26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Tři rozhovory

Milí čtenáři, tak jsem pomalu začal plnit svůj plán „setkávat se v reálném prostoru s lidmi, které jsem v průběhu posledního roku viděl jen na obrazovce“. A mám z něj hned tři záznamy, které mě přiměly k zamyšlení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 29.6.2021 17:12

Ve státní správě to funguje tak, že jeden pracuje, dva to řídí, tři kontrolují a čtyři z toho dělají statistiku. Pokud přijde akce na snižování počtu úředníků, zruší se místo pracujícího. Beztak se úřad hroutí pod tíhou práce i bez nějakých nežádoucích kontaktů s lidmi.

V. Hodorka 29.6.2021 16:23

Nekdo by mel tem woke mladym pitomcum nafackovat a rict, ze jeste nic nedokazali a nevytvorili, tak nemaji pravo nic bourat.

V. Církva 29.6.2021 13:39

Jinak Kelichbar dnes opět skvělý. S tou demokracií souhlas. Ta vznikala u Islanďanů ostatních Vikingů, ale nějak i u Keltů, Anglů, kteří pak všichni vytvořili Británii. Tím, že to šlo postupně, vznikla říše decentralizovaná s entitami částečně nezávislými jako Piráty, Východoindickou společností... Zatímco Antika od Egypta i ostatní říše byly otrokářské despocie. Ani římská říše se svojí demokracií mi moc neimpononuje

Ale byl bych optimističtější, britský model ukazuje, že to jde, jen je nutno decentralizace a respekt k rozdílným přístupům. Nakonec i ten liberalismus samozřejmě v anglosaském případě svoje výhody prokázal. Jen byl postaven do jiné situace a společenských nepsaných zákonů (dědictví křesťanství Magny Charty), než jsou dnes.

Jinými slovy i velký celek by mohl mít decentralizované funkční struktury. Pak by se nepsalo deset tisíc emailů, ale řešili by se pasy v menší komunitě, která by byla dostatečně informovaná z centra. V případě EU tomu tak moc není, vedou je rovnostáři a totalitáři a země jako Francie co byla hodně centralizovaná.

Z. Lapil 29.6.2021 14:12

Jen mě napadá, že všechny ty Egypty a Mezopotámie ležely "na veliké řece" neboli bez centrální správy/vlády mohly těžko fungovat. Zatímco takový Viking sebral manželku a děti, krávu a vola si uloupil cestou a mohl zvesela začít v sousedním fjordu.

Samozřejmě drsně zjednodušeno.

V. Klepetko 29.6.2021 13:29

Deskriptivně je to jako vždy přesné... Brusel se skrývá kdesi za horizontem událostí, nekonečné daleko, kulturní válka je naopak ante portas - a základy (matematiky, IT-systémů, Evropské Unie i našeho vzdělání) jsou plné trhlin.

Jenže - co s tím uděláme, autore? Jaký příběh se o nás bude vyprávět, když neuděláme nic? A bude ten příběh milosrdně zapomenut??

J. Stehlik 29.6.2021 15:43

Tak u nás je to v bledě modrým. Praha je také někde v dáli a rozhoduje o financích vaší obce. O tom jaké budete mít chodníky, atd.

V. Klepetko 30.6.2021 0:10

Njn... Jiné je to měřítko. I Slunce je hodně daleko. Brusel je ale někde v černé díře v souhvězdí Střelce za hvězdou Sagittarius A:-)

J. Janotová 29.6.2021 13:06

Trochu mi nahání strach, že až po čase ta nadnárodní firma zjistí, že vyhodit ajťáky ( a příp. místo nich přijmout další "reklamní kreativce" :-P) byl nesmysl, tak zjistí že ajťáci , inženýři, konstruktéři a pod. prostě nejsou. Vystudovat technické a přírodovědné obory není "práce na vedlejšák". Dovezeme si je? Domnívám se, že chybou EU bylo myslet si, že nás budou živit služby. Covid ukázal, že nám chybí nejen výrobny roušek, ale i léků a vakcín. Teď se ukazuje, že i výroba čipů, oceli..., je x tisíc km daleko a dovézt vše v požadovaném množství a čase "kupodivu" jaksi nelze. Globalizace, hnaná snahou o maximální zisk a tedy minimální náklady jak na mzdy tak na "externality" (ochranu životního prostředí), se ukazuje slepou uličkou. Naše generace tu možná po sobě zanechají silně zatouchající dědictví

Z. Lapil 29.6.2021 14:06

Globalizace by možná byla fajn, kdyby byla doprovázena svobodou.

Jestli si vzpomenete, tak v první fázi (asi tak týden, možná tři) byly mezi lidmi během dvou tří dnů milióny roušek lokálních producentů (babču zásobující širší rodinu od šicího stroje se zdráhám nazvat výrobcem) od těch zcela amatérských přes nečekané (věznice) až po vyslovené profíky.

K čemuž dodávám, že ve čtvrtek Babiš evidentně nesmyslně tvrdil, že roušky jsou. Kdyby neplácl tenhle nesmysl, mohlo "se" šít od pátku a ne až od pondělka, kdy "se" zjistilo, že kecal.

Příklad: u nás ve vsi sídlí firma přes fajnovou krejčovinu - kombinézy pro špičkové lyžování a tak. Během pár hodin volali starostovi, co že můžou udělat a ve finále fasovala každá rodina balíček se třemi docela sofistikovanými rouškami na osobu. A ty roušky se dost osvědčily. Početně ani finančně žádný Guiness (pár set kousků, a stejně za to nic nechtěli), ale jedna obec absorbovala první náraz bez ztráty kytičky.

Protože jednou z vlastností svobody je i zodpovědnost za svou vlastní osobu "s příslušenstvím" (děti, rodiče, barák, sousedi...) a já upřímně věřím, že lidi jsou jak zodpovědní, tak schopní, takže kdyby nás nezachránila Čína - nikoliv z čistého srdce, ale za peníze; nic proti tomu, jen je třeba nelhat si do kapsy, zachránili bychom se sami. Možná dokonce líp, protože by neexistovaly argumenty tipu "oni si to všechno vymysleli, aby zpeněžili roušky, co nevěděli, co s nima".

J. Jurax 29.6.2021 14:59

Jo, to máte recht.

Ale když je výroba čehokoliv složitějšího kvůli zisku dislokována tisíce kilometrů daleko, máte v případě průseru - třeba jen celkem banálního zablokování Suezského průplavu - vážný problém. Protože ocel či čipy se sousedskou svépomocí vyrobit nedají a z fabrik u nás jsou brownfieldy.

J. Janotová 29.6.2021 17:23

Neexistující fabriky by ještě nebylo to nejhorší. U nás začínají chybět kvalifikovaní lidé všech stupňů technického vzdělání. A to je ten prů§er.

J. Jurax 29.6.2021 23:26

Tak to máte recht.

Jenže to s těmi fabrikami trochu souvisí.

V. Církva 29.6.2021 12:43

V poslední době jsem došel k určitému prozření s liberalismem, tak se možná opakuji, ale zatím se mi potvrzuje to co i poměrně inteligentní liberálové nejsou schopni přes svůj dogmatismus protlačit. Liberálové Vám prodají i provaz na kterém je oběsíte a troufám si tvrdit, že klasický liberalismus je příčinou progresivismu. (Nakonec i pracovníky z dalekých kultur do Evropy už přijímali klasičtí liberálové a pěkně tím Evropě zavařili.)

Viz pán B) Je naprosto jasné, že si liberální médium nemůže nasadit záprdky woke, to je přece sebevražda! Přesto pod dojmem jakési férovosti k jakémukoliv pitomci vzniká toto.

D. Bowman 29.6.2021 16:19

Oni si neuvědomují, že nelze aplikovat Liberalismus v prostředí sociálního státu, kde jsou veškerá negativa vlastních rozhodnutí outsourcována na někoho jiného, volný trh je pouze na malých ostrůvkách v moři korporací (státem utvořený konstrukt) a za situace, kdy kapitál je tvořen olygopolem, kartelem kolem Centrální Banky.

A jestli je pravda, že volný obchod je výhodný pro obě strany, tak nedává smysl obchodovat s nepřítelem. Nehledě na to, že obchodní smlouvy o tisíci stranách nelze považovat za svobodné.

Proto se taky většina kalsických Liberálů rozhodla podpořit tzv. Patriotický Populismus

D. Bowman 29.6.2021 12:01

Woko Haram ;-D

Ano, smáli jsme se baleným vodám i SUV. Už je to tady. Woko Haram přijde taky. S trochou štěstí, se již novináři naučí programovat tj. korporátní tisk bude u ledu.

IT Crowd profese je mrtvá již leta. Korporace si raději zaplatí externí firmu, až se něco vysype, než aby se dělily o hormádku na mzdy - platí zejména pro státní správu, kde se dá poptat firma kamaráda apod. Radši zaplatí miliony z hromádky na emergency.

A lidé zodpovědní za Kyber bezpečnost jsou až na vyjímky ty typy lidí, co slyšeli, že je to IN a mají dostatek arogance předstírat, že vědí, co se skrývá za tajemným akronymem IT. A samozřejmě umějí posílat maily, přijímat maily, otevírat maily.....

P. Janoušek 29.6.2021 11:14

No jo, ale co s tím?

M. Veleba 29.6.2021 11:26

Mravenčí práce ve svém okolí. Pokud máte děti nebo vnoučata, tam je největší šance něco ovlivnit. Nebo práce s mládeží obecně (sport, tábory, kroužky). Jinak to nepůjde.

M. Veleba 29.6.2021 10:58

Rád bych podotknul, že ti mladí wokes jaksi u nás nespadli z nebe ani nám sem nebyli importováni. Aneb co jste si vychovali, to máte.

J. Anděl 29.6.2021 13:31

V jistém smyslu souhlas a není to nic nového. Ostatně lety osvědčené konzervativní metody výchovy přivedly na svět namátkou třeba dvě velice ničivé světové války.

V. Církva 29.6.2021 13:47

No války bych do konzervativní výchovy netahal. Středověcí konzervativci válčili, francouzští pokrokáři válčili a komunismus i nacismus co válčili, tak ty umožnili liberálové. A liberální Británie válčila kde mohla.

Naopak "konzervativní" křesťantví zklidnilo stěhování národů. Přesto lidé nedovedli a nedovedou pochopit Křesťanství tak aby nebyly války vůbec.

Takže ano, i konzervativci válčili, ale s bolševici i nacisty ještě víc.

J. Anděl 29.6.2021 15:06

To souhlasím.

Víte, netvrdím, že mám pravdu, ovšem já kladu konzervativnímu přístupu v souvislosti s válkami za vinu důraz na poslušnost a oddanost.

Ale je nepřesné přisuzovat ji jenom konzervativcům. Člověk musel být poslušen a oddán i ideálům komunismu, tedy ideálům pokrokovým. Každopádně vždy tam byl prostředník mezi člověkem a Bohem či člověkem a jeho svědomím. Vyšší institucionální autorita (církev, škola, rodič, Strana). Která vyžadovala poslušnost a netolerovala individuální myšlení.

Tenhle prostředník obvykle velí k válkám.

J. Jurax 29.6.2021 15:07

Přesto lidé nedovedli a nedovedou pochopit Křesťanství tak aby nebyly války vůbec, pravíte. A jde to vůbec?

Pobijte je všechny, Pán Bůh si to už přebere!

Ve jménu Božím bijte nevěřící!

Svého bližního milujmež jako sebe sama. Ovšem je třeba pečlivě vážit koho uznáme za bližního.

V. Církva 29.6.2021 13:55

Tak jistě, pravda ale je, že děti výrazněji vychováváte tak do 12 let. Pak už si musí na to své přijít sami. A tlak světa je obrovský. Tak snad je zásady které jsem jim v dětství vštěpil ochrání.

Přesto souhlasím, že mladí jsou takoví jak jsme si je vychovali.

I když, nestačí jen vychovat svoje děti, je třeba i proti progresivistům vystupovat odvážně, a pořád.

B. Rameš 29.6.2021 10:52

Ad 1) Vskutku, myslím, že už Platón dovodil, že demokracie může fungovat jen ve společenstvech o několika tisících občanů. Tam se ještě lze spolehnout na znalost lidí osobně nebo alespoň přes nějakou známou osobu. Dnes nevolíme lidi, ale mediální produkty a podle toho to vypadá.

Ad 2) Také nic nového, mladí vždy chtějí zbourat starý prohnilý svět a vyhnat staré samce, potažmo samice. Na starých samcích (jakož i samicích) je, aby jim to nedovolili, přičemž výsledkem bývá nějaká ta remíza a mírný pokrok v mezích zákona, když to tedy dobře dopadne. To jest života běh.

Ad 3) Naštěstí jsem nikdy v korporátu nepracoval, ta představa, že všechno lze "zmenežovat a zmarketovat" mě upřímně děsí. Snad se v tomto ohledu projeví darwinovský výběr, ale nevím.

D. Bowman 29.6.2021 12:07

V Aténách měli právo volit jen vojenskou službou povinní.

Demokracie je pouze soft forma komunismu. Věděl to i Marx. Asi proto se klasické vzdělání důsledně vymetá i z Gymnázií.

J. Jurax 29.6.2021 15:13

No, taky jsem dělal programátora ve firmě, kde po čase bylo pomalu víc manažerů než lidí. Naštěstí mne ušetřila dřív, než úplně zkrachovala, takže jsem na tom celkem vydělal.

J. Anděl 29.6.2021 9:29

Btw ten první rozhovor by stál za rozvinutí, i když chápu chuť ho nerozvíjet.

Navzdory globalizaci si nemyslím, že to je marná snaha. Je to ovšem dobrý způsob, jak se smířit s tím, co díky tomu nárůstu populace fungovat nemůže. A soustředit se na to, co fungovat může. Tedy jisté oproštění a vymanění se z těsné interakce a závislosti na tom systému. On je totiž tak robustní, že opravdu bude skvěle fungovat i beze mého plného zapojení.

D. Bowman 29.6.2021 12:11

Stačí zapojit slibovanou (při referendu o vstupu do EU) subsidiaritu.

Ideálně vyřadit z hlasování osoby, které neprokázaly dostatek osobní zodpovědnosti za vesnici. Nemáš doma kopí a zbroj, tak prostě do řízení hrabat nebudeš. Kecat, klidně ale hrabat ne.

J. Anděl 29.6.2021 13:24

Jasně, to je ten princip jak od Henlaina v Hvězdné pěchotě. Občanem (s právem volit) je jen ten, kdo slouží v armádě.

Já nejsem idealista, tak nevymýšlím způsoby, jak by měla společnost fungovat radikálně jinak.

Vidím ovšem rozdím mezi zodpovědností za vesnici a zodpovědností za ČR/EU či dokonce snad planetu. Fyzická, člověkem coby biologickou entitou uchopitelná velikost je jen ta, na které lze pěstovat osobní vztahy. Což je zhruba ta vesnice.

Výše už je to odosobněná politika a ideologie, bez ohledu na to, jestli doma máte kopí, nebo nemáte.

Ale klidně zasvěťte svůj život spolupráci s lidmi, kteří takový politický systém chtějí zavést.

D. Bowman 29.6.2021 15:13

A tak se odlišují tzv. velcí muži od těch malých. Jedni jsou ochotni převzít zodpovědnost jen za své známé či rodinu (a někdy ani to ne) a ti velcí jsou ochotni rozšířit své pole zodpovědnosti šířeji.

Někdo si na to hraje, když zachraňuje planetu kecama (Greta)

Někdo jí dokonce chce ovládnout na hřbetech jiných (NeoCons)

Já mluvím o prokázání osobní zodpovědnosti. Chcete vládnout (volit), tak nejdřív dokažte, že jste ochoten sloužit.

Otec, dobrý živitel a moudrý učitel je úplně na prd, pokud není ochoten postavit se vlčí smečce.

Jak s tou morální odvahou naložíte (politika) je už otázka jiná. Ale aspoň víme, že se nebojíte jít s kůží na trh.

Ten Heinleinův systém byl de facto Minarchismus. Takže nějaké rozhodování o životech neznámých lidí tam bylo minimální.