26.7.2021 | Svátek má Anna


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 20.6.2021 14:24

Cituji z článku: "... Čína proti vládě bohatých a mocných zemí asi nic nemá, pokud je mezi nimi. ..."

Čína v minulosti (v 80. letech) zahájila neobvyklou ekonomicko-politickou hru, hybridní systém (mezi kapitalismem a socialismem), a teď se již dostavují viditelné výsledky.

Číňané si také včas uvědomili kritický význam technologických změn, na rozdíl od českých Pepíků, kteří v polistopadovém nadšení bezmezně věřili na privatizaci českých Zoologických zahrad, jako zdroje budoucí národní prosperity.

M. Pivoda 20.6.2021 14:16

Cituji z článku: "... hodlá skupina bohatých průmyslových zemí vytvořit rámec, díky kterému by se v případě příští pandemie zkrátil vývoj vakcíny na méně než 100 dní ... "

Zkrátit dobu vývoje vakcín? To je ryze technologická záležitost, nikoliv politická.

Jak toho dosáhnout? Podnikatelství a inovace!!! Nikoliv v nábožném pokleku před státní bankou vzývat Neviditelnou ruku trhu. Tomu druhému postupu by bezmezně věřil jen uctívaný český ekonom, který se právě dožil 80 let.

J. Vágner 20.6.2021 10:39

Průmyslovým demokraciím držím palce. To co realizovali ve světě v osmdesátých a devadesátých letech, nemá v dějinách obdoby. Čínský racionální liberální totalitarismus tomu v přitažlivosti nemůže u normálního konkurovat. Jenomže pak se to začalo kazit. Svou ideologii vyhlásili za jedině svatou a začali ji šířit se zápalem organizátorů křížových výprav. Arabská jara, humanitární bombardování. Druhý Irák, Sýrie, Lybie... Majdan, Tahrir a já už nevím jak se jmenovalo to istanbulské náměstí co jsme vyrobili Erdoganovi před tím, než jsme se jej rozhodli odpravit vojenským pučem. Současně začala podivně metamorfovat samotná společnost některých demokracií. Svoboda, otevřená diskuse na jakékoliv téma, hlavní přednost, která pomohla porazit marxistickou totalitu, začíná být nahrazována liberálně demokratickou bigotnosti, nesnášenlivosti, zastrašováním, anglosaské univerzity budiš příkladem. Generace usilovných a pracovitych, které vybudovali tenhle svět začaly být obviňovány předsudků, rasismu, utlačování žen, homosexuálů, původních obyvatel, zvířátek,.... Místo techniků, inženýrů, kvalifikovaných dělníků produkujeme gendrové specialisty, odborníky na evropská studia apod. Nerozumím, jak chceme dále soutěžit s racionálně, tvrdě studujícími a pracujícími Číňany, zvlášť když jich je dvakrát tolik. Schopnost sebereflexe nula. Pod zelenými, duhovými a nevím jakými prapory stále rychleji cvalame do pekel. Bylo by to k smíchu, kdyby ta čínská budoucnost nebyla úplně cizí a špatně.

V. Církva 19.6.2021 18:52

"Vůle bránit se, natož šířit liberální, sociální a demokratický systém ochabuje"

Jenže problém je právě tento oxymorón. Liberální sociální systém znamená nebránit se, nechat všechno že se nějak vyřeší i kdyby mamu věšeli!

Š. Hašek 19.6.2021 22:44

Takový system neexistuje. Mezi prostým (i vzdělaným) lidem se tomu říká "suchá voda".

Takový Fiala je typickým agentem se suchou vodou. Namátkou vybráno.

Š. Hašek 19.6.2021 14:11

Ten nadpis je trefný! Zachraň se, kdo můžeš!!!

Domnívám se, že Čína je značně průmyslová, neotřele demokratická, neboť demokratičtí Piráti usilují o něco podobného. A Piráti jsou demokratičtí na kvadrát, že?

Přeji brusele a USA, aby bylo dost záchranných člunů, před tou Čínou. Nějak ty pařáty brusele totiž sahají i na mě. A na ČR. ČR je v brusele.

Rusko si pojede po svém. Na té trachtaci to bylo vidět.

I. Spálený 19.6.2021 14:08

Čína dobře ví, co na nás platí. Ještě tak 4 velké virové vlny a jsou ekonomicky světová jednička.

Š. Hašek 19.6.2021 15:30

Už jsou. Brutto. Taky z nich mají napomádovaní, klimatizovaní, "demokratičtí", ...... , docela vítr.

Nemění na tom nic, že Gazdík jim prognózuje úroveň Zimbabwe ještě na dalších sto let. Ví to nejlíp, spí ve STANu, jako v Zimbabwe.

Odlehčeno.

Nechali byste si něco zařídit od "těhotenské letecké kombinézy, od té Leyen"? Já kupuji čipy z Číny. Škodovka ani AEG mi je nepošlou.

P. Čížek 19.6.2021 17:24

Jednou jsem to zkusil. Už nikdy! Všechny čipy byly vadný! Teda ne vadný - ale daleko mimo tzv. zaručený parametry. Zkusili jste někdy něco z Číny reklamovat? Dopadnete jak Hamáček s rouškama. A přece jen nejsem tak těžká váha jako on. Při placení se račte usmívat a pokud něco dostanete, tak se nepiďte po podrobnostech.

V. Církva 19.6.2021 19:16

Já kupuji čipy z Indonésie a Tajwanu (Apple 5 nm) z USA a Irska (Intel), na tom si celkem zakládám. Analog se dokonce vyrábí i v ČR. No občas musím i z té Číny, ale tam nechává vyrábět třeba fables NVidia, ale ti nedělají nic smysluplného pro svět, jen pro stromový systém Bitcoin, to je pro mafiány a darebáky, to nepotřebuju. Karty pro hráče a vědce už přestali vyrábět.

No ono s těmi polovodiči je to vůbec průšvih. Leccos o liberálním šílenství napoví tabulka Yearly revenues in million NT$ na https://en.wikipedia.org/wiki/TSMC. Do roku 2003 se ještě vyráběly polovodiče v Evropě, pak se všichni zbláznili a objednali u TSMC, ten pak vytvořil fabriky v Číně. Trump se vzpamatoval první a za rok bude v Arizoně 5nm technologie. Sice vlastněná TSMC, ale alespoň něco. EU se vzpamatovala až letos a začíná jednat o výrobě polovodičů v Evropě. Je jasné že k ničemu nakonec nedojde.

No a proto nesnáším liberály, jsou to dogmatici a sebevrazi.

J. Kadeřábek 20.6.2021 10:46

Pěkně nám je naservírují po hedvábné stezce v těch kontejnerových lodích a nemusí je ani přinášt čínští dělníci pracující v např. v Lombardii v Itálii. A vedoucí strana a vláda v Bruselu je korektně nazve britskou mutací.:-/

L. Beneš 19.6.2021 11:21

V LN dnes pan Kmoníček radí, že by USA a Rusko se měly věnovat společnému národnímu zájmu, co dělat s Čínou. To by se Putin musel jmenovat aspoň Boris, aby si nechal chytře radit a hloupě se zbavil nástroje, jímž může udržovat Ameriku ve vztahu k Rusku v bezpečné vzdálenosti. Rusko samo Čínu zastavit nemůže a zastaví-li ji ve spolku s USA, zůstane medvěd v doupěti sám a tedy značně oslabený. Každý kluk ve sporu s jinými rád připomene, že má doma staršího a silnějšího bráchu.

V. Novák 19.6.2021 17:14

To by se musel jmenovat Vasilij přezdívkou Blažený - protože jenom blázen by to udělal...

V. Hodorka 19.6.2021 9:21

S cinou je treba jednat tvrde. Hned napoprve pohnat peking k odpovednosti za vsechny mrtve a vsechny ekonomicke ztraty za covid. V cine covid vznikl a cina udelala pamalo pro to, aby zabranila jeho rozsireni po svete. Spise to sireni podporvala a jeste na covidu bohatla. Peking se nezastavi pred nicim co by mu chtelo zabranit stat se lidrem sveta. Je to hruzny rezim.

Š. Hašek 19.6.2021 10:47

Tak už tu Čínu, Hodorko, nažeňte tvrdě na malý dvorek. Dlouhý bič a honit dokola.

Vezměte si na pomoc Vystrčila, Hilšera. Fiala s Pekarovou budou něco předčítat.

A přestaňte kupovat jejich čipy a trenýrky. Upadáte v závislost! Jo, a ten bič si nechte vyrobit taky někde jinde. Né u Žluté řeky.

L. Beneš 19.6.2021 11:03

R^

J. Brunner 19.6.2021 16:17

R^

L. Beneš 19.6.2021 11:23

V Číně prý covid vznikl při zajišťování prací na bázi outsourcingu pro jiné. I laboratoře si lze za peníze najmout.

Š. Hašek 19.6.2021 15:43

I takto možné.

F. Navrátil 19.6.2021 7:42

Bylo to setkání rentiérů, kteří se dohodli, že dají více peněz na charitu. A pro zdravější svět založí mezinárodní úřad. Akční jako OSN.

Š. Hašek 19.6.2021 10:49

Trefné. Někteří z nich jsou ale zákeřnými finančními gaunery.

L. Beneš 19.6.2021 11:07

Tuhle charitu bohatých hezky popsali nedávno v jednom článku s připomínkou dobročinnosti jednoho českého tycoona, který už po výletu na lyže není. Psali tam, že vzhledem k velikosti majetku lze takovou dobročinnost srovnat s tím, že průměrně vydělávající člověk dá jednou za roku nějakému bezdomovci dvacet korun.

F. Kusák 19.6.2021 7:03

Je zajímavé, že čínská ekonomika znovu zažívá dramatický růst, daný reálnou ekonomikou a nikoliv rozdáváním peněz, obchodní bilance se zvyšuje, a to jak ve vztahu k Velké Británii, tak k EU, tedy zejména k Německu a vazeb východoasijských ekonomik na Čínu se to nijak netýká. Nevím, nevím, jak se ten proklamativní humbuk dotkne reality.

V. Hodorka 19.6.2021 9:24

Bodejt by ne, kdyz svetove trhy obsazuji cinske firmy, ktere vyuzivaji cinskeho covidu a jeho vlivu na zapadni ekonomiky. A take je nebrzdi nejaky green deal.

L. Beneš 19.6.2021 11:13

Nikdo nemůže za to, že si někdo na cestě vpřed sám od sebe a po sebe staví překážky. V obecném jazyce se říká, že když je někdo 6l6ej, tak je 6l6ej. A každý normální za normálních okolností využívá cokoli, co je mu ku prospěchu.

K. Machala 19.6.2021 2:47

Článek neodráží realitu. Žádná ostražitost vůči Číně mezi progresivisticky laděnými politiky a tedy EU, Bidenem, Trudeauem a dalšími není. Plní svým bojem proti uhlíku u sebe doma čínské strategické sny na výbornou, z hlediska Číny ovšem, která proti uhlíku nebojuje a tak získává obří geopolitickou výhodu. Což v článku je nějak pominuto a převráceno v opak. Předlužený Západ ani nemá prostředky na nějaké kupování si zemí mezi. A odvahy k reformám chybí, svobody pomalu ubývají. Smutné.

J. Nevrkla 19.6.2021 8:17

R^R^:-(

Š. Hašek 19.6.2021 11:10

Trefné!

F. De Winter 19.6.2021 13:20

R^ Tak nějak :-(

V. Církva 19.6.2021 19:25

Tak jistě. Jakýkoliv liberalismus má svoje negativa, ale to čemu se říká sociální liberalismus a je to spíš progresivismus, to je sebevražda. V zelenorudém dnes převládajícím extrému naprostá.

Číňané se musí tetelit radostí.