19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

SVĚT: Třes pevné ruky

Objevila se a takřka bez povšimnutí zapadla zpráva o tom, že dvě třetiny dotázaných Čechů si přejí vládu pevné ruky. Pro jedny špatný vtip, pro druhé neklamná známka obecné dezorientovanosti lidí frustrovaných dennodenním přívalem svízelí. Ve zdejších poměrech touha po pevné ruce je obzvlášť kuriózní právě proto, že Češi s ní nemají žádnou osobní zkušenost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Svoboda 1.2.2012 11:13

Re: Autore mýlíš se

Pane Hlosto, rád bych oponoval úvodním  řádkům Vašeho příspěvku.

Především je si nutno uvědomit, že komunisté jsou " lidé zvláštního ražení ", jak o sobě hrdě říkali. Znamená to ovšem jenom to, že jsou to lidé nemocní a sice trpí nemocí charakteru. Komunismus totiž má tyto základní kořeny, ze kterých vyrůstá : neschopnost a závist. Snaží se dostat k moci a následně ji udržuje pomocí hlavních pilířů : nenávist, lež a násilí. Proto pokud chceme hodnotit komunisty na ty věřící a ty ostatní, o kterých se zmiňujete, je nutné brát v potaz kriteria, která uvádím. Potom z tohoto hodnocení vychází, že komunisté jsou opravdu darebáci zvláštního ražení a někteří z nich jsou ( ti věřící dle Vašich hodnocení ) zejména hloupí. Nicméně i ti jsou vadou charakteru silně poznamenání, neboť jsou nositeli právě toho zla, násilí a lží, snad ještě ve větší míře než skupina prospěchářů. Ostatně podívámeli se na padesátá léta u nás, tak s. Slánský ( věřící ) se především vyznamenal velkým podílem na vraždě paní poslankyně Horákové a následně byl svými silně věřícími spolubojovníky poslán do pekel.

J. Boleslav 1.2.2012 12:27

Re: Autore mýlíš se

Nemohu souhlasit. Komunisté především zlikvidovali své politické oponenty z jiných stran nebo nestraníky. Teprve potom, až měli moc pevně v rukách, se začali požírat mezi sebou, aby získali pro sebe co největší korýtka. Tak to funguje ve všech revolucích. Socialismus padl proto, že se ukázal jako totálně neživotaschopný, a to z více důvodů. V kostce jednak proto, že téměř zrušil soukromé vlastnictví, a tím i základní ekonomický stimul pro lidi, jednak proto, že totálně očesal všechny lidské svobody.

Rozdělení na pravici a levici v současnosti mrtvé není a podle mého názoru ani nikdy nebude. Vždy budou individualisté -činorodí lidé, kteří se budou snažit postarat primárně sami o sebe, a potom kolektivisté, kteří mají dojem, že se o ně musí postarat někdo jiný. A ti druzí na tom budou v brzké budoucnosti v Evropě zjevně o hodně hůř, než v poslední době. Sociální stát made in EU je totálně v troskách, to je nutno si přiznat a z toho vycházet.

P. Čech 1.2.2012 9:23

Re: Autore mýlíš se

Tyto strany v našem volebním systému nikdy propadnout nemohou a pokud se tak vyjímečně stane, jsou nahraženy politickou stranou jinou. To však neznamená naprosto nic, protože všechny politické strany jsou ve své podstatě stejné.Jejich základním zákonem je boj o moc nad občany země. Tvrdí-li někdo opak, lže sám sobě i ostatním. To, že lidé neví koho volit je důsledkem toho, že politických stran a uskupení je více než 100. V takovémto guláši se nevyzná ani génius a celý tento systém se pohybuje na hraně anarchie, nikoliv v demokratickém prostředí.

P. Čech 1.2.2012 9:16

Re: Autore mýlíš se

Máte naprostou pravdu. Je však nutno srozumitelně napsat, co jsou ona demokratická pravidla, po jejichž dodržování lidé touží. Za prvé je to respektování a vláda většinové občanské vůle. Za druhé opravdu svobodné volby, kdy je voličům předložen seznam volených kandidátů a voliči z nich volí ve většinovém dvoukolovém systému, který jako jediný může vygenerovat vítězství většiny. Volby, ve kterých nikdo a nic voličům nediktuje jak a koho musí volit, pokud volit chtějí.Občané většinově chtějí systém, který zajistí vládu a moc jejich většinové vůle a nikoliv vládu a moc nějakých spolků, typu politických stran. Zásadní v demokracii je vůle občanů , resp. jejich většiny, nikoliv lehce opominutelná vůle politických stran či sdružení. Je nutno nastolit systém, kdy moc zákonodárná, výkonná i soudní se řídí vůlí většiny občanů a nikoliv samozvanou vůlí všelijakých menšin, ať jsou jimi politické strany, občanská sdružení či dokonce neziskové organizace. Takováto většinová vůle občanů je odhalitelná jedině a pouze pomocí referend. Ničeho jiného. Je nutno si uvědomit, že tvrdí-li někdo opak, potom lže. Lže nejen občanům, ale i sobě.

P. Schuh 1.2.2012 10:22

Re: Autore mýlíš se

Máte pravdu. Je třeba vysvětlit, co si kdo z nás představuje pod pojmem vlády pevné ruky.

Pro mě to je - čestnost, pravdomluvnost, důsledné plnění slibů a volebních programů. Svědomité hospodaření s naší zemí. Zametení s korupcí, A to vše bez kompromisů a ústupků.

J. Boleslav 1.2.2012 12:38

Re: Autore mýlíš se

Pane Malečku, když pominu ty většinou nesmysly, co jste napsal dále: co tak autorovi vykat?  Tím byste třeba mohl u sebe začít v tom vymetání svinčíku. Nebo se s p. Fištejněm nějak znáte a tykáte si?

B. Volarik 1.2.2012 5:31

Co Francisco Franco (ne)blahé paměti?

Bydlel jsem ve Španělsku (Madrid) půl roku (1980) brzo po jeho smrti. Mnoha Španělům se po jeho vládě stýskalo a požadovali vládu "un mano duro" (tvrdá ruka). Jiní byli nadšením bez sebe, že je konec diktatury. Časem si tam pak zvolili socana a pak toho mnozí zase litovali, v tom aby se čert vyznal.

J. Kanioková 1.2.2012 5:12

Pinochet je unikát medzi diktátormi - štátnik a vlastenec

Sedemnásťročná diktatúra generála Augusta Pinocheta. Medzičasom vznikla okolo Chile hotová legenda. Na jednej strane je zlý „fašista“ Pinochet. Na strane druhej prezident Allende - marxista, zvolený v demokratických voľbách, ktorého idealistický program bol zahrdúsený v zárodku vojenským pučom zorganizovaným CIA.

Kto je tu fašistom? Ako to už s ľavicovými legendami býva, pravda je nielen iná, ale často opačná. Allende nebol žiadny baránok a nasadzovať mu korunu martýra je nemiestne. Naopak, išlo o latentného antisemitu, ktorý ako minister zdravotníctva cez druhú svetovú vojnu podporoval udržiavanie úzkych vzťahov s nacistickým Nemeckom. Navyše pripravil návrh na nútenú sterilizáciu duševne chorých.

V roku 1972, už ako prezident, odmietol do Spolkovej republiky vydať na trestné stíhanie nacistického vojnového zločinca Waltera Rauffa. Tento esesák, zodpovedný za smrť približne 100 tis. ľudí, našiel po vojne azyl práve v Chile. Napriek tomuto všetkému je za „fašistu“ považovaný Pinochet, ktorý však fašistickou ideológiou nikdy svoju vládu nelegitimizoval.

Keď bol Allende v roku 1970 zvolený do prezidentského úradu, začal znárodňovať priemysel a banky, po čom začali z krajiny masovo odchádzať zahraniční investori. Aby vláda zafinancovala svoje sociálne programy, natlačila si ďalšie peniaze, čo viedlo k hyperinflácií na úrovni 300%. Chile sa zmietalo v ťažkej hospodárskej kríze, zlyhávalo zásobovanie a vláda nedokázala udržať verejný poriadok. V Allendeho socialistickej strane silneli radikáli a nie je vylúčené, že ak by tieto nálady dostali voľný priechod, krajinu by zachvátila občianska vojna alebo by sa uberala osudom Kuby.

Pinochet a jeho dedičstvo - Za týchto okolností sa netreba čudovať, že skupina vlastenecky cítiacich dôstojníkov uskutočnila vojenský prevrat. Pinochet urobil len to, čo bolo treba urobiť. Že to urobil vyložene brutálnymi prostriedkami, je už druhá vec.

J. Kanioková 1.2.2012 5:26

Re: Pinochet je unikát medzi diktátormi - štátnik a vlastenec

Generál bol podľa oficiálnej chilskej Komisie pravdy a zmierenia zodpovedný za smrť 2279 ľudí. Mnohí Chiľania tvrdia, že keby Pinochet neurobil, čo urobil, dodnes by títo ľudia behali po horách ako marxistická gerila.

Ľavicové experimenty na ľuďoch nahradila liberálna hospodárska politika tzv. Chicago boys. Išlo o 25 žiakov chilskej Katolíckej univerzity, ktorí svoj postgraduál absolvovali v Chicagu u Miltona Friedmana. Podarilo sa im stabilizovať menu, liberalizovať ceny, krajina vo veľkom privatizovala a otvorila sa medzinárodnému obchodu.

Za Pinochetovej vlády stúpla životná úroveň, zlepšila sa zdravotná starostlivosť, znížila sa detská úmrtnosť a zvýšila stredná dĺžka života. Dane boli nižšie, výdavky štátu sa zredukovali o 25%, reformoval sa dôchodkový systém a zadeklarovaným cieľom sa stalo „urobiť z národa proletárov, národ podnikateľov“.

Práve liberalizácia ekonomiky viedla k uvoľneniu aj v oblasti politiky. Pinochet je unikát medzi diktátormi tým, že nechal vypísať referendum o svojom zotrvaní pri moci a keď ho (tesne!) prehral, odovzdal moc demokraticky zvolenej garnitúre. Nasledujúce chilské vlády, aj tie socialistické, ponechali hospodárske opatrenia Pinochetovej éry v platnosti.

Hoci už v roku 1977, teda štyri roky po prevrate, začal byť režim miernejší, Pinochet je stále terčom kritiky a kontroverzií. Nemožno preto obísť ani tých, čo ho kritizujú. Nezriedka ide o ľudí, čo pobehujú v tričkách s masovým vrahom Che Guevarom a Fidel Castro je pre nich hrdinom. Pritom kubánsky „Comandante“ dal len pri svojom nástupe k moci povraždiť 15 - 17 tisíc ľudí. Ďalšie tisícky Kubáncov zahynuli v nasledujúcich desaťročiach, mnohí, keď sa márne snažili dostať preč z „ostrova slobody“.

F. Svoboda 1.2.2012 11:15

Re: Pinochet je unikát medzi diktátormi - štátnik a vlastenec

Škoda, že náš národ neměl po válce svého " Pinocheta ! ! !

J. Boleslav 1.2.2012 12:29

Re: Pinochet je unikát medzi diktátormi - štátnik a vlastenec

Měl, jmenoval se Gottwald.

K. Pavlik 1.2.2012 4:42

Muj argentinsky pritel

Muj argentinsky pritel veri ze Chile jeste stale zije z toho co udelal Pinochet. Bohuzel argentinsti diktatori jeho uspech nezopakovali. Takze je to asi v lidech.