22.3.2023 | Svátek má Leona


Diskuse k článku

SVĚT: Proč žijeme v absurdním světě?

Nezdá se vám někdy, že se svět zbláznil? Kdykoli kliknu na nějakou internetovou stránku novin, nestačím se divit. Celý ten politický rambajs v Americe i v Evropě má většinou společného jmenovatele.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brodský 16.4.2013 0:09

Re: Autor, ač euroskeptik, makroekonomii rozumí, na rozdíl od nejlepšího ministra financí Kalouska,

Vystačí si s tři a půl bilionem.

P. Vaňura 15.4.2013 21:44

Pan Mach vypočetl, že nás EU ročně stojí 200 miliard

To je možná nadasazené, JISTÉ ale je, že nesmysl, zvaný "boj proti globálnímu oteplování," do šílenosti převedený "podporou OZE" nás ročně stojí více, než 50 MILIARD. To je např. polovina ceny Temelína!!!

A pokud se z "peněz EU" financují (a z českého rozpočtu kofinancují) projekty, které by se nikdy nefinancovaly z normálního rozpočtu znamená to, že se peníze, přerozdělované přes Brusel vydávají neefektivně až nesmyslně!

P. Vaňura 15.4.2013 21:18

Tak to se pletete. Lidí lze spojit pouze na základě

společného náboženství, kultury nebo příslušnosti k národu. Vývoj v Evropě nalonec vedl k tomu, že je složena (s vyjímkou Ruska) takřka VÝHRADNĚ z národních států. Evropu lze na vyšším stupni sjednotit jen na základě společné KULTURY, protože vědomí kutlurní sounáležitosti tu bylo minimálně od počátku 20 století. A je NEMOŽNÉ sjednotit kohokoliv na základě multikulturalismu, to by mohlo fungovat možná jen pokud by takto složená společnost skončila nějakou náhodou na opuštěném ostrově a musela spolupracovat. Tím si ovšem nejsem zdaleka jist.

A ještě definujte pojem "pravicový nacionalismus."

J. Vyhnalík 15.4.2013 17:20

Re: Ale prdlajz.

Nevím, proč do toho taháte nacionalismus, to je trochu jiné téma. Tedy pokud nacionalismem nemyslíte snahu lidí podílet se na rozhodování o zákonech, které jejich životy řídí. Podílet se třeba prostřednictvím volených zástupců, ale alespoň takových, kteří chápou rozdíl mezi Jičínem a Novým Jičínem.

Je pravda, že provoz Bruselského centra financujeme a je pravda, že se tam rozhodně nešetří. I běžní poslanci si dokáží pomocí náhrad zajistit vyšší příjem než má Angela Merkel. To je jistě plýtvání. Jenže nejhorší je plýtvání, na kterém nikdo nevydělává a které se zaštiťuje obecným blahem. Porovnejte si vývoj výkonnosti evropských zemí za poslední desetiletí a možná i Vás napadne, že je někde chyba.

P. Rada 15.4.2013 16:33

Re: Výborný článek, ale..

Já naopak za tím přenášení osobní odpovědnosti které ke zmíněné svobodě patří na hlavu někoho jiného - třeba i údajně nejvyššího - vnímám nevyslovenou potřebu zbavit se nepříjemného problému.

S tou vírou je to totiž opravdu zašmodrchané a problematické od samého počátku. Neobejdem se bez ní už záhy po narození (základní víra ve svět) a i později když začnem brát rozum tak ji rádi a často zneužíváme (náboženké konflikty... ).

P. Rada 15.4.2013 16:21

Re: Svět se nezbláznil - jde jen do regrese a to kde kdo těžce nese..

Tak se o své vědomosti podělte pane Langere. Můžete třeba rozebrat, proč přestává růst tak rychle jak se jí to dařilo donedávna a jeli Vám to opravdu tak jasné nastínit i výhled dopředu.

Rád si to přečtu a třeba nebudu sám - někteří čekají jak že dopadne obchodování na burze ... - a Vy by jste si tu jasnou budoucnost nechal jen pro sebe? Zkuste mě překvapit :-)

J. Aspirin 15.4.2013 15:55

Re: Daně v Británii a Česku

A viděl jste někde statistiku (nebo něco podobného) jaká je efektivita této činnosti? Je totiž klidně možné, že tyto formy toku peněz mají právě opačný vliv - chudší a zaostalejší zůstávají chudými a zaostalými... a ti bohatí jsou stále bohatí, protože ty peníze se k nim oklikou vrátí.  

R. Langer 15.4.2013 15:46

Re: Ale prdlajz.

Vy znáte nějaké pravicové nacionalisty? Kdo by to jako měl například být?

R. Langer 15.4.2013 15:44

Re: Ale prdlajz.

Kterou pravici máte na mysli? Tu, o které lžou komununisti, že to je pravice, nebo tu, ve které se za pravici prohlašuji socialističtí levičáci jako řemen pod vedením bývalých komunistů, maoistů a jiných bývalých teroristů?

R. Langer 15.4.2013 15:38

Re: Svět se nezbláznil - jde jen do regrese a to kde kdo těžce nese..

Proč roste ekonomika v Číně, to je snad jasné každému, kdo má trochu zdravého rozumu. Že to nevíte vy, mě ovšem nijak nepřekvapuje... :-P

V. Ondys 15.4.2013 13:43

Re: :)))))))))))) Schopní všeho s neschopnými proti schopným

:)))))))) Myslím si, že zas tolik nepřeháním proti všem kavárenskejm i hospodskejm žvanilům, kteří vždy vědí, jak se mají společensky příkladně chovat :))))))) ostatní a na nepravostech jim nejvíc i zásadně vadí, že z nich mají užitek :)))) jiní.

A. Kaňka 15.4.2013 13:32

Re: Výborný článek, ale..

Otrokářsví skončilo vlivem biblické, potažmo osvícenské (pamatujete? svoboda, ROVNOST, bratrství) myšlenky, že všichni lidé jsou si rovni (před Bohem, nebo zákonem)

bibli vlastní je určitý étos vyplývající z jistého pojetí toho, co je člověk. osvícenství má tento étos v podstatě totožný, jenom neříká, že byl ustaven a zjeven Bohem, ale ž vyplývá z lidské "přirozenosti"

pomýlení nemusí být jen "zmatení zastánci relativizmu", ale i nevzdělaní zastánci zjevené pravdy (promiňte, že nadávám, ale Vy jste začal)

S. Ševeček 15.4.2013 13:29

Re: :)))))))))))) Schopní všeho s neschopnými proti schopným

Pane Ondysi, myslím, že přeháníte - ale jenom trochu.

Já to vidím tak, že zhruba 3,4 milionu těch, co pracují mimo ochranná křídla státu, mají na hrbu 2,8 milionu důchodců, 1,5 milionu státních zaměstnanců a zaměstnaců firem, co "realizují" zakázky pro stát (vč. těch, co "se starají o naše zdraví a sociální pohodu), 2,5 milionu dětí a jim na roveň postavených opčanů a někde mezi tím se motá padesát tisíc politiků fšeho druhu.

(a zhruba 50% "národního důchodu" skončí za hranicemi všedních dnů)

V. Ondys 15.4.2013 13:11

Re: :)))))))))))) Schopní všeho s neschopnými proti schopným

Pane Ševečku, za totality jsem se dobrovolně živil rukama, a tak snad něco vím o řemeslný práci, která často bolí a člověk po ní často :))))) jinejm smrdí potem, žádnej pořádnej muskej nerad rozdává cizím po projeveným úsilí, všimněte si, jak se lidi dnes při práci chmuří, ani se jim nedivím, když každý musí z toho kapesnýho živit v podstatě jednoho jenom levicovýho (vzhledem k socialistickýmu přerozdělování ve společnosti) a nestydatě náročnýho papaláše, jednoho většinou zkorumpovanýho byrokrata, jednoho státního zaměstnance, jednoho nezaměstnanýho, jednoho cikána, jednoho studenta..., :))))) celá armáda potřebných nevraživě čeká na plody jeho práce, aby se s ním rovnostářsky :)))))) podělila o jeho peníze.

V. Venc 15.4.2013 13:01

Re: Výborný článek, ale..

Ad Kaňka

Viz ad Tachovský.

"Kulturně podmíněný pojem" (?) a jakým, čím vlivem skončilo otrokářství, upalování, ...

O biblické hodnotě bez Boha asi nemůžeme hovořit, že je biblická. Vlastně můžeme, ale jenom jako zmatení zastánci relativizmu!

R. Gramblička 15.4.2013 12:58

Re: Autor, ač euroskeptik, makroekonomii rozumí, na rozdíl od nejlepšího ministra financí Kalouska,

myslíte tady?:

 "Ve skutečnosti jde o 2,5 % ze 3.533 biliónů dolarů federálního rozpočtu na rok 2013."

chcete snad říci, že amíci si na rok vystačí s 3,5 miliardou? To by se museli setsakra uskromnit. Autor to použil správně, jen vy jste z toho trošíčku zmatený

V. Venc 15.4.2013 12:54

Re: Výborný článek, ale..

Ad Tachovský

Samozřejmě jste svobodný občan, nemusíte Boha nikam tahat, ale máte potom problém: komu, čemu věřit, jakým pravidlům.

Věřit sám sobě, je sice dobré, ale potom sám jste sobě bohem nebo jinak za boha máte demokracii, humanismus, stranické ideály...a nelišíte se moc od primitivních lidí, kteří věří ve vodu, zemi, slunce, čaroděje...(a svou kulturou nejsou schopni dosáhnout pokroku a rozvoje).

A. Kaňka 15.4.2013 12:53

Re: Výborný článek, ale..

zdá se vám?

kámen úrazu je v tom, že u složitých problémů (řízení společnosti k nim patří) lze jen velice těžko poznat, které řešení je diktováno "zdravým rozumem"

autor operuje osvíceneckými pojmy jako lidská přirozenost, ve které moderní antropologie už moc nevěří. podle ní je lidská "přirozenost" kulturně podmíněný pojem

kdyby se důsledně uplatňovala prudentia, měli by v USA ještě pořád otroky a v Evropě by se upalovalo (co je považováno za neúnosně kruté, není dáno přirozeností, ale kulturou)

k panu Vencovi - osvícenské hodnoty jsou v podstatě hodnoty biblické, uplatněné do důsledků. osvícencům jenom ze záběru vymizel Bůh

P. Rajman 15.4.2013 12:47

Re: Daně v Británii a Česku

Ty daně (švádské i další)  jdou také na rozvoj zaostalé části Evropy, ke které dosud patříme.

P. Rajman 15.4.2013 12:45

Re: Ale prdlajz.

Ale kdepak, je to přesně naopak. Nacionalisté neradi připouští, že od té doby co rozbili monarchii z pohledu celkové hospodářské úrovně země ve vztahu k zbytku světa (obvzláště západním demokraciím) jim ujel vlak. 

J. Tachovský 15.4.2013 12:31

Re: Výborný článek, ale..

Ja bych do toho boha netahal. Navic je to spise fiktivni postava

P. Rada 15.4.2013 12:08

Re: Svět se nezbláznil - jde jen do regrese a to kde kdo těžce nese..

Pane Prokope a ekonomika totalitně řízená jak v Číně roste - proč? Nebo Ruská pro změnu mafiánsky řízená - proč ta roste? A čím to, že naopak takové Japonsko ještě nedávno technologická špička se zázemím kultury i disciplíny má problémy?

Nás v ČR je 10milionů a švejkujeme či tunelaříme co si pamatuji. S EU kde je kultura obvykle dále ale čítá už 200milionů nás spojuje především závislost na dovozech, klesající vývoz ale i spotřební pohodlí. Ty dovozy jdou k nám ale právě ze zemí které ještě na rozdíl od nás a nejbližšího okolí rostou a jsou proto stále obtížněji dostupné. V tom okolí ale žijí celé miliardy dnes už nesmlouvavých co mají i jaderné zbraně.

Mě odstrašovala totalitní zkušenost, nyní rozladila totálně tunelářská a konzumní zkušenost a tak jsem rád, že jsem na jedné lodi s těmi, kteří doma takovéto manýry tolik netrpí a od kterých se máme v demokratizaci pořád dost co učit.

Ke komu by se asi rád přiklonil pan Prokop? Nebo by se chtěl zabarikádovat v českém už prakticky vykutaném dolíku? To už prozíravější jsou naši domácí kmotři vzešlý s mocipánů minulých, kteří tu sice často vládnou dál neprůhledným lobingem.... ale sídlí v rájích kdesi za kopečkama či velkou louží. Že by pan Prokop snil jak ho vezmou k sobě s otevřenou náručí a něčemu ho naučí :-))?

J. Aspirin 15.4.2013 12:03

Re: Daně v Británii a Česku

Docela dobré - a vzhledem k tomu, že všechny země s vyšší mírou zdanění než my mají stejné nebo spíš větší problémy než my.... tak i pravděpodobně pravdivé.

V. Venc 15.4.2013 11:59

Výborný článek, ale..

Mám problém s předposledním odstavcem, kde autor píše o novátorské, dynamické židovsko-křesťanské civilizaci.

Domnívám se totiž, že dnešní euroatlantická společnost již nežije judeo-křesťanskou kulturou, ale mainstreamem náleží ke kultuře osvícensko-marxistické.

Dnešní společnost ztratila povědomí o Bohu. Společnost, která přestává respektovat Boha ztrácí svou perspektivu.

Výše zmíněné kultury jsou naprosto rozdílné, nejsou slučitelné nebo zaměnitelné. První je kulturou naděje a druhá, podle papeže Jana Pavla II, kulturou smrti.

Je velikou chybou se domnívat, že obě kultury mohou získat ve společnosti rovnoprávné postavení, nebo dokonce, že ho snad musí v demokracii mít. Vždy to bude pouze ta jediná z nich, která bude mít hlavní slovo. Vidíme, že vítězí osvícensko-marxistické kultura a vede společnost k relativizmu a multikulturalismu.

P. Brodský 15.4.2013 11:22

Bolševizmus byl cestou do pekel dlážděnou (občas i dobrými) úmysly

Tzv. pravicový nacionalismus je cestou do pekel dlážděnou zásadně a vždy pekelnými úmysly.

M. Prokop 15.4.2013 11:06

Re: Daně v Británii a Česku

Velmi dobré, na téma daní:

http://kdosicosi.rajce.net/Skvely_Kohout

M. Prokop 15.4.2013 11:05

Re: Ale prdlajz.

Žádná pravice není ani zde, ani v EU.  Bohužel.

Když něčemu nerozumíte, je to "nacionálně demagogické". A je toho hodně, čemu lautr nerozumíte, oni "internacionalisto".

M. Prokop 15.4.2013 11:02

Re: Svět se nezbláznil - jde jen do regrese a to kde kdo těžce nese..

Ekonomiky stagnují právě vinou oněch "pachatelů dobra". Těch, kteří chtějí (převážně ku svému prospěchu a škodě ostatních) řídit neřiditelné.

EU zvlášť odstrašujícím příkladem.

"o tom" je otoman.

P. Brodský 15.4.2013 11:02

Pokud jsem dobře informován, revitalisovala vláda USA klíčové krachující banky na rozdíl od Evropy na účet akcionářů ...

A to s takovým úspěchem, že při zpětném odprodeji soukromníkům získal stát vynaložené prostředky zpět se ziskem.

J. Aspirin 15.4.2013 10:55

Re: Daně v Británii a Česku

P. Tichý se ptá správně - ale vy mu odpovídáte dost nesrozumitelně.

V postkomunistických státech nejsou vysoké daně a také máme rovné daně. Pravděpodobně všechny tzv. vyspělé země mají daně určitě vyšší než my (např Švédsko okolo 60 procent) a ještě mají nějaké varianty progresivního zdanění. To jsou statistická fakta.

Ale to vůbec neznamená, že je to dobře a že bychom se měli po těch tzv. vyspělých státech opičit.