9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

SVĚT: Žijí na úkor ostatních

V poslední době pozoruji mezi lidmi novou fobii: strach z přelidnění. Přispívají k ní jak různí ekologičtí aktivisté, tak třeba i nedávná imigrační krize, která ukazuje, jak rychle se do Evropy tlačí noví a noví lidé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Brožek 2.7.2018 17:08

Jenže nejprve dojde k zániku znalostí a poklesu blahobytu

a to je ten problém. Prostě ani 50 Nigérijců či Pakistánců nenahradí vzděláním a úrovní myšlení 1 evropana (průměr). Takže až to v Evropě dopadne jako v té Jižní Africe, tak nejenže poklesne výroba potravin (Zimbabwe by mohla vyprávět), ale taky dojde k zániku znalostí a schopností tu technologie alespoň ovládat a rozumět jí - natož vymýšlet novou.

Antinatalisté mají pravdu a autorka taky - problém je nutné řešit v těch regionech, kde k přelidnění dochází. Tak jak ho řešila Čína a díky tomu (nejen) zvedla ekonomiku země za velmi krátký čas naprosto neuvěřitelně.

Jenže ono je dělání dětí jednodušší, než se snažit učit a pracovat.

M. Prokop 2.7.2018 21:27

Re: Jenže nejprve dojde k zániku znalostí a poklesu blahobytu

Omyl. S politikou jednoho dítěte bude mít Čína velké ekonomické problémy.

J. Brožek 3.7.2018 8:39

Re: Jenže nejprve dojde k zániku znalostí a poklesu blahobytu

Ale nebude. To je jen záležitost věku odchodu do důchodu - a ten se zvyšuje všude na světě. Tím se počet ekonomicky aktivních zvýší. A po čase až se počet lidí trochu ustálí mohou povolit 2 (už nyní to začínají nastavovat) a dokáží zajistit rovnovážný počet.

J. Kanioková 2.7.2018 16:49

Máte pravdu, paní autorko

E. Pawlica 2.7.2018 16:07

Prdlačky, švagrová

Lidstvo, stejně jako každý druh, je součástí potravinového řetězce. Když začne tento řetězec nikoliv rovnou kolabovat, ale bude se snižovat jeho pestrost, dostane se lidstvo do stavu potravinové nouze. Pakliže hovořím o lidstvu, mám na mysli i jen část jeho populace.

Zatím to ještě jde, byť část populace hladoví, ovšem z jiných důvodů, nežli je narušení biodiverzity potravinového řetězce.

Až začne kolabovat potravinový řetězec, bude to jiný fičák, než srandička, nazývaná globální oteplování. Průšvih začíná vždy odspodu, od drobných, neviditelných změn. A kdo jiný, než paní Šichtařová by měl vědět, že 999 999 999,99 není rovný milion. Až se jedna malá, nepatrná, neviditelná setina znásobí deseti- či statisíci, bude pozdě.

E. Pawlica 2.7.2018 16:09

Re: Prdlačky, švagrová

Samozřejmě že 999 999 999,99 není rovný milion, ale necelá miliarda. Leč na principu to nemění zhola nic.

:-)

J. Dobrý 2.7.2018 13:56

Optimista?

Narust vyjadreny procentech rocne jen opticky maskuje problem. Problem je, ze v nekterych oblastech dochazi ke zdvojnasobeni populace kazdych 20-30 let. Napriklad takova Nigerie roku 1960 nemela ani 45M, Nigerie soucasnosti se blizi 200M.

Priroda reseni premnozeni zna. Zadne zvire pri nem ale neceka az umre hlady, ale hleda kde je co k snedku pripadne komu to sebrat. Zvirata pouziji napriklad rohy. Lidi kameny, klacky, luky, strelne zbrane, letadla atd.

A takovy Pakistan ma dokonce atomove zbrane.

Jsou pouze 2 moznosti, bud se populacni rust v techco oblastech zastavi, nebo se jeji obyvatele daji do pohybu. V prvni moznost neveri nikdo. Neni duvod k optimizmu. Bohuzel matematika geometricke rady je neuprosna.

P. Grigar 4.7.2018 15:13

Re: Optimista?

..řešení přemnožení jsem přírodě zakázali snížením kojenecké úmrtnosti v oblastech, které se dnes s problémem potýkají nejvíce. Ovšem nedokázali jsem tam vyřešit daleko horší pohromu lidstva... naše babi jí říkala "lenora.." a velmi důsledně ji z nás vyháněla metlou i osobním příkladem.

F. Kusák 2.7.2018 12:40

Tentokrát si myslím,

že je paní Šichtářová vedle. Nejsem žádný katastrofista, ale problémy s přelidněním jsou v určitých částech světa zřejmé. Ať se podívá paní Šichtářová dále do světa jak tam lidé v různých aglomeracích žijí. Přelidněné megapole, kde počet obyvatel nelze ani spočítat. Kolik jich tam žije bez pitné vody a kanalizace. Dětské gangy potulujících se slamy atd. To je možné určitě vidět, jen je třeba si místo na Kanárské ostrovy koupit letenku třeba do Karáčí. To jistě paní Šichtářová ví, jen si nějak neuvědomuje (nechci nikoho hloupě školit), že měla to štěstí a narodila se v centrální a bohaté Evropě. Řešení populační exploze je věc jiná. A aby bylo jasné, vůbec nejsem proti, aby u nás fungovala normální rodina s jedním nebo dvěma dětmi a statistiku neovlivní ani nějaká rodina s pěti dětmi.

R. Tesařík 2.7.2018 12:44

Re: Tentokrát si myslím,

Z jakýho manuálu máte údaj, kolik lidí má na Zemi žít?

F. Kusák 2.7.2018 15:00

Re: Tentokrát si myslím,

Z žádného manuálu tyto údaje nemám, pouze z vlastní zkušenosti. Měl jsem možnost některá taková přelidněná města navštívit a zážitek pro mě byl frustrující. Pokud jste měl Vy možnost něco podobného vidět a působilo to na Vás optimisticky, pak máte můj obdiv. No a co způsobuje extrémní přemnožení lidí, tak na to existuje bezpočet studií. No, pokud to někomu nevadí, tak zase má můj obdiv. Ale mně to vadí a hodně. Jenže těžko s tím něco zmůžu. Ale to už je jiný příběh.

V. Církva 2.7.2018 13:13

Re: Tentokrát si myslím,

Ale paní Šichtařová píše že v přelidněných zemích antinatalisté příliš nejsou. Zaměřuje se spíš na Západní civilizaci. Článek je samozřejmě subjektivní, přesto Evropa by se měla zabývat svou porodností a hlídání svých hranic. Světu snad můžeme pomáhat, aby se přelidnění řešilo plánovitěji a ne katastroficky. Pokud to ale lidi těch zemí nezajímá, nemůžeme jejich problémi řešit se sebevražedně.

J. Brožek 2.7.2018 17:12

Re: Tentokrát si myslím,

Není to pravda. Evropa pumpuje do zemí, kde se lidé explozivně množí, obrovské množství peněz. Stačí podmínit tyto peníze omezením porodnosti. Vzor Čína. A pak za 10 (15) let už nebude mít u hranic miliony lidí, protože se dokáží uživit doma.

R. Brzák 2.7.2018 17:57

Re: Tentokrát si myslím,

Ještě lépe - žádné peníze tam neposílat. Pouze otevřít stavidla obchodu - bez regulací, které znemožňují afričanům prodávat jejich zboží zde. Dokud tam posíláme peníze, udržujeme jejich závislost na pomoci. Pouze pod existenčním tlakem se my lidé měníme. Kdo chce v Africe pomáhat, nechť tam jede a za své vlastní buduje školy.

R. Brzák 2.7.2018 13:13

Re: Tentokrát si myslím,

Narození se do bohaté centrální Evropy znamená také střídání teplotních rozdílů, které člověk musí řešit výstavbou domů, aby přežil zimu, skladování potravin, protože přes zimu nic nevyroste... Přelidnění se děje právě tam, kde je možné se na nějakou přípravu na zimu vykašlat. V New Yorku je samozřejmě taky aglomerace s desítkou milionů lidí - a nemá problém s přemnožením... Nebo-li, není problém vysoký stupeň růstu populace, je problém s malou adaptabilitou na podmínky - která obecně na Západě je větší až do té míry, že podmínky umíme přizpůsobovat sobě (ne všechny, ale v podstatě si svou niku vytváříme).

M. Krátký 2.7.2018 14:29

Re: Tentokrát si myslím,

Ano, souhlas, ale tato pravidla my známe - co ale s těmi přemnoženými muslimy - teroristy, kteří si k nám do Evropy přijeli vzít výsledky naší práce - jejich přizpůsobení evropským normám se nedaří již několikátou generaci - viz naši cikáni - jsou tu v Evropě už cca 600-700 let a furt nic. A turečtí muslimové mají za svého prezidenta Erdogana - přesto, že tu žijí již několkátou generaci

F. Kusák 2.7.2018 15:06

Re: Tentokrát si myslím,

NY je zcela jistě kulturní a ekonomický fenomen, ale že bych tam zrovna chtěl žít, tak to určitě ne. Ale to je věc názoru, každý ať si vybere místo na zemi podle svého gusta. Já, po všech těch cestách, mám rád svůj dům a vesnici, v které žiji. A každé ráno lituji ty chudáky, kteří se drbou auty do práce. To, díky Bohu, já už nemusím.

E. Pawlica 2.7.2018 15:46

Re: Tentokrát si myslím,

Hm - to myslíte vážně, to každý ať si vybere? Nejde to - kupříkladu jen zloměk muslimáků si vybral a my to ani tomu zlomku nepřejeme.

A. Alda 2.7.2018 12:36

Kdo nemá děti,

je suchá haluz na kmeni svého rodu.

Zbytečný člověk.

Nestane-li se velkým umělcem či významným objevitelem, vynálezcem, inováterem nebo jiným vědcem, bude jeho existence omylem, leda že by se obětoval pro péči a pomoc svým bližním, ať již v rodině nebo jako zdravotní sestra/bratr apod.

Každé jedno řádně vychované dítě je větší zásluha pro lidstvo než Nobelova cena.

R. Brzák 2.7.2018 13:34

Re: Kdo nemá děti,

zejména s poslední větou souhlas - samotná Nobelova cena je totiž jen ocenění, někdy přímo zbytečné či nesmyslné. Ovšem například počin nějakého vědce, který například vymyslí jadernou fúzi...to bych s výchovou jednoho dítěte klidně srovnal...

J. Kanioková 2.7.2018 16:19

Přesně, žádný užitek pro tuto planetu..

J. Anděl 2.7.2018 17:18

Re: Kdo nemá děti,

Co když od toho člověka kupuju rohlík, nebo řídí tramvaj, co mě veze do práce?

Vážit hodnotu člověka bych fakt nechal na pánubohu.

I. Semrád 2.7.2018 17:39

Re: Kdo nemá děti,

Když je zbytečnej, tak je zbytečnej.

S autoritami jako je Alda a Kanioková se nediskutuje!

J. Anděl 2.7.2018 18:03

Jj, uschlá haluz :-)

Svým způsobem musím dát za pravdu těm, co říkají, že je to u nás lepší než muslimských zemích. Páč některé lidi bych fakt nerad potkal v roli imáma, rozhodujícím se o potrestání nějakého mého banálního přestupku či odklonění se od víry.

V. Student 2.7.2018 12:13

Antinatalismus kvete hlavně ve Skandinávii.

Ve Švédsku s tím myslím přišli. Taková rozvinutá, kulturní a bohatá země. Kdo by věřil, že jejich kultura vyprodukuje vedle pozitiv i takovouhle zrůdnost.

Když se v Německu objevili velikáni jako Schiller, Goethe nebo Kant, kdo by věřil, že je zanedlouho bude následovat Hitler a ideologie nadčlověčenství. Která se ujme...!

J. Kanioková 2.7.2018 16:18

Hmm, Švédsko.... rozvinutá, kulturní a bohatá země, .

holt prostě rozežranost, sobectví.. Myšlením - po mě potopa..

Vikingové by jim to tam pěkně vyhnali z hlavy.. a pokud mají nějakou možnost, tak se určitě za své potomky stydí..

V. Student 2.7.2018 16:27

Re: Hmm, Švédsko.... rozvinutá, kulturní a bohatá země, .

:-)

J. Novak 2.7.2018 12:11

Má to jednu vadu

Ty nové přírůstky musí být schopné zvládnout práci a technologii, jinak neuživí ani sami sebe, ani starší populaci. A to je přitom to, co u těchto přírůstků v oblastech natalitou oplývajících velmi chybí, pracovní návyky a schopnost zvládnout nové technologie a nejenom to, je třeba ty technologie neustále rozvíjet.

M. Rastislav 2.7.2018 11:19

Snadné řešení

Zaveďme ve vysoce „natálních“ zemích Afriky a na Blízkém východě, odkud je nejvíce migrantů, slavné pochody Prague Pride a prosaďme u nich manželství muže s mužem a ženy s ženou.

K. Janyška 2.7.2018 11:20

Re: Snadné řešení

Problémem tam je, že je živíme a tak si vychováváme své nepřátele... Dzp.