7.12.2021 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

SÝRIE: Cynismus? Ne, jen lekce z reálpolitiky

Veto Ruska a Číny proti rezoluci o Sýrii v Radě bezpečnosti vyvolalo zuřivou reakci některých světových politiků, médií i veřejnosti. Kromě zmíněných dvou států všech zbylých 13 členů Rady bezpečnosti hlasovalo pro rezoluci, která vyzývá prezidenta Bašára Assada k odstoupení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Košťál 7.2.2012 11:14

rusové se chovají hloupě jako vždycky, jenže tentokrát se jim to může vymstít

ruský zájem je jasný: uchovat si sýrii jako spojence ve středomoří a jako odbytiště zbraní (7 % ruského zbrojního vývozu), a udržet si základnu v tartúsu. pokud je cílem moskvy zajistit to všechno na pár příštích let, pak jejich veto má smysl. jenže  asad nakonec tak či onak padne. jen to potrvá déle a bude to stát víc mrtvých. co potom? nejen že bude rusko v regionu bez spojence, bude tam mít jen nepřátele. a západ toho dokáže využít. rusové po staletí "sedí na plotě" mezi evropou a asií, jsou rozpolceni zeměpisně i kulturně. na východě i na západě sousedí s vyspělými civilizacemi od nichž leccos přejímají, ale také se bojí, aby jimi nebyli pohlceni.

rusko samo nikdy civilizačním ohniskem nebylo, za sovětských časů bylo ohniskem moci, ale nic víc. časy supervelmoci jsou nenávratně pryč, a nové posílení je možné jen pokud se moskva namísto  "vyzařování" moci do svého okolí soustředí na konsolidaci poměrů doma. jinými slovy, nejdřív si rusové musejí uspořádat vlastní zemi tak, aby se v ní snesitelně žilo, než se začnou montovat do života jiným. rusko je velká země a zůstalo mu hodně z bývalé síly SSSR. ale pokud by vznikne "osa Moskva-Peking", stojící proti západu a muslimskému světu, může to být pro rusko počátek konce. silnějším z obou spojenců (kteří mají mezi sebou spoustu nedořešených nesrovnalostí) bude čím dál víc čína. nakonec se může rusko stát bezpečnostním předpolím číny, jako kdysi střední evropa bývala bezpečnostním předpolím sovětského ruska.

situace v sýrii vyplynula mimo jiné z toho, že rusové, jako obvykle, zaspali dobu. jestliže teď lavrov mluví o tom, že asad pro ně není důležitý, bohužel s tím přichází nejmíň hodinu po dvanácté. kdyby se moskva včas dohodla s opozicí a odepsala asada, mohla si svoje postavení v sýrii uchovat. místo toho  jako už tolikrát předtím se rusko samo vmanévrovalo do role "veřejného nepřítele", jenže tentokrát už na takovou pozici nemusí mít dost síly. a v rusko čínském dvojbloku se může zanedlouho stát poskokem pekingu.

J. Navrátil 7.2.2012 17:34

Re: rusové se chovají hloupě jako vždycky, jenže tentokrát se jim to může vymstít

V sedmdesátých letech jsem byl nějaký čas v tehdy sovětském  Kazachstánu a středoazijských republikách. Civilizační přínos Rusů v těchto oblastech byl a podle mého názoru stále je více než zřetelný .

M. Košťál 8.2.2012 6:53

Re: rusové se chovají hloupě jako vždycky, jenže tentokrát se jim to může vymstít

to že jedna černá díra dokáže trochu pozvednout druhou, neznamená, že černá díra je centrem civilizace a vzdělanosti. rusko ani kazachstán nepatří a nikdy nepatřily k zemím, kam by se hrnuly dychtivé davy. takovým centrem rozhodně bývala (a už zase je) čína. je jím evropský západ nebo amerika, býval jím řím, egypt, persie, býval jím bagdádský i cordóbský chalífát a později osmanská říše, ale s ničím takovým se rusko nemůže měřit ani vzdáleně.