25.5.2024 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

SVĚT: Vzpomínky migrantovy a návrh záruční smlouvy

Zaujaly mě nedávno dva články, jeden v českém periodiku, druhý v německém. Autor prvního se podivoval a mravně pohoršoval nad sobectvím lidí, kteří sami kdysi uprchli před komunistickým útlakem a nalezli vlídné přijetí za hraničními horami, teď ale jsou samá výhrada a samá nedůvěra vůči uprchlíkům z onoho pásma bídy a rozvratu od Alžíru po Kábul.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 26.3.2016 16:27

V uprchlických táborech se dá vystudovat i vysoká škola

Frýbort: "... se připravit, pak jen na eventualitu nejoptimističtější, že totiž všechno dopadne dobře, ba výtečně, v multikulturní shodě a vzájemném obohacení. ..."

Stesky pamětníků jsou sice zajímavé, ale většinu lidí zajímá především jejich budoucnost. Mám minulou osobní zkušenost z pobytu v několika zemích světa s různou kulturou a také při profesionálním styku se studenty z celého světa. Zvládnutí současného migračního problému v Evropě vidím (s využitím mých zkušeností) následovně.

V dobře zorganizovaných uprchlických táborech (na vlastním EU území, nikoliv v Turecku) se při dlouhodobém pobytu dá vystudovat i vysoká škola. Technické možnosti to dnes umožňují a plánované EU výdaje ve výši 6 miliard EUR to bezpečně pokryjí. Za dobu pobytu v uprchlickém táboře si obě strany také ujasní svá vzájemná očekávání, aby nebyly v budoucnosti zklamány. EU protředí není stejné prostředí jako v USA. Například ve Francii se nepodařila kulturní integrace emigrantů ani po několika generacích. Také toto je třeba připomenout přicházejícím emigrantům, aby si uvědomili, jaký nežádoucí osud mohou nachystat svým potomkům.

S. Sedlák 26.3.2016 18:17

Re: V uprchlických táborech se dá vystudovat i vysoká škola

... se dá vystudovat ....

To SE tedy nedá, pokud je rozdíl ve vzdělání tak rozdílný a to zvratné se velmi zamlžuje úsilí, které je na to třeba vynaložit.

M. Pivoda 26.3.2016 20:00

Dvě poznámky

1. Je zajímavé, že nové a levné přístupy ke vzdělání (tzn. přes internet a s využitím umělé inteligence) se prosazují nejdříve v rozvojových zemích, nikoliv v rozvinutých zemích. Právě v rozvinutých zemích tam zavedené postupy mohou bránit inovaci ve vzdělání.

Osobní poznámka: Jsem osobně z toho zděšen, co se děje na našich vysokých školách, jak jsou mizerně informováni o budoucnosti například čeští absolventi s nejvyššími dosaženými (doktorskými) tituly.

2. Ano, vystudovat vysokou školu (ať už klasicky ve třídě, nebo přes internet) vyžaduje velké osobní úsilí a zaujatost pro věc (determination). Ale to jsou právě ty charakteristiky, dle kterých můžete snadno roztřídit uprchlíky na žádoucí inmigranty a nežádoucí inmigranty do Evropy. Všichni uprchlíci by ale měli dostat příležitost. Dnešní technologie to již umožňují. Evropa by měla splnit svoji humantární povinnost.

P. Vaňura 26.3.2016 22:01

Něco jako "humanitární povinnost" NEEXISTUE,

NIKDY NEEXISTOVALO A EXISTOVAT NEBUDE. Humanismus je otázka svobodné volby.

Naproti tomu vždycky existovala povinnost k vlastní rodině ale i k vlastní skupině.

M. Pivoda 26.3.2016 22:11

Evropská ústavní smlouva - Preambule

Stručná preambule je uvedena řeckým citátem o demokratickém zřízení

jako vládě většiny. Preambule zdůrazňuje, že Evropa je postavena na

staletých humanistických tradicích a hodnotách, ke kterým se nadále

hlásí a z nichž vychází i rozšiřující se Evropská unie.

M. Prokop 27.3.2016 13:04

Re: Evropská ústavní smlouva - Preambule

Hezké kecy ... :-P

M. Pivoda 27.3.2016 13:59

Kecy

Pan Prokop čte raději kecy o Neviditelné ruce trhu.

M. Prokop 27.3.2016 18:04

Re: Kecy

Vy jim nerozumíte? Pak to vysvětluje mnohé.

J. Svoboda 27.3.2016 15:19

Re: Dvě poznámky

Pane Pivido, nevím, jakého vzdělání jste dosáhl a je to celkem fuk. Hlavní je to, že veškeré vaše vzdělání je vám prdlačky platné. Kdybyste požádal ovrácení školného, bylo by vám možná vyhověno.

M. Pivoda 27.3.2016 18:56

Celoživotní vzdělávání

Kromě tří jazyků jsem ve školách vystudoval celkem tři profesní obory. Dva z nich (strojní a systémové inženýrství) dnes stále platí (jakž takž), ale ten třetí zcela padnul s příchodem tržní ekonomiky do Česka. Takže kdybych dnes žádal o vrácení školného (v tom třetím oboru, který jsem také studoval), musel bych stále žádat české docenty a profesory Marxismu-Leninismu, jejichž tituly (díky Václavu Klausovi) platí u nás dodnes. Asi by mi nevyhověli, takže za nimi nepůjdu.

Důležité je celoživotní vzdělávání (učení se za pochodu - i mimo školu) o čemž ví nejvíce asi podnikatelé. A měli by to také vědět emigranti. Kdo jen chvíli stál, dnes je opodál.

M. Prokop 26.3.2016 21:26

Re: V uprchlických táborech se dá vystudovat i vysoká škola

Čistě pro zajímavost, nestudoval vysokou školu v Německu nějaký Muhammad Atta? :-P

M. Pivoda 26.3.2016 22:22

Kulturní integrace jen vágně souvisí se vzděláním

Technologie je vždy dvojsečná zbraň (nůž v rukou chirurga život zachraňuje, nůž v rukou vraha život bere).

Již dnes existuje účinná technologie pro kontrolu potenciálních teroristů. Problém jejího praktického zavedení spočívá ale v tom, že jakmile tato nová technologická možnost vejde ve všeobecnou známost, mohli by i občané demokratického státu požadovat účinnější kontrolu svých volených zástupců:

https://sites.google.com/site/fmriliedetectors/vysledky-pruazkumu

M. Prokop 27.3.2016 13:08

Re: Kulturní integrace jen vágně souvisí se vzděláním

Ovšem, má to háček: I takovýhle vehement užívají lidé. A jak píšete výše, nástroj lze užívat různě.

Takže já se spolehnu na klasiku, vlastní odhad, co se týče politiků.

O použití na teroristy raději ani neuvažuji.

M. Pivoda 27.3.2016 14:08

fMRI technologie

MBA studenti v předmětu Inovace, kteří prováděli v Česku ten zmíněný průzkum, měli v další fázi svého projektu vymyslet systém, jak implementovat tu novou technologii, aby pro společnost přinesla více užitku než škody. Některé návrhy byly životaschopné.

MBA studenti uvažovali mnohem více dopředu, než tak činí diskutující na Neviditelném psovi. Ale fakt je ten, že jsem byl nakonec vyhozen i z této české univerzity. Takže ano, pracuji pro zahraničí spíše z donucení - ale zato vidím současný problém s migrací šířeji, než čeští Pepíci.

M. Prokop 27.3.2016 18:06

Re: fMRI technologie

Je vidět, že věříte na ledacos. :-P

Ti študáci by na to hlavně museli vymyslet nějaké nové lidi. Možná to není dost "dopředu", ale dá se na to spolehnout.

J. Kovaříček 27.3.2016 11:55

Re: V uprchlických táborech se dá vystudovat i vysoká škola

Skvělý nápad, pane Pivodo. Co kdybyste nám to nejprve předvedl třeba s cikány! Ti chytřejší a vzdělanější arabští muslimové se jaksi zařadí. Co ale s těmi, kteří se zařadit nemohou, ba ani nechtějí?

M. Pivoda 27.3.2016 13:57

Upřesnění

Vzdělával jsem také Arabské studenty, něco o nich tedy vím. Je to velmi podobné jako u našich tuzemských studentů. Ano, někteří z nich se snažili mixovat dohromady vědu i náboženství, což na americké univerzitě bylo samozřejmě neprůchozí. Jinak žádný velké problémy nebyly.

Dnešní pointa s migrací spočívá v tom, že ti emigranti, kteří přicházejí do Evropy,

1. by měli dostat příležitost se odborně pozvednout na evropskou úroveň (když ve své zemi tu příležitost nedostali)

2. by měli prokázat, že o to začlenění usilují (například právě tím dovzděláváním, které je dnes tak levné). Pokud tu snahu neprojeví, mohou být po ukončení válečných konfliktů vráceni do svých původních zemí (s vysvětlením, že pro jejich děti tam bude lepší životní perspektiva). Bude to tak férová hra z obou stran.

Romové jsou jiná kategorie, ti zde v Evropě pobývají již mnohá staletí, ti již mají platná evropská občanství. Vím, že je s některými problém (učil jsem i v Ústí nad Labem). Ale i v Kanadě například existují rodiny, které již čtvrtou generaci přežívají jen na sociálních dávkách. Pro tento druh neambicózních lidí bude zřejmě východiskem zvažovaný nepodmíněný minimální příjem (o kterém se bude v provincii Ontario hlasovat za několik málo měsíců).

J. Svoboda 27.3.2016 15:14

Re: V uprchlických táborech se dá vystudovat i vysoká škola

Pane Pivodo, na přicházející emigranty bych se klidně vybod. Rozumný člověk má za přednostní dobro svého národa!