27.1.2022 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

SÝRIE: Cynismus? Ne, jen lekce z reálpolitiky

Veto Ruska a Číny proti rezoluci o Sýrii v Radě bezpečnosti vyvolalo zuřivou reakci některých světových politiků, médií i veřejnosti. Kromě zmíněných dvou států všech zbylých 13 členů Rady bezpečnosti hlasovalo pro rezoluci, která vyzývá prezidenta Bašára Assada k odstoupení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Košťál 8.2.2012 6:53

Re: rusové se chovají hloupě jako vždycky, jenže tentokrát se jim to může vymstít

to že jedna černá díra dokáže trochu pozvednout druhou, neznamená, že černá díra je centrem civilizace a vzdělanosti. rusko ani kazachstán nepatří a nikdy nepatřily k zemím, kam by se hrnuly dychtivé davy. takovým centrem rozhodně bývala (a už zase je) čína. je jím evropský západ nebo amerika, býval jím řím, egypt, persie, býval jím bagdádský i cordóbský chalífát a později osmanská říše, ale s ničím takovým se rusko nemůže měřit ani vzdáleně.    

P. Pavlovský 8.2.2012 3:33

Re: Není co obnovovat,

Milý pane Vlachu, můžete jít plakat na hrob W.  Wilsona - "nezadatelné právo každého národa na sebeurčení", tj. vlastní stát, tu bylo v Evropě nastolováno od konce I. svět války. Absolutisace tohoto práva vedla pak zákonitě k II. světové válce, porotože kupř. českým Němcům (a nežili zdaleka jenom v Sudetech, Bratislava, Brno i Praha jich byly plné, i když šlo často de facto o německojazyčné Židy) z něj vyplývalo právo na Mnichov, francouzským, belgickým, italským (Horní Adidge) a rakouským Němcům na připojeí k III. říši,  slovenbským Maďarům na připojení k Maďarsku, Slezským Polákům na připojení k Polsku, Makedoncům, Valonům i Vlámům na samostatné státy, Kataláncům  a Baskům jakbysmet, o Slovácích nemluvě.

To všechno ale nemění nic na mém objektivním tvrzení, že totiž v případě Kurdů není co obnovovat! Zatímco třeba T.G.M. se mohl ovolávat na samostatný český stát existující ještě v 15. století, Kurdové nemají na co sde odvolat. Z  toho ovšem vůbec neplyne, že bych jim samostatný stát nepřál, právě naopak!

Za poslední půl století měly Irák, Irán, Sýrie, Libanon a konec konců i Turecko režimy tak darebácké, že horší by snad Kurdové vygenerovat ani nemohli a třeba by alespoň ten jejich nebyl tak militantně antiizraelský, když  by to byl stát lidí se stejnou historickou zkušeností, jakou mají Židé - 2 tisíce let bez národního státu. Jenom ten trvalý marxismus na štítě KSP mi vnáší jisté pochybnosti do mého v zásadě prokurdského smýšlení.  

J. Navrátil 7.2.2012 17:34

Re: rusové se chovají hloupě jako vždycky, jenže tentokrát se jim to může vymstít

V sedmdesátých letech jsem byl nějaký čas v tehdy sovětském  Kazachstánu a středoazijských republikách. Civilizační přínos Rusů v těchto oblastech byl a podle mého názoru stále je více než zřetelný .

V. Vlach 7.2.2012 17:18

Re: Obnovte Kurdistán a tamních problémů bude polovic...

Přestaňte blábolit o právech jakýchkoliv-takové názory si schovejte pro své děti-vyškrábou Vám oči,možná.Rozumářství je nejhorší modifikace tmářství.Kurdové prostě nárok na svůj stát mají,tečka,Kapišto?Když se někdy v 30.létech utvářel Irák,také to někdo zpochybňoval bezbřehým rozumářstvím?Nebo je to už dostatečně dlouho(jako problém Lužického Srbska po Bílé Hoře),aby se vstyčil prostředníček?

V. Vlach 7.2.2012 17:12

Re: Není co obnovovat,

Nevím na co si hrejete milý pane - Kurdistán je historickým územím národa Kurdů,nebo-li země kde žijí oni a žili jejich předci.Na tom nic nezměníte.Perfidní pokrytectví celé řady států a autorit však zabraňuje utvořit v moderních dějinách svobodný stát Kurdistán.A to na něj mají větší právo než Turci nebo Íráčané.Turecko ani Írák neexistovali v době kdy existoval Kurdistán.Je to jenom neblahý výsledek tehdejší koloniální politiky Francie a Velké Británie.Turecko je trochu jiný případ,ale také jeho legitimita v tomto prípadku je silně diskutabilní.Shrnuto:Dokud nebudou mít všechny národy stejná práva(tedy i svůj stát)nebude nikdy možný racionální dialog.

J. Heincl 7.2.2012 15:27

Re: Rozděl a panuj

Určitě by nebyly žádné úmysly ke zneužití eventuální silné armády OSN ve prospěch toho či onoho státu. Naštěstí není možné žádnou takovou armádu vytvořit.

P. Pavlovský 7.2.2012 12:07

Re: Není co obnovovat,

Izrael nemůže dělat vůbec nic, kdyby pomáhal odpůrcům darebáckého režimu, byl by to v očích arabského světa „polibek smrti“. Ovšem nic horšího než režim Assáda nehrozí, ono to snad ani není možné. V každém případě dokud bude v Sýrii de facto občanská válka, může si být Izrael alespoň touto hranicí jist – žádní Syřané jej nenapadnou. O Egyptě platí zatím totéž. O Izraeli už dlouho memí z islámské strany nic slyšet – muslimové si teď vyřizují účty samo mezi sebou. Radost.

H. Lukešová 7.2.2012 11:21

Re: Není co obnovovat,

U Izraele je situace následující, "vymýtání Ďábla Satanem"...Obojí je pro Izrael zlo, Assadův režim i nová islamistická vláda...Takže co má dělat?

M. Košťál 7.2.2012 11:14

rusové se chovají hloupě jako vždycky, jenže tentokrát se jim to může vymstít

ruský zájem je jasný: uchovat si sýrii jako spojence ve středomoří a jako odbytiště zbraní (7 % ruského zbrojního vývozu), a udržet si základnu v tartúsu. pokud je cílem moskvy zajistit to všechno na pár příštích let, pak jejich veto má smysl. jenže  asad nakonec tak či onak padne. jen to potrvá déle a bude to stát víc mrtvých. co potom? nejen že bude rusko v regionu bez spojence, bude tam mít jen nepřátele. a západ toho dokáže využít. rusové po staletí "sedí na plotě" mezi evropou a asií, jsou rozpolceni zeměpisně i kulturně. na východě i na západě sousedí s vyspělými civilizacemi od nichž leccos přejímají, ale také se bojí, aby jimi nebyli pohlceni.

rusko samo nikdy civilizačním ohniskem nebylo, za sovětských časů bylo ohniskem moci, ale nic víc. časy supervelmoci jsou nenávratně pryč, a nové posílení je možné jen pokud se moskva namísto  "vyzařování" moci do svého okolí soustředí na konsolidaci poměrů doma. jinými slovy, nejdřív si rusové musejí uspořádat vlastní zemi tak, aby se v ní snesitelně žilo, než se začnou montovat do života jiným. rusko je velká země a zůstalo mu hodně z bývalé síly SSSR. ale pokud by vznikne "osa Moskva-Peking", stojící proti západu a muslimskému světu, může to být pro rusko počátek konce. silnějším z obou spojenců (kteří mají mezi sebou spoustu nedořešených nesrovnalostí) bude čím dál víc čína. nakonec se může rusko stát bezpečnostním předpolím číny, jako kdysi střední evropa bývala bezpečnostním předpolím sovětského ruska.

situace v sýrii vyplynula mimo jiné z toho, že rusové, jako obvykle, zaspali dobu. jestliže teď lavrov mluví o tom, že asad pro ně není důležitý, bohužel s tím přichází nejmíň hodinu po dvanácté. kdyby se moskva včas dohodla s opozicí a odepsala asada, mohla si svoje postavení v sýrii uchovat. místo toho  jako už tolikrát předtím se rusko samo vmanévrovalo do role "veřejného nepřítele", jenže tentokrát už na takovou pozici nemusí mít dost síly. a v rusko čínském dvojbloku se může zanedlouho stát poskokem pekingu.

E. Heusinger 7.2.2012 10:28

Tento příspěvek se nebude líbit!

Jde proti proudu a nenadává na Rusko. Pane autore, nejste náhodou "agent KGB"?

P. Fiala 7.2.2012 9:13

Rozděl a panuj

Hodně starodávný  princip vládnutí jednotlivých vládců i "parlamentních demokracií".

Je třeba soustředit při OSN velmi výkonnou armádu a respektovat její rozhodnutí RB, neboť soustřeďuje všechny lidské bytosti na planetě Zemi. Jen silná armáda při OSN bude schopna vymáhat mezinárodní práva. Je to stejné jako v každém větším či menším městečku, byť je tam právo musí být i policie, která se jim řídí a udržuje "pořádek", jinak dostáváme se do dob "divokého západu", rozuměj okupování cizích území s decimováním domorodých obyvatel, zabíjením se navzájem pro získání většího či chutnějšího kusu masa z toho pověstného "medvěda".

P. Pavlovský 7.2.2012 1:36

Není co obnovovat,

Kurdistán je pouhé zeměpisné označení (známe přece Mayovku "Divokým Kurdistánem"), svůj samostatný stát Kurdové nikdy nevytvořili. Pravděpodobně jej nevytvoří ani dnes, a to z důvodů, které jste nazačil - jsou rozděleni mezi přílkiš velký počet jiných států. Nejblíž má k samostatnosti kurdská provincie Iráku, ta by se při rozpadu tohoto státu mohla jakýmsi jádrem kurdského státu stát.

Vojensky daleko nejsilnějším sousedem Sýrie je Izrael. Jediné, co obě strany sysrského konfliktu ještě spojuje, je sdílená nenávist k němu. Kupodivu ještě ani jedna strana Izrael přímo neobvinila, jak je na Blízkém východě zvykem, i když z vládní strany už zaznělo, že "nepokoje jsou rozdmýchávány z ciziny".

Bohu dík od izraele netřeba čekat jakoukoli interveci, dokonce i kdyby intervenoval Irán - pokud tak neučiní jadernou zbraní. Na rozdíl od arabských států, které se opět, tak jako před časem v Libyi, projevují silnými slovy a slabými činy (co brání lize arabských států v "humanitární" intervenci? Strach z vojenského zásahu Ruska nebo z Číny? To snad ne!

Izrael se projevuje rozhodným a suverénním mlčením, i když izraelští, k židovskému režimu tradičně loaální Drúzové (v izraelské arnmádě mají i vlastní prapor ale slouží prakticky u všech zbraní, dokonce i některé dívky, což nemá v mulimských státech obdobu!) mají na syrské straně hranice bratry a sestry.

K. Pořická 7.2.2012 0:28

Obnovte Kurdistán a tamních problémů bude polovic...

Jenže to by se muselo části svého území,kromě Syrie, vzdát i Turecko a Irak. A to se jaksi nehodí mikomu do krámu. Hrozila by tím v takto nově vzniklém Kurdistánu další občanská válka,pokud by si Rusko a Francie ( tradiční ekonomický vliv) nebyly jisté,že Kurdy  udrží "na uzdě". Navíc si uvědomme, že Syrie obdobně drží "na uzdě nejen Kurdy,ale i Palestince a jejich "tábory".  Tedy svržením p.Asáda a jeho klanu dostanete celý region do nepředstavitelného chaosu. A ekonomicky ? Celá EU včetně nás i Ruska a Číny se tam léta předhání ve stavbě fabrik a těží z prodejú licencí. Pouze snad jen ve zbrojařině ne, v téhle branži to vyhrálo Rusko a Čína. Tedy přestaňme blábolit o právech lidu, když se ve skutečnosti jedná o podpíchnuté kmenové a klanové rozepře o ekonomický vliv na tamní nerostné bohatství.