3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

SVĚT: Zapomeňte na Irák!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
cb 2.3.2009 12:30

Re: Ještě o těch obětech

Ochuzeny uran je radioaktivni? Odkdy?

Katr 2.3.2009 12:25

Re: velmi cudné mlčení

ty mohou být jedině v US Army skladech, to by odpovídalo.A vzhledem k tomu, jak se velkolepě lže, tak si klidně věřte tomu, že Saddám chemicky zamordoval statisíce Kurdů, zatímco při takové míruplné osvobozovací akci Shock and Awe umřelo jen pár iráckých civilistů.:-(

Vasekpasek 2.3.2009 12:24

Re: velmi cudné mlčení

Vy zase cudně zamlčujete, že ty teroristické útoky neprovádí USA. Do ohromných nákladů US Army vám podle mě nic není. A ten sekularismus tam za Saddáma moc normální nebyl.

.... 2.3.2009 12:12

Re: Díky za takové články

co konkrétně propagandista Fištejn napsal seriózního? 8-o

pouze lidem ideově "vysvětluje" , proč chtějí Obamovy USA z Iráku vycouvat. Za Bushe by tu "vysvětloval", proč je třeba počet vojáků navýšit a proč v zemi budou na nejméně 20 let. :-D 

VLK 2.3.2009 12:12

Re: No jo, ale co až ti Iráčané,

Pane, je mi Vás hluboce líto. Ale nemohu Vám tu přes internet nijak pomoci. S tím, že se po návratu nedokážete srovnat se získanou svobodou, s tím, že Vaši destruktivní a sebedestruktivní povahu lidé kolem Vás nerespektují ani s tím, že to dávají za vinu tomu, odkud jste právě přišel. Se vším tím se budete muset srovnat sám. Ano, věřím Vám, syndrom znovuzačleňování do společnosti po návratu z vězení je mnohem horší, než syndromy navrátivších se vojáků z misí v zahraničí, a nedostává se mu patřičného porozumnění od okolí. Ale pomoci Vám můžu skutečně jen tím, co píšu v první větě. Lítostí.

Ostatně není tak zle. Dokonce se pravidelně dostanete k internetu, v lochu byl problém i mobil. Nebo ne?

Ludva 2.3.2009 12:11

Re: Ještě o těch obětech

Jestli máte přesné údaje, tak sem s nimi. Cokoliv z Internetu nemusí být přesné, známá věc.

petr v. 2.3.2009 12:10

Re: problematický sekularismus

Mageri , ale to je jen pod čarou

thom 2.3.2009 12:10

Re: velmi cudné mlčení

A chemické zbraně použité proti  Kurdům ?  Ty si vymyslel taky Bush ?

VLK 2.3.2009 12:03

Re: Ještě o těch obětech

Myslíte, že polovina Iráčanů žije v místech, kde Američané stříleli uranovým střelivem? Vždyť vojenské operace před Sadámovým pádem zasáhly tak čtvrtinu země. A i v té čtvrtině se bojovalo jen tak na desetině lokalit maximálně. Velká část Iráčanů nikdy nebyla na místech, kde by jediný Američan vystřelil. A toho uranového střeliva bylo minimum. Opět typicky arabský přístup k protiamerické propagandě, připsání nuly k počtu obětí.

Katr 2.3.2009 11:59

Re: velmi cudné mlčení

Ano jsou tam, sice nevíte kde a jaké, ale nabeton tam musí být, protože američtí soudruzi nikdy nelžou.A považte, že je vyhrabou, až odejde poslední US voják, Vy trumpeto;-D

janci 2.3.2009 11:57

Re: Ještě o těch obětech

Uvadi se... Objevily se... Udajne....:-)

VLK 2.3.2009 11:56

Re: Je potřeba se učit od Putina!

Bohužel i Američané se dlouho takhle "učili od Sovětů", aby v době studené války dokázaly odolat útokům komunistů na rozvojové země. Došlo tak na vznik mnoha diktátorských režimů v Latinské Americe, včetně Pinocheta, k lidožroutským diktaturám v Africe, k aparteidu v Jihoafrické republice, v Asii pak třeba k Suhartově Indonésii nebo třeba právě k Sadámovi v Iráku a k ajatoláhům v Íránu (ospravedlňuji se za přílišné zjednodušení, u některých z těchto režimů to byl jen skrytý souhlas či nepodpoření dřívějších spojenců ze strany USA, což pomohlo jejich vzniku).

Naštěstí byly i země, kde Američané použili i jiný způsob realizace svého přímého vlivu. Typickými příklady jsou poválečné Německo, Japonsko, Jižní Korea, Taiwan, Filipíny, pozdější vývoj v Chile, do určité míry Pákistán, Saúdská Arábie a Egypt. A nutno jmenovat i země, kde stejnou taktiku provozovali spojenci USA, Francie v severní Africe po Alžírské válce, Británie v Indii a některých afrických koloniích (poslední vývoj v Keni byl jen drobné zhoupnutí kyvadla oproti jiným africkým zemím, které prošly národně osvobozeneckým obdobím). Země nyní demokratické nebo alespoň pseudodemokratické. A toto je i cesta, kterou chtějí zkusit v Iráku.

Ale nevím o zemi z bývalého či současného ruského či čínského impéria, kde by jejich silové řešení konfliktu znamenalo trvale udržitelný rozvoj, všude to bylo jen nahromadění vnitřních pnutí, které jednou bouchla nebo bouchnou.

Martin 2.3.2009 11:55

Díky za takové články

Vážím si každého seriózního novináře/publicisty.

Sam 2.3.2009 11:55

Re: Anubis - pokud oslovujete mne, bydlím v San Fernado Valley, severní předměstí Los Angeles, CA.

Jee Borku, srdečně zdravím. Na začátku podzimu jsme se byli nechat vykořistit u vás proklatých imperialistů a válečných štváčů v Kalifornii. Kromě družby s chudými proletáři pod mostem jsme se koupali na Rodondo Beach v L.A.. Hrozně mně překvapila studená voda. Kromě nás tam vlezli akorát surfaři v neoprenech. Ta teplota Pacifiku je spíš výjimka nebo pravidlo?

Ludva 2.3.2009 11:53

Ještě o těch obětech

Uvádí se, že počet zabitých civilistů dosáhl asi 700 tisíc a počet uprchlíků asi 4 milióny - z toho půlka doma a půlka do zahraničí. Nyní se objevily problémy s rostoucím počtem případů rakoviny, zřejmě v souvislosti s radioaktivní municí z ochuzeného uranu. Údajně by až polovina Íráčanů mohla mít zdravotní problémy. Víte, že se ani nedivím těm hozeným botám ?

j 2.3.2009 11:51

Re: Je potřeba se učit od Putina!

Já sai zase myslím, že má Malý Aston pravdu, sice nepříjemnou ale pravdu

j 2.3.2009 11:49

Re: velmi cudné mlčení

se stovkami tisíc mrtvých- klidně napište miliony mrtvých to se líp prodá.

To, že se zbraně nenašli to neznamená , že nejsou.

Sam 2.3.2009 11:40

Re: Očekávat krystalicky čistou demokracii okamžitš po svržení Saddama by byl utopismus.

Amosi přiznej barvu! Hrozně tě štve, že se amíkům v Iráku konečně začlo trochu dařit, že jo! Jen pro tvou informaci. Můj kamarád Majid, Iráčan, ktrého rodina musela utéct před Saddámem byl nadšeným podporovatelem intervence. Nebyl sám. Podporovala ji většina Iráckých spolků na západě, protože neznala jinou možnost změny tamních poměrů. Blbý, co? Ještě je ale velká šance, že se islámským státům ještě podaří situaci zvrátit, noboj! Vědí totiž velmi dobře, že silný a stabilní Irák s významnými prvky západní demokracie by mohl vytvořit nebezpečný vzor. To přeci nenechají jen tak;-)

xtl 2.3.2009 11:37

velmi cudné mlčení

Fištejn opět ukázal, jak se správně dělá propaganda. Pro jistotu se nezmínil, že agrese proti Iráku byla provedena v rozporu s Chartou OSN pod lživou záminkou existence zbraní hromadného ničení, dokonce údajně schopných napadení Evropy do 45 minut. Cudně zamlčel například stále pokračující teroristické útoky následované po okupaci Iráku vojáky USA se stovkami tisíc mrtvých, vysokou nezaměstnanost, dva milióny uprchlíků do okolních zemí, zničenou infrastrukturu a zvláště těžební průmysl, který se dosud nevzchopil, ohromné náklady na udržování okupační armády. Výsledek války dokumentuje velká sláva s níž bylo nedávno znovu otevřeno bagdádské Národní muzeum, do něhož se podařilo vrátit čtvrtinu ukradených exponátů, ty nejcennější chybí. Za úspěch ovšem považuje to, co bylo kdysi normální, totiž tradiční příklon Iráčanů k sekularismu. Z toho tedy vyplývá, že tím, kdo rád snadno zapomíná okolnosti, které se nehodí do jeho ideologického krámu, je právě sám autor.

VLK 2.3.2009 11:34

Re: Díky

Při sledování současné politické situace u nás chápu Vaše obavy. Ale ono to není zdaleka tak zlé, jak to vypadá. Uvědomte si například, že obě strany, které spolu soupeří v Kurdistánu, jsou potomci kurdských komunistů. Jen jedni zdemokratizovaní a druzí stále komunističtí. Takže při použití našich standartů, nastavených srovnáním s naší první republikou i s okolními rozvinutými zeměmi, to v Iráku skutečná demokracie nebude ještě hodně dlouho. Zatím to může být jen taková muslimská pseudodemokracie jako v Kuvajtu, v zemích kolem Zálivu (a vzpomeňte příklad toho princátka, co jsme jim tam poslali k potrestání) či v Pákistánu.

Martin 2.3.2009 11:33

Re: Je potřeba se učit od Putina!

Zato Aston tady předvádí svoji hloupost jednostranným náhledem na věci mnohem složitější.

Katr 2.3.2009 11:31

Re: No jo, ale co až ti Iráčané,

Ta tzv. svoboda a demokracie bude to první, čeho se rádi zbaví, protože nejsou takoví hlupáci jako Vy.:-(

F. Čech 2.3.2009 11:26

Re: Je potřeba se učit od Putina!

Myslím, že jste rasista a xenofób Malý Astone  a podceňujete inteligenci a svéprávnost Iráčanů, kteří nejsou o nic hloupější než my.

F. Čech 2.3.2009 11:23

Re: Očekávat krystalicky čistou demokracii okamžitš po svržení Saddama by byl utopismus.

Díky Borku za přesnou analýzu.

Malý Aston 2.3.2009 11:23

Je potřeba se učit od Putina!

O čečencích již nikdo nepíše neboť je tam relativní klid.Jak toho Putin dosáhl? Do čela postavil jednoho z největších banditů,muslima a ten tam po čečensku a demokraticky pomocí nožů nastolil klid.To samé iráčané,žádnou demokracii ani americkou ani evropskou nechtějí,chtějí svou demokracii podle koránu.Pokud nebude v čele nějaký druhý Sadám  a pokud nepodřeže krčky jiným,bude tam nepořádek pořád.Vždyť se melou jedni proti druhým a společně proti američanům.Tak jak se nevyplatilo vyvážet sovětům komunismus,tak se i američanům nevyplácí vyvážet demokracii tam kde ji nechtějí. Jen se podívejte u nás,polovina občanů teskní po vládě komoušů. Polovina občanů je ochotna za 30,00 Kč prodat i svou babičku.:-D

VLK 2.3.2009 11:22

Re: problematický sekularismus

Do určité míry máte pravdu. V Libanonu už to dvakrát mělo podobný náběh k vytvoření nějakého demokratického prostředí, dvakrát se však našla politická síla, která se na jednu stranu tvářila konstruktivně a demokraticky a cpala se do parlamentu, na druhou ale působila teroristicky a demokracii rozvracela silou zbraní. A dvakrát ten nástup demokracie zlikvidovala. Stejně tak se může po čase některá z dnes pseudodemokratických sil Iráku vrátit na protidemokratické cesty.

Dvě věci mne ale drží u optimistického názoru. Jednak v tom Libanonu to v obou případech byly síly angažované v konfliktu s Izraelem, což u země nemající přímé hranice s ním je poněkud problematičtější. V obou případech to byly síly přišlé či silně podporované zvenčí a to z nedemokratických islámských a komunistických zemí. A druhá věc - teď v Iráku uspěly ty síly, které byly natolik flexibilní, že se dokázaly přejmenovat. Ty nejrigidnější, které stály jen o boj za každou cenu a náboženský dogmatismus, ty pro tentokrát prohrály.

Kdybych měl odělat paralelu, nejde nevzpomenout Nikolu Šuhaja a slavné zpracování této hry v Divadle Na provázku. Onu pasáž, kde žid Megeri, v podání Bolka Polívky, vysvětluje četníkovi, že on přeci musí držet s lidmi. A Nikola je popraven a Megeri zůstává. Takovými Megeri v Iráku jsou bývalí kmenoví vůdci, nyní předáci vítězných stran. Muktaka Sadr padl a ti rozumnější, kteří se za jeho dob přiživovali na jeho počínání, ale rozumněji si uvědomovali situaci a dělali si pozice na dobu, kdy výhodné bude žít v míru, ti teď vládnou. Takové je to vždy a všude, smiřte se s tím.

Ovšem nejásejme předčasně, je to jen jeden krůček vpřed. O pět let později budeme chytřejší.

F. Čech 2.3.2009 11:20

Soudruhu Ivanovi

Plyn byl Saddámovi prodán z belgie. jsou na to důkazy včetně jména firmy - sledujte tisk! Díky za va še upozornění na firmy provádějící revize výtahů. Snad jste nám mohl ještě vysvětlit co tam vlastně dělala ta unesená dopravní letadla. A vaše informace o tom, že nějaká firma, u níž jen vy sám znáte její správné jméno, měla zájem na tom chloubu New Yorku - zánovní budovy WTC odstřelit je opravdu zajímavá. Také je zajímavé jak máte pečlivě prostudovanou smlouvu s s městem New York. Jsou tady jen dvě možnosti. Buď jste jasnovidec nebo paranoik. Přikláněl bych se spíše k druhé možnosti.

Niky. 2.3.2009 11:16

Re: Díky

R^

F. Čech 2.3.2009 11:10

Naivistovi akelovi

Pokud jde o sázky, tak já se vsadím, že jste propadl a ukončil vzdělání nejpozději v páté třídě."vyset" se píše s měkkým i - tedy viset, "avganistán" se píše s velkým A a f - tedy Afganistán a "demokracije" se píše bez j - tedy demokracie. Vy jste z těch mamlasů obdivujících Saddáma nejhloupější. Běžte si dokončit základní vzdělání a pak teprve pište. Zatím jen čtěte - napřed jednodušší texty, aby vás to neodradilo a mohl jste svou alfabetizaci dokončit.