1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

SVĚT: Ulice George Floyda

Jak se postupně uklidňuje situace kolem koronavirové pandemie, pomalu mizí toto téma i z pozornosti světové veřejnosti. Ta si však rychle našla něco jiného. Nyní je totiž „top-tématem“ bělošský rasismus ve Spojených státech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 14.6.2020 10:48

Ve srovnání s gangem Čtyř (AOC a kámošky) a Bernie Sandersem, je Babiš alt right.

M. Koutný 13.6.2020 10:13

Ne Praha, ale její primátor. Neztotožňujte prosím jednoho zhuleného soudruha se stověžatou matičkou.

A politický podtext vraždy Borise Němcova se s jistoto nikdy neprokázal, a už vůbec ne souvislost s Putinem (v podezření jsou např. čečenští separatisté). Sám Němcov byl velmi kontroverzní figura, možná je i souvislost s jeho nepříliš čistými ekonomickými aktivitami.

Takže přejmenování náměstí před ruskou ambasádou po něm je trapná provokace. Rusové to ovšem vyřešili s grácií - upravili adresu velvyslanectí na Korunovační, kam vede druhý vchod do něj.

D. Mach 13.6.2020 10:46

Pražský primátor byl demokraticky zvolen pražským zastupitelem a jako volební lídr strany, která je v koalici nejsilnější, se stal logicky představitelem Prahy. Nevím, proč je nutné se snažit primitivně někoho urážet.

A co se týká spojitosti vraždy pana Němcova s putinovskou vládou, psal jsem "s největší pravděpodobností" a není to jen můj názor, jak ale jistě víte. Pokud máte problém s čtením psaného textu, nevytýkejte to, prosím, mně. Pan Němcov jako bývalý ruský premiér není o nic kontroverznější figurka než Putin, Medveděv a další ruští vládci.

V. Církva 13.6.2020 14:26

Jo jo, na čestného, dobrého disidenta po Němcovovi zůstalo nějak moc milionů.

Co se týká Pražanů, je to tak, Hřib byl "vybrán" v demokratických volbách Pražany. Je to jejich vůle. Ještě bychom snad mohli připustit, že ti Pražané nejsou tak divní od přírody, ale i proto že ti největší magoři sluníčkáři a dobroserové z celé republiky se tam stěhují.

H. Rybnická 13.6.2020 8:47

Paní autorko, rozumím tomu ̈ pořádnému sešupu ̈ správně ? Asi tak že život jakési paní Lhotské je méněcennější než život někoho kdo na př. studoval v Harvardu? Méně cenný než ten pana prezidenta České Republiky? Doposud jsem byla názoru, že lidský život je jedinečný a každý zbytečně utracený je jeden navíc. Bez rozdílu.

M. Rozbořil 13.6.2020 8:59

Nerozumíte. Nejde o to, co kdo vystudoval, ale co udělal pro lidi, vlast, Zemi (doplňte dle libosti). To je hlavní kriterium při rozumném posuzování osobnosti jednoho každého z nás.

P. Grigar 13.6.2020 9:24

..tož Rybnická, ať se tady nevykecáváme celý den o ničem, zkusíme kousnout do kyselého jablka. Povězte mi a pěkně na rovinu... Floyd zemřel při policejním zákroku, bezprostředně po něm nebo až za několik hodin v cele předběžného zadržení ? Jaká byla příčina smrti? Udušení nebo infarkt myokardu? Děkuji za vaši odpověď, i když v ni příliš nevěřím.

H. Rybnická 13.6.2020 11:21

Pane Grygar, co takhle začít "PANÍ Rybnická ?" Nerada bych diskutovala s někým, kdo se vzteky nezná, ale to určitě pro Vás neplatí.

M. Koutný 13.6.2020 11:54

A zase neodpoví :-)

P. Grigar 13.6.2020 13:33

..tož Rybnická, vezmu to po pořádku.

1. co vám odpoví pan Grygar si netroufám odhadnout.

2. oslovení v češtině se vždy skloňuje podle pátého pádu(vokativu).

3. v diskusi je považováno za slušné vyjadřovat se k věci, odpovídat na dotazy přímo kladené.

Tedy začnete znovu, ujistěte se komu píšete, ujasněte si jak ho oslovíte a potom odpovězte, jak to bylo s tím úmrtím George Floyda, viz můj dotaz k vám 13.6.2020 v 9:24

P. Grigar 13.6.2020 14:07

Huúúúúú, huhuúúúúú .... Rybnická, jste tam, tam někde v temných hlubinách internetůůůů?

Nebo už zase přivezli uhlí? Vy toho brzy budete mít víc než v Počeradech. Nu což, při dobrých podmínkách uskladnění uhlí vydrží dlouho. A já taky, počkám si.. ;-D;-D;-D;-D;-D

J. Jurax 13.6.2020 17:37

Nuže, PANÍ Rybnická, Floyd zemřel při policejním zákroku, bezprostředně po něm nebo až za několik hodin v cele předběžného zadržení? Jaká byla příčina smrti? Udušení nebo infarkt myokardu?

Doufám, že oslovení je dostatečně zdvořilé na to, abyste se uvolila odpovědět.

Znamenám se v dokonalé úctě

Jurax

P. Grigar 14.6.2020 9:31

.. to je jakési podezřelé, taková slušně vychovaná a ještě slušněji diskutující paní nám neodpovídá. Já důrazně žádám PČR, aby neprodleně zahájila úkony nutné pro pátrání po pohřešované osobě.

To není jen tak, aby nám tu lidi mizeli jako za totality.

J. Jurax 14.6.2020 16:47

Existuje i jednodušší vysvětlení. Paní není ani slušně vychovaná ani slušná, pouze slušně vychované a slušné osoby markýruje.

A. Renjascu 13.6.2020 8:31

https://cnn.iprima.cz/nevelebim-floyda-byl-to-zlocinec-cernosska-komentatorka-vzbudila-v-usa-bouri-4132

M. Koutný 13.6.2020 10:14

Statečné děvče, má můj obdiv.

J. Fridrich 13.6.2020 8:13

V úterý jsem napsal - J. Fridrich 9.6.2020 10:16

Pan Holásek níže dnes píše - " SVĚT: USA ve stádiu rozkladu." - a pokračuje - " Násilné nepokoje v USA jsou jen dalším pokračováním rozkladu USA jako státu a ten vede přes rasové rozdělení populace. Ukazuje se v plné nahotě, že celý ten multikulturní projekt, do kterého vložily generace politiků a lidí tolik energie a peněz, selhává na celé čáře." -

A MÝLÍ SE... V Americe, ale i v jiných zemích Světa se nejedná o tak nyní oblíbené vysvětlení těchto problémů jako - " rasové rozdělení populace ", ale o ROZDĚLENÍ na ty, co jsou odpovědní, pracovití, slušní, respektující zákony své země-tedy nepáchající trestné činy-zločiny a chtějící se podílet na budování svých zemí k větší prosperitě - a na ty DRUHÉ, s přesně OPAČNÝMI CÍLY...

Ta hranice přece nevede mezi BĚLOCHY a ČERNOCHY a dalšími rasami, ale i národnostmi a vyznáním rozdělením na míšence, mestice, žluté Asiaty, tito všichni s těmi pozitivními vlastnostmi, které jsem výše uvedl jsou přece v Americe a dalších zemích Západní civilizace normálně zapojeni do budování svých mnohdy nových domovů a policisté je nemusí zadržovat a zatýkat.. Tak asi tak, vážení..

J. Ganaur 13.6.2020 9:40

R^

M. Adler 13.6.2020 8:12

Děkuji za pěkný článek. Jen pro upřesnění: Martin Luther King studoval už za afirmativní akce, tedy s výhodami, o kterých se bílým studentům ani nezdálo, a znalci tvrdí, že jeho doktorská práce je do značné míry plagiát. Ale to se nesmí veřejně říkat, alespoň ne v Americe či Kanadě.

V. Církva 13.6.2020 14:17

Tak takový znalec historie nejsem, ale za bojkotu autobusů v Montgomery v roce 1955 bylo Kingovi 26 let. Tak nevím kdy začaly programy affirmative action, když tento termín vznikl někdy v roce 1961 za Kenedyho.

Netvrdím, že nemusíte mít pravdu, ale že měl King horší výsledky než kolegové je možné, ale to nic nemění na tom, že institucionální projevy rasismu tehdy v USA ještě byly.

M. Adler 13.6.2020 19:56

Máte, pane Církva, naprostou pravdu. Hluboce se Vám, i ostatním čtenářům, omlouvám. Nicméně M. L. King měl ke studiím mimořádně dobré podmínky, jak na privátní černé College v Atlantě, tak později na stipendiích v Boston, a znalci se skutečně shodovali, že jeho doktorská disertace byla rozsáhle plagiát. Což mě samozřejmě neopravňuje k onomu nesmyslu o afirmativní akci. Ještě jednou se, s hlubokým uzarděním, omlouvám.

J. Nevrkla 13.6.2020 7:42

Myslím, že východní polokoule přestává tu západní brát úplně vážně.

P. Pepax 13.6.2020 8:49

Tak nějak :-)

T. Hraj 13.6.2020 9:15

Doufejme.

J. Pokoutný 13.6.2020 7:24

Jen aby se nezapomnělo: jeden z těch 4 policistů byl již propuštěn z vazby a za druhé, Floyd zřejmě zemřel na následky zfetování v souběhu s tím, jak se vzpíral zatčení. Použitá technika provedení zákroku s tím nejspíš neměla vůbec nic nebo jen málo společného: https://www.youtube.com/watch?v=nD9AToZJRz4

K. Salajka 13.6.2020 6:08

Ta ulice se jmenuje Tržiště. Floydovcům křivdíte - nejsou to žádní nevycvičení amatéři, mají mezi sebou jistě borce, kteří ke zbrani sáhnou častěji než policisté. Někteří Afroameričané dostali příležitost založit si vlastní stát Libérii - jak to dopadlo píše Ryszard Kapuscinsky. K odškodnění za otroctví se schyluje. Předpokládám, že Obama bude odškodněný jednou jako Keňan, kterého krutá bílá matka přiměla vytrhnout své kořeny a podruhé jako rodilý Havajec, kterému upřeli záznam v matrice.

Z. Lapil 14.6.2020 9:11

Odškodnění za otroctví stejně jako "naše" restituce: za každý prokázaný rok iks peněz. A že jsme hodní, platí jako autorská práva, tj. 70 let po smrti dotyčného ve prospěch dědiců. To by se nejspíš i někdo reálně našel.

A ať si někdo dovolí tvrdit, že nebyla vstřícná snaha.

K. Salajka 14.6.2020 9:59

Afroameričan narozený na bavlníkové plantáži v 60. tých letech 19. století , kdy Lincoln otroctví zrušil, se mohl dožít roku 1950. Odškodnění tedy spěchá. Naštěstí nárok uplatňují dědicové, kteří neumí číst a počítat a vypočítávají si ho sami. V afrických, arabských a muslimských zemích, kde otroctví přetrvává i dnes, se odškodnění nevyplácí - bylo by to diskriminační vůči novým otrokům.

R. Vacek 13.6.2020 5:42

Od EU očekávám, že k problému rasismu se postaví čelem a stejně jako prosazuje kvóty pro ženy a rovnost platů pro ženy, rozšíří požadavky i na širší zastoupení afroameričanů v orgánech EU a vedení firem.:-)

V. Mokrý 13.6.2020 6:06

Eště je ponoukej !

Ono k tomu moc nechybí, při tom současném obsazení ve vedení EU v Bruseli.