17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Brexit, Evropská unie a my

Občané Velké Británie se v referendu rozhodli, že jejich země vystoupí z Evropské unie. V unii i v Česku (tedy v intelektuálních elitách) zavládlo veliké pohoršení: jak nám to mohli udělat!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 4.7.2016 23:35

Re: Je to opačně

pokud máme přežít, měli bychom také co nejdříve vystoupit.

Hezká myšlenka, teď ještě napište co po vystoupení, abychom na tom nebyli jako v Británii, kde se najednou diví, že nemají žádný plán a vlastně ani pořádně neví co chtějí jednáním o vystoupení dosáhnout.

J. Kanioková 4.7.2016 23:15

Souzním..

V. Klepetko 4.7.2016 20:32

Asi z mého pohledu nejlepší článek pana Doležala na Psu.

V kombinaci s komentářem pana Prokopa s tím textem vlastně souhlasím!

Klíčová pasáž zní: "Evropská ká unie (a to znamená i my) má teď příležitost: změnit se ve funkční politický útvar, kterým ani náhodou není. To nelze převádět na problém decentralizace (pokud se bude nefunkční politický systém decentralizovat, rozsype se), ani integrace (pokud se bude nefunkční politický systém integrovat, v horším případě se změní v nedemokratický, v lepším se rozsype)."

Ano, je to tak! Funkční politický útvar by mohl znamenat Evropskou federaci. Ta je ale nerealizovatelná z důvodů, které uvádí pan Prokop. Nebo také funkční Konfederaci, kterou bych si přál já. Obojí by ale vyžadovalo komplexní transformaci, prostá centralizace/decentralizace na bázi současného invalidního stavu by byla cestou do pekla, jak správně píše autor!

Bohužel však se zdá, že na transformaci není čas, ani chuť. Pan ministr Wolfgang Schäuble říká, že by to bylo moc zdlouhavé. On chce vše vyřešit mimo struktury EU na mezivládní úrovni! Znamená to, že "tvrdé jádro" si mezi sebou vyjedná novou funkční Federaci, a stávajícího nefukčního mrzáka - EU - přenechá nám, Rumunům a Polákům, i s tím kočovným Europarlamentem a vyšinutým Junckerem? :-)) No tak v porovnáním s tímto faktickým exodem jádra Unie z EU bych viděl Brexit jako ten nejmenší problém!

V. Mlich 4.7.2016 15:54

Je to opačně

Británie je dost silná na to, aby mohla zůstat v EU, přesto vystupuje. Kdežto slabé Česko si takový luxus být v EU dovolit nemůže, pokud máme přežít, měli bychom také co nejdříve vystoupit.

Zvlášť dojímavý je poslední odstavec. Bohužel v něm autor vidí nejakou jinou hypotetickou matku vlast EU, kterou je opravdu třeba opečovávat. Jenže to, co si dnes říká EU není žádná matka vlast, ale železná koule přikovaná k noze velkým řetězem. Místo pečování o tu kouli musíme strhout ten řetěz.

Brexit bude pro nás užitečný v tom, jak se Brusel postaví k čisté pozici Británie v kohézních fondech EU: pokud to odmítne Anglii dorovnat, bude to dobré znamení pro czexit, nebudeme muset splácet ten dotační dluh, který Babiš teď počítá ke GDP místo státního dluhu. Když přeplatek Anglii vrátí, můžeme si na czexit nechat zajít chuť, těch 560 mld (viz http://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2016/cista-pozice-ceske-republiky-vuci-rozpoc-23947 ) nemáme šanci z čapích hnízd vytřískat.

P. Rajman 4.7.2016 11:53

Velká Británie bez Skotska neexistuje

geogrficky je to hotová pitomost, politicky pak velmi podobně jako Československo bez Slovenska.

T. Kočí 4.7.2016 11:32

Moc dobré.

J. Tachovský 4.7.2016 11:32

Zmena EU v demokraticky spolek je iluze

Proc by se s nami nekdo delil o pravomoci kdyz nam muze poroucet ?

J. Fialová 4.7.2016 10:35

Re: Skotsko

Ano, a španělský premiér ví, že by si ještě více zablátil vlastní hřiště:

„Chci to říct naprosto jasně. Skotsko nemá kompetenci vyjednávat s Evropskou unií. Španělsko je proti jednání s kýmkoli jiným, než je vláda Spojeného království.“ (echo24) J. Fialová

E. Erat 4.7.2016 8:23

Re: Skotsko

Skotsko vyváží do Anglie 4x více komodit než Anglie do Skotska. Oni si to rozmyslí, jsou to Skotové. Nová vlastní měna atd., a nejistota, zda je vůbec EU přijme (Španělé-Katalánci) ten jejich rozlet zabrzdí.

M. Prokop 4.7.2016 8:20

:-P

"Evropská unie prodělala v posledních letech dvě politické pohromy: řeckou krizi a migrační krizi."

I tyhle pohromy jsou následkem základního problému: EU není a ani nemůže být stát (není politický národ eunijní). Zároveň se ale jako stát (navíc hypertrofovaný) snaží chovat. Takže řešení v rámci národních států už nejsou možná, řešení celeunijní (ještě) nejsou možná. Výsledek: Chaos, bujení byrokracie a buzerace.

L. Písařík 4.7.2016 7:03

Skotsko

Skotsko má asi 5,7 mil. obyvatel a jeho HDP lze jenom odhadnout, bude však určitě nižší než Anglie. Ano, jsou i menší státy, ale s výjimkou Švýcarska a zemí Beneluxu se jen málo z nich má lépe než jejich sousedé. Počkat, až vychladnou horké hlavy je zcela doporučení hodné.