná země může rozumně pomáhat i ostatním. I když se zmiňuje to America first, zapomíná se na podporu Izraele, a to že pacifikování progresivistů je to nejlepší co může americký prezident pro svět udělat.

Vývoz demokracie tam kde ji nechtějí je mnohem kontroverznější.

J. Lukavsky 1.2.2021 17:29

Prezident, který vyhlásí: "Amerika first" no to je odporné! Přeci je slušností a zvykem aby každý prezident upřednosťňoval kohokoli jiného nežli svoji zemi a stát. Kupř. náš prezident preferuje Čínu a Rusko, ruský zase Ukrajinu a Krym, kancléřka Německa zase Afriku... jen ten hulvát Trump chtěl "Amerika first". Hnus! No uvidíme co upřednostní nový kormidelník USA. J.L. end

P. Milan 1.2.2021 17:43

" ... ale nevím, proč by mě měl nějak zvlášť zajímat."

Zajímat asi jako každý americký president, protože ať už se zajímáte nebo ne, president tak velkého a mocného státu, což USA dosud jsou, zákonitě ovlivňuje zbytek světa. Trump ho ovlivňoval celkem přínosně, u Bidena mám značné obavy z opaku (a ty obavy už se začínají potvrzovat).