13.5.2024 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

TURECKO: Konce blízkovýchodních partií

Ambice tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nemají zřejmě břehy. Občas se zdá, že by byl nejraději sultánem, ne “pouze” autoritativním prezidentem osmdesátimilionové země.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pavel 2.3.2020 15:51

Otázka zní kolik rusáků bojovalo proti IS, když nepočítáme ty co se snažili "osvobozovat" osvobozené ropné instalace a ty kteří bombardovali všude kolem jen ne IS a kolik asadovců, když nepočítáme ty co hned vzali nohy na ramena. Uchycení IS v sýrii je důsledkem rozvrácení sýrie, což proběhlo zcela v režii masového vraha asada a dávno před objevením is v sýrii.

P. Pavel 2.3.2020 15:36

"Stabilizovaná"..a zřejmě proto v Libyi skoro rok před zásahem zuřila občanská válka a počty uprchlíků narůstaly, ty kravino na entou. Pro info, většina z cca 400 000 syrských mrtvých zahynula před rokem 2013, tedy před tím, než se v Sýrii objevila IS a jde tedy na konto masového vraha asada.

J. Jurax 2.3.2020 15:26

USA a Kurdů? Kolik US vojáků bojovalo a bojuje proti IS? USA tak leda demonstrativně bombardovaly Asáda, jenž ale proti IS opravdu válčí.

A ano, těch Kurdů, co s IS opravdu bojovali a které USA jako již tradičně zradily a nechaly na pospas Turkům, co s IS nebojují, spíš naopak.

IS je zplozenec podpory "demokratické" opozice v Sýrii. A Turecko za blahovolného nezájmu USA s ním čile kšeftovalo.

A teď, když hrozí, že IS bude v Idlíbu definitivně poražen - Asádem za podpory Rusů - hrozí Turecko Evropě vypuštěním běženců, za jejichž zadržování EU Turecku platí, aby se situace zašmodrchala a aby se EU a tzv. Západ ozval proti ofenzívě hrozící IS v Idlíbu zničit. Neboť boje plodí vlny uprchlíků, že.

J. Krynický 2.3.2020 15:19

Asi jako na ně "docházelo" před válkou, že?

Asad roky tancuje mezi vejci a snaží se udržet smír mezi všemi těmi národnostními a náboženskými skupinami, co jich tam jen má. Včetně tamních Kurdů.

J. Krynický 2.3.2020 15:16

Libye byla za pozdější vlády Kadáfího stabilizovaná. Nijak zvlášt skvěle fungující, ale o rozesrání se nedá mluvit. Rozesral ji západ jeho likvidací.

A ten vás masový vrah Asad to už je vůbec kravina na entou.

J. Jurax 2.3.2020 15:12

Inu, nebude se to líbit, je to politicky nekorektní a tepe to do vlastních řad.

Nicméně se to špatně vyvrací, neboť je to pravdivé.

J. Krynický 2.3.2020 15:11

Ale prd vylepšoval. Erdolf už dávno prohlašoval, že demokracie je vlak, ze kterého vystoupí, až ho doveze, kam chce jet.

P. Staronový 2.3.2020 12:43

Paměť mám dost dobrou, stále. V Turecku skutečně byla (a bohužel stále je) demokracie na dost nízké úrovni a Erdogan to zpočátku vylepšoval, než se dal na klasickou místní cestu. Mimo jiné jednal s Kurdy a poněkud uvolnil značnou perzekuci.

Nic jiného, než podporu pokusů o demokracii nelze od Západu čekat, neprošlo by to přes tamní voliče.

J. Schwarz 2.3.2020 12:14

Máte nejspíš slabou paměť. EU stabilně kritizovala "nedostatek demokracie" a zásahy armády v Turecku v případě posilování islamistů. Až se dočkala Erdogana. To samé v Egyptě, kde jak EU, tak Obamovské Spojené státy podpořily "demokracii" ve formě vítězství Muslimského bratrstva. A toto "Bratrstvo" západ podpořil a odsoudil "puč" generála Sísího. Stejně jako SSSR rozvracel cizí země prostřednictvím podpory "národně osvobozeneckých hnutí", tak západ rozvrací jiné země prostřednictvím exportu údajné "demokracie".

P. Pavel 2.3.2020 11:42

A to sis vycucal z kterýho prstu? Jak mohl západ cokoliv podporovat, když se jednalo o fingovaný puč? Nemluvě o blábolech na téma Libye, kterou rozesraI jen a pouze kaddáfí, nebo IS, kterému se nejvíc vyhýbali rusáci a masový vrah asad. Nebýt USA a kurdů tak is sýrii sedí dodnes.

P. Lenc 2.3.2020 10:40

Problém je Turecko stále ještě v NATO.Otázka je, jak dlouho.To, že Evropa konečně začíná být k Turecku vlažná je sice reakce na "otevření hranice" pro migranty, ale i nechuť se jakkoliv angažovat v Sýrii pod hlavičkou NATO jak by Erdogan chtěl je také vypovídající.

P. Staronový 2.3.2020 9:20

Konec konců, už to jednou dělali, jen pod jinou firmou.

P. Staronový 2.3.2020 9:18

Protože Asad má zatím i jiné problémy. Pokud by si je "vyřešil", dojde i na Kurdy.

P. Staronový 2.3.2020 9:17

Koukám, že ve vašich úvahách (není-li to někde opsáno, ale to by v tom asi nebylo tolik hrubek) není místo pro místní talenty, všechno ten zlý Západ. :-P

Rusové a Turci jednají tu ve shodě, tu proti sobě. Těžko z toho usuzovat, kdo z nich je škodlivější.

Každopádně - Afghanistán - původci průseru Rusové. Libye, Kaddáfí, zase Rusové. Irák - kupodivu, ... Rusové. Sýrie, kdo jiný, než ... Rusové, občas ještě pod firmou sověti.

F. De Winter 2.3.2020 6:56

Byl to Západ, který podporoval svržení vojenské vlády v Turecku, která k nám byla, když ne přátelská, tak alespoň neutrální. Tak tu máme Erdogana. Byl to západ, kdo podporoval Arabské jaro a svržení k nám přátelské vojenské vlády v Egyptě. Byl to západ, který rozmlátil Libyi. Turecko, sunitské arabské státy a Západ od samého začátku podporovali Islámský stát. Ještě to není to tak dávno, co hlásná trouba bruselsko-německých mocipánů v naší provincii, fake news ČT, o bojovnících Islámského státu mluvila jako o "demokratické opozici". Postupně však prosakovaly zprávy o zvěrstvech, kterých se "demokratická opozice" v Sýrii dopouštěla a tak se postupně změnila v Islámský stát a nepřítele. Přesto ještě několik let americká armáda předstírala boj proti IS. Házeli bomby do písku, zatímco do Turecka směřovali konvoje cisteren se syrskou ropou. Pak přišli Rusové, nasadili 20 letadel, dodali Syrské armádě několik desítek tanků T90 odolných proti americkým pěchotním protitankovým zabraním, které používá IS a situace se obrátila. A buďme za to vděční a nechme Rusi a Syrskou armádu dodělat jejich práci. Ti nebudou islámské bojovníky převychovávat jako ve Švédsku. Je to v našem zájmu. A buďme vděčni za to, že ve 100 milionovém Egyptě, po Arabském jaru a krátké vládě Muslimského bratrstva, znovu převzala moc armáda. Je to v našem zájmu. Stejně jako je v našem zájmu, aby Libyi ovládli Rusové a jejich spojenci a ne Turci.

R. Vacek 2.3.2020 5:27

Kurdové mají nesrovnatelně méně problémů s Assádem, než s Tureckem nebo islamisty.

R. Vacek 2.3.2020 5:22

Evropa proti Turkům nic jednotného neudělá. V Německu totiž žije téměr 4 mil. turků https://cs.wikipedia.org/wiki/Turci a Němci už párkrát zažili, co se stane, když konají proti vůli Turecka.

J. Babička 2.3.2020 4:45

Samozřejmě, ti co si přejí odchod američanů z Iráku, by po tom co by se uskutešnil, otočili o 180 stupnů a obvinili by američany, že zradili kurdské spojence a sunnity, stejně jako se to stalo v Syrii.

J. Krynický 2.3.2020 2:18

Nepřekvapilo by mě, kdyby za rok místo NATO školili irácké vojáky a policisty Rusové. Pozvaní.