6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Soumrak sluneční energetiky

Síť slunečních elektráren DESERTEC měla od roku 2050 vyrábět ve výhni Sahary více než 125 gigawatt elektřiny. Zčásti se s ní počítalo na pokrytí spotřeby na severu Afriky. Rozhodující část však byla určena k transportu podmořskými kabely přes Středozemní moře do Evropy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Uhlich 5.11.2012 0:33

Mno,..myslím, že v cestě je ještě jeden takový....

.."malý" problémeček a sice jak známo tak na poušti je písek a ten písek tak občas při nějaké písečné bouři docela hodně létá a jak známo, tak obrazivní účinek písku se zhusta užívá i v průmyslu...kde létajícím pískem se čistí povrch různých materiálů...a tak si říkám , jakpak by asi dopadla taková elektrárna po takové slušné písečné bouři...dělala by se znovu???    ......................             :-)

P. Boublíková 5.11.2012 5:31

Re: Mno,..myslím, že v cestě je ještě jeden takový....

Vzhledem k tomu, že nemělo jít o fotovoltaické panely, nýbrž o dutá zrcadla, tak by jim písek třeba tolik nevadil. Možná by se daly dočasně zakrýt, uzavřít nebo tak něco.

Problém je ale právě v tom, že nemělo jít o fotovoltaické panely :-)

M. Prokop 5.11.2012 11:33

Re: Mno,..myslím, že v cestě je ještě jeden takový....

Zrcadla jsou dost citlivá na obrus pískem ......

B. Uhlich 5.11.2012 23:05

Re: Mno,..myslím, že v cestě je ještě jeden takový....

Myslím, že písek vadí úplně všemu.... nechte utopie...o nějakám zavírání a podobně...byl by to nesmysl...dokonce ani vojáci nemají do dnes písek vyřešený..většina bojových vozidel má v poušti zhruba desetinovou životnost...  písek se totiž opravdu vyřešit nedá....  Pokud byste řešila věc, tak jak si ji představujete, bylo by to tak obludné řešení..že cena té energie by překročila všechny myslitelné meze....   Jaká koliv technologie na poušti je v podstatě nesmysl..bohužel opět se zde ukazuje, že většině lidí schází to nejelementárnější technické myšlení....  :-(