5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

SVĚT: Smrtelná past euforie

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tesařík 17.9.2011 13:05

byla to

ruka trhu, která zvítězila a vždy zvítězí.

K. Kužel 17.9.2011 13:16

Re: byla to

Prstíčky ji osekaly regulace velemoudrých úředníků. Je beznadějně zmrzačena a o nejakém vítězství nemůže být řeči.

R. Tesařík 17.9.2011 14:22

Re: byla to

není zmrzačena, je věčná do té doby , pokud budou lidé. Ona každý prohřeček zfackuje, viz černý trh atd..Tomu principu se nelze vyhnout, lze ho pouze na chvíli zavřít do sudu , jako smrťáka Dařbuján.:-)))

K. Kužel 17.9.2011 14:26

Re: byla to

Děkuji za Váš optimizmus. Kéž byste měl pravdu!

R. Tesařík 17.9.2011 14:57

Re: byla to

zde jsem o své pravdě přesvědčen. je to princip.

P. Brodský 18.9.2011 2:44

O své pravdě jsme přesvědčeni všichni

To není relevantní argument.

R. Tesařík 18.9.2011 9:32

Re: O své pravdě jsme přesvědčeni všichni

relevantní argumenty jsou v ve všech trapných pokusech ruku ochcat a tragické výsledky oněch pokusů. Stoprocentní neúspěšnost. s tím nic nenaděláte i kdybyste se k Marxovi modlil sedmkrát denně.

P. Brodský 18.9.2011 11:41

Re: O své pravdě jsme přesvědčeni všichni

Všixhni Vaši oponenti nejsou marxisté, a uznání významu trhu neznamená, že je nutno se po Vaššem příkladu modlit ke Kajanovi.

R. Tesařík 18.9.2011 13:24

Re: O své pravdě jsme přesvědčeni všichni

vy ano. To , jak říkáte modlení ke Kajanovi, je jenom váš blábol.

P. Brodský 18.9.2011 15:47

Re: O své pravdě jsme přesvědčeni všichni

Odpověděl bych Vám dle Kajanova vzoru kykyryký, jenomže mě by to neprošlo.

J. Kosinka 17.9.2011 9:32

Souhlas

Opět perfektní analýza, jdoucí ke kořeni problému. Mimochodem podobnou myšlenku vyslovil již před pár lety kardinál Špidlík: budoucnost má jen ten národ a civilizace, které jsou úzce spojeny s Bohem, který jediný je nadčasový, a proto ani taková civilizace nepodléhá rozkladu v čase.

K. Kužel 17.9.2011 13:17

Re: Souhlas

Mám takový neurčitý pocit, že Číňané se obejdou docela dobře bez spojení s Bohem.

J. Kosinka 17.9.2011 14:04

Re: Souhlas

Zajímavá poznámka, záleží ale co myslíte tím "docela dobře obejdou".

A/ Pokud to vezmeme z hlediska kontinuity "čínské" civilizace, tak tam je to minimálně velmi sporné: Původně se jednalo o konfuciánskou civilizaci, která ale v podstatě zanikla se zánikem císařství. Dnes se v čínském prostoru masivně šíří čtyři původně cizí proudy: 1. marxistický ateismu, 2. budhismus, 3. islám, 4. křesťanství. 

B/ Pokud to berete pouze úzce z pohledu momentální ekonomické prosperity, tak máte pravdu, problém je, že to je právě ono: ta relativní krátkodobost (takových říší už bylo mnoho a všechny se vyčerpaly a zanikly a dnes po téměř nic nezůstalo: Babylon, Persie, Alexandr Veliký, Inkové, Napoleon, Tisíciletá říše, SSSR...), kdežto židé např. tvoří stále civilizační proud, který prochází dějinami již 3 tisíce let. Určité sociální, demografické a národnostní nerovnováhy v Čině už dnes dávají koneckonců tušit, že budoucnost vůbec nemusí být růžová...

K. Kužel 17.9.2011 14:58

Re: Souhlas

Předesílám, že o Číně vím daleko méně, než bych vědět chtěl. Nicméně konfucianismus považuji za velmi silný základ, na kterém vše ostatní jsou jen tenké slupičky. Výstřelek typu kulturní revoluce nemohl zvrátit vývoj natrvalo. Dnešní vládnoucí oligarchie se ke konfucianizmu hlásí a dobře dělá.

Vaše argumentace židovským civilizačním směrem lze docela dobře aplikovat i na konfucianizmus: forma se mění, základ zůstává. Nakonec i židé se docela dost vydováděli: Marx, Trockij, mnoho, ach velmi mnoho osobností ruské bolševické revoluce, ostatně i u nás: Klementis, Slánský a další. V procesu se "spikleneckým centrem" ze 14 obviněných bylo 11 označeno jako „židovského původu“. A ti "spiklenci" nebyli vůbec hodnější než ostatní komunisté, byla to jen konkurence, kterou vítězná klika vymordovala.

Tím samozřejmě nechci útočit proti židům/Židům, kterých si velice vážím. Chci jen poukázat na to, že vše je relativní.

Píšete o masivním šíření cizích proudů v Číně. Čínu dobyli Mandžuové, civilizace mnohem nižší, a co se nestalo: vládcové přijali čínskou kulturu. To vidím jako další důkaz síly čínské civilizace.

J. Kosinka 17.9.2011 15:10

Re: Souhlas

Pne Kuželi,

trochu jste si odpověděl sám: Marx, Trockij, Slánský atd., totiž nebyli židé (judaisté), ale Židé (možná), což je trošku rozdíl! Já psal o náboženství, pokud se nemýlím! Co se týká té všeobecné relativnosti: V tom to právě je - že všechno je relativní, kromě jediné vyjímky: Boha. Proto jen to, co je s Ním spojeno a na něm založeno je nadčasové.  

K. Kužel 17.9.2011 17:22

Re: Souhlas

Jistě, stejně se lze dohadovat, do jaké míry byli hybatelé kulturní revoluce v Číně konfucianisty. Z toho mi vychází, že ani kulturní revoluce nebyla v dějinách čínské civilizace nějakým totálním zvratem, spíš to bylo jen dočasné onemocnění. Sílu konfucianismu vidím v tom, že Číňané zbožštili moudrého člověka proto, že byl moudrý. Nepotřeboval se opírat o autoritu nějaké absolutní nekonečné bytosti, jejíž existence může být zpochybněna. Konfucius byl člověk z masa a kostí, jeho existenci popřít nelze.

B. Rybák 18.9.2011 14:38

Souhlasím s Vámi

Ano. Myslím, že krvavý maoistický exces nevědomky zbavil Čínu všeho "neživotného", probudil čínský národ z apatie a ten se vrátil ke svým konfuciánským kořenům, které mají dnes mnohem větší sílu, než křeťanství téměř zbavený "západ".

K. Kužel 18.9.2011 16:39

Re: Souhlasím s Vámi

Jestli Vám dobře rozumím, pak tím neživotným máte na mysli cosi, co způsobilo, že kdysi tak vyspělá civilizace tak strašně zaostala. Podle mého nepříliš fundovaného názoru je to tím, že konfucianizmus klade příliš velký důraz na stabilitu a stabilní systémy jsou zase pomalé v reakcích na změněné podmínky. Akrobatická letadla nejsou stabilní a naopak, stabilní letouny se nehrnou do akrobatických figur. Takže je možné, že právě ona krvavá revoluce vnesla určité blahodárné semínko agresivity, respektive kreativity.

Pro zajímavost: setkal jsem se s hlasy, že se v Číně šíří křesťanství tak výrazně, že si evropští věřící dělají naděje v její pokřesťanštění. Tato myšlenka je podle mého názoru dcerou zbožného přání a není reálná. Nicméně by křesťanství mohlo čínskou kulturu třeba snad nějak ovlivnit, a není vyloučeno, že příznivě.

Ale nechci se pouštět na tenký led. Vím, že nic nevím.

B. Rybák 18.9.2011 18:33

Re: Souhlasím s Vámi

Ano. I pro mne je to velmi tenký led. Myslím, že konfucianismus pro svou přílišnou autoritativnost, odpovědnost, zbožštění státu, jeho zákonů a jej oslavujících a udržujících rituálů (přílišnou stabilitu) nemohl obstát v soutěži s "pružností" křesťanské morálky (křesťanského svědomí)". Hravě ale překoná dnešní, morálním relativizmem, nezodpovědností a paternalistickým egoistickým parazitismem rozloženou západní společnost. Tuším, že tím "neživotným" byla asijská, intelektuálně rafinovaná, ale na "vlastní pupek" příliš zaměřená učení (odvozená od budhismu a taoizmu), jejich reálné minimum pochopitelně v Číně navždy zůstane.

O tom ,že v Číně je snad až 100 milionů křesťanů jsem také slyšel. Navíc také o tom, že po intenzivním a z počátku k různým, ze současného pohledu dílčím závěrům o příčinách úspěchu západních států jsou nyní přesvědčeni, že tím důvodem bylo křesťanství. Přijmou z něj podle mne ale jenom to, co nebude v přímém rozporu s jejich kulturou. Doufejme, že to bude kousek individuálního křesťanského svědomí.

K. Kužel 18.9.2011 18:59

Re: Souhlasím s Vámi

S překvapením zjišťuji, že naše myšlenky jdou podobným směrem. Také jsem došel k závěru, že Číňané z naší civilizace přijmou více než jen některé kulturní prvky. Je známo, že se velmi živě zajímají o evropskou hudbu, viděl jsem výstavu čínského malíře, který maloval evropským stylem apod. Ale hlavně očekávám, že si osvojí to velmi cenné, co Evropa kdysi vyprodukovala, a čeho se nyní vzdává: kritické samostatné tvořivé myšlení.

Pokud se týká křesťanského svědomí, tak si vzpomínám na to, že jsem narazil na informaci o překvapení křesťanských misionářů, kteří se do Číny dostali, nad ušlechtilostí těch "divochů". Je docela možné, že to s jejich svědomím není tak špatné. Myslím, že kdyby jejich morálka nebyla dobrá, nemohla by se jejich říše chlubit tak dlouhou dobou života.

K. Kužel 19.9.2011 5:44

Re: Souhlasím s Vámi

Ale pardon, Vy jste to křesťanské svědomí myslel trochu jinak. Ano, křesťané dobyvatelé nebyli žádní svatoušci a naše židovskokřesťanská civilizace byla v době svého maximálního rozkvětu pěkně agresivní. Měl jste tedy zřejmě na mysli naočkování příliš stabilního a mírného konfucianizmu křesťanskou agresivitou. Takže i v tomto bodě souhlasím.

B. Rybák 19.9.2011 13:53

Re: Souhlasím s Vámi

Myslel jsem křesťanské (protestantské) svědomí, jako stav trvalého, zcela nezávislého vnitřního dialogu s Bohem. To je podle mne základ zodpovědného křesťanského individualizmu (třeba Karla IV). Termín "křesťanský dobyvatel" je de facto logický nesmysl, protože podle J.K. je podstatou jeho učení, "miluj bližního svého jako sebe samého" (nastav druhou tvář). To už je otázka deformace křesťanství, jeho zneužití, které ovšem vypovídá spíše o lidské přirozenosti, než o křesťanství. V křesťanském světě se (na rozdíl např. od muslimského světa)vždy vyskytuje skupina fundamentalistů, kteří se vracejí k původnímu Ježíšovu odkazu.

J. Štrobl 17.9.2011 8:54

Myslím, že se autor mýlí.

Ronald Reagan, Jan Pavel II. a Alexandr Solženicyn porazili Rusko. Ale ten, kdo skutečně porazil komunismus byl Leonid Iljič Brežněv a to svým vpádem do Československa. A jinak bych opravil autorovu trancendentálu na transcendentálu.

K. Kužel 17.9.2011 13:21

Re: Myslím, že se autor mýlí.

Ale ne, ta celkem poklidná policejní akce proti vzpurné gubernii neměla zdaleka takový význam, jak si mnozí z nás myslí.

J. Štrobl 17.9.2011 15:42

Re: Myslím, že se autor mýlí.

Nemyslím, že máte pravdu. Komunistické hnutí přestalo v západních demokraciích po osmašedesátém v podstatě existovat.

K. Kužel 17.9.2011 17:14

Re: Myslím, že se autor mýlí.

Rozhodně si nemyslím, že po osmašedesátém komunistické ideje vyschly. Impérium si zachovalo sílu ještě dlouho po morální dílčí prohře v naší gubernii. Komunismu v tehdejší podobě bylo odzvoněno díky uzbrojení, které prosadil ten fantastický kovboj Reagan.

Záměrně píšu "v tehdejší podobě", protože komunistické myšlení nezaniklo, jen metamorfovalo. Evropská unie je toho zářným důkazem. Ostatně i USA se silně odchylují směrem doleva a myšlenky sociálního inženýrství jsou jen ambicióznější: chtěly by ovládnout celý svět - viz New World Order.

J. Štrobl 17.9.2011 18:21

Re: Myslím, že se autor mýlí.

Ano, z tohoto hlediska s Vámi souhlasím. I když praktiky EU považuji spíše za fašistické. Nicméně levice jako levice, že?

K. Kužel 17.9.2011 18:32

Re: Myslím, že se autor mýlí.

Jistě, to beru.

S. Netzer 17.9.2011 7:52

Takový velký myslitel

jako autor tohoto článku, by snad mohl užívat správný tvar slova, který je "existenciální", a ne existencionální, hodný absolventa zvláštní školy. :-/

K. Janyška 17.9.2011 8:35

Re: Takový velký myslitel

Kde Vy berete tu drzost, Netzerová, s Vašim rozumem a inteligencí ? Aha právě tam... Dzp.