30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

TIBET: Vůně Šangri-la

Tajemné kláštery v nepřístupných horách, divoká příroda i tajemné modlicí mlýnky, tajemná sásana, nangpä čhö (náboženství zasvěcených), tajemné údolí věčného života a věčného mládí, nirvána...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Seidl 20.4.2016 22:31

Re: No, rudé propagandy, zkuste strýčka Googla

Když se na to podíváme z této stránky, není potom mávání tibetskou vlajkou trestný čín ? Propagace hnutí potlačující lidská práva ?

V. Vaclavik 20.4.2016 19:20

Ja si spis myslim

ze na Cinu a Cinany by lide kaslali, byla by jim u pozadi, nebyt jejich zajem o Tibet, to tajemno a to vsechno, ktere Cina rusi, zavadi tam zprzeny styl, asi jako u nas v sedmdesatych letech nahrazovali vesnicani jejich pekne chaloupky okaly a vsude se vymenovaly solidni dvere za papundeklove unifikovane, na drevene podlahy se davalo linoleum, atd, atd. Cina nici kolorit Tibetu.

A pokud nas nejaka zeme nijak neohrozuje, tak at si tam treba jedi deti a maji otroky a kruty rezim. Zasahovat se ma jen tam, kde nas nejak ohrozuji, nejakymi vypady proti nam. Pokud by zrali, nebo zotrocovali nase turisty, mela by ta zeme byt vyhlasena za oblast, kam se cestuje na vlastni riziko. Proste nema byt v nasem zajmu hrat si na spasitele sveta.

A je navysost pomylene myslet si, ze zajem Ciny na Tibetu ma puvod v nejake lidumilnosti, ze uz se na tu stredovekou krutou otrokarnu nemohli divat.

Š. Šafránek 20.4.2016 15:20

Tak knihu Lost horizon, kde se objevuje termín Šangri-la napsal Brit James Hilton, ne rakouský horolezec Heinrich Harrer. Pokud i ostatní informace v článku jsou takto věrohodné, není co dodat.

A. Alda 20.4.2016 14:22

Dík za odkaz.

Já to posuzuji též podle výtvarného umění.

Čínské výtvarné umění, to jsou dva tisíce let jemné kresby přírody a lidí. Tibetské výtvarné umění jsou samí ďáblové s vyceněnými zuby a lidské lebky.

A. Alda 20.4.2016 14:07

Dobře a zajímavě napsáno.

A je to skutečně tak. Nacisté byli posedlí Tibetem a jeho velký popularisátor Sven Hedin měl vždy otevřené dveře do nejvyšších nacistických kruhů. SS byly zvláštním řádem plným obřadů a různých stupňů zasvěcení - hlídání koncentráků byla jen taková vedlejší "bezvýznamnost". Ostatně i polootrocký režim, který chtěli nacisté zavést pro Slovany, jako by z oka vypadl společenským poměrům v Tibetu.

F. Houžňák 20.4.2016 13:14

No, rudé propagandy, zkuste strýčka Googla

"slavery in Tibet" a najdete toho spoustu. Jenom chtít. Jako souhrnné dílo s mnoha odkazy třeba Parentiho: www.michaelparenti.org/Tibet.html. Počtěte si. Jako otrokovi by se vám pod dalajlámou určitě líbilo, až by vám ve "službě Bohu" (kam na ty kraviny chodíte?) sekali ruku a vypichovali oči.

K. Frauknecht 20.4.2016 13:01

Re: Slunečník v plné kráse :-))

http://severoceskapravda.cz/index.php/historie/716-ne%C5%BE-budete-s-idioty-v%C4%9B%C5%A1et-tibetsk%C3%A9-vlajky

Článek nečtěte (stejně byste nevěřil :-)), ale na foto jukněte (já vim, je to manipulace :-))).

J. Lepka 20.4.2016 12:23

Tak tu máme další výplod rudé propagandy.

Kde se vzal, tu se vzal argument o otroctví v Tibetu / že by ho poskytla čínská ambasáda / a všichni RS (rektální speleologové) ho pečlivě papouškují, ale nikdo z nich nepoukáže na to, že v komunistické Číně dosud fungují tábory nucených prací, fabriky, kde děti ve věku 10 let hodiny denně motají lepící pásku na ohňostroje a nemocenské a sociální zabezpečení je neznámý pojem. Prostě raný kapitalismus cca poloviny 19. století. Oproti tomu náboženské otroctví v Tibetu bylo většinou ( ne vždy a ne všude, přirozeně ) chápáno prioritně jako služba Bohu. To je fakt, který my, jako ateisti, případně vlažní křesťané nejsme schopni pochopit. Dost o tomto vztahu vypovídá i literatura týkající se tibetských emigrantů v Nepálu a Indii. Nicméně hlavním zpochybňovatelem těchto trendů je osobnost Dalajlámy, že !

Jenže kopnout si do Kalouska je tak příjemné, že ?

K. Frauknecht 20.4.2016 12:11

Re: Příklon k Východu

Jo, už je to pro mě srozumitelnější (sem trochu pomalejší :-)).

Marně se pokouším vydolovat moment v naší historii, kdy jsme se pokoušeli měnit stav v nějakém uskupení, ve kterém jsme byli "zaháčkovaní". No, ani ty vychytralé změny na nás, jako celek, moc nesedí. Obv. jsme byli vláčeni okolnostmi a když jsme se rozkoukali, měli jsme nové místodržící :-).

V. Kříž 20.4.2016 11:56

Re: Krvavě rudá Čína náš vzor, že autore

Jo, pardon, zaměňte slovo fašismus za nacismus, sám to pečlivě rozlišuju, ale teď mi to uniklo.

V. Kříž 20.4.2016 11:31

Re: Příklon k Východu

Tak dobrá, ne příklon k Východu, ale odklon od Západu. USA je v chaosu, Evropu dusí bruselská byrokracie, u nás platí obojí. Přesto k tomu bloku patříme a musíme ho všemi svými slabými silami měnit, nikoli vychytrale měnit parketu.

V. Kříž 20.4.2016 11:12

Re: Krvavě rudá Čína náš vzor, že autore

Kalousek není vášnivým zastáncem Tibetu, je vášnivým antizemanovcem (zaplať pámbu) a jen se svezl na cizí vlně. Fakt, že si fašismus skrytě hověl v budhistické mystice (viz Spalovač mrtvol), budhismus shodit nemůže. Zato kdyby byl myšlený svobodný Tibet dnes stejnou zemí, jako před šedesáti lety, asi by ji neměl rád ani Havel.

P. Remeš 20.4.2016 11:05

Příklon k Východu

Termín "příklon k Východu" je jakási nálepka, jejíž reálný význam mně ovšem není vůbec jasný. Východem se myslí geografické označení, takže pak tedy i ekonomický příklon k Japonsku či Jižní Koreji by byl příklonem k Východu?? Ruku na srdce, to nějak nesedí.

Nebo se to myslí politicky, jako že Východ je označením marxistoidní (leninsko - komunistické) ideologie? I v takovém případě by to zde byla velká potíž, protože Čína je zjevně kapitalistickým státem a Rusko má k socialisticko-komunistickým myšlenkám možná ještě mnohem dále než současná EU.

Pak snad jedině, že termínem "Východ"se myslí autoritářské režimy, takže bychom tam museli řadit i takové Turecko, Írán či Saudskou Arábii. Jenže dosud jsem neslyšel, že by někdo nálepkoval příklon německé kancléřky k Turecku jako "příklon k Východu".

Takže vlastně ... fakt, nevím ... :o//

P. Maleček 20.4.2016 10:51

Krvavě rudá Čína náš vzor, že autore

Tak čtu, čtu a ejhle - máme tu paralelu mezi Hitlerem a Kalouskem. No byť Kalousek není můj šálek kávy, to je tedy síla. Zvlášť když z toho jak péro z madrace čouhá i to, že kdo je proti podlézání Číně, kdo nefandí Zemanovi je vlastně Hitlerův pohrobek.

No za tohle pozvánka na pobyt v Šangri-la autora jistě nemine. Jen aby se z toho nevyklubalo otročení v některé z čínských montoven. A za vzpouzení se tamním normám rozpárání za živa na orgány. Což se nedělo ani v tom krutě otrokářském Tibetu.

Za to v komoušské Číně, kam se jezdí Zeman, Sobotka, jeho ministři a půlka parlamentu učit jak stabilizovat společnost, ano. A tím pádem už brzy i v dle Číny stabilizovaném Česku. Jen ten feudálně zaostalý Kalousek se tomu brání.

A tak je nutné Kalouska a jemu podobné poplivat, že autore?

L. Zemek 20.4.2016 10:45

Ad Kdo chce psa bít...

Čínští soudruzi to říkají poněkud jinak:

Kdo chce psa jíst, hůlky si vždycky najde ! :-))

J. Kanioková 20.4.2016 10:35

Dobrý střízlivý článek, díky..

M. Prokop 20.4.2016 8:55

Jo, film ...

Ovšem kniha je mnohem zajímavější. A "Dějiny Tibetu" nenahradí ani film, ani kniha.

Ať už bylo v Tibetu jakékoliv zřízení, je to věc Tibeťanů. Když je Čína okupovala, nebylo její zřízení nijak lepší, jen jiné.

K. Frauknecht 20.4.2016 7:42

Re: Kdo chce psa bít

Pravdu máte na půl. O holi asi nikdo nepochybuje, ale nic nám do toho nejni! Tibet je politikum - zástupný problém, ale jestli se někam přikláníte je to jen Váš problém :-). Jo, článek je super!

V. Kříž 20.4.2016 6:47

Kdo chce psa bít

hůl si najde. Problém je ten, že ačkoliv se Čína od Maových dob výrazně změnila, hůl zůstává stejně tlustá, ne-li tlustší. Je to politikum - zástupný problém, který by měl iluzorně vyřešit NÁŠ skutečný problém příklonu k Východu se všemi konsekvencemi. Dík za dobrý článek.

Z. Rpuťová 20.4.2016 6:07

Samozřejmě - J.Hilton.

Omluva za záměnu a nepozornost!

P. Sulc 20.4.2016 3:21

"Ztracený obzor"

napsal James Hilton, ne?