2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

SVĚT: Vzpomínky migrantovy a návrh záruční smlouvy

Zaujaly mě nedávno dva články, jeden v českém periodiku, druhý v německém. Autor prvního se podivoval a mravně pohoršoval nad sobectvím lidí, kteří sami kdysi uprchli před komunistickým útlakem a nalezli vlídné přijetí za hraničními horami, teď ale jsou samá výhrada a samá nedůvěra vůči uprchlíkům z onoho pásma bídy a rozvratu od Alžíru po Kábul.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Volarik 26.3.2016 23:42

Re: :Práce zušlechťuje

Máte to špatně. Správně je: Práce osvobozuje (Arbeit macht frei).

B. Volarik 27.3.2016 21:02

Re: Vzpomínky migrantovy ...

Já jsem si to, na rozdíl od vás, prodělal osobně.

B. Volarik 27.3.2016 21:04

Re: Vzpomínky migrantovy ...

Já jsem si to, na rozdíl od vás, prodělal osobně. Ta malá věc vlevo nahoře v mé ikonce je Socha Svobody v New Yorku (i když tedy já bydlím v Californii).

P. Sulc 26.3.2016 3:30

Mate pravdu, pane Fryborte.

Kdyz jsem''skakal do tmy'' na jare 67 smerem do Vidne, bal jsem se. Cesi jsou uz radu generaci indoktrinovani v nenavisti k Nemcum, mel jsem tudiz obavy, jak ti zli Rakusaci se manou budou zachazet. A nemecky ani anglicky jsem neznal slovo. A ono bylo vsechno jinak, delal jsem ve Wiener Molkerei a ti kluci rakousti meli se mnou zlatou trpelivost, nebylo zadne "blby Slovan, nakopnete ho". Dodnes na ne rad vzpominam. A za rok, v USA jsem se take setkaval jen s ohleduplnosti a pochopenim. Nebylo zadne spani pod mnostem a vybirani popelnic, zacatky byly celkem pohodlne. Ale to vite, pro mnoho Cechacku jsme zbabelci, kteri nezustali doma a statecne, jako skutecni hrdinive, nesoudruhovali a necestpracovali aby si budovali karieru. A nas to samozrejme zmenilo, ono zit desetileti mezi normalnimi, slusnymi lidmi, v dobre zemi, to se nas take podepsalo.A udalosti i lidi pak vidite pod uplne jinym uhlem, coz ti, kteri neopustili rodnou visku a nanejvejs jeli nekam s Cedokem, zridkakdy dokazi pochopit.. Obzvlaste ti, kteri znaji jen a pouze pivo, fotbal a hokei a nic jineho.

Z. Lapil 26.3.2016 9:06

Re: Mate pravdu, pane Fryborte.

Nepochybuji o vašich slovech. Zejména ne o těch "když jsem dělal".

Nějak se ale nezmiňujete o tom, že byste ty přátelské Vídeňáky (stále bez ironie, ta začne až za touhle závorkou) jen tak samozřejmě informoval, že až zvítězí komunismus, čemuž přinejmenším nehodláte bránit, půjdou všichni na šibenici nebo do dolů. A že teď rozhodně nebudete pracovat pro šejtána, ale ať vás živí (a dobře živí, máte přece právo přivézt si manželku, jejích pět sester a jejich 6x6=36 dětí), tedy ať vás živí oni sami.

Nebo že by měli důvod (ti Vídeňáci) si to - na základě zkušeností s dalšími Slovany - o vás myslet. Podobně jako si nic moc hezkého nemysleli ti, kteří psali cedule "Češi, nekrást tady".

P. Sulc 26.3.2016 9:19

Re: Mate pravdu, pane Fryborte.

Amigranti se v Rakousku chovali slusne, jak je normalne zvykem Ty cedulky pak psali, kdyz po 89 roce byla Viden zaplavena spoustou Cechu, kteri kradi jak to slo. Emogranti ale nekradli, byl by s tim problem pri prijimani do dalsich zemi. A hlavne, mezi emigranty nebyl povl, ktery vetsinou zustal doma, byli to lide s nejakou slusnou profesi, kteri se snazili nejak uzivit. To ovsem dnesni emigranti z Afriky a stredniho vychodu nejsou.

J. Zima 26.3.2016 11:11

Re: Mate pravdu, pane Fryborte.

Nutno ale podotknout, že většina těch kradoucích Čechů byli cigáni. Mezi předlistopadovými emigranty se cigáni snad až na bratry Gondolány nevyskytovali.

F. Kusák 26.3.2016 12:22

Re: Mate pravdu, pane Fryborte.

Ale pane Šulci, to žijete v nějakých představách před rokem "89". Nikdo se na Vás nedívá skrz prsty a na své úspěšné krajany jsme my, co jsme tady zůstali, hrdi. Fakt, věřte mi. Každému z nás někdo v době totality odešel do emigrace a jejich osudy jsme sledovali a drželi jim palce, a možná snad trochu záviděli, nikoliv patologicky, ale že i my jsme nenašli více odvahy a neodešli taky, nic víc, nic méně. A bylo to vždy osobní rozhodnutí zůstat nebo odejít. Avšak souhlasím, že bylo i dost pitomců, kteří se chovali tak, jak říkáte. Ale to asi v každém národě. Je to patrné i z italských poválečných filmů, kde si mnoho Italů myslelo, že každý krajan, žijící v Americe, je multimilionář.

Já například komunistickému režimu ale nikdy neodpustím, jak hnusně se choval k našim válečným veteránům.

P. Sulc 26.3.2016 19:23

Re: Mate pravdu, pane Fryborte.

Ja zase komundirum neodpustim, jak nadelal s moji generaci pocinaje, s lidi hlupaky, kteri se nedomluvi za hranici. Ve skolach se tradicne ucila nemcina a kazdy jen trochu vzdelany Cech nemecky umel. Po valce to zatrhli a nahradili naprosto nepotrebnou rustinou. Jenze kdyz se cizi a dosti vzdalenou rec ucite po dvaceti, nejde to zdaleka tak dobre, jako kdyz zacnete od malicka.

F. Kusák 26.3.2016 20:14

Re: Mate pravdu, pane Fryborte.

No,já už jsem to měl lehčí, začal jsem ještě na základce v šedesátých letech z němčinou (na angličtinu nebyl kantor) a pak jsem z ní maturoval a pokračoval na technice. Později jsem si udělal státnici a ještě nějaké další kurzy, třeba obchodní a konverzační němčinu. Prakticky jsem ji cvičil v NDR, jinam jsem dlouho nemohl, takže zaplať pánbůh za to. Měli jsme tam spřátelenou papírnu, takže jsem tam byl docela často. Taky jsem se učil francouzsky a italsky, ale to to tak trochu, abych se neztratil. Hned po revoluci jsem začal s angličtinou, ale jak říkáte, už mě bylo čtyřicet, tak to šlo ztuha. Moc se s ní nechlubím, ale jakž takž se domluvím.

Ale jinak, to víte, že závidím mladým jejich možnosti, ale taky jim to přeji. Je to normální stav.

P. Sulc 27.3.2016 5:11

Re: Mate pravdu, pane Fryborte.

Inu, ja mel nemcinu v prvni tride, od zari 1944. Ale jen do kvetna. Navic jsem na reci natvrdly, na matiku a fysiku a hlavne elektroniku ne, to naopak.A kdyz jsem prisel do USA v 68, bylo mi tricet, to uz je mozek zadratovan ''navrdo'' takze anglictina dala dost prace. Do Hemingwaye daleko, ale prezil jsem tu uz skoro 50 let a je to tu pro me ''doma'', ne tam u vas. Nicmene, dovedete si predstavit, kdyz me firma poslala do Holandska a ja tam potkal Finy, Svedy a Nory a ti mluvili naprosto perfektni angictinou s britskym accentem, opravdu od Britu k neroreznani. A ja brumlal z ceskym accentem, ktery rozezna kde kdo. Tak to jsem mel bolsevikum, ale i rodicum za zle. A v Holandsku, u Philipse, spousta kluku, se kterymi jsem asi 6 tydnu delal, umela nejen slusne anglicky, ale i francozsky a nemecky.to bylo v 79 roce, meli tam v tech recech TV kanaly a na holandske TV zadne dabovane filmy, jen s titulky. To je jiny pristup ke vzdelani.

F. Kusák 27.3.2016 11:25

Re: Mate pravdu, pane Fryborte.

No, vůbec nezpochybňuji, že jazyky jsou jakousi podmínkou nutnou pro úspěch v práci nejen ve světě, ale dnes i v ČR. Pochopil jsem to už za komunistů a nutil syna, aby se jazyky učil. On je na tom samozřejmě s angličtinou nesrovnatelně lépe než já, přestože vystudoval bohemistiku a lingvistiku a čte originály Shakespearových dramat. Jenže jako bohemista by se neuživil a tak se živí jako programátor a i tam se mu angličtina náramně hodí. Jenže moc necestuje, je to "pecivál" a tak sleduje rozvoj počítačové virtuální reality a těší se, že pozná celý svět z přítmí své pracovny.

Já, když jsem ještě pracoval, tak jsem zase musel cestovat hodně a měl jsem možnost navštívit mnoho zemí v Evropě, ale i v jinde ve světě. Pracoval jsem i nějakou dobu v zahraničí, byla to dobrá zkušenost, takže se na některé věci dívám z odstupu.

Pane Šulci jste fajn chlap, přeji Vám krásné Velikonoce a hodně zdraví.

P. Sulc 28.3.2016 7:09

Re: Mate pravdu, pane Fryborte.

Inu, to pecivalstvi je bohate rozsirena ceska vlastnost, vcetne i mne. Ja byl za ta leta 40x v Evrope, ale az na toHolandsko, kam mne posla zdejsi Philips, to byla Paha a Londym. Mam asi 3000 knih a tak se mi nikdy nikam moc nechtelo, a ted s cukrovkovou neuropathii to ani uz nejde. Nicmene, jednu laskavost: zeptejte se pana syna, bohemisty, kdy se prvne objevilo slovo Cech a Cechy. V Kosmasovy urcite ne, ten psal latinsky a tak ta story o praotci nejak smrdi. Budte tak laskav A take preji prima svatky, byt uz je po nich a ja jsem off cely rok. Diky, paul.sulc@nerizon.net Je lepsi email, nez ''diskuse'' , kde jsou vselijaci podivni lide.

P. Sulc 28.3.2016 7:18

Re: Mate pravdu, pane Fryborte.

v te adrese je chyba, , takze jeste jednou : paul.sulc@verizon. net Vypadlo mi tam to 'V'. Computer uz je asi 7 stary a keybord obca vynecha. Mam novy, ale Win.10 neni tak prateksky jake je stary Win 7. Mejte se primove.

J. Babička 27.3.2016 6:41

Re: Mate pravdu, pane Fryborte.

Nemohu s vámi souhlasit, lidí, kteří neměli radi emigranty, nebo je přímo nenávíděli, bylo dost v četně Klause. A jednání na úřadech bylo kolikrát nesnadné. No již je to za námi.

F. Kusák 27.3.2016 11:42

Re: Mate pravdu, pane Fryborte.

Já nevím kolik jich bylo, nikde jsem žádnou statistiku neviděl a nepopírám, že se takoví zakomplexovaní chudáci našli. Tu averzi, až nenávist vůči všem krajanům, bývalý režim vehementně podporoval a k takové nenávistné kampani přispěla i herecká ikona Miloš Kopecký. Že si pak sypal popel na hlavu mu stejně nepomohlo a myslím, že ho svědomí žralo až do smrti. Jenže to je už jen téma pro nás pamětníky a mladá generace to fakt už neřeší. Ale té "mladé" generaci je dnes už třeba i čtyřicet let a jsou to lidé, kteří mají dnešní svět v rukou. Já to nehodnotím, ale konstatuji. Že je i tato generace částečně cinknuta výchovou svých prarodičů a rodičů je taky fakt, s tím se nedá nic dělat. Až další generace to mohou změnit, ale Pán Bůh ví, co přijde.

J. Vintr 26.3.2016 0:19

Ten nevděk za vlídné přijetí našich migrantů

na západě nám vyčítají určitě zcela neprávem. Až k nám budou utíkat lidé ze západních zemí před tou svoločí, kterou jim tam jejich politici natahali, dočkají se u nás zcela nepochybně také vlídného přijetí ...

P. Dvořák 26.3.2016 2:50

Re: Ten nevděk za vlídné přijetí našich migrantů

Vlídné přijetí u nás? Tak možná těch prvních sto milionů, ale ty ostatní už jistě budeme posílat dál.