19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

SVĚT: Žijí na úkor ostatních

V poslední době pozoruji mezi lidmi novou fobii: strach z přelidnění. Přispívají k ní jak různí ekologičtí aktivisté, tak třeba i nedávná imigrační krize, která ukazuje, jak rychle se do Evropy tlačí noví a noví lidé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 4.7.2018 15:13

Re: Optimista?

..řešení přemnožení jsem přírodě zakázali snížením kojenecké úmrtnosti v oblastech, které se dnes s problémem potýkají nejvíce. Ovšem nedokázali jsem tam vyřešit daleko horší pohromu lidstva... naše babi jí říkala "lenora.." a velmi důsledně ji z nás vyháněla metlou i osobním příkladem.

P. Grigar 4.7.2018 15:08

Re: Nejlepším důchodovým systémem,

Pane Dvořáku, tady marníte svůj čas, diskutujete s lidmi, kteří nic takového nepoznali a pohybují se jen v rovině "co by kdyby.." a do svých příspěvků promítají své představy o sobě samých, o své morální vyspělosti, jenže ty potom začasté jedním máchnutím smaže realita. Sám jsem poznal to, o čem píšete, jediné co k tomu přidám, je strašný pocit zoufalství, že nemůžete na situaci nic změnit.

J. Brožek 3.7.2018 8:39

Re: Jenže nejprve dojde k zániku znalostí a poklesu blahobytu

Ale nebude. To je jen záležitost věku odchodu do důchodu - a ten se zvyšuje všude na světě. Tím se počet ekonomicky aktivních zvýší. A po čase až se počet lidí trochu ustálí mohou povolit 2 (už nyní to začínají nastavovat) a dokáží zajistit rovnovážný počet.

J. Jurax 2.7.2018 22:48

Re:

No jo, při vší úctě a aniž bych se Vás chtěl dotknout - jen ušlechtile kecáte.

M. Prokop 2.7.2018 21:27

Re: Jenže nejprve dojde k zániku znalostí a poklesu blahobytu

Omyl. S politikou jednoho dítěte bude mít Čína velké ekonomické problémy.

J. Anděl 2.7.2018 18:03

Jj, uschlá haluz :-)

Svým způsobem musím dát za pravdu těm, co říkají, že je to u nás lepší než muslimských zemích. Páč některé lidi bych fakt nerad potkal v roli imáma, rozhodujícím se o potrestání nějakého mého banálního přestupku či odklonění se od víry.

R. Brzák 2.7.2018 17:57

Re: Tentokrát si myslím,

Ještě lépe - žádné peníze tam neposílat. Pouze otevřít stavidla obchodu - bez regulací, které znemožňují afričanům prodávat jejich zboží zde. Dokud tam posíláme peníze, udržujeme jejich závislost na pomoci. Pouze pod existenčním tlakem se my lidé měníme. Kdo chce v Africe pomáhat, nechť tam jede a za své vlastní buduje školy.

I. Semrád 2.7.2018 17:39

Re: Kdo nemá děti,

Když je zbytečnej, tak je zbytečnej.

S autoritami jako je Alda a Kanioková se nediskutuje!

J. Anděl 2.7.2018 17:18

Re: Kdo nemá děti,

Co když od toho člověka kupuju rohlík, nebo řídí tramvaj, co mě veze do práce?

Vážit hodnotu člověka bych fakt nechal na pánubohu.

J. Brožek 2.7.2018 17:12

Re: Tentokrát si myslím,

Není to pravda. Evropa pumpuje do zemí, kde se lidé explozivně množí, obrovské množství peněz. Stačí podmínit tyto peníze omezením porodnosti. Vzor Čína. A pak za 10 (15) let už nebude mít u hranic miliony lidí, protože se dokáží uživit doma.

J. Brožek 2.7.2018 17:08

Jenže nejprve dojde k zániku znalostí a poklesu blahobytu

a to je ten problém. Prostě ani 50 Nigérijců či Pakistánců nenahradí vzděláním a úrovní myšlení 1 evropana (průměr). Takže až to v Evropě dopadne jako v té Jižní Africe, tak nejenže poklesne výroba potravin (Zimbabwe by mohla vyprávět), ale taky dojde k zániku znalostí a schopností tu technologie alespoň ovládat a rozumět jí - natož vymýšlet novou.

Antinatalisté mají pravdu a autorka taky - problém je nutné řešit v těch regionech, kde k přelidnění dochází. Tak jak ho řešila Čína a díky tomu (nejen) zvedla ekonomiku země za velmi krátký čas naprosto neuvěřitelně.

Jenže ono je dělání dětí jednodušší, než se snažit učit a pracovat.

J. Kanioková 2.7.2018 16:49

Máte pravdu, paní autorko

R. Brzák 2.7.2018 16:43

Re: Nejlepším důchodovým systémem,

Ano, je to těžká životní zkušenost. Ale nelze se jí vyhnout, pokud chci přijmout odpovědnost za svůj život. Do něj totiž opatří i péče o své nemohoucí.

R. Brzák 2.7.2018 16:41

Re: Nejde o to nemít děti.

Souhlas. Strkali jsem nos, kam jsme neměli. Pak jsme zase utekli od odpovědnosti, kterou jsme tak získali. Nyní máme tedy jen dvě možnosti - již nikam nos nestrkat (a jen obchodovat bez regulací) a bránit šíření tamního problému k nám. Anebo se vrátit a s plnou odpovědností - a to znamená plnou mocí - nastolit vlastní správu těch území - takže je ovládnout. A platit cenu, kterou to bude znamenat.

Plakat nad stopadesáti lety chyb - a ve strachu, že se z těch hříchů nelze vykoupit, hrnout tamní populaci pomoc - tedy danajské dary a medvědí služby - povede jen k budování závislosti těch území, kterým jsme ponechali před časem jejich nezávislost...

R. Brzák 2.7.2018 16:37

Re:

Není sporu, že je to jeden z nejtěžších životních úkolů - a pořád to neznamená, že je pro mne samého z hlediska mého vývoje dobré se tohoto břemene setřást prostřednictvím služby státu. Neříkám, že každý v takovém životním úkolu obstojí - ale každý obstát může zkusit -a pokud tak neučiní, zůstane sám "nedovyvinut", tedy v něčem nedospělý.

Vám i panu Dvořákovi se stalo to, co se nám stává lidsky běžně - pod vlivem strachu, co stáří a nemoc a nemohoucnost znamená pro mne i pro mé blízké, zapomínáme na to, že toto vše do života prostě patří. A to nejen do toho našeho, ale i do života našich dětí - aby viděly, jak se staráme o svou stárnoucí matku, či aby jednoho dne tuto zkušenost také zažili - s námi a společně s námi...

R. Brzák 2.7.2018 16:30

Re:

Ty dávky a přídavky (které jsou součástí sociálního státu založeného na vysokém zdanění a tudíž odebírající rodině zdroje) jsou právě jednou z příčin, proč se stává člověk na státu více závislý, tudíž méně zodpovědný a tudíž se stává i méně schopným vychovat kvalitní potomstvo.

V. Student 2.7.2018 16:27

Re: Hmm, Švédsko.... rozvinutá, kulturní a bohatá země, .

:-)

J. Kanioková 2.7.2018 16:20

1*****

J. Kanioková 2.7.2018 16:19

Přesně, žádný užitek pro tuto planetu..

J. Kanioková 2.7.2018 16:18

Hmm, Švédsko.... rozvinutá, kulturní a bohatá země, .

holt prostě rozežranost, sobectví.. Myšlením - po mě potopa..

Vikingové by jim to tam pěkně vyhnali z hlavy.. a pokud mají nějakou možnost, tak se určitě za své potomky stydí..

R. Brzák 2.7.2018 16:14

Re: Zhusta s vámi souhlasím, leč tentokrát jste šlápla vedle,

naplněny vinou jednoho viníka - státu...

R. Brzák 2.7.2018 16:10

Re: Zhusta s vámi souhlasím, leč tentokrát jste šlápla vedle,

Napsal jsem - velmi vysoká - nikoliv nekonečná...

A pokud budou Nigerijci svou zemi využívat ke své obživě (se stále se zvyšující kvalitou technologického vývoje), nikoliv jen k sezení na zadku a plození, budou ruku v ruce s postupným bohatnutím také méně spoléhat na množství "spermií vypuštěných do světa" a budou mít méně dětí. Tak, jak je to historicky u všech rozvíjejících se společností.

Podmínkou ovšem je, aby byly k tomuto donuceni existenčním tlakem a zároveň aby jim v jejich individuální podnikavosti v jejich zemi nic nebránilo. A tyto dvě podmínky nejsou naplněni ze jedním stejným viníkem - státem. V jednom případě více tím Nigerijským - místní regulace a odvody. V druhém případě v podstatě nadstátem - tedy západní společností, která přes své státní a nadstátní organizace Nigerii (a nejen ji) zásobuje zahraniční pomocí - tedy nahrazuje sociální stát, který je v Nigerii slabý, protože chudý. Západní společnost pak se podílí i na omezování tamní individuální snaze se uživit prací - vlastními regulacemi obchodu z Afriky. A je nutné si uvědomit, že i zahraniční pomoc podvazuje rozvoj tamní podnikavosti - nelze konkurovat něčemu, co je zadarmo, takže nemá smysl se snažit něco budovat.

E. Pawlica 2.7.2018 16:09

Re: Prdlačky, švagrová

Samozřejmě že 999 999 999,99 není rovný milion, ale necelá miliarda. Leč na principu to nemění zhola nic.

:-)

E. Pawlica 2.7.2018 16:07

Prdlačky, švagrová

Lidstvo, stejně jako každý druh, je součástí potravinového řetězce. Když začne tento řetězec nikoliv rovnou kolabovat, ale bude se snižovat jeho pestrost, dostane se lidstvo do stavu potravinové nouze. Pakliže hovořím o lidstvu, mám na mysli i jen část jeho populace.

Zatím to ještě jde, byť část populace hladoví, ovšem z jiných důvodů, nežli je narušení biodiverzity potravinového řetězce.

Až začne kolabovat potravinový řetězec, bude to jiný fičák, než srandička, nazývaná globální oteplování. Průšvih začíná vždy odspodu, od drobných, neviditelných změn. A kdo jiný, než paní Šichtařová by měl vědět, že 999 999 999,99 není rovný milion. Až se jedna malá, nepatrná, neviditelná setina znásobí deseti- či statisíci, bude pozdě.

E. Pawlica 2.7.2018 15:46

Re: Tentokrát si myslím,

Hm - to myslíte vážně, to každý ať si vybere? Nejde to - kupříkladu jen zloměk muslimáků si vybral a my to ani tomu zlomku nepřejeme.

J. Jurax 2.7.2018 15:15

Přesně

J. Jurax 2.7.2018 15:13

Jojo, nebudeme-li mít kliku, taky budem jednou dementní nemohoucí geronti dělající pod sebe ...

J. Jurax 2.7.2018 15:09

Ano.

Najmě umírá-li pět a víc let, je dementní a s odpuštěním dělá pod sebe ... nevím, jak hluboké pochopení byste osvědčil, kdyby Vás takové navštívení potkalo, a pečoval o něj sám v domácím prostředí, přestal chodit do práce etc. ...

F. Kusák 2.7.2018 15:06

Re: Tentokrát si myslím,

NY je zcela jistě kulturní a ekonomický fenomen, ale že bych tam zrovna chtěl žít, tak to určitě ne. Ale to je věc názoru, každý ať si vybere místo na zemi podle svého gusta. Já, po všech těch cestách, mám rád svůj dům a vesnici, v které žiji. A každé ráno lituji ty chudáky, kteří se drbou auty do práce. To, díky Bohu, já už nemusím.

F. Kusák 2.7.2018 15:00

Re: Tentokrát si myslím,

Z žádného manuálu tyto údaje nemám, pouze z vlastní zkušenosti. Měl jsem možnost některá taková přelidněná města navštívit a zážitek pro mě byl frustrující. Pokud jste měl Vy možnost něco podobného vidět a působilo to na Vás optimisticky, pak máte můj obdiv. No a co způsobuje extrémní přemnožení lidí, tak na to existuje bezpočet studií. No, pokud to někomu nevadí, tak zase má můj obdiv. Ale mně to vadí a hodně. Jenže těžko s tím něco zmůžu. Ale to už je jiný příběh.