4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Rady paní Angely

Nevzpomínám si už, odkdy se různým zaostalým končinám světa říká rozvojové země a proč. Snad tak byla vyjádřena naděje, že zatím tedy zaostalé jsou, určitě se však rozvinou k lepšímu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hanzlík 3.4.2017 14:46

Chození kolem horké kaše

Což to říci na plnou hubu? Nebyla dekolonizace tou největší chybou? Pokud byla zákonitě nezbytná, měla přijít nejméně o 200 let později, a to postupným procesem.

Všudypřítomný ideologizovaný humanismus s absolutním až fanatickým výkladem lidských práv, vztažených na celé lidstvo, dusí dnes náš euroatlantický svět k zalknutí.

Proč jsme se historicky (vývojově) stali takovými, jakými jsme? Kde se vzala naše odlišná mentalita smyslu pro povinnost s talentem pro vytváření fungujících systému? Já vám to řeknu, protože naši dávní a ještě i nedávní předkové procházeli různými formami vazalství, poddanství a respektu k autoritám. Byli jsme takříkajíc "geneticky" vycepování. Měli jsme z pekla štěstí, že jsme se nevyvíjely jen pod knutou svévolných a nevzdělaných samovládců. Prošli jsme jistou (historickou) drezúrou výchovy a ke svobodě jsme se propracovávali i s rizikem, že ji nezvládneme. Ono totiž civilizace je fenomén a ten nám vnutila - ano vnutila, nám barbarům - skutečná elita lidstva, ať už měla jakoukoliv institucionální formu. To vám ta sebranka šprtů, kteří mentorují svět ze svých vědomostních nočníků neřekne!

L. Křivan 3.4.2017 14:42

Re: Tak co s takovými kormidelníky ?

Pověsit na ráhno.

L. Křivan 3.4.2017 14:40

Re: Jsou Němci opravdu národ?

Ani tak ne. Je velký rozdíl mezi nimi. I když se od války hodně stěhují a míchají, pořád jsou mezi nimi obrovskké rozdíly.

L. Křivan 3.4.2017 14:37

Jedinné co tzv. "rozvojovým zemím",

které se nerozvíjí, opravdu pomůže, je redukce obyvatelstva na jedno procento. Ano, na setinu.

Slon má stejné právo na život a životní prostor jako černoch.

Problém je jen, jak to provést. Vybrat to jedno procento vzdělaných a pracovitých, naočkovat je, a pak ať se děje vůle přírody. Nějaká zákeřná, neznámá nemoc,...

Potom by musela přijít preventivní fáze. Samečky po porodu kastrovat, a každých patnáctý rok kastraci vynechat. Pak by se to jedno procento dalo udržet.

A. Alda 3.4.2017 14:25

_A

R. Tichý 3.4.2017 14:00

Re:

Humanitární bombardování - rozhazovat prezervativy a letáky, že je v Evropě nikdo nechce.

A. Alda 3.4.2017 13:06

To je popsáno již v článku

vydaném před referendem o vstupu do EU, který lze dodnes nalézt zde:

http://www.osel.cz/988-evropa-evropane.html

Ale byl původně umístěn i na Neviditelném psu. Leč ten svůj archiv z té doby raději vymazal, aby se pro své názory někdo třeba nedostal časem do kriminálu.

A. Alda 3.4.2017 13:03

Jsou Němci opravdu národ?

Nejsem si tím jist.

Mluví sice německy (ale až od Goetha), ale ne vždy si navzájem rozumí (mezi hochdeutsch a platdeutsch je větší rozdíl než mezi češtinou a slovenštinou). Společné dějiny mají až do roku 1871. Geneticky jsou mnohem roztříštěnější než ČechoMoravné a Slováci a Maďaři (o téměř jednolitých Poláci raději ani nemluvit)...

Vážně jsou Němci národ?

V. Povolný 3.4.2017 12:40

výborný článek

jako vždy od pana Frýborta. Navíc psaný skvělou češtinou, jakou se dnes už nemluví ani nepíše.

Jen se obávám, že ho nebudou číst právě ti, kterým by měl být určen nejvíc - naši evropští kormidelníci. Jenže oni názory pocházející z té populistické a xenofobní východní Evropy prostě neposlouchají. A neumí ani říct "měli jste pravdu a my jsme se mýlili". Tak co s takovými kormidelníky a s takovou unií?

Z. Lapil 3.4.2017 12:23

Re: Tady, v Evropě, tedy na severní části polokoule,

Tak tak. V jedné knížce (snad Veselovského Výlet do třetihor; míněno do Austrálie) je psáno, že severopolokoulová zvířata, shodou okolností placentární savci (ti druzí jsou vačnatci - mají menší = snáze nahraditelná mláďata) byla tvrdě vytrénována dobou ledovou, takže po propojení obou amerických kontinentů severní zvěř převálcovala tu jižní, a v Austrálii, už po vzniku člověka - cestovatele stačilo pár domestikovaných králíků a psů a nějaká ta ovce, aby v místním ekosystému nadělali spoustu zmatků.

L. Křivan 3.4.2017 12:14

Re: Němci jsou skvělý národ, jenom

je nesmí vést socialista. (nebo funktionářka FDJ)

Z. Lapil 3.4.2017 12:13

Re: neokolonialismus

I když pominu, že dvacet let je dost málo (i ten Mojžíš bloudil po poušti čtyřicet let, nepletu-li se), tak mi zůstane naprosto scestná myšlenka referenda v kolabujícím státě. Scestná především proto, že A/ Jak může kolabující stát zajistit jakž takž platné referendum? A B/Nějak mi nepřipadá technicky možné a vlastně ani smysluplné použít demokratický instrument v nedemokratickém státě. Nebo snad věříte, že devatero kmenů přesvědčených, že těch zbylých osm může za všechno, vůbec odpoví na otázku?

Ne že by tyhle moje argumenty znectily myšlenku neokolonialismu. Nebývá ale od věci obrátit se ke klasikům. Na otázku "Kterak ovládnouti cizí území" odpověděl už kdysi jistý Macchiaveli: ... Jiný osvědčený způsob je přesídlení jedné nebo dvou kolonií vlastních občanů na dobytá území. Bez tohoto opatření musí panovník vyslat do země značný počet jízdního i pěšího vojska, což je nákladnější. Naopak kolonie ho nestojí vlastně nic a i následné nutné křivdy jsou menší. Ublíží jen těm, jimž zabere pozemky a domy, aby zaopatřil nové obyvatele. A z těch nemusí mít strach, protože jich není mnoho a žijí rozptýleně, zbaveni opory majetku. A protože se ostatním nic zlého neděje, většinou se vkrátku upokojí, nebo naopak mají strach, aby se nějak neprovinili, neupadli v nemilost a nemuseli rovněž odejít o žebrácké holi ze svých domovů. Udržování kolonií je levné, bývají spolehlivější, nebezpečí vzpoury i množství křivd je menší."

A taky píše: "Neměli bychom zapomínat, že možné protivníky buď musíme zahrnovat laskavostmi, nebo je zničit, protože za malé urážky a za malá příkoří se mohou ještě mstít, za velké však už nikoli."

Onehdy jsem to celkem bez problémů našel jako *.pdf na síti.

J. Vintr 3.4.2017 12:04

Re: A co takhle

Ona zase na druhou stranu ta německá pracovitost je tahounem evropské ekonomiky. Kdyby nebylo Němců, tak bychom se asi měli všichni o dost hůř. Němci jsou skvělý národ, jenom se jim nesmí dostat do čela nějaký hajzl. Protože potom ta jejich spořádanost, pracovitost a disciplina dokáže napáchat hrozné věci.

J. Hanke 3.4.2017 11:54

A co takhle

hledat viníka, který udělal chybu?

Je jasné že za všechny současné maléry s Německem mohou Rusáci, USA, Angličani a židi.

Kdyby angloamerické bombardéry více a lépe bombardovaly a ruská artilerie více a lépe střílela, nemuselo tak mnoho Němců přežít WW2. A kdyby židovští vědci pracovali rychleji a usilovněji na projektu Manhattan, mohly být A-bomby hotovy dřív a mohly být shozeny na Německo a nikoli na ̈Hirošimu a Nagasaki..A zase by bylo o pár Němců míň. (pozn. generál Groves sliboval židovským vědcům, že první A-bomba půjde na Berlín !!). Taky ti lidumilní Češi pobili moc málo Sudeťáků. A přitom je mohli v klidu pozabíjet všechny. A dneska by byl klid, Němci by znova nemohli šílet a vymýšlet zhovadilosti, protože by prostě neexistovali.

A až nastane doba konečného řešení Německé otázky, je třeba tohle mít na paměti a napravit staré chyby. I sir W.S.Churchill kdysi říkal: "Znám jednoho dobrého Němce, je to mrtvý Němec..."

A sir W.S.Churchill byl velmi moudrý muž.

J. Chaloupka 3.4.2017 11:19

Bohužel parazitovi nedojde, že když se přemnoží,

tak zničí i nositele a vymře. Samozřejmě.

J. Chaloupka 3.4.2017 11:13

Tady, v Evropě, tedy na severní části polokoule,

příroda dala vzniknout např. bílé populaci, jíž sluníčko tolik nehrozí, dále tu populaci zatraceně vytřídila - museli jsme zvládnout zajistit živobití např. v době několikaměsíční na celý rok a ještě nám muselo zbýt na příští sklizeň. Nejen že obilí bylo nutno vypěstovat a sklidit, ale také zajistit, aby nebylo snězeno dříve, aby ho nesnědli myši, nebo nezničila plíseň atd. Také jsme museli zajistit dost krmení pro dobytek a drůbež, dost topiva na poměrně dlouhou zimu, a naučit se, jak stavět domy dost teplé, abychom ty zimy přežili. Museli jsme tedy plánovat, řídit svoje potřeby atd. atd. Kdo to nedokázal, prostě vymřel a dále se nerozmnožoval. Také jsme se různě pobíjeli ve válkách /zejména náboženských/, někteří z nás přežili a různé mory a hladomory (to když nás počasí zbavilo nutnosti sklízet) a další a další trampoty, jichž byl Afričan ušetřen. No a když jsme to všechno zvládli, tak jsme byli natolik schopní, abychom vyprodukovali více potravy, než jsme mohli spotřebovat. A kam s tou potravou? No přece zabraňovat africkým hladomorům. Teď se divíme, že se populace zněkolikanásobila a mnozí se stěhují do toho "ráje", odkud přichází potrava.

R. Tesařík 3.4.2017 11:08

Re: Inaze pokracuje

musí operovat?

R. Tesařík 3.4.2017 11:04

Re: Parazité

je to úča, tak ji to nedá.

V. Adrak 3.4.2017 11:04

Re: Parazité

Síba jako vždy neobyčejně vtipná.

R. Brzák 3.4.2017 10:45

Re: Parazité

jste milá, děkuji za opravu...

S. Ševeček 3.4.2017 10:28

Mráz/horko přichází ze Západu

kdo by to byl řek ́, že pan Frýbort takto "zrazu" během dvou let znění svoje moudré poučování o západní morálce a demokracii nás čecháčků na avizo marťanského merkel-phobos&deimos

S. Netzer 3.4.2017 10:18

Re: Parazité

Jakou sýru je zbytečné na politiky plivat?

Goudu, ementál nebo camembert?

J. Lepka 3.4.2017 10:11

Re: Inaze pokracuje

K tomu byl hezký článek Dana Pribáně na Fóru 24 ( aspoň myslím, protože už ho nemůžu dohledat) a popisuje dost přesně situaci. Jednak musí operovat až za hranicí teritoriálních vod, jednak neexistuje s žádným severoafrickým státem dohoda o repatriaci a jednak, lékaři jsou poměrně výrazně vázáni Aeskulapovou přísahou, takž nechat prostě utopit tisíce lidí je nepřijatelné - ostatně nejen pro ně.

J. Rechnovský 3.4.2017 10:05

Re: To, že jsme jako jedinci různí, o tom

Ale jděte. Rusko mělo dostatek času a příležitostí aby se stalo minimálně partnerem. Jenže Ruská mentalita chce mnohem více. Zvlášť když Rusové nejsou schopni ekonomicky uspět jinak než prodejem surovin. Vybudovat funkční stát je pro ně také nemožné. Svou ubohou neschopnost proto kompenzují řinčením zbraněmi, s cílem vynutit si alespoň nějaký respekt. Stovky let platilo a platí, že s Ruskem je možné rozumně jednat jen z pozice síly. A to i v oblastech společného zájmu...

J. Lepka 3.4.2017 9:54

Re:

Ale jak z toho ven, když i katolická církev nechce o omezení porodnosti ani slyšet?

R. Brzák 3.4.2017 9:53

Re: neokolonialismus

Ano, nějaká forma rekolonizace bude nutná. Založená samozřejmě na kapitalismu - platím-li někde nějaké peníze, je to moje investice. Dary nefungují - nejedná se o pomoc, nýbrž o medvědí službu - pokud není mezi mnou a obdarovaným osobní vztah, který má potenciál rozvoje u obdarovaného... Takže, posíláním rozvojové pomoci jen rozvracíme základy budoucí prosperity. Zatímco investováním do své firmy, která expanduje na nová území (a to v případě Afriky i geograficky), buduji prosperitu svou i svých zamětnanců a umožňuji jim v místě utrácet peníze za služby a zboží, čímž podporuji rozvoj dalšího podnikání v rozvojové zemi...

Abych ale mohl někam investovat, musím vyhodnotit rizika a také se na ně připravit. Takže součástí mého podnikání na "divokých územích" - což je většina tzv. rozvojových států - musí být i zavedení pořádku podle osvědčených pravidel - těch, co fungují mně, když už to platím...

Z. Lapil 3.4.2017 9:53

Re: To, že jsme jako jedinci různí, o tom

Pojem, který hledáte, je "kritické myšlení". Příklad? Když se řekne, že černoši bývají lepší běžci (tohle kritérium snad na korektnost nenarazí) než běloši, tak to zdaleka neznamená, že kterýkoliv černoch je lepší běžec než kterýkoliv běloch.

Nepochybuji, že je vám to jasné, ale nepříjemně mnoho debat takhle generalizuje.

Podobně různost etnik, řekl bych, nezpochybňuje věda, ale politická korektnost. A evropská/americká morálka praví, že "z národů ač jsme různých" jsme si rovni před Bohem, nověji před zákonem. Před zákonem s opravou na příslušné občanství.

J. Lepka 3.4.2017 9:49

re : ...Angela, protože ať je jaká je, hloupá není.

Ale ani původní : Po nás potopa (Madame de Pompadour - sakra, taky baba!)

R. Brzák 3.4.2017 9:44

Re: Parazité

Kdo je zodpovědný? Ten, kdo ví, že dopad jeho omylů a špatných rozhodnutí pocítí na svých zádech a penežence. Takže obecná představa, že je možné v zastupitelské demokracii se spoléhat na zodpovědnost politiků, je nesmyslná. Protože politik má pouze politickou zodpověnost. Ta ale neznamená případný dopad na majetek politika v okamžiku jeho chybného rozhodování (o ráně bičem ani nemluvě). Takže se o žádnou odpovědnost nejedná - politická odpovědnost je lež.

Zodpovědný je pouze ten, co to platí ze své kapsy - daňový poplatník. Nikdo jiný v dlouhodobé perspektivě zodpovědně jednat nemusí. A protože nejsme andělé, nýbrž lidé, tak ani zodpovědně nejedná.

Z toho ale vyplývá, že je zbytečné tady plyvat sýru na politiky - jsem to já, kdo svým nezodpovědným spoléháním se (odevzdáváním svých peněz a odpovědnosti a svobody) na politiky (svou volbou zastupitelů) zodpovídám za to, kam můj svět spěje...

Z. Lapil 3.4.2017 9:37

Re: vyzkum

Kde, ale přesně!, se v té petici píše o vítání imigrantů z jiných kultur? Abyste nemusel pracně dohledávat: http://www.vyzvavedcu.cz/.

Cituji například:"neodráží ani tak skutečnou migrační krizi". Mně z toho aspoň neplyne vítání, ale konstatování, že existuje problém.