22.5.2024 | Svátek má Emil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
oakman 16.11.2006 9:44

Pane Ulč,

potom co jste napsal, proč se divíte, že některé státy hlasují notoricky proti USa. Ve vašem traktátu se najde důvodů po hříchu dost.  Jeden bych tu viděl zcela markantně. USA stojí před zásadní změnou ze země, která po dvě staletí sloužila jako universální refugium pro každého, kdo se necítil ve "starém světě" a dokázal migrovat. Dnes se zdá, že Amerika se pomalu stává stejným státem,, jako jsou ty naše, staré. Imigrace začíná být problém, americká identita se vyhraňuje, brzy nabyde duležitosti status Born American, explicitně se tím zhorší situace migrantů. Problém je v tom, že NAFTA nemá například Mexičanům co nabídnout. EU sice lituje, ale stále nás nechá víceméně migrovat po Evropě, jak chceme. Nedokážu si představit, že USA zruší ploty na mexické hranici a nastolí volný pohyb osob přes hranice jako v Evropě. Podtrhuji, že rozdíl mezi výkonností ekonomik a kupní silou je obdobný tomu, který vidíme mezi Bulhary, Poláky na jedné straně a Benneluxem na druhé. Pokud budou USA praktikovat zahraniční politiku stylu - My můžeme, vy ne! - mohou se vaši imigranti stát vůči USA stejně nepřátelskými, jako jsou muslimové v Evropě. S Mexičany se stáváte obdobou Slovenska, kde bílí budou dle statistik vytlačeni cikány z majority do 70ti let. Pokud se je pokusíte vytlačit, bude to etnická čistka, pokud ne, nastane breed out. Tím, že USA přestaly legalizovat ty, kteří se dokázali dopravit do země, přestaly sloužit účelům, pro které byly založeny. Jakým účelům budou sloužit dál? To, doufám, víte hlavně vy, je to vaše země.  

Sekac 16.11.2006 9:28

Americkou elitu nic nepopuzuje více než připomínka, že každý člověk, bez ohledu na to jak zlomený a nevýznamný je, se může podílet na našem vládním systému.

V našem aktuálním dilematu jsou všude k nalezení krvavé otisky prstů FED. Soukromníky vlastněný FED nikdy nejednal ve veřejném zájmu. Zdvojnásobením peněžní zásoby za posledních 7 let a umělým udržováním nízkých úrokových sazeb vytvořil v nemovitostech bublinu zvící 10 bilionů dolarů a současně ignoroval obchodní schodek 800 mld dolarů, vysávající americká aktiva a drtící nevídanou měrou americký průmysl.

Šerlok Homeless 16.11.2006 9:17

Slyšel jsem taky o případu paničky, která vykoupala svého psa

a pak ho sušila v mikrovlnce. Vysoudila na výrobci mikrovlnky náhradu. Nevím jak jinak v Evropě, ale u nás by se to stát nemohlo: Mikrovlnka není zařízení určené k sušení živých zvířat.

Ja 16.11.2006 9:14

Kdo pobírá od USA pomoc

Drobné upřesnění:

Jaksi jsem nezaznamenal, že by Izrael - ten pobírá pomoc řádově vyšší než všichni ostatní - hlasoval proti USA.

Historik 16.11.2006 8:55

Re: udel

Souhlas, pan Ulč chce daný stav změnit a proto o tom píše. Já také nepřeji USA nic špatného a tento stav mě mrzí.

Historik 16.11.2006 8:52

Pan Ulč má naprostou pravdu a situace se dále zhoršuje

Přitom daleko nejvyšší škody působí právní obstrukce, které brzdí celo ekonomiku a dokázaly již prakticky zlikvidovat celé jedno odvětví (výrobu malých letadel). Právníci také úspěšně parazitují na lékařské péči, spolu s pojišťovnami, u kterých se musí lékaři pojistit proti případným žalobám. Pravdou je, že v některých zemích je druhý extrém, nikdo se nedomůže ničeho (viz lanovka v Kaprunu), jenže v USA se to vychýlilo ož do velice krajní pozice, kde nejde o nic jiného, než "legální" vybírání výpalného na komkoliv, kdo má peníze. To, že to na ekonomice USA není ještě příliš vidět svědčí jen o tom, že tady jsou zatímj patrně ještě nějaké rezervy ale hlavně to, že jiné země dělají zase jiné hovadiny.

Odborníci poukazují na to, že vzniká právníkokracie dokonce mění tradiční rozdělení moci, soudci si osobují právo zákony nejen vykládat, ale de fakto je i vykládat.

Ale úplně nejhorší je, že zhovadilosti tohoto typu přebírá už i Česká republika, naši "šibalové" se dokáží rychle poučit, jak bez větší námahy přijít k penězům.

Když ale jdeme do historie, tak tento typ podnikání byl vlastní předrevoluční Francii, podnikatelé si namísto investic do průmyslu kupovali právnické úřady a pronajímali si vybírání daní. Někteří následně za to skončili pod gilotinami Velké francouzské revoluce, kam je poslal právník Robespierre.

 

otakar - svedsko 16.11.2006 8:45

udel

obavam se, ze ota ulc opet  nebude mnohym ctenarem spravne tlumocen. vyber jeho prikladu paradoxu dnesni demokracie v usa nejen, ze je charakteristicke pro soucasne stadium stavu v jmenovane demokracii, ale take opet brilantni novinarstvi, jez domnivam se, je v gruntu motivovano starosti o demokracii, jez je zatim se vsemi svymi nedostatky (a tech neni malo) to nejlepsi, co historie pro sebeurceni kazdeho obcana poskytovala a poskytuje. ota ulc jiste sam, myslim si, je navzdory opravnenym obavam o stavu demokracie jako nejlepsi moznosti pro ona prava obcanskeho sebeurceni, optimista, nebot jiste veri, ze demokracie ma moznost prizpusobit se dobe i pozitivne. a k tomu, pan ulc, take dle mne, prispiva.

Antonín Hrbek 16.11.2006 8:33

Vážený pane Ulči

Nechtěl byste uvést jakého původu byl "Američan" Heller?

doxa 16.11.2006 8:04

Na našich starších mapách je Pejting

Lubomir Ptáček 16.11.2006 7:11

Ty reálie!

Beijing = Peking

Dvacátá druhá hlava = Hlava XXII

eTony 16.11.2006 6:35

Re: Re: Pritel Ameriky

Pšššššt !!

Muki 16.11.2006 6:24

Re: Pritel Ameriky

kde jsou Janecek a Juchelka, aby se Ulce zastali?

Muki 16.11.2006 6:21

Re: Ze by SVEC?

Problem je ten, ze kazdy, kdo o indianech neco vi, knihy od Maye nemuze cist, jsou to pohadky psane pro evropske tehdejsi lidi.

andy 16.11.2006 6:12

Re: Jak dlouho to může fungovat? Nebo to jsou jen marginálie?

pri soudnim sporu strany zaluji odpurce s tim, ze take pozaduji compenzaci za soudni vylohy, tzn. i pravni poplatky. V settlementech uz jsou zahrnuty i tyto vylohy viteze. Jinak autor se dotkl vaznych problemu Ameriky, v ktere je dnesni spolecnost az nepochopitelne rozmazlena a kde logika zacina byt prekazkou. Zakladni ciselne udaje jsou celkem spravne, i kdyz treba v pripade McDonald's nebyly dokoncene a musel je upresnit pak nekdo z nas, kdo napsal prispevek. Ja osobne uz nachazim v tehle zemi velmi malo spolecneho s amerikou, do ktere jsem prisel pred 20 roky. Tahle zeme jde neochvejne do sve zkazy, a proto si to asi potrandim brzo zpatky domu. Odesel jsem pro svobodu a skoncim tak, ze budu vydelavat jen na totalne zkorumpovanou zemi, kde se ovsem nepochybne bude rvat i v den meho odjezdu, ze je #1 a kde jsou nejvetsi svobody. Bohuzel tomu tak uz davno neni.

Zu 16.11.2006 6:05

Re: třeba uvésti na pravou míru

Konecne to nekdo rekl. Porad slysime o americkych "frivolous lawsuits", ale ja jsem taky slysela, ze ta pani Liebkovic mela popaleniny 3. stupne. A to uz neni jen takove "vylila si kafe do klina"

...je velmi jednoduche vsechno zjednodusit, zvelicit (hlavne pro TV a rozhlas) a udelat z toho senzaci.

Zu 16.11.2006 5:47

Re: Pritel Ameriky

A proc by nemohl kritizovat? Kazdy muze mit prece nazor.

Karel May 16.11.2006 4:05

Ze by SVEC?

Pane Ulc - hanba Vam - Karel May prece nebyl remesla sveho svec - ale ucitel! Kde Jste to sebral, ze byl svec? Takova ostuda a mezera ve Vasich vedomostech! Jen si vytukejte na pocitaci Karl May - nebo Winnetou - nebo Old Shatterhand - nebo Karl May Gesellschaft - nebo Karl May Stiftung - a poucte se! Howgh!

Dušan Neumann 16.11.2006 2:28

třeba uvésti na pravou míru

problém frivolních žalob skutečně je jednou z absurdit amerického justičního systému a osobně tvrdím, že jedinou ekologickou katastrofou, která postihla USA je přemnožení právníků. Na druhou stranu je třeba dodat, že většina těchto případů se senzačními milionovými "punitivními" neboli trestajícími náhradami nekončí přiznáním náhrady porotou. Tak například Stella Liebkovic, skutečně utrpěla vážné opaření, musela jí být transplantována kůže a nemocniční účet byl na 20,000 dollarů, které chtěla, aby jí McDonald uhradil. McDonald odmítl a byl souzen. žalující advokát totiž zjistil, že před Liebkovicovou došlo k 700 podpobných opaření a McDonald nic nepodnikl. To byl hlavní důvod púroč porota rozhodla jak rozhodla. Liebkovicová nakonec dostala 160,000 kompenzace a soud snížil miliony na 480,000. Jak to nakonec dopadlo a jak si Liebkovicová a právníci rozdělili peníze a kolik se neví, protože obě strany se nakonec dohodly na mimosoudním vyrovnání. Takže nic není tak horké jak se vyleje do klína.

Ostrich 16.11.2006 2:03

Jak dlouho to může fungovat? Nebo to jsou jen marginálie?

Pane Ulči, pokud by to bylo tak strašné, tak by se USA pomalu hroutily samy do sebe. Je to možné, většina civilizací takhle nějak dopadla. Ale taky je možné, že to, co píšete, jsou sice reálné příklady - ale jsou to jen excesy v celkové správné cestě. Navzdory Hlavě XXII USA válku vyhrály. A Vietnam skončil tak, jak skončil, především kvůli tomu, že z jiných stran tolerovaná brutalita by v USA tolerována nebyla, válku si USA prohrály doma.

Měl byste napsat článek, jak je to možné, že stát takto plný absurdit, stále "vede". Jsou snad Japonci se svým středověkým myšlením ještě absurdnější? Nebo už nevede?

A s tou zahraniční pomocí a hlasováním proti USA: není to náhodou tak, že americká podpora jde do příslušných zemí proto, aby to v nich nebylo ještě horší? Když si státy nedovedou samy vládnout, nejvíc trpí lidi dole - pokud jim jde podpora, tak je to pochopitelná politika, je to odebírání paliva případných konfliktů. Horší je, když jde podpora na nějaký nesmyslný luxus vládců, jak to bývá v Africe.

Já vím, že to nebylo vážně míněno, ale byl bych radši, kdyby to vážně míněno bylo, to by pak mělo nějaký užitek. Na Hellera nemáte, tak prosím zkuste udělat pandán k tomuto článku - dotáhněte ho do konce, aby to náhodou nebylo jako Rádio Jerevan. Reálný rozbor jedné  dvou absurdit vydá na víc než navršení spousty nezpracovaných.

Ale s tím, že v USA neplatí, že ten, kdo spor prohraje, platí soudní výlohy protistrany, jste mne dostal. To je fakt? Čím je dáno, že to u nás takhle není a v USA je to právě takhle? Jaká byla historie, proč to vzniklo? Proč se to udržuje je jasné, ale proč proti tomu nevznikne dostatečný tlak? Byly už pokusy to změnit a proč a jak neuspěly?

doxa 16.11.2006 0:53

Asyl se pise s y, Jardo

Jarda Cervenka 16.11.2006 0:39

Pritel Ameriky

Tezko si je predstavit ze tento ambiciosni zakomplexovany kritik Ameriky, jmenem Ulc, je americky obcan, bydli v USA, poziva penzi a vsechny nesmirne vyhody te zeme, ktera mu dala asil a vse ceho si pral v dobe kdy byl nic. A v Cechach mu daji hlas!?