19.9.2020 | Svátek má ZitaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SÝRIE: Po bitvě každý generálŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 23, poslední: 2.10.2013 10:23, přehled diskusí

Souhlasím s autorem:
Autor: B. Rybák Datum: 2.10.2013 10:23

Připomínám, ale že americká demokracie dokázala vnutit poraženým agresorům (Německu a Japonsku) demokratickou ústavu a zůstávala v nich desetiletí vojensky přítomna přes příznivý demokratický vývoj v těchto zemích.

Můžeme připustit, že USA mají dobré důvody k tomu, aby přestaly být vnímány jako "světový četník". Tím může být ospravedlněno nezasahování do občanských válek (jako např. v Sýrii), ale nic to nemění na nutnosti zabránit vojenské agresi, protože její přehlížení by povzbudilo stovky potenciálních agresorů a válku bychom měli brzo přímo před branami (a její intenzivní teroristickou podobu i za nimi).

Přesně to byl případ Iráku, kde prezident G. W. Bush (ml.) jenom ukončil válku, která byla nezbytným trestem mezinárodního společenství na válečném agresorovi (proti Kuvaitu).

Obamův útěk z Iráku, v situaci, kdy bylo zřejmé že ty volby budou poslední a že v nich zvítězí protiamerické síly, tato zrada jeho proamerických obyvatel, zbabělost znamenající povzbuzení proti-demokratických sil na celém světě byla neuvěřitelnou politickou zhovadilostí, ze které se Obama patrně snažil (v clintonovsky hochštaplerslém duchu) vykoupit nesmyslnou poloválkou. Svět už je ale jinde a Obama "západu" přiblížil velmi těžké (krvavé) zkoušky.

demokracie v. islám:
Autor: K. Krbálek Datum: 30.9.2013 20:38

všechny kultury, kromě islámu, dokážou demokracii implementovat a dá se s nimi dohodnouit. Japonsko, Čína (Tchajwan, Hongkong), Indie, indiánská Amerika umí na svou kulturu naroubovat jakoustakous demokracii a aspoň elementární svobodu bez toho, aby se hroutily. Jediný pokus o demokracii v muslimském světě fungoval jen do chvíle, kdy byl islám držen silou u země. Vždy, když jde islám nahoru, demokracie a svoboda umírají. Asi to je pravidlo, které nezměníme, ale které budeme muset brát nekompromisně v potaz. Buď demokracie nebo islám :-(

Pak je ovšem otázka dalšího vývoje:
Autor: M. Prokop Datum: 30.9.2013 11:57

bez zásahu.

Nějak růžově to nevidím. Že by se Sýrie pod vládou Assada uklidnila a začala znovu fungovat alespoň tak, jako před demonstracemi asi reálné není.

Takže hrůza bez konce ve velmi citlivém regionu? Někdo nakonec nějak zasáhnout bude muset. Přiznávám, že nevím ani kdo, ani jak.

Re: Pak je ovšem otázka dalšího vývoje:
Autor: L. Křivan Datum: 30.9.2013 16:33

Asi se  Irák a Syrie rozpadnou na menší státečky. Podle náboženství.  Kurdi se taky osamostatní,... i když se to Turecku nebude líbit.  To by bylo nejstabilnější řešení.  

Re: Pak je ovšem otázka dalšího vývoje:
Autor: M. Prokop Datum: 30.9.2013 17:59

Asi ano. Ale nelíbit se to bude ledaskomu, včetně Turků.

Před bitvou:
Autor: M. Urban Datum: 30.9.2013 10:37

Tvrzení autora článku je víc než nepřesné. Vzemích kde letecky zasahovalo USA, tak cíleně bombardovalo vojenské cíle, takže škody na civilním majetku byly podstatně menší. Zároveň se zničí i infrastruktůra, takže po skončení bojú mají tyto země jiné starosti, než možné napadení okolo ležících státú. V Sýrii vůbec není zřejmé kdo zvítězí, takže Rusové jdou Asadovi na ruku a OSN nic nevyřeší.

Re: Před bitvou:
Autor: V. Bok Datum: 30.9.2013 12:31

Jistě, výhradně vojenské, zejména civilní vlaky, automobilku, čínské velvyslanectví či budovu televize.

Re: Před bitvou:
Autor: E. Sevrát Datum: 30.9.2013 15:00

Hlavně jde o to,kdo to bude dávat dohromady a komu to přinese zakázky.Francie,která nyní tlačila velmi na zásah v Sýrii se totiž poučila z Iráku,kde se nezůčastnila a tak při jeho obnově na ní zbyly jen drobky.

kde nic, tu nic:
Autor: R. Gramblička Datum: 30.9.2013 9:24

autor chtěl něco načrtnout, hypotetický vývoj po útoku, ale jaksi na to zapoměl...

Pohledem našich nepřátel:
Autor: J. Kraus Datum: 30.9.2013 9:16

http://bandur.blog.sme.sk/

ČLÁNEK:
Autor: P. Lenc Datum: 30.9.2013 8:54

naprosto vystihuje současnou realitu.Implatovat demokracii do islámské společnosti je naprostý nesmysl.Co má smysl je držet se zpátky a nepřijímat uprchlíky .I tak má Evropa islámských radikálů víc než je únosné.Vůbec nejsem příznivec Ruska, ale v případě Sýrie je chápání reality na ruské straně, což se nedalo říct díky Obamovi o USA.Obamovo kývnutí na ruské návrhy bylo vyklouznutí z pořádného průšvihu a zcela jistě by měl za to rusům poděkovat.

Obávám se, že tam máte dvě nepřesnosti::
Autor: E. Tocháček Datum: 30.9.2013 7:28

- "...podobných "historek" existuje celá řada, ale bohužel se o nich veřejně moc nemluví ". Velká media západního světa není celá veřejnost. 

- " Vraťme se zpět k Obamovi. Bylo jeho rozhodnutí špatné nebo dobré? ". Situaci nezachraňoval Obama, ale Rusko.

Re: Obávám se, že tam máte dvě nepřesnosti::
Autor: M. Stuchlik Datum: 30.9.2013 8:40

Rusko "situaci" nezachraňovalo, rusko si udržuje sféru vlivu za cenu občanské války se statisíci mrtvými.

Islám a demokracie nejsou kompatibilní..:
Autor: J. Kanioková Datum: 30.9.2013 1:36

Myslím, že situaci v zemích BV zná nejvíc Izrael. Článek - Tvrdá realita nového Blízkého východu - http://jdem.cz/7edx2

V arabském světě se odehrává cosi dramatického. Celý systém států je ohrožen a rozpadá se, přičemž hlavními hráči jsou armáda, islamistická hnutí a mocné sektářské a kmenové síly. Potrvá nějaký čas, než se dozvíme, jak budou vypadat nové konfigurace: demokracie však mezi nimi se vší pravděpodobností nebude.

Syrská situace se všemi hrůzami odkrývá jiné dilema. Je stále jasnější, že občanskou válku nelze považovat za pouhou revoltu lidu usilujícího o demokracii proti tyranskému a vražednému režimu: je to revolta sunnitské většiny proti menšinovému režimu asadovské dynastie v čele s alávity. Sunnitská opozice je rozdělená, a čím více občanská válka připomíná sektářský boj, tím je stále zřejmější, že opozice vůči Asadovi je vedena různými islamistickými ozbrojenými skupinami, z nichž některé jsou napojené na Al-Káidu. Volí se mezi vražedným Asadovým režimem a fundamentalistickou islamistickou alternativou - nikoli mezi útlakem a svobodou.

Čímž jsem vlastně zapomněla dodat,:
Autor: J. Kanioková Datum: 30.9.2013 1:44

že bez vojenského zásahu je to lepší alternativa. Stejně nejvíc za tamní šrumec mohou ti, kteří od stolu rozdělovali Osmanskou říši. Nebrali v úvahu tamní demografické reálie, např. nechápu, proč dodnes neexistuje Kurdistán jako samostatný stát.

A ještě jste zapomněla dodat,:
Autor: I. Lyčka Datum: 30.9.2013 7:22

že když USA nezaútočily, je zle, kdyby se Obama rozhoupal a zaútočil, bylo by taky zle. Prostě Amerika se nezavděčí, ani kdyby se rozkrájela a rozdala, vždy bude ta nejhorší.

Re: A ještě jste zapomněla dodat,:
Autor: L. Křivan Datum: 30.9.2013 7:28

Jenže kdyby se Obama rozhoupal, tak by to bylo "americké" zlo, a takhle je to arabské zlo. Takhle se smaží ve VLASTNÍ šťávě.

Re: A ještě jste zapomněla dodat,:
Autor: M. Stuchlik Datum: 30.9.2013 8:38

Kdyby tam necpali rusi zbraněve velkém tak už by Asad nebyl.To není americké zlo, toje ruské zlo.

Re: A ještě jste zapomněla dodat,:
Autor: I. Gellner Datum: 30.9.2013 8:44

Kdyby tam necpali Francie, USA, JAR apod. za saúské a katarské peníze zbraně ve velkém, tak už by islamističtí hrdlořezové už nebyli.

Re: A ještě jste zapomněla dodat,:
Autor: L. Křivan Datum: 30.9.2013 9:54

Perou se arabáči mezi sebou. Jedno, kdo ty zbraně vyrobil a prodal. Je to arabský problém. Je to problém nesnášenlivého islámu.

Re: A ještě jste zapomněla dodat,:
Autor: H. Lukešová Datum: 30.9.2013 16:05

Ano, nezasahovat do věcí jiných států. Co se děje v arabských zemích nám může být naprosto ukradené. Když neohrožují Evropu či Severní Ameriku, tak ať se mydlí.

Izrael se o svou bezpečnost umí a zajistě postará sám.

Chyba nastala už v okamžiku:
Autor: M. Stuchlik Datum: 30.9.2013 0:37

kdy ten velkohubý trouba vyhlásil "červenou čáru". Tím bylo jasné, že k tomu dojde, a to v okamžiku kdy bude dojednána podpora ruska a číny a místní opozice nebude mít sílu na odvetu. Jde o úmyslonou demonstraci síly, tímto okamžikem USA ztratily jakýkoliv respekt v regionu. Naopak posílilo hlavně Rusko jako silný spojenec všech brutálních diktátorů. Teď je scénář použití terorismu jako nátlakového nástroje v EU daleko podobnější než kdy před tím. Různí Asadové a Ahmadineřádové se budou cítit beztrestní.

Re: Chyba nastala už v okamžiku:
Autor: L. Křivan Datum: 30.9.2013 7:29

když byl za US presidenta zvolen černý muslim.