5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SVĚT: Turecko vs. Rusko

Upřímně řečeno, moc se mně do psaní tohoto článku nechtělo, a to ze dvou důvodů: Zaprvé je to dosti choulostivé téma a jak řekl jeden světoznámý novinář, “každý, kdo by se pokusil napsat něco víc o novodobých dějinách, než je běžný novinový článek, jakoby sám, dobrovolně, strkal katovi hlavu na špalek“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Kovář 2.12.2015 13:28

Turci jsou muslimáci mazaný!

Chtějí zaplatit i za ty bojovníky za islám co nám sem posílají, to je do nebe volající sprostota!

K. Kovář 2.12.2015 13:24

Turci jsou muslimáci nevěřit jim ani slovo!

Muslimáci budou pořád držet spolu, i s islámským státem! Taky se stačí podívat na Saudskou Arábii jak se s ní bratříčkuje USA!

P. Vaňura 1.12.2015 20:51

Ale Václav Klaus popisuje, jak na jedné konferenci

na nejvyšší úrovni, které se zúčastnil ještě jako president, Obama téměř nesledoval probírané problémy ale s vytřeštěným výrazem pořád bájil o "Arabském jaru."

P. Vaňura 1.12.2015 20:45

Spíše by Vás mohlo zajímat, proč bolševici stihli ještě

roku 1917 zřídit ČEKU. Jedinou podobnou událostí bylo zřízení koncentračního tábora Dachau dva měsíce po nástupu Hitlera k moci...

P. Vaňura 1.12.2015 20:30

EU OPAKOVANĚ podmiňovala rozšíření spolupráce

s Tureckem likvidací moci armády. Pamatuji si to moc dobře, pořád do nich vandrovali a výsledek se dostavil. Ona totiž předtím armáda několikrát zachránila situaci, což se patrně bruselským degenerátům nelíbilo!

J. Lancik 1.12.2015 20:17

Re: Zajímavé a varující!

Zkuste se podivat na Wikipedii a kliknete na "Cercassian genocide". I pri te bylo povrazdeno par milonu Cerkesu (Cerkes=Cercassian) povrazdeno . Zkuste o tom zminit, se zlou se potazete. Z nekolika milionoveho cerkeskeho naroda v soucasnosti zije v Rusku asi 400 000 Cerkesu. Milion a pul povrazdeno, statisice vyhnany o vsechen majetek okradeny.

J. Vintr 1.12.2015 19:33

Re: Možná jsem trochu mimo čas.

Nevím kdo si vybral Rusko. Spíš si Rusko vybralo nás. S následky toho, co to znamenalo, jsme se nevyrovnali dodnes ...

J. Vintr 1.12.2015 19:31

Re: Malý omyl "znovuvybudovat Německo"

1961 je šestnáct let po válce. To tam ti Němci celou tu dobu seděli v ruinách a čekali na Turky?

Š. Hašek 1.12.2015 18:15

Možná jsem trochu mimo čas.

Naši nedávní předkové, když šlo do tuhého, si vybrali Rusko. Dnes by také stejné poradili. Tolik k nadpisu článku.

Zjednodušeno, zkráceno.

P. Klouda 1.12.2015 16:56

Možná by bylo nejlepší, ...

... kdyby se EU, USA, RF a Čína dohodli a šoupli do Turecka 4 solidní N-bomby, čímž by vniklo volné území pro Kurdy, ti by pak, neobtěžováni Osmany, pomohli EU, USA a RF s IS, tkž by Sýrie i Irák zůstaly zachovány ve svých stávajících hranicích, a pak... ~ ale CO pak?

Pořád by tu byly Izrale a Írán, Izrael a Palestinci, znovu Izrael a Sýrie ~ že by pak stejná "silná čtyřka" zlikvidovala Izrael? A pak co?...... 8)

Jinými slovy: čím je to složitější, tím déle bude trvat hledání a prosazení řešení, a tedy si přijde na své víc už tak dost movitých zbrojířů, pašeráků, ropobaronů ~ pardon: ropošejků...

M. Prokop 1.12.2015 16:55

Re: Tak si říkám co by následovalo po situaci z věty:

Ano.

M. Prokop 1.12.2015 16:52

Re: O Turecku pán asi něco ví.

Ono to jásání, není-li doprovozeno nějakou akcí (což byla jen ta Libye) je převážně vnitropolitická záležitost a nemá reálný vliv.

M. Prokop 1.12.2015 16:50

Re: nemohl byste ještě rozvinout myšlenku...

To už mne také zajímalo, dopoledne.

J. Urban 1.12.2015 16:03

Attatürkovo Turecko je bohužel velmi

vzdálené současné realitě. Autor dobře popisuje komplikovanost toho, co se v současné době děje v Turecku, nicméně jasné je jedno: arabské jaro, sluníčková politika vůči islámu a islamistům i zde přinesla své plody :-( Jak už tu kdosi psal: vidět naši prapraprapředkové r. 1683 u Vídně, co natropíme, tak se na to rači vy§rali :-(((

O. Mayer 1.12.2015 14:44

nemohl byste ještě rozvinout myšlenku...

.. " Západ ve své naivní představě o demokracii docílil toho, že vojáci byli pozavíráni do vězení a islám se ujal vlády" Nemám vaší osobní zkušenost a tedy by mě opravdu zajímalo jak byste ten proces popsal.

A podobně by mě opravdu zajímlo, kdo je podle vás ten "vzadu" komu záleží na válce mezi Ruskem a Tureckem. Obvyklý podezřelí (tj. EU,USA, CIA, Mossad, Merkelová atd to asi nebudou, vzhledem k tomu, že se automaticky ocitnou ve válce s Ruskem taky)

S. Netzer 1.12.2015 12:06

Re: Malý omyl "znovuvybudovat Německo"

Lžete.

Turci začali přijíždět do Německa za pracíod roku 1961 https://de.wikipedia.org/wiki/Einwanderung_aus_der_T%C3%BCrkei_in_die_Bundesrepublik_Deutschland

Š. Hašek 1.12.2015 12:05

Re: V Turecku bude ještě veselo,

Asi tak.

Nikdy jsem nečekal (od dob Gallipoli), že "bruseláci (spolu s Dienstbierem, Štětinou) potáhnou s Turkem na Rusa"!

No dějou se věci.

R. Langer 1.12.2015 12:02

Re: O Turecku pán asi něco ví.

Banda pošuků si může vesele jásat nad čímkoliv, co ji napadne, nikoliv tak svrchované vlády a hlavy ostatních zemí.

R. Langer 1.12.2015 11:54

Re: Tak si říkám co by následovalo po situaci z věty:

Evidentně jste toho nepochopil víc, a vaše vědomosti dějepisu a dějin obecně budou zřejmě žalostné. Bude dobré nejprve nastudovat základy, abyste na nich teprve potom na mohl začít vůbec něco chápat. Nic víc se k vašemu příspěvku nedá dodat. :-(

R. Langer 1.12.2015 11:49

Re: V Turecku bude ještě veselo,

A to říkám od okamžiku, kdy se Erdogan dostal k moci. Atatürk rotuje v hrobě jako větrník.

R. Langer 1.12.2015 11:47

V Turecku bude ještě veselo,

na to nemusím být věštec, aby to bylo jasné. Stejně jako je jasné, co se bude dít ve Francii, Německu, Švédsku a dalších zemích.

J. Vintr 1.12.2015 11:37

Re: Tak si říkám co by následovalo po situaci z věty:

"Dekret o míru" byl separátní mír s Německem a Rakouskem - tedy důvod, proč Němci Lenina do Ruska (spolu s rancem peněz) poslali. Prodloužilo to první světovou válku (a zemřelo kvůli tomu o to víc lidí na západních frontách). I když během bojů v Rusku padla spousta lidí, nebylo to vůbec nic proti systematickému vyvražďování celých skupin obyvatelstva, které se dálo podle Leninových příkazů (přečtěte si Solženicyna Souostroví GULAG - stačí začátek prvního dílu). NEP byl jen špinavý trik bolševiků, kterým hrozil kvůli jejich řádění totální kolaps ruské ekonomiky. Nechali lidi na pár let trochu vydechnout a ponechali jim iluzi, že svět zas bude fungovat normálně. Když se ekonomika trochu vzpamatovala, zase lidem všechno sebrali (a odměnili je lágry). Stalin byl jen pokračovatelem Leninových metod a myšlenek a tyto metody Rusko nikdy úplně neopustilo.

Z. Rychlý 1.12.2015 11:16

Za prvé, za totální ekonomickou neschopnost může

islám jakožto ideologie. Bez ropy by se tam všude proháněli velbloudi.

Za druhé není správné ukazovat jen na  politiky. Někdo je tam zvolil a ten někdo by měl nést zodpovědnost. Pokud tam volí islamisty - vládnou islamisté. Co politik chce, je jedna věc, co ve skutečnosti dokáže, je věc jiná. Politici se většinou trefují do nálad a chtění lidu. Pokud chtějí to, co chce dav - jsou "úspěšní". Osobní názory jsou pro ně jako ponožky.

M. Prokop 1.12.2015 11:13

Re: Naopak - tzv. Západ se na arabské jaro vybodl

Ono se asi nic jiného ani nedalo dělat. Z podpory by byl průser prakticky stejný, viz Libye.

M. Prokop 1.12.2015 11:12

Re: O Turecku pán asi něco ví.

Nějaká část populace bude vždy nad něčím jásat. Takže, nechcete-li diktaturu, je nutno se s tím smířit.

Podpora byla prakticky nula, s vyjímkou Libye. A tam byl průser s podporou i bez.

Diktátory dle výběru Západu už také prakticky dosazovat nelze, valný úspěch to stejně nemělo, vyvolávalo to různé víceméně islámské revoluce.

T. Kočí 1.12.2015 11:01

Re: Tak si říkám co by následovalo po situaci z věty:

dobré

F. Matousek 1.12.2015 10:58

Re: Tak si říkám co by následovalo po situaci z věty:

Je to starý muz a napsal hloupost. Ale vyprovokoval reakce diskutérú, které jsem si s gustem precetl, ozivil informace, pripomnel si opomenuté, zkrátka se to ctlo jedna radost.

J. Kavalír 1.12.2015 10:52

Re: O Turecku pán asi něco ví.

Především nad ním nejásat a nepodporovat ho. Jen blbec udělá stejnou chybu dvakrát a "západ" ji udělal snad po desáté. Islám není jen náboženství, ale i státní zřízení s vlastním zákonodárstvím (Šaria). Jedinou alternativou k němu je diktatůra. Demokracie je jen cestou od diktatůry z islámské teokracii. Viděli jsme to z Egyptě a v podstatě i v Turecku, kde při první příležitosti ve volbách zvítězila "umírněná" islámská strana

P. Klouda 1.12.2015 10:50

Re: Zajímavé a varující!

Například... Bohužel.

J. Kavalír 1.12.2015 10:40

Re: Tak si říkám co by následovalo po situaci z věty:

Pamětníci té doby již nežijí, takže jen to, co je známo z dějepisu. V r. 1917 zuřila první světová válka a jedním z prvních kroků Lenina byl dekret o míru, který ukončel boje na Rusko-Němecé frontě. V Rusku pak probíhala občanská válka, ve které se po ukončení WW1 okamžitě začaly angažovat západní mocnosti (asi ten obrat "západní svět šílel"). Jako v každé válce, i v této byly hromady mrtvol a to na obou stranách ("masové vraždění"). Vítězové si to s pozaženými vyříkali po svém, jako po každé revoluci (převratu), zvlášť když ti poražení kladli ozbrojený odpor. Z historie to známe z Francie, nověji z Chile nebo z Indonézie. Po porážce "kontrarevoluce a intervence" se v Rusku začala situace normalizovat, i Lenin pochopil, že je nutná iniciativa lidí a zavedl NEP. Když náhle zemřel, moci se chopil Stalin i přes to, že před ním Lenin varoval. Pak teprve nastal teror - vláda paranoidního pomatence, který se snažil udržet u moci za každou cenu. "Podržtašků", kteří mu v tom pomáhali, se našlo dost, těch se najde dost vždy a všude.