18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SVĚT: Rady paní Angely

Nevzpomínám si už, odkdy se různým zaostalým končinám světa říká rozvojové země a proč. Snad tak byla vyjádřena naděje, že zatím tedy zaostalé jsou, určitě se však rozvinou k lepšímu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nový 3.4.2017 15:59

Re: A co takhle

Já slyšel od lidí, kteří tam dělali, že žádnou německou pracovitost neviděli, spíš naopak. Tak já už to fakt nechápu.

J. Chaloupka 3.4.2017 11:13

Tady, v Evropě, tedy na severní části polokoule,

příroda dala vzniknout např. bílé populaci, jíž sluníčko tolik nehrozí, dále tu populaci zatraceně vytřídila - museli jsme zvládnout zajistit živobití např. v době několikaměsíční na celý rok a ještě nám muselo zbýt na příští sklizeň. Nejen že obilí bylo nutno vypěstovat a sklidit, ale také zajistit, aby nebylo snězeno dříve, aby ho nesnědli myši, nebo nezničila plíseň atd. Také jsme museli zajistit dost krmení pro dobytek a drůbež, dost topiva na poměrně dlouhou zimu, a naučit se, jak stavět domy dost teplé, abychom ty zimy přežili. Museli jsme tedy plánovat, řídit svoje potřeby atd. atd. Kdo to nedokázal, prostě vymřel a dále se nerozmnožoval. Také jsme se různě pobíjeli ve válkách /zejména náboženských/, někteří z nás přežili a různé mory a hladomory (to když nás počasí zbavilo nutnosti sklízet) a další a další trampoty, jichž byl Afričan ušetřen. No a když jsme to všechno zvládli, tak jsme byli natolik schopní, abychom vyprodukovali více potravy, než jsme mohli spotřebovat. A kam s tou potravou? No přece zabraňovat africkým hladomorům. Teď se divíme, že se populace zněkolikanásobila a mnozí se stěhují do toho "ráje", odkud přichází potrava.

Z. Lapil 3.4.2017 12:23

Re: Tady, v Evropě, tedy na severní části polokoule,

Tak tak. V jedné knížce (snad Veselovského Výlet do třetihor; míněno do Austrálie) je psáno, že severopolokoulová zvířata, shodou okolností placentární savci (ti druzí jsou vačnatci - mají menší = snáze nahraditelná mláďata) byla tvrdě vytrénována dobou ledovou, takže po propojení obou amerických kontinentů severní zvěř převálcovala tu jižní, a v Austrálii, už po vzniku člověka - cestovatele stačilo pár domestikovaných králíků a psů a nějaká ta ovce, aby v místním ekosystému nadělali spoustu zmatků.

A. Alda 3.4.2017 13:06

To je popsáno již v článku

vydaném před referendem o vstupu do EU, který lze dodnes nalézt zde:

http://www.osel.cz/988-evropa-evropane.html

Ale byl původně umístěn i na Neviditelném psu. Leč ten svůj archiv z té doby raději vymazal, aby se pro své názory někdo třeba nedostal časem do kriminálu.

S. Ševeček 3.4.2017 10:28

Mráz/horko přichází ze Západu

kdo by to byl řek ́, že pan Frýbort takto "zrazu" během dvou let znění svoje moudré poučování o západní morálce a demokracii nás čecháčků na avizo marťanského merkel-phobos&deimos

J. Lepka 3.4.2017 9:49

re : ...Angela, protože ať je jaká je, hloupá není.

Ale ani původní : Po nás potopa (Madame de Pompadour - sakra, taky baba!)

J. Rechnovský 3.4.2017 9:33

neokolonialismus

Zdá se, že neokolonialismus zbyde jako jediné reálné řešení. Bude však třeba trochu pozměnit formu i obsah. Bude muset vzniknout rozvojový klub ekonomicky silných, výhradně západních států. Půjde o správu kolabujícího státu formou dlouhodobého partnerství (cca 20let). Dotčený stát o to sám požádá a stvrdí to v referendu. Půjde o vytvoření funkční státní správy vč. relevantních zákonů, nastavení pravidel volného trhu, vybudování školství, nezávislé justice a policie.

R. Brzák 3.4.2017 9:53

Re: neokolonialismus

Ano, nějaká forma rekolonizace bude nutná. Založená samozřejmě na kapitalismu - platím-li někde nějaké peníze, je to moje investice. Dary nefungují - nejedná se o pomoc, nýbrž o medvědí službu - pokud není mezi mnou a obdarovaným osobní vztah, který má potenciál rozvoje u obdarovaného... Takže, posíláním rozvojové pomoci jen rozvracíme základy budoucí prosperity. Zatímco investováním do své firmy, která expanduje na nová území (a to v případě Afriky i geograficky), buduji prosperitu svou i svých zamětnanců a umožňuji jim v místě utrácet peníze za služby a zboží, čímž podporuji rozvoj dalšího podnikání v rozvojové zemi...

Abych ale mohl někam investovat, musím vyhodnotit rizika a také se na ně připravit. Takže součástí mého podnikání na "divokých územích" - což je většina tzv. rozvojových států - musí být i zavedení pořádku podle osvědčených pravidel - těch, co fungují mně, když už to platím...

J. Jurax 3.4.2017 22:24

Re: neokolonialismus

No jo, jenže to co navrhujete se neshoduje s lidskými právy a všelikými chartami OSN a vůbec - v samotných západních zemích by levičáci křičeli, že se zotročují černoušci, a protože demokracie a všelicí sluníčkáři, hned v zárodku by vznikla zuřivá opozice. Totéž by vzniklo na mezinárodní úrovni, neboť různé státy mají různé zájmy.

Dál - zavedení pořádku podle osvědčených metod - kolik vojáků je třeba na zavedení pořádku v zemi, jejíž obyvatelstvo čítá pár desítek miliónů lidí? Pokud nebudou sympatizovat - a to zdaleka není dlouhodobě zaručeno - a zdvihne se nějaké národně osvobozenecké hnutí či svatá válka (tam, kde by byli muslimové, je to takměř zaručeno), ani technologická převaha nepomůže - neboť z humánních a mezinárodních důvodů ji nebude lze uplatnit. A protože by se jistě našly země, jež by podporovaly bojovníky za svobodu a proti kolonialismu zbraněmi i politicky - zaděláte si na druhý Vietnam. Nebo Afghánistán.

Asi by to byl dost ztrátový kšeft.

Z. Lapil 3.4.2017 12:13

Re: neokolonialismus

I když pominu, že dvacet let je dost málo (i ten Mojžíš bloudil po poušti čtyřicet let, nepletu-li se), tak mi zůstane naprosto scestná myšlenka referenda v kolabujícím státě. Scestná především proto, že A/ Jak může kolabující stát zajistit jakž takž platné referendum? A B/Nějak mi nepřipadá technicky možné a vlastně ani smysluplné použít demokratický instrument v nedemokratickém státě. Nebo snad věříte, že devatero kmenů přesvědčených, že těch zbylých osm může za všechno, vůbec odpoví na otázku?

Ne že by tyhle moje argumenty znectily myšlenku neokolonialismu. Nebývá ale od věci obrátit se ke klasikům. Na otázku "Kterak ovládnouti cizí území" odpověděl už kdysi jistý Macchiaveli: ... Jiný osvědčený způsob je přesídlení jedné nebo dvou kolonií vlastních občanů na dobytá území. Bez tohoto opatření musí panovník vyslat do země značný počet jízdního i pěšího vojska, což je nákladnější. Naopak kolonie ho nestojí vlastně nic a i následné nutné křivdy jsou menší. Ublíží jen těm, jimž zabere pozemky a domy, aby zaopatřil nové obyvatele. A z těch nemusí mít strach, protože jich není mnoho a žijí rozptýleně, zbaveni opory majetku. A protože se ostatním nic zlého neděje, většinou se vkrátku upokojí, nebo naopak mají strach, aby se nějak neprovinili, neupadli v nemilost a nemuseli rovněž odejít o žebrácké holi ze svých domovů. Udržování kolonií je levné, bývají spolehlivější, nebezpečí vzpoury i množství křivd je menší."

A taky píše: "Neměli bychom zapomínat, že možné protivníky buď musíme zahrnovat laskavostmi, nebo je zničit, protože za malé urážky a za malá příkoří se mohou ještě mstít, za velké však už nikoli."

Onehdy jsem to celkem bez problémů našel jako *.pdf na síti.

P. Hlosta 3.4.2017 9:28

Parazité

Ono jde v podstatě o propad demokracie k anarchismu. Namísto vlády zastupitelské demokracie nám určují noty parazitické spolky. Ty naléhají na ustanovenou řádně zvolenou moc, aby ponechala plynout miliony lidí do Evropského tzv. blahobytu. Jsou to už profláklé nemakačenkovské síly, co ovládly posty nově ustanovené v Evropských státech, posty bez odpovědnosti k občanům svého státu, posty na podporu nejrůznějších pavědeckých nesmyslů. Jakoby ultralevice plánovaně pronikla do všech struktur moci. Vzniká mylný dojem, že tohle je trend společnosti, že společnost si právě tohle žádá. Nežádá a všeobecně se to ví! Akorát odpovědní ztratili zodpovědnost. Nikomu zodpovědní diktují všem, plošně a plošně se jim za to platí a ne málo.

Včera jsem si přečetl článek na Novinkách, jak stát platí Dětským domovům zbytečně hodně a měl by platit neziskové organizaci, co se zabývá údajně pomoci dětem. Našel jsem si tu neziskovku na netu a zjistil, že ji vedou tři ženy, co patrně a nedoloženě zajistily několik dobrovolných pracovníků pro sociální péči tělesně postiženým a možná i dětem. Ty tři ženy jistě mají z toho příjem, co jim jistí bytí. Samozřejmě že nelze napadat sociální pomoc nebohým dětem. A to je právě ten tah na branku v příjmu pro neziskovku. No, nedejte jim prachy, když říkají, že chtějí pomoct nebohým. Příkladů by se našlo bezpočet. Ale to přeci všichni, nebo naprostá většina spíše, dobře víme. Přesto ale to vypadá, že jsme proti tomu bezmocní. Oficiální držitelé moci, řádně zvolení, té naprosté většině nijak nepomohou.

Takže tu máme neziskovek jak naseto a naprostá většina je placena ze společných prostředků, za imaginární pomoc komukoliv, kdo jen vzdáleně lítost nad sebou vzbudí. Způsobů jak vydyndat nějaký prachy je hodně. Parazitů spíše přibývá, než by ubylo a tak se i konají demonstrace občas na podporu parazitismu. Udřený(á) člověk stěží půjde takhle po práci ve svém volnu namísto odpočinku do demonstrace. Ubytovat se v cizím a chtít prachy ještě, i to je u nás možné!

R. Brzák 3.4.2017 9:44

Re: Parazité

Kdo je zodpovědný? Ten, kdo ví, že dopad jeho omylů a špatných rozhodnutí pocítí na svých zádech a penežence. Takže obecná představa, že je možné v zastupitelské demokracii se spoléhat na zodpovědnost politiků, je nesmyslná. Protože politik má pouze politickou zodpověnost. Ta ale neznamená případný dopad na majetek politika v okamžiku jeho chybného rozhodování (o ráně bičem ani nemluvě). Takže se o žádnou odpovědnost nejedná - politická odpovědnost je lež.

Zodpovědný je pouze ten, co to platí ze své kapsy - daňový poplatník. Nikdo jiný v dlouhodobé perspektivě zodpovědně jednat nemusí. A protože nejsme andělé, nýbrž lidé, tak ani zodpovědně nejedná.

Z toho ale vyplývá, že je zbytečné tady plyvat sýru na politiky - jsem to já, kdo svým nezodpovědným spoléháním se (odevzdáváním svých peněz a odpovědnosti a svobody) na politiky (svou volbou zastupitelů) zodpovídám za to, kam můj svět spěje...

S. Netzer 3.4.2017 10:18

Re: Parazité

Jakou sýru je zbytečné na politiky plivat?

Goudu, ementál nebo camembert?

R. Brzák 3.4.2017 10:45

Re: Parazité

jste milá, děkuji za opravu...

R. Tesařík 3.4.2017 11:04

Re: Parazité

je to úča, tak ji to nedá.

V. Adrak 3.4.2017 11:04

Re: Parazité

Síba jako vždy neobyčejně vtipná.

J. Jurax 3.4.2017 22:29

Re: Parazité

Účinné by mohly být tvarůžky ́řádně zaleželé ...

L. Severa 3.4.2017 9:08

Nejen dynamický rozvoj,

ale také omezit porodnost, jak to udělali v Číně. Děsivá je ta porodnost Afričanů.

L. Dočekal 3.4.2017 9:24

Re: Nejen dynamický rozvoj,

Mamča příroda si věděla rady.Slabé kusy nepřežily,nebo byly zlikvidovány svými rodiči.Toliko u zvířátek.U lidí,to bylo podobné,co nemohla příroda uživit,nechala zemřít.Měla na to nástroje v podobě různých nemocí.

Nedosti na tom,nastoupili různí exportéři dobra a humanity,jako Lékaři bez hranic a další podobné organizace.A najednou přežívá prakticky vše co se narodí,a země to již nemůže uživit.Navíc,tito lidičkové nejsou ochotni pracovat,obdělávat půdu a tím zlepšovat svůj život.Tak se nyní za pomoci různých darebáků z neziskovek stěhují do Evropy,aniž by si uvědomovali,že i Evropa má své limity.A,pokud to bude pokračovat stejnou měrou jako doposud,čeká Evropu kolaps nevídaných rozměrů.Koneckonců,z měst na západ od nás již přicházejí zprávy o aroganci a zločinnosti nových "Evropanů"

M. Drašner 3.4.2017 8:27

Naprostý souhlas a děkuji.

P. Lenc 3.4.2017 9:23

Re: Naprostý souhlas a děkuji.

Dovolím se připojit.Dík!

V. Vaclavik 3.4.2017 7:20

Predezenou nas cihly

tedy BRICS, aspon dle pana Klause, ktery veri, ze jim patri budoucnost, ze dohoni a predezenou.

K clanku muzu jen rict, Zapad si to podelal, kdyz na vresteni svych slunickarskych elit nejenze nerozsiroval sve kolonialni drzavy, ale naopak opustil i ty stavajici. A v tom rovnez spociva odpoved, co by se s tim dnesnim stavem realisticky dalo delat. Ale ani nahodou si nemyslim, ze by to nekomu i jen prislo na mysl. Proste jaky lid, takove vlady a jake vlady, takovy lid. To plati pro nas, zeme Zapadu, lid Zapadni kultury, o tom zaostalem svete, zaostalem ve sve primitivite, nemluvim.

D. Polanský 3.4.2017 7:19

To, že jsme jako jedinci různí, o tom

nikdo nepochybuje a dokonce je to genetikou vysvětleno, proč tomu tak jest. Ovšem že různé jsou celé etnika, národy se asi vědecky nikdy nedokáže, spíš se o tom bude vždy tiše mluvit na základě praxe.

Je jasné, že obrovská populační vlna se musí nějak projevit. Je jediná možnost jak, tedy pokud ti lidé nechtějí zemřít v úplné bídě, emigrací na Západ. To je pro ně vysněný ráj. Jenomže jak chcete 100 až 200 milionovou vlnu zastavit, když NATO stále alibisticky vidí hlavního nepřítele západní civilizace v Rusku? Ono je to totiž z hlediska vojenského více než příjemný nepřítel.

Z. Lapil 3.4.2017 9:53

Re: To, že jsme jako jedinci různí, o tom

Pojem, který hledáte, je "kritické myšlení". Příklad? Když se řekne, že černoši bývají lepší běžci (tohle kritérium snad na korektnost nenarazí) než běloši, tak to zdaleka neznamená, že kterýkoliv černoch je lepší běžec než kterýkoliv běloch.

Nepochybuji, že je vám to jasné, ale nepříjemně mnoho debat takhle generalizuje.

Podobně různost etnik, řekl bych, nezpochybňuje věda, ale politická korektnost. A evropská/americká morálka praví, že "z národů ač jsme různých" jsme si rovni před Bohem, nověji před zákonem. Před zákonem s opravou na příslušné občanství.

J. Rechnovský 3.4.2017 10:05

Re: To, že jsme jako jedinci různí, o tom

Ale jděte. Rusko mělo dostatek času a příležitostí aby se stalo minimálně partnerem. Jenže Ruská mentalita chce mnohem více. Zvlášť když Rusové nejsou schopni ekonomicky uspět jinak než prodejem surovin. Vybudovat funkční stát je pro ně také nemožné. Svou ubohou neschopnost proto kompenzují řinčením zbraněmi, s cílem vynutit si alespoň nějaký respekt. Stovky let platilo a platí, že s Ruskem je možné rozumně jednat jen z pozice síly. A to i v oblastech společného zájmu...

J. Jurax 3.4.2017 22:33

Re: To, že jsme jako jedinci různí, o tom

Nepodceňujte ... ono Čína před 40 až 50 lety za kulturní revoluce a po ní taky nevypadala nic extra a že se z toho nejmíň sto let nevyhrabe ...

J. Fridrich 3.4.2017 6:26

Myslím, že existuje jen jediné rozumné a účinné

Myslím, že existuje jen jediné rozumné a účinné řešení - tedy že vyspělé, civilizované, tedy Západní země bud' po dobrém, nebo po zlém zajistí regulaci porodnosti-přírůstků populace v rozvojových zemích - hlavně v Africe, Asii a Latinské Americe.. Jinak to PŘELIDNĚNÍ prostě nemá řešení. Aby tyto Západní, civilizované země zůstali SILNÉ je nutné okamžitě zastavit MÍSENÍ-ŘEDĚNÍ svého pracovitého a výkonného obyvatelstva IMIGRANTY - oni k nám přece v drtivé většině nepřichází pracovat, ale přichází naše země rozvrátit a ovládnout.. řešení - tedy že vyspělé, civilizované, tedy Západní země bud' po dobrém, nebo po zlém zajistí regulaci porodnosti-přírůstků populace v rozvojových zemích - hlavně v Africe, Asii a Latinské Americe.. Jinak to PŘELIDNĚNÍ prostě nemá řešení. Aby tyto Západní, civilizované země zůstali SILNÉ je nutné okamžitě zastavit MÍSENÍ-ŘEDĚNÍ svého pracovitého a výkonného obyvatelstva IMIGRANTY - oni k nám přece v drtivé většině nepřichází pracovat, ale přichází naše země rozvrátit a ovládnout..

J. Schwarz 3.4.2017 6:48

Re: Myslím, že existuje jen jediné rozumné a účinné

Zatím ovšem ty "vyspělé, civilizované země" růst populace silně povzbuzují exportem léků a všemožné "humanitární pomoci". Za dnešní stav Afriky je viněn kolonialismus, ale to je omyl. Vinen je "humanismus".

P. Boublíková 3.4.2017 6:20

Jak z Afriky udělat Čínu?

Co tak po čínském vzoru aspoň trochu omezit přebujelou porodnost - zmínila paní kancléřka?

R. Tichý 3.4.2017 8:28

V cele problematice je toto nejdulezitejsi. Vsechbo ostatni je potemkinova vesnice.