4.6.2020 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

UKRAJINA: Bandera, jaký je to vzor?

Současná Ukrajina je naneštěstí nárazníkovým pásmem. Neradostným „územím nikoho“ mezi velmocenskými sférami Ruské federace a Západu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 21.2.2019 15:30

Re: To by se nestalo, pokud by Němci nepovažovali obyvatele

Němci kašlali na to, kdo za to mohl. Věděli dobře, že ti vesničani ne - ale byli po ruce a pro Erschreckung se hodili. V Bělorusku takhle vyvraždili (s pomocí exsovětslých zrádců, Ukrajinců a hlavně pobalťanů) mezi 600 až 700 městečkxy a vesnicemi.

Pobíjení nevinných a rukojmích bylo pro ně běžné - a to i na západě, nejen u nás nebo na území SSSR. Oradour-sur-Glane, Adreatinské jeskyně - tamní vraždění obhajoval Kesselring ještě léta po válce jako "oprávněné válečné opatření".

A není to komunistická verze, je to verze přeživších Malínských.

V. Petr 21.2.2019 16:47

Pobalťané jako "exsovětští zrádci," to se Vám opravdu

"povedlo." Pobaťany si Stalin násilně "připojil" roku 1939 na základě paktu Molotov-Ribbentrop a než začala válka, stačil jich desetitisíce povraždit. No a na základě principu "nepřítel mého nepřítele je můj přítel" se po obsazení Pobaltí Němci přidaly desetitisíce tamních mužů k jejich armádě, kde mimo jiné bojovali v rámci tří divizí SS (15. 19 a 20. ale nejen tam).

Poválečné stanovisko USA je takovéto:

In 1949–1950 the United States Displaced Persons Commission investigated the Estonian and Latvian divisions and on September 1, 1950 adopted the following policy: The Baltic Waffen SS Units are to be considered as separate and distinct in purpose, ideology, activities, and qualifications for membership from the German SS, and therefore the Commission holds them not to be a movement hostile to the Government of the United States under Section 13 of the Displaced Persons Act, as amended.

V. Novák 21.2.2019 19:13

Re: Pobalťané jako "exsovětští zrádci," to se Vám opravdu

Poválečné stanovisko USA bylo takové, že USA dávaly azyl a občanství kdejakému vrahovi z lágrů, pokud Americe něco přinesl. Včetně příslušníků Jednotky 731, proti nimž byl Mengele starostlivý strýček.

Německou BND založil s americkým souhlasem a pomocí R. Gehlen a nacpal ji bývalými nacisty a esesáky.

O tom, kdo zařídil USA raketový program jste snad slyšel - a snad i to, že při výrobě V2 zahynulo víc lidí, než kolik jich zabily v Londýně. WvB pro ně neudělal ani to nejmenší ň.

Takže americké stanovisko k pobaltským SSákům, kteří se postarali, aby Estland a Letland byly první "judenfrei" státy, není vůbec překvapivé. A nesvědčí o ničem kromě amerického pokrytectví.

V. Petr 21.2.2019 20:12

Tady se dostáváte na tenký led a téma, o kterém se VŮBEC

NEMLUVÍ a to je kolaborace pobaltských Židů ze Stalinem. Ukrajinský antisemitismus je letitý a datuje se už od časů Bohdana Chmelnického. V Pobaltí se objevil až roku 1941, kdy byli Židé obviněni právě z kolaborace s komunisty.

P. Zinga 21.2.2019 9:51

Pro ty, kdo to nevědí:

prvním "státem" na území dnešní Ukrajiny byla Kyjevská Rus. Dost možná ho založili Vikingové. Konec-konců byli Vikingové s ryšavými (rusými) fousy, že... A jestliže Ukrajina převzala (ruské) historické pojmenování, přiznala tím, že je "pomezím". Čeho? No přeci Ruska! Ha-ha...

V. Novák 21.2.2019 10:11

Re: Pro ty, kdo to nevědí:

Polské pojmenování.

R. Brzák 21.2.2019 10:15

Re: Pro ty, kdo to nevědí:

Jak daleko do minulosti byste chtěl zajít?...

dnešní Ukrajina je výsledkem mnoha staletí velkých změn na tomto území, s mocenskými tendencemi (a jejich důsledky) Ruska, Polska, osmanského Turecka a Rakouska Uherska. A je to místo, kde se smíchávají různé národy, ba dokonce tam nové vznikají...to neznamená,že neleží na pomezí Ruska - ale také Polska atd...a především to znamená, že lidé tam žijící mají nárok sami sebe vnímat jako nerusi, nepoláky atd... Snad se nakonec shodnou na tom, že chtějí společný stát. Ale jestli tam budou někteří chtít vznik států několika - já bych jim nebránil...

V. Novák 21.2.2019 11:04

Re: Pro ty, kdo to nevědí:

Dnešní Ukrajina je stalinský slepenec Haliče (do r. 1939 polské, do 1. světové války rakouské), Podkarpatské Rusi (známe), Severní Bukoviny a bývalé Novorossije.

Chruščovův přílepek už byl Krymčany odlepen.

P. Pavel 21.2.2019 18:35

Re: Pro ty, kdo to nevědí:

Zelení mužici nejsou Krymčané, nováku. Chruščov nic nepřilepil, nýbrž vyměnil za oblast kolem města Taganrogu. Jestli chtěl puťka něco dělat se škatulaty svého předchůdce chruščova, měl vrátit tuto oblast Ukrajině.

V. Novák 21.2.2019 19:18

Re: Pro ty, kdo to nevědí:

Krymčané usilovali o oddělení od Ukrajiny od rozdělení SSSR, pavle.

A v referendu velkou většinou pro ně hlasovali,

No a chochli pod galapetrem dělají všechno pro to, aby Krymčanům dokázali, že udělali dobře, když se od neobanderovské a bankrotující Ukrajiny trhli.

(Nepoužíval bych takové výtazy - ale zjevně vám konvenují...)

P. Pavel 21.2.2019 20:54

Přesně tak, pro ty, kdo to nevědí:

Obyvatelé Krymu usilovali o oddělení od Ukrajiny od rozdělení SSSR, nováku, a proto je prorusácký Kučma připravil o autonomii.

K žádnému referendu nedošlo, jen k zinscenované okupantské frašce.

Ale jinak máš pravdu, rusáci dělají vše proto (od zruinování turismu a vůbec krymské ekonomiky až po nová a nová okupační vojska), aby obyvatelům Krymu dokázali, že žijí ve válečné zóně a okupované zemi, přičemž bankrotující okupant jim nemá co nabídnout.

K. Janyška 21.2.2019 9:48

Východní necivilizované národy a Německo to mají jinak.

Gulagy a Osvětimi jsou toho důkazem... Dzp.

K. Salajka 21.2.2019 9:27

Lajčáka

při školách které absolvoval, těžko může vzrušovat agresivita Báťušky Putina a jeho zelených mužiků.

V. Heidlerová 21.2.2019 9:26

Pokud chcete porozumět ukrajinské historii,

přečtěte si knihu Anne Applebaumové: RUDÝ HLADOMOR, kde se dozvíte o plánovitém, Stalinem řízeném hladomoru ve 28. a 32.-33. roce 20.století. Ukrajinci, jejich řeč i kultura byla potlačována už za cara a s největší vervou po bolševické revoluci. Nastala nelítostná rusifikace, zejména Donbasu. Charkov býval hlavním městem Ukrajiny. Nemůžeme se divit odporu Ukrajinců, který v mnohém ze zoufalství nabíral prvky banditismu, protože nešlo jinak? Ukrajina musí teprve teď poskládat své dějiny třeba s chybami, jak se to dělo u mnoha porobených národů. Za její stav mohou jednoznačně Velkorusové, Mozgáli, kteří s ukrajinskými bolševiky vyhladili nejméně třetinu obyvatel a zničili bohatou obilnici Evropy a s ní rolnický stav. Banderovcům měl být povolen průchozí koridor na západ, oni většinou nevraždili, jak nám to tloukli do hlav, byli vysoce organizovaní a potřebovali pouze jídlo a průchod. Komunistická propaganda na ně poštvala (zbytečně) české a slovenské vojáky a policisty, kteří stříleli po všem, co se v lese hnulo, i po českých lidech. Banderovci se bránili a postupovali ukázněně. Češi také nemají čistý štít, tak nechte Ukrajincům právo prokousat se vlastními dějinami k historické pravdě.

R. Brzák 21.2.2019 9:39

Re: Pokud chcete porozumět ukrajinské historii,

S Vaší poslední větou souhlas, ba dodám, že nezáleží v této souvislosti na tom, kdo a jaký má štít.

Ale upozorňuji Vás na nekonzistenci ve Vašem příspěvku. Ano, Velkorusové měli tendenci vždy "pěstovat" Ukrajinu jako Malorusko. Po bolševické revoluci však byly bolševici vedeni internacionalismem, který neměl s Ukrajinou problém - naopak, z politických důvodů Ukrajinu formoval jako stát (pro OSN). A skutečně, byli to právě bolševici (jedno zda ruští, či ukrajinští, či třeba gruzínští), kteří zavinili (a dost možná v hlavě svého vůdce Stalina přímo naplánovali) zničující hladomory. Ovšem to nebyla politika Velkorusů (ti byli potlačeni internacionalistickými bolševiky). Velkorusové tak byli zodpovědní za stav Ukrajiny (společně přinejmenším s Velkopoláky) do bolševické revoluce. A dokonce mohu souhlasit, že Velkorusové (dnešní, putinovci) mají velký podíl na tom, jak zlým sousedem je pro Ukrajinu Rusko dnešní. Ale na vyhlazení třetiny populace Ukrajiny neměli vliv.

V. Heidlerová 21.2.2019 9:46

Re: Pokud chcete porozumět ukrajinské historii,

Prosím, a kdo tedy? Proběhly 4 vlny hladomorů - v r. 1922, 1928, 1932-33 a po r. 1945. Do vypálených a vylidněných vesnicích na Ukrajině byli nastěhováni Rusové-nezemědělci, spíš chátra. Mrkněte na tu knihu Rudý hladomor, mnohé objasní i doplní. Jen holodomor a genocida (slova vymyšlená Ukrajinci) v 30.letech sprovodil ze světa více než 4 milióny Ukrajinců a další astronomické počty byly odvlečeny na Sibiř.

R. Brzák 21.2.2019 10:20

Re: Pokud chcete porozumět ukrajinské historii,

bolševici - a těch bylo nejvíce v Rusku, byli ovšem i na Ukrajině, v Gruziji atdf. Dále, vzhledem k tomu, že hladomory se za skvělé hospodářské politiky bolševiků týkali celého sojuzu, vzhledem k tomu, že bolševici cíleně potlačovali národnostní třenice a prosazovali internacionalismus (i vůči Rusům s nacionalistickými tendencemi), lze z hladomorů obviňovat Velkorusy jen s ideologickým zaslepením. To neznamená, že je velkoruská idea jakkoliv obhajitelná. Je samozřejmě velmi riziková i pro nás, sousedy Ruska dnešního.

V. Petr 21.2.2019 14:52

No, z hlediska Ukrajinců Rusy (a Židy) obviňovat lze.

Po r. 1918 nezávislá Ukrajina byla k Rusku připojena vojenskou silou. Holodomor byl organizován z Moskvy, dokonce i přes umírněný (co do rozsahu, ne principu) odpor vedení ukrajinských komunistů. Stalin poslal Molotova (Rus) a Kaganoviče (Žid) námitky Ukrajinců "přešetřit" a ti je odmítli.

V. Novák 21.2.2019 10:10

Re: Pokud chcete porozumět ukrajinské historii,

Nikdy v dějinách žádní Ukrajinci nebyli - na Okrajině, jak nazývali tuto oblast Poláci od 16.-17. století (kdy ji po "smutě" v Moskevské Rusi okupovali) žili kozáci, což byli uprchlí Rusové, dále pak Nogajci, Řekové, Tataři, Lipkové,...

V polovině 17. století měli pravoslavní kozáci už plný kecky buzerace od katolických Poláků a když se jim nabídl Bohdan Chmelnický jako velitel, povstali. Chmelnický měl dobrý důvod Poláky nenávidět - polský "starosta" ho nejdřív okradl, a když se Chmelnický ohradil, nechal jeho syna veřejně ubičovat. Nepomohlo ani odvolání v polskému králi.

Poláci zpočátku dost dostávali na hubu, ale pak se spojili s (muslimskými) Krymskými Tatary a kozákům nezbylo nic jiného, než požádat moskevského cara o přijetí v poddanství - ale samozřejmě ne nevolnictví. Mohli si zachovat samosprávu, volbu atamanů od chutorských po koševé a vojskové a v Ruské říši měli postavení nižší šlechty.

Samozřejmě, že se jejich řeč vyvíjela odděleně od původní ruštiny a vzdalovala se jí - až vzniklo maloruské nářečí, z něhož v 19. stol. udělal Ševčenko spisovný jazyk, jihoruštinu. Ne ukrajinštinu. Zhruba v téže době, kdy Štúr vynalezl slovenštinu.

A teprve bolševici, když zrušili všechny ty hetmanáty a republiky (nacionalistické pod kuratelou Německa i sovětské) a vytvořili UkrSSR, povýšili Ševčenkovu jihoruštinu pod názvem ukrajinština na úřední jazyk. A Ukrajince a Bělorusy na samostatné národy, přičemž Ukrajině věnovali celou bývalou Novorossiju. No - a dnešní Ukrajina je prostě stalinský slepenec, který ve stalinských švech praská a nejspíš se rozpadne.

V. Petr 21.2.2019 20:29

Toto není pravda, Poláci se nikdy nespojili s Krymskými

Tatary, NAOPAK se s nimi pod tlakem porážek spojil Chmelnickij. Následně bylo množství ukrajinských rolníků odvlečneno do muslimského otroctví!

J. Křivan 21.2.2019 23:50

Re: Pokud chcete porozumět ukrajinské historii,

Jako značné zjednodušení tvrdím, že Ukrajinu založil VIL.

P. Zinga 21.2.2019 9:42

Re: Pokud chcete porozumět ukrajinské historii,

Heil!dlerová, ty seš fakt k nezaplacení...

V. Heidlerová 21.2.2019 9:48

Re: Pokud chcete porozumět ukrajinské historii,

Zingo, ty jsi dilino.

V. Petr 21.2.2019 10:25

A kdo byli hlavními organizátory Holodomoru?

Stalin (Gruzín), Molotov, Postyšev (Rusové), Kaganovič a Jagoda (Židé). Ukrajinec ani jeden!

V. Novák 21.2.2019 11:40

Re: A kdo byli hlavními organizátory Holodomoru?

Chruščov, Ukrajinec volbou.

Protože Ukrajina vznikla až po revoluci, nejdřív jako několik efemérních hetmantů a sovětských republik, pak jako UkrSSR. Takže rodilí Ukrajinci byli příliš mladí.

V. Petr 21.2.2019 14:45

Re: A kdo byli hlavními organizátory Holodomoru?

Chruščov se na organizaci ukrajinského Holodomoru nepodílel, protože tou dobou působil jako funkcionář v Moskvě! Na Ukrajinu byl vyslán, jako šéf partaje, až roku 1938, poté co Stalin celé vedení ukrajických komunistů vyvraždil. Tito lidé se, mimochodem, počátkem 30 let snažili zmírnit z Moskvy nadirigovaný Holodomor ale komise o složení Molotov+Kaganovič, vyslaná z Moskvy, jejich snahu odmítla.

J. Václavíková 21.2.2019 11:13

Re: Pokud chcete porozumět ukrajinské historii,

Přesně tak, paní Heidlerová, díky za shrnutí.

T. Jiřík 21.2.2019 14:05

Re: Pokud chcete porozumět ukrajinské historii,

Hladomor organizovali bolševici, teda ne 100% Rusi. Byl to politický stalinský systém vyhladovět kulaky.

P. Kmoníček 21.2.2019 9:11

Pavle Kopecký,

co jste udělal už pro to, aby český národ přestal obdivovat vraha žen a dětí upalovaných ve stodolách v Bavorsku a zloděje všeho, Jana Žižku ? Prosaďte přejmenování mnoha náměstí, chválu v dějepise na základních školách, vezměte si krumpáč a běžte na Vítkov bourat a teprve potom kritizujte jiný národ, který si heroizuje vraha a hrdinu svého.

K. Salajka 21.2.2019 9:30

Re: Pavle Kopecký,

A jiní zas sobě heroizují Janošíka a Hlinku, Ondráše a Rumcajse