29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
xy 23.11.2009 9:48

Re: Turecku mnoho lidí nerozumí

Atatürk (Otec Turků) se jmenoval Mustafa ibn Ali (později Mustafa Kemal). Jako mladý důstojník se zapojil do mladotureckého hnutí . V oficiální historiografii postrádám vyhodnocení, jak bylo toto hnutí (organizovalo mj. arménskou genocidu) koordinováno s expanzí bolševismu v Rusku a silami, které vytvářely Versaiileský poválečný systém (simultánní likvidaci Německé říše a Rakousko-Uherska). Parvus (Helpland), který financoval Lenina, měl s Tureckem silné vazby, stejně jako duchovní rádce Hitlera Sebotendorf, který v Turecku velmi dlouho žil a svůj život skončil v roce 1945 skokem do Bosporu. Odvolávat se na Atatürka, jednoho z genocidních vůdců, jako na architekta demokracie je poněkud troufalé. A považovat Turecko za "dost demokratickou zemi" zavání drzostí, nemyslíte?

doktor 23.11.2009 9:41

Re: Turecku mnoho lidí nerozumí

Používáte emoční pohled jako zásadní i ve vlastním životě a práci?

Spirit 23.11.2009 9:39

Re: Demokracie podle Jefimka

Není to otázka víry, ale faktů. Ty ovšem zřejmě nikdy nebudeme znát do podrobností. Gruzie nenapadla Rusko, ale svá vlastní území,  obývaná lidmi s jiným jazykem i historií (namátkou: Osetinci jsou typičtí Indoevropané - "kavkazská rasa", podle zastaralých představ rasismu, Gruzínci potomky neidoevropského autochtonního obyvatelstva). Něco jako Španělé a Baskové. Gruzie pod vedením nedemokraticky zvoleného šílence zaútočili. Podle jejího vzoru by musela španělská vláda nečekaně vojensky zaútočit na Autonomní společenství Baskicko - Euskal Autonomia Erkidegoa.

Milan Obrenovic 23.11.2009 9:26

Re: Turecku mnoho lidí nerozumí

Evropa v klasickem slova smyslu ( t.j bez Ruska a Ukrajiny ac i ti kulturne do Evropy patri) konci Bosporem. Drive jeste koncila v Anatolii a jejim "druhym" hlavnim mestem byvavala Konstantinipol, mesto na Bosporu, ktere se tak jeste jmenovalo pred 120 ti lety a bylo prevazne recke. Pokud se nezmeni nas postoj k islamu a Turecko se neobrati "smerem na vychod" muzete pocitat ze napr Praha do 200 let se bude jmenovat mozna jinak

M.O

Historik 23.11.2009 9:22

Re: negativně ovlivňuje dění. Měl by si civilizovaně dát do pořádku vztahy s Palestinci a jejich státem.

Ano, západné část Turecka by se mohla stát ihned členem EU, ale celé Turecko nikoli...

Historik 23.11.2009 9:20

Je to jednoduché i složité zároveň

Chceme Turecko jako vojenského spojence ale zároveň nechceme turecké imigranty v EU (a ještě méně chceme v EU ostatní muslimy).

"Demokratizace" Turecka je podobnou pohromou, jako byla svého času v Iránu, protože venkov, který početně převládá stále ještě ovládají mullahové. Opět jsme dali přednost idei před zdravým rozumem, což se, jak známo, nevyplácí. A zase za to mohou salónní levičáci...

Vlado Z 23.11.2009 8:57

Kdybychom věděli, co chceme...

Jak se chováme k Turecku: chvíli jej voláme do EU, chvíliprohlašujeme, že to není možné, něco slíbíme, následně si začneme klást požadavky. Žádáme spolupráci při plynovodu Nabucco, pak dáme projekt k ledu, pak jej zase oživíme, ale bez zajištění financí... Evropa se chová jako rozmarná bohatá nevěsta, která přebírá až přebere... Nejdřív bychom si měli ujasnit mezi sebou, co vlastně chceme a pak můžeme nějak vystupovat vůči Turecku. EÚ je krajně nespolehlivý partner, v zahraniční politce určitě víc než Rusko nebo Čína, pílíme si pod sebou větev na mnoho způsobů...

Andy 23.11.2009 8:56

Re: Turecku mnoho lidí nerozumí

tak ať se Evropa moc nerozkročuje a raději si řeší své problémy, Turecko je asi tak Evropské jako nějací Srbové.

fox 23.11.2009 8:53

Re: Izrael

Zbytečné ,leda by mu dali gumový.

tich@dohoda 23.11.2009 8:44

negativně ovlivňuje dění. Měl by si civilizovaně dát do pořádku vztahy s Palestinci a jejich státem.

viz titulek, Standa /. Ono je docela komplikovane dat si do poradku vztahy s tzv. Palestinci a civilizovane uz prakticky nemozne. Staci vzpomenout co se stalo v pasmu Gazy po predani spravy Palestincum, zacala obcanska valka v malem a Hamas vyhnal Fatah z Gazy. Vzpomente soudruha Arafata , ktery nebyl schopen ukocirovat  desitky militantnich skupin, vsechny ozbrojene a kazda z nich s jinym programem. Islamska zeme muze relativne slusne fungovat jedine pod diktaturou, lhostejno zda jednotlivce ci vojenske vlady ale vzdy to musi byt sekularni sila. Je pokrytecke obvinovat EU ze situace v Turecku, staci se podivat na Afganistan a Iraq v obou zemich pomohly do sedla islamskym militantum USA . Clanek pana Fistejna je povrchni, naprosto pomiji ekonomicky vyvoj v Turecku z teto zeme se stava regionalni velmoc, drive to byla jen silna armada , ovsem dnesni Turecko /zejmena zapadni cast/ to uz je dulezity hrac v regionu i po strance ekonomicke. Pochopitelne i zahranicni politika se ridi vlastnimi zajmy. Cest :-)

Saul 23.11.2009 8:43

Re: Turecko odstrkují

Vážně se, yoriku, obávám, že máte pravdu - a to tak úplně, že to až děsí.

Tino 23.11.2009 8:40

Re: Tahle situace

Otázka je kam budou létat. Jestli na cvičení s Iránem, při nacvičování útoků na Izrael, tak si USA zadělává na požár, který uhasí jen těžce. Nemám obavy, že by se Izrael nedokázala samostatně ubránit i proti dobře vyzbrojeným spojencům Iránu, Turecka,SA, Jemenu, Egyptu. Ale znamenalo by to tak rozsáhlý konflikt, že po vítězství by byli poraženi všichni. Včetně EU!

Ono totiž není až tak problematické představit si světový válečný konflikt. Stačí, když arabi se rozhodnou, že už konečně tu Izrael zprovodí ze světa, jak neustále hlásají.

Tino 23.11.2009 8:32

Re: Železo bylo třeba kout, dokud bylo žhavé

Příjde mi, že EU jedná tak nějak živelně, nepromyšleně. Jakoby ani nevěděla, jastli chtít Turecko za spojence a nebo protivníka. Naivita také spočívá v tom, že se stále oficielně předpokládá, že s kdekým je možné počítat co do ochoty slušně jednat, domluvit se namísto militantního postoje. Jako kdyby Evropa zapoměla na jednoduchost rozpoutání válečného konfliktu, na expanzní choutky asijských šáhů či diktátorů.

Evropa se snaží domluvit s kdekým a je při tom vnímaná jako ustrašený přikrčený tlouštík.

Andy 23.11.2009 8:31

Re: Demokracie podle Jefimka

skutečně nevěřím, že Gruzie napadla Rusko, ale věřím, že si Rusko myslelo, že J.Osetie je už jeho.

Obě části Osetie nemají zájem se spojit, každá je úplně jiná.

Zato věřím, že jste cvok nebo ruský podporučík.

yorik 23.11.2009 8:26

Re: Turecku mnoho lidí nerozumí

Pokud se chce Evropa rozkročit, tak bez Turecka to v žádném případě nepůjde. :-/

yorik 23.11.2009 8:24

Re: Železo bylo třeba kout, dokud bylo žhavé

Armáda se tam své role nikdy nevzdá. A podobný stupeň islamizace je všude na jihovýchod od Evropy, kromě Gruzie a Arménie.

yorik 23.11.2009 8:22

Re: Tahle situace

Turecko je nepostradatelný spojenec USA na jihovýchodním křídle NATO. Vzdušné obraně tam velí turecký generál. Obava pana Fištejna, že nebudou mít Turci na čem létat je lichá. Nejsou jen evropská letadla.

Kolumbo 23.11.2009 8:13

Tahle situace

ukazuje v plném světle idiocii politiky "Lidských práv". EU kritizovala a kritizuje prozápadní tureckou armádu za nedemokratické zásahy proti protizápadním islamistům. Kéž by už v Evropě skončila vláda levičáckých imbecilů!

Standa (nebolševik) 23.11.2009 8:12

Re: Železo bylo třeba kout, dokud bylo žhavé

Problém je, že EU nechápala, že sekularizace byla v Turecku do značné míry držena vojáky (tedy poněkud nedemokraticky) a současný vývoj je důsledkem tlaku na "demokratizaci" - píšu to v úvozovkách, protože konečným důsledkem bude další islámská totalita. Politika EU tedy byla špatná hned na dvou frontách: příslib členství (s katastrofálními dopady na ekonomiku) a zároveň podrývání pozic prozápadních sil. V podstatě totéž, co provedl soudruh Carter íránskému šáhovi. Předpokládám, že turecká armáda ještě není úplně rozložená a nebude věčně sedět se založenýma rukama, za což soudruh Obama za potlesku islamofilní rudozelené EU vyloučí Turecko z NATO a tím ho předhodí definitivně islamistům...

Standa (nebolševik) 23.11.2009 8:02

Re: Demokracie podle Jefimka

Doufám, že stejně přistupujete i k ruskému napadení Čečny, milý rusofile.

Tino 23.11.2009 8:02

Železo bylo třeba kout, dokud bylo žhavé

Ještě před pár lety EU vnímala pozitivně možný vstup Turecka. Rozpoutaná kampaň proti integraci Turecka do Evropského prostoru přinesla dnes své plody. Islamisté nezaháleli a ovlivnili ve svůj prospěch vnitřní politiku státu, když byla cítit averze Západu k chudším spojencům. Bylo to vlastně několik cílených kroků, jak se zbavit Turecka coby spojence.

Dnes už je pozdě bycha honit a je třeba se radikálně opřít v rámci EU do vnitřní ochrany a zamezit co možná nejvíc vlivu a hlavně přílivu islamistů. Nejde o náboženství! Jde o novou sféru vlivu nejen v oblasti kultury, ale i politiky a tím i moci.

Milan Obrenovic 23.11.2009 8:01

Re: Turecku mnoho lidí nerozumí

Je to moc hezke, ze nemate obavy o osud Turecka. Ja osobne mam spise obavy o osud Evropy. Pokud miri Turecko smerem na vychod - jak pise pan Fistejn- pak je to v poradku. Hlavne aby na ten vychod take rychle zamirili vsichni islamiste, kteri se do Evropy naclai jak zebrak do sporitelny

M.O

smart 23.11.2009 7:57

Turecko míří tam kam patří.

Turecko v ERU je nesmysl, kulturně a historicky je to asijská země kde lidská práva jsou na úrovni 19. století.

nadar 23.11.2009 7:53

Re: Izrael

Stando,

pleteš si dojmy s pojmy. Izrael usiluje již 50 let dát si do pořádku CIVILIZOVANĚ vztahy s Araby (palestinci je novotvar z doby po šestidenní válce, kdy arabští agresoři poznali, že vojensky Izrael zničit nedokážou a zkusili a zkoušejí to teroristickými metodami za pomoci egyptských jordánských a syrských Arabů, ze kterých papírově vyrobili Palestince). Ten kdo se nechce domluvit je arabská strana. Stando, nastuduj si reálie.

Vilda 23.11.2009 7:39

Re: Izrael

Jak ???

pišingr 23.11.2009 7:31

Re: Izrael

Trochu vedle, ne?

yorik 23.11.2009 7:25

Turecko odstrkují

od Evropy matějové, jako je ten kašpárek Merkelové a Sarkózyho. Přitom se jedná o strategickou zemi pro EU. Pro zásobování zejména východní Evropy strategickými surovinami bude mít zásadnější význam než celá Ukrajina. Až to v EU pochopí, tak možná už bude pozdě. :-/

Vítek 23.11.2009 7:17

Turecku mnoho lidí nerozumí

a pokud jste tam nebyli osobně, tak samozřejmě pomlouváte nezasvěceně. Podle mých osobních zkušeností mám dojem, že armáda si pohlídá vše, co stanovil před mnoha lety Atatyrk a pokud to bude směrovat hodně k islámu, tak svrhnou vládu a udělají tam pořádem. Turci jsou Atatyrkovi vděčni za změny, které provedl a většina národa ho uctívá. To, že jsou tam i vyznavači islámu je normální, je svoboda náboženství a ti jsou nakonec i u nás. Turecko je dost demokratická země a nemám o ně obavy.

Standa 23.11.2009 6:52

Izrael

negativně ovlivňuje dění. Měl by si civilizovaně dát do pořádku vztahy s Palestinci a jejich státem.

Láďa 23.11.2009 6:52

Re: Demokracie podle Jefimka

no však taky 4 milionová Gruzie nenapadla 150 milionové Rusko, ale 70 tisícovou Osetii, nějak už zapomínáte co jsme viděli v den zahájení olympiády v televizi.