17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

SVĚT: Vzpoura deprivantů

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Minutus 29.9.2008 11:09

Re: Autor cituje název Koukolíkovy vědecké publikace,

Taky mám pocit, že autor je perfektním klonem deprivanta.

lucinapes 29.9.2008 12:24

Re: Autor cituje název Koukolíkovy vědecké publikace,

Domnívám se, že kdo Koukolíka četl, si to nepoplete, a Fištejnovo označení plebsu je výstižný pokud se týče latinskoamerické městské chudiny, a článek je pro lidi, kteří se Latinskou Amerikou detailně nezabývají - a pro ně byl míněn - velice zajímavý.  Napadá mě paralela s našimi Romy, naštěstí nemají ty revoluční tendence a tradice. Taky nemají proč se bouřit, žijí pohodlně z dávek a ostatní si ukradnou díky naší pohodlné toleranci. 

doktor 29.9.2008 13:26

Re: Re: Autor cituje název Koukolíkovy vědecké publikace,

Kolegyně z nemocnice se právě vrátila z Kypru, kde jsem nikdy nebyl. Podél tureckořecké hranice je tam prý spousta opustěných domů s veškerým zařízením, jak je kdysi jejich majitelé nakvap opouštěli. Soudí, že by to pro naše Romy byla krásná budoucí vlast. Ale jak je tam dostat? Ta Koukolíkova knížka vyšla dvakrát: vydání z roku 2006 je ještě lepší, než to první z roku 1996. 

PetrM 29.9.2008 9:37

hmm

Nepouzivejte slova, o jejichz vyznamu zjevne nemate ani tuseni!! Socialni deprivant je neco zcela jineho, nez ve svem clanku uvadite. Je to "neuplny" psychopat s tim rozdilem, ze psychopat vetsinou skonci v kriminale, jelikoz je pro spolecnost velmi nebezpecny, kdezto sociopat nikoliv, vetsinou to okoli na nem ani nepozna. Zjednodusene je dotycny takova pijavice, ktera jen bere a nic nevraci, tedy jeden ze zakladnich principu fungovani lidske smecky. V politice je deprivantu spousta a jsou to "vystavni" kousky

lucinapes 29.9.2008 12:26

Re: hmm

A v cikánských ghetech jsou to všichni, stejně jako v těch latinskoamerických. Jen to vzdělání jim chybí.

PetrM 29.9.2008 13:45

Re: Re: hmm

zjevne nachapete o co se jedna, stejne jako autor. Vami popisovani nejsou socialni deprivanti, jelikoz oni ziji a funguji vramci rodiny nebo klanu, a tam socialni vazby funguji perfektne. Socialni deprivant oproti tomu neni schopen socialni interakce. Ale tohle neni na internetovou debatu. Doporucuji pana doktora Koukolika a jeho publikace.

huhu 29.9.2008 14:22

Re: Re: Re: hmm

vy nějak trváte na jedné definici sociální deprivace. Mně se ta zde uvedená definice Fištejnova v daných souvislostech naprosto zamlouvá ;-)

Jeden od fochu 29.9.2008 15:39

Re: hmm

Pane PetrM, trochu si pletete pojmy. Psychopat neskončí většinou v kriminále, tam jich skončí jenom menší část. Daleko větší část se jich naštěstí úspěšně protlouká životem i když za tím úspěchem jsou často pochybné metody ,ale stále v rámci a nebo častěji na hranici zákona.  Část je jich úspěšná v zaměstnání (nesmí se ale dostat na šéfovské pozice, to je potom katastrofa). Jistě, "těžcí" psychopaté jsou společensky velmi nebezpeční, i když v jejich jednání je jakás takás racionalita. Ti, kteří jsou nebezpeční jsou sociopaté, tam racionalita a schopnost předpovědět jednání není skoro žádná , a pokud sociopat je ještě navíc "stříknutý" nějakou psychickou poruchou (třeba schizofrenie nebo unipolární porucha), pak se jedná o časovanou bombu, kde není otázka, zdali někdy vybuchne, ale KDY vybuchne a jak velké škody na okolí ten výbuch nadělá.

viajero 29.9.2008 9:33

škoda příležitosti napsat zajímavý článek

Podobně jako (jiný) Standa mám svou osobní zkušenost. S většinou toho, co napsal on bych souhlasil, kromě poslední věty - pan generál kradl jak straka. Avšak to neplatí o publikovaném textu J.F. To je podle mne hodně slaý pelmel na úrovni referátu gymnazisty, kde se míchá páté přes deváté, vycucnuto zřejmě z různých pramenů, a navíc, jak je autorovi vlastní ideologicky pouze jednou optikou. Takže o té ultrapravici jsme se moc nedozvěděli.

Mmch, v roce 1848 nebyl prezidentem Bolívie Manuel Belzu, stal se jím až 1850, a bůhví, co vlastně řekl. Nejspíš "Compaňeros ...", tedy v té době a vlastně dosud běžné oslovení. Ale pro českého čtenáře je třeba, ze všech možných významů vybrat právě toho soudruha, že? 

Standa (jiný) 29.9.2008 10:08

Re: škoda příležitosti napsat zajímavý článek

Pinochet si sice samozřejmě také trochu přilepšil, ale umožnil během své diktatury provést skutečnou liberální reformu ekonomiky, čímž se v podstatě odřízl od hlavního korýtka. Tím se dost odlišuje od jiných diktátorů, kteří vždy preferovali (a preferují) své osobní blaho před blahem státu. Dokonce i přechod Chile k demokracii se uskutečnil přesně podle Pinochetova plánu postupného uvedení nové ústavy v platnost - zase mezi diktátory věc ne zcela běžná. Můj závěr je, že Pinochet většinu svých kolegů diktátorů morálně dosti převyšoval, nic víc, nic míň (a tak byla myšlena i poslední věta mého příspěvku).

Co si představujete pod pojmem "ultrapravice"? V tomto se musím plně ztotožnit s příspěvkem MR (hned pod Vaším), v podstatě jediná "ultrapravice" by pak byl právě Pinochetův režim.

viajero 29.9.2008 11:19

Re: Re: škoda příležitosti napsat zajímavý článek

Ale no tak. MR to napsal hezky, nikoli tak J.F. Ten nám vymezil hřiště takto "Z „vyloučených“ se rekrutují masová hnutí ultralevicového nebo

ultrapravicového ražení, která mohou zvítězit, mají-li v čele

talentovaného caudilla.", ale s tímto konceptem dál pracuje jen polovičatě, jak se mu do jeho vidění hodí. Pokud přijmu jeho tezi a odpovím na vaši otázku, tak např. Ríos Montt 

Standa (jiný) 29.9.2008 13:30

Re: Re: Re: škoda příležitosti napsat zajímavý článek

Bohužel o Monttovi toho moc nevím, zejména jaký byl jeho ekonomický program, byl-li vůbec nějaký. K posílení občanských svobod zrovna moc nepřispěl (novou ústavu a svobodné volby dělal snad až jeho nástupce, který ho musel před tím svrhnout), ani jeho vojenské aktivity mu příliš mnoho slávy nevydobily - soudruhy partyzány tak nějak nezlikvidoval, a to ani za cenu mnohem větších obětí, než měl na svědomí Pinochet.

Jinak máte pravdu, třeba ta ultrapravice/ultralevice se dala rozvinout trochu víc, ale při úrovni většiny článků o Latinské Americe to J.F. napsal docela výstižně a srozumitelně.

MR 29.9.2008 9:10

Ultrapravice - matení pojmů

S článkem souhlasím - navíc základem téměř všech latinsko- amerických států je opsaná ústava Spojených států leč jako důkaz, že to není jen o tom mít něco na papíře.

Bohužel, co mi vadí p. Fištejne je, že jste se nechal i vy vlákat do pasti zmatení názvosloví. Že někdo spolupracuje s USA a státy Západu, že neznárodňuje ještě neznamená, že se chová  pravicově. To samé platí třeba i z jiných důvodů pro tzv. "pravicové" nebo ultrapravicové extremisty. Pravice - to je především úcta ke svobodě člověka, absolutní respekt k vlastnickým právům atd. Pojem ultrapravice apod. je nesmysl (bojují snad za více svobody?) a  to co je ní nálepkováno nemá s pojmem pravice vůbec nic společného. Je to jen další kolektivistické hnutí s jinými prioritami než třeba komuna.

Smutné je, že stále žijeme v myšlenkovém světě komunistického pojetí světa a jeho nálepkování. Ještě chybí vykořisťovaní a vykořisťovatelé.      

y 29.9.2008 15:02

Re: Ultrapravice - matení pojmů

t orozdeleni pravice/levice bude asi dost subjektivni. Ja treba nevidim duvod proc by levice nemela mit uctu ke svobode cloveka, akorat ti takzvani pravicaci si toto vetsinou vykladaji tak ze si muzou delat co chtej bez ohlednu na svoje okoli. A s tim absolutnim respektem k vlastnickym pravum bych to take moc neprehanel. Dokazu si predstavit situaci kdy vy sam byste  tento respekt nemel.

MR 29.9.2008 22:15

Re: Re: Ultrapravice - matení pojmů

Pro autentickou pravici jsou pojmy svoboda (freedom is not free - viz Vaše poznámka) a úcta k vlastnickým právům spojité nádoby. Situaci, kdybych k tomu neměl respekt? Nevím kam směřujete?

 

Standa (jiný) 29.9.2008 8:49

Velmi trefný článek

Měl jsem možnost navštívit většinu zemí Jižní Ameriky (v některých dokonce i nějakou dobu žít) a musím s autorem téměř stoprocentně souhlasit.

Co se týče současného prezidenta Paraguaye, doufám, že nepřekročí mantinely své strany, která představuje tradiční opozici, blízkou spíše sociální demokracii, než populistickému Chávezovi. Obdobou Cháveze by v Paraguayi mohl být spíš jeden z poražených protikandidátů, bývalý generál Lino Oviedo (odštěpenec od tradiční vládní strany Colorado), přestože v jednom svém předvolebním spotu sebe stavěl vedle Luly a chudáka Luga vedle Ovieda a Moralese.

U Argentiny bych si nebyl úplně jistý, kam ji zařadit - tradiční perónisté, naprosto dokonale reprezentovaní rodinou Kirschnerovou, se opírají právě o spojenectví s těmi deprivovanými především proti střední třídě, takže současný argentinský režim má tendenci směřovat, dle mého názoru, spíše k Mussoliniho korporativnímu státu, než k nějaké sociální demokracii typu Lulovy Brazílie. 

Jediná země v Jižní Americe, která dotáhla do úspěšného konce liberální ekonomické reformy, je skutečně Chile. V ostatních zemích buď demokraticky zvolené vlády neměly dostatek času (případně odhodlání) tvrdé a nepopulární reformy dotáhnout do konce, nebo v sobě špičky vojenských diktatur nenašly dostatek odhodlání rozbít tradiční struktury státního paternalismu, který jim zajišťoval exkluzivní ekonomické postavení. Zjednodušeně řečeno, Jižní Amerika měla příliš málo Pinochetů.

brblal 29.9.2008 8:48

desátníci ekonomie

nemají do ekonomie hovořit,protože jí nerozumí.S tím bych souhlasil.Pan Fištejn by mně však mohl vysvětlit,jak je možné že samí generálové finančnictví USA způsobili,nebo dovolili způsobit tak obrovský krach v peněžnictví.Proč pod jejich zásahy celá JižníAmerika dávno nevzkvétá?Proč se bohatství jejich států stěhovalo a stěhuje do USA a ne opačným směrem?Otázek by bylo mnoho.Pane Fištejn,odpovíte ?PROČ ??????

ps 29.9.2008 8:57

Re: desátníci ekonomie

Bohatství se nikam nestěhuje bohatství se pouze vytváří. To, že někdo od někoho jiného nakupuje suroviny to není stěhování bohatství ale obyčejný obchod na kterém obě strany vydělají jinak by ten obchod neuzavřeli. Tak se na to alespoň dívají normální lidé. Komunističní goebelsové nebo levičáckou ideologií pomatená mládež  to pojmenují jinak ale to na věci nic nemění.

Historik 29.9.2008 16:42

Dalo by se říci, že se s lidmi, kteří tam žijí nic lepšího provést nedá

Vezměte si Haiti, které získalo nezávislost skoro ve stejné době, jako USA. Proč je z USA nejbohatší země světa, a proč je Haiti v Latinské Americe možná vůbec nejchudší. Proč je chudé i proti Dominikánské republice? Proč Argentina ztratila ekonomické postavením které měla po WW2?

A z jiného soudku, proč v Česku dosud vládne zkorumpovaná sebranka, která ovládá strany levicové i pravicové?

tosek 29.9.2008 8:32

K čemu?

Takže ctihodný pan autor nám chtěl říci co? Že nemá rád levicové režimy? No v pořádku, to je jeho názor. Ale v Latinské Americe měl svobodný trh bez přívlastků cca 400 let na to, aby něco předvedl, a ono nic. Takže se nelze moc divit, že většina tamního obyvatelstva hledá východisko ve volbě levicových systémů, v různé míře koketujícími s rozmanitými podobami socialismu. Jak to dopadne zatím nikdo neví, já bych si vasdil, že moc dobře ne, protože svobodný trh musí být doprovázen pevným právním systémem, který právě v Latinské Americeale třeba zatím i u nás) chybí. Ale jako my nechceme, aby se někdo pletl do našeho systému, dejme tuto možnost i zemím Latinské Ameriky.

Kolombo 29.9.2008 9:14

Re: K čemu?

Na levicových režimech mi vadí jediné - že otravují i ty, co o jejich "dobra" nestojí. Pokud by se levičáci dali dohromady a vytvořili si "režim" sami pro sebe, nic proti tomu. Ale levičácké režimy jsou naprosto netolerantní , nenechají nikoho napokoji neboť "kdo nejde s námi, jde proti nám". Žádný levicový režim nemůže tolerovat nezávislost, protože se vbrzku projeví jeho neschopnost , která následně vyvolá závist a agresi stoupenců levice proti schopnějším, údajně "nesolidárním" jednotlivcům. Levice se, bez ohledu na humanistické žvásty, chová podle zákona džungle a uznává jen zákon silnějšího. Jen v roli predátora tam neúčinkuje jedinec, nýbrž "lidový kolektiv".

tosek 29.9.2008 9:25

Re: Re: K čemu?

Jinými slovy dělají levicové režimy pod jinou nálepkou totéž co režimy pravicové. A vás nějak otravuje některý z levicových jihoamerických režimů?

RomanL 29.9.2008 9:51

Re: Re: Re: K čemu?

A vy jste spadl odkud? Nebo byste raději něco znárodnil...? :-P

tosek 29.9.2008 10:06

Re: Re: Re: Re: K čemu?

Čili podle vás současná Bushova administrativa v USA je levicová, protože znárodňuje banky a finanční instituce. Zkuste si alespoň trochu pootevřít klapy na očích, hochu. Školní poučky typu pravice je hodná, levice je zlá jsou sice snadno zapamatovatelné, jednoduché, ale s realitou, ať se vám to líbí nebo ne, mají jen velmi málo společného.

sam 29.9.2008 13:20

Re: Re: Re: Re: Re: K čemu?

Oni neznarodnuji, oni odkupuji akcie, majetkove podily. Znarodneni tak jak to provozuje socialisty rizena statni moc a jak to zname my vypada tak, ze prijdou strejcove s kverama a majitele poslou do uranovych dolu nebo gulagu. Jinak receno - jste solidni demagog :D

lucinapes 29.9.2008 12:32

Re: Re: K čemu?

Kolombo, R^, zažili jsme to sami. Z pravicových zemí se masově neemigrovalo nikdy, z levicových lidé utíkají přes minová pole a elektrické dráty jak z koncentráků. Nechápu, že obhájci levice mají pořád tu drzost se jí zastávat.

skeptik 29.9.2008 8:24

Kuba

Kuba není demokratická, ale má z celé jižní Ameriky nejnižší kojeneckou úmrtnost

má stravování dětí ve školách zdarma,má lékařskou péči zdarma

má méně analfabetů než USA

a to jsou prosím vše údaje ze statistik známé kryptokomunistické organizace UNESCO

Dick 29.9.2008 8:34

Re: Kuba

Jo, statistiky... Z čeho asi mudrci v Unesco čerpají své informace? Pamatujete ještě na jaké příčce stála NDR? A kolik DM tam Kohl nacpal a přesto jde o černou díru sjednocené německé ekonomiky? Bilión marek?

Harry 29.9.2008 9:11

Re: Kuba

No ja na Kube byl par mesicu, pracovne, v dobe kdy jeste mocne pratelili se SSSR a dodal bych jeste par malickosti. Deti ve skole stravovat je tam nutne aby proste neumrely hladem protoze v kramech proste skoro nic neni. Ani banany. Nastesti jsem tam neonemocnel, ale mel jsem sebou malou lekarnu protoze lekarska pece je zdarma ale uroven tomu odpovida. Pokud je stejna jako cele hospodarstvi tak je tam riziko ze uprostred operace prestane jit voda nebo elektrina nebo oboji. jak odvezou pacienta do spitalu nevim, ale benzin byl na zalostny pridel, pneumatiky-zadne..... Z 5 sluzebnich vozidel jezdilo jedno, stary US jeep, ostatnim chybely gumy i benzin...

RomanL 29.9.2008 9:48

Re: Kuba

A že se do toho ráje všichni nehrnou, co? Kdepak asi udělali soudruzi z Kuby chybu?