30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

SVĚT: Prognostika jako příležitost přemnohých omylů

Nezřídka i jejich značná záruka. Vážený spisovatel H. G. Wells na začátku 20. století tvrdil, že discovery of the future – objevování budoucnosti - bude stejně vědecky přesné, jako je tomu v přírodních vědách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Bílý 6.12.2012 21:29

Není důležité prognozování jak bude (lhostejno jestli dobře či zle) ale jak je!! 95% našich lidí ví, že je zle, tak jak nikdy nebylo, stát je docela rozkradenej, v kapse nemaj´ ani vindru a k tomu ještě ta předpověď, že .....

.....  průměrného občana příjde letošní Ježíšek na 28.000 Kč. Kde na to maj brát. Aby si šli zase půjčit!

P. Rada 6.12.2012 21:58

Re: Není důležité prognozování???

Pokud si kde kdo bude plést pojmy a chovat se podle toho pak je to nejrychlejší celospolečenská cesta do pekel. Od "Ježíška" dostalo lidstvo jako "půjčku" planetu plnou bohatství které ale nezůročilo jak si slibovalo a tak začíná nést důsledky.

To, že ignorovalo jako vědu a její součást prognostiku a uchrtilo se na momentální tržní zisk,  má své dopady bude je mít ještě významější později.

Kdyby si toto pan Bílí a jemu podobní (kterých na planetě jen tupě a nejen vánočně konzumuje pro konzum už několik miliard) nadělili zavčas pod stromeček dobré prognostické vize - mohl být dnešní svět lepší a nadějnější.

Jeli kolosu spotřebitelů lhostejno, že může rozhodovat o věcech příštích - a jen to má cenu - pak takovýto ryze konzumní stroj nutně spotřebuje planetu během krátké doby. Dnešní konzum - pokud by lidstvo mělo 7 miliard čechů - by si totiž pro vyrovnanost bilance žádal už skoro čtyři planety! - Viz publikace L Nátra "Příroda nebo člověk" oceněná jako nejlepší vědecká práce rektorem Univerzity Karlovi.  Což si ji nadělit pod stromeček?

http://www.kosmas.cz/knihy/164356/priroda-nebo-clovek/

M. Bílý 6.12.2012 22:12

Kdyby si pan Rada (21:58) pletl jen y / i bylo by to prima ...

A. Richter 7.12.2012 0:09

Re: Kdyby si pan Rada (21:58) pletl jen y / i bylo by to prima ...

Vy ste sprostej. Todle o největším géniovi, přispívanícim do diskuzí na NP!

.... *8-D

P. Rada 7.12.2012 1:42

Re: Kdyby si pan Rada (21:58) pletl jen y / i bylo by to prima ...

Genius by mohl být i s pana Richtera - ale chtělo by to alespon snahu začít číst - aby se ukázalo zdali je co rozvíjet. K věcem předloženým nemívá nic - jen posměšky z něj vypadávaj jak s pubertáka.

P. Rada 7.12.2012 1:39

Re: Kdyby si pan Rada (21:58) pletl jen y / i bylo by to prima ...

Podstatu prognostiky nevidím na rozdíl od Vás v gramatice.

P. Rada 6.12.2012 17:46

Poněku nekorektní článek.

Pan Ulč si vybral k argumentaci chybné předpovědi a na těch staví, jako by těch opačných nebylo. Toto samo o sobě je jen tendenčnost a autor by měl umět vysvětlit proč takto zdroje volil i když na strategickém chování je založena podstata síli lidstva.

Věc má totiž podstatnější a nezmíněný háček kterým je fakt, že pozitivní hodnotu mají z hlediska volby cest jen dobré předpovědi i když jsou činěné pravidelně s nejistotou - zatímco součastnost i když je jednoznačně zřejmá, už má s tohoto podstatného hlediska hodnotu nulovou - o minulosti nemluvě.

Další aspekt je v talentovanosti při schopnosti odhadování/prognostikování budoucna. I když se to totiž na prvý pohled nezdá, tak jsou mezi lidmi v tomto směru značné rozdíli podobně jako u hudebně nadaných a naopak.

Toto vše jakoby pro pana Ulče nebylo podstatou a tak zůstává otázkou co svým příspěvkem postaveným na jednostranostech a neznalosti problematiky vlastně sledoval?

V. Novák 6.12.2012 13:31

Jo, to REPs taky prognózovali, že vyhraje Romney.

Ti, kdo vycházeli ze skutečných a realistických výsledků průzkumů, tivěděli předem, že to bude Obama.

Ale REPs se tak zahrabali do vlastních lží, až je samotné překvapilo, že se nestaly pravdou.

P. Moravčík 6.12.2012 10:49

Jediní úspešní prognostici

sú autori sci-fi (napríklad už v sedemdesiatych rokoch predvídali ovládnutie Zeme korporáciami, ekologické katastrofy) a ak majú pravdu, tak tu naozaj hrozí kolaps civilizácie ako ju poznáme a nové temno (s moslimami navrch).

J. Tachovský 6.12.2012 11:52

Re: Jediní úspešní prognostici

No az na ty ekologicke katastrofy. Zadna opravdu velka se nestala

P. Rada 6.12.2012 18:37

Re: Jediní úspešní prognostici

Přijde na to co si pod tím pojmem kdo představuje. Historie zná řady případů kdy se ekosystémy změnily k nepoznání. Např před 65mil let nepřežilo nic hmotnějšího jak 25kg. Pokud si zvolíme jiné měřítko tak např v důsledku antropogenní činnosti změnilo nedávno Středozemní moře složení s dominantně korýšovitých na medůzovité. Pro lidstvo to zatím katastrofou není ale s hlediska této části biosféry, místního rybolovu a turistiky se o zvrat jedná a začali si to palčivě uvědomovat vedle ekologů i ti všichni, které od jisté doby obtěžují na plážích medůzy.

Jinou takovou změnou co ji máme na očích je změna našich lesů ze smrkových na listnaté - tedy celkový ústup smrků, které potřebují chladno a vlhko z našich zeměpisných šířek k severu.

Jiný aspekt je umět takovéto jevy předvídat přiřazováním pravděpodobností výskytu. k těm kůrovcem postiženým smrkům např. studie CLIMIPS. http://www.climips.cz/

Dojdeli na změnu klimatu planety v rozsahu o několik stupnů je fyzikálně opodstatněné veké ekologické katastrofy očekávat. Na jeden stupen se v našich šířkách kde naprší třeba v praze 400mm se zas celoročně odpaří o 100mm více a vzhledem k vysoké pravděpodobnosti jejich celoroční bilanční ustálenosti ale růstu přívalových a zimních co stečou pak nutně začne voda chybět. Výraznější odezvou na změnu GW ale mohou i dříve být dopady změn proudění. Jsme přece na stejné rovnoběžce jak Vladivostok, který má podstatně chladnější zimní periodu roku.... a tak postačí jen změna četnosti a časování různých typů proudění a třeba jen udržení inverzního typu zvrstvení o pár týdnů ...

Utěšovat se tím, že zatím k opravdu velké katastrofě nedošlo, je možné jen s hlediska např jedné genrace,  která si to tu chce bez výčitek ještě užít. Sám před sebou ale člověk neuteče - to už spíše se lze vyhnout krokům posilujícím pravděpodobnost výskytu vývojových změn vedoucích k nežádoucímu. Tuto volbu snad ještě trochu máme.

J. Dlouhy 6.12.2012 22:22

Re: Jediní úspešní prognostici

Daily Mail pise:

Global warming stopped 16 years ago, reveals Met Office report quietly released... and here is the chart [se nedan] to prove it

• The figures reveal that from the beginning of 1997 until August 2012 there was no discernible rise in aggregate global temperatures

• This means that the ‘pause’ in global warming has now lasted for about the same time as the previous period when temperatures rose, 1980 to 1996...

P. Rada 7.12.2012 1:58

Re: Jediní úspešní prognostici

Kousek pravdy v tom  D.M. mají. Klima se přece nikdy neměnilo a nemění jen monotoně ale bylo vždy výslednicí bilance vlivů periodických a dlouhodobých. Globální teplota je ale vypočtené číslo a trend se zas výpočtem shlazuje na min 30letá období  - podle doporučení WMO. S tím si ale už v D.M. zřejmě starost nedělají. Jejich články musí přece být především čtivé. Zkuste si projít:

http://zmeny-klima.ic.cz/

http://www.milanlapin.estranky.sk/

V. Němec 6.12.2012 8:01

Občas někdo ví co

dělat a také to udělat. Ale jen velmi občas a zvůle vyšší moci.

P. Hlosta 6.12.2012 6:40

Dík za článek

Je to vlastně povzbuzující čtení ;-))