4.6.2023 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

SVĚT: Proč se mírumilovná většina nepočítá

Kdysi jsem znal německého šlechtice, jehož rodina před 2. světovou válkou vlastnila řadu průmyslových podniků a rozsáhlé pozemky. Jeho odpověď na otázku, kolik Němců skutečně patřilo k nacistům, je dobrým vodítkem pro pohled na fanatismus.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 29.2.2012 12:53

Re: Nedávno v německé televizi

Kluci z Mossadu jsou jedničky, od nich bychom se měli učit, jak zacházet s radikálními muslimy a nacisty, hezky zlikvidovat potichoučku, bez účasti médií, a když už tak nic nevyvrátit, ale i nic nepotvrdit, tím tu lůzu necháme v nejistotě...

H. Lukešová 29.2.2012 12:50

Re: Co se multikulturlsmu týče, souhlas.

Ano, dá se říci, že to říkáte dobře. Chudým černochům se muselo pomoci, ale ne od nevidím do nevidím, jak je to teď...Tím totiž klesá úroveň univerzitního vzdělání, když i největší magor může studovat jen na základě rasového nebo třídního původu...

V. Novák 29.2.2012 12:43

Co se multikulturlsmu týče, souhlas.

Jde o to, zda se za kulturu bere kebab, čínská opera nebo japonské tetování - a nebo faraonská obřízka, vraždy "ze cti" nebo sektářské násilí. První obohacuje, druhé e nepřijatelné a musí být eliminováno.

Positivní diskriminace má smysl jako zmírnění důsledků negativní diskriminace - pokud někdo vyrůstal v neinspirativním, obvykle chudém prostředí nebo mu bylo donedávna znemožňováno se některých činností zúčastnit (V USA ještě v 60. letech na základě rasy) - je dočasné zmírnění dopadů takové diskriminace na místě. Ale ne pro generaci, která už nic podobného nezažila! Zrovna tak mírné upřednostnění podle sociálního původu - ale samozřejmě ne dědičně "dědček byl podruh, tak já budu uplatňovat zvýhodnění chudých".

K. Křivan 29.2.2012 12:37

Re: Nedávno v německé televizi

Ano v Egyptě vyvíjeli i trysková letadla a rakety.  Mossad jim to pokazil.

V. Novák 29.2.2012 12:36

Nehodlám hájit západní média, nelžou o nic míň než ta naše.

Ovšem slušněji - třeba Independent se za své jednostranné informování o válce na Kavkaze v roce 2008 čtenářům omluvil. Dost pozdě - ale omluvil. Česká média spoléhají spíše na zapomnětlivost.

Ale zpět k Sýrii - o výsledcích referenda i účasti (přes 57%) informovaly AFP a Reuters. Dokonce i HN se na ně odvolaly.

S. Landa 29.2.2012 12:23

Re: U muslimu je i stou mirumilovnosti malicky problemecek.

Souhlasím. Našel jsem první odkaz, dávám ho "do placu".

http://www.fatwa.estranky.cz/clanky/vztahy-s-nemuslimy/zakazuje-islam-pratelit-se-s-nemuslimy_.html

J. Poláček 29.2.2012 12:15

Re: U muslimu je i stou mirumilovnosti malicky problemecek.

Ale no tak pane Lando, to je vase myslenka. Pred zapocetim jakekoliv debaty na toto tema je nutne zajistit opravdu fudovany preklad one pasaze koranu. Neupiram vam ze mate v danem smeru jiste povedomi, vetsi nez treba ostatni, ale pokud nejste arabista nebo badatel v patricnych oborech (treba jste) tak je vase interpretace na stejne urovni jako treba moje po nekolika hodinach studia arabstiny a islamu. Mozna jsem trochu nadsadil, to kam mirim je problematicke tema, ve kterem muzeme asi opravdu tezko hledat 100% jako pri debate o Newtonovych zakonech. Tam je vysvetleni jednoznacne. U vysvetlovani nabozenskych a jinych filozofickych textu je shoda, placnu, i po zaijseni presneho prekladu, mozna max tak 85%, co ja vim. Ovsem ten zbytek dava porad velky prostor spekulacim. Povazte ze se k danemu tematu muze vyjadrit mnozstvi islamskych nabozenskych predaku, jenz maji na danem svuj zajem, pak jsou tady lide co radi interpretuji jak to tehdy autor doopravdy myslel. Muzou pusobit nezavisle, ale kazdopadne kresli v mlze. , atd. Subjektivnich vlivu je zde vice. Abych nepsal ze je neco takoveho nemozne, tak navrhuji schromazdit vice "fundovanych " interpretaci vyseuvedeneho a nad tema pak vest debatu.

S. Landa 29.2.2012 12:13

Re: U muslimu je i stou mirumilovnosti malicky problemecek.

Možná by bylo fajn napsat čísla těch veršů, já si je nevybavuji, nenosím tu knihu v hlavě. Je ale pravda, že si v některých výrocích Muhammad protiřečí, většinou změna názoru následovala po nějaké události. Kupříklad se mnohokrát v Koránu píše, jací jsou křesťané kámoši a když ho později porazili v bitvě, už byl kapku kritičtější..  :-)  Neříkám že Korán je "kniha lásky a míru", ale rozhodně není nějakým "Mein Kampfem", jak je poslední dobou v módě povídat. Ve srovnání s tím, co sepsali židé, je to "jahodový puding"..

S. Landa 29.2.2012 12:05

Re: U muslimu je i stou mirumilovnosti malicky problemecek.

Přesně tak. Bohužel poslední dobou ani my nejsme lepší, chytneme se nějaké imbecility, kterou nějaký "odborník" kamsi napíše, bereme ji jako skutečnost a dle ní soudíme.. A tím svojí hloupostí pomáháme nahnat další stoupence oněm fanatikům..

H. Lukešová 29.2.2012 11:45

Re: My

No jo, mnozí z nás jsme hrdinové zde na internetu, ale kdybychom měli veřejně povstat, asi bychom takoví hrdinové nebyli, tedy někteří, nechci mluvit za jiné...

H. Lukešová 29.2.2012 11:41

Re: Prostor propotírání projevů fanatismu je.

Multikulti jako tolerance všech kultur by v jádru nebyla špatná ideologie, všichni lidé jsou si podle evropských ústav rpvni, nemůžeme se mlátit, ale prosazování práv neevropských kultur nad domácí evropskou kulturou to už je zvrhlé.

A tolerantní diskriminace, ta je špatná vždycky. Zvýhodňovat někoho pro původ, rasu, vždyť to je rasismus! Mají rozhodovat schopnosti, ne rasa, psal pan Ulč, někteří černoši jsou přijímáni na univerzity jen proto, že jsou černoši a to je chyba...

H. Lukešová 29.2.2012 11:38

Re: U muslimu je i stou mirumilovnosti malicky problemecek.

No jo, ale co znamená řada protižidovských veršů, že jsou Židé opice a prasata, že kameny budou říkat, "muslime za mnou je Žid, pojď a zabij ho", že jsou Židé největšími nepřáteli Alláha. Jak to vykládáte Vy? Jsou Židé tak zvrácení, že je Alláh spravedlivě proklel a že zaslouží zemřít?

H. Lukešová 29.2.2012 11:33

Re: Nedávno v německé televizi

A to není všechno...Nacističtí vědci vyráběli smrtící rakety, některé i s biologickými zbraněmi proti Izraeli...V Helwanu působili němečtí vědci...Nacisté svůj plán chtěli dokončit spolu s muslimy...

T. Blecha 29.2.2012 11:05

Re: U muslimu je i stou mirumilovnosti malicky problemecek.

Přesně tak to dělají ti fanatici. Vykládají si korán po svém, protože vetšina jejich věřících je negramotná tak získávají velké zastupy oddaných následníků.

S. Netzer 29.2.2012 11:00

Re: Nehodlám hájit západní média, nelžou o nic míň než ta naše.

Účast a výsledky nějakého referenda v diktatuře nemají vůbec žádnou výpovědní hodnutu. Na rozdíl od obsahu onoho "referenda" a způsobu volby.

V. Novák 29.2.2012 10:53

Nehodlám hájit západní média, nelžou o nic míň než ta naše.

Ovšem slušněji - třeba Independent se za své jednostranné informování o válce na Kavkaze v roce 2008 čtenářům omluvil. Dost pozdě - ale omluvil. Česká média spoléhají spíše na zapomnětlivost.

Ale zpět k Sýrii - o výsledcích referenda i účasti (přes 57%) informovaly AFP a Reuters. Dokonce i HN se na ně odvolaly.

S. Netzer 29.2.2012 10:41

Re: Prostor propotírání projevů fanatismu je.

Tak, a ještě si dupněte!

S. Netzer 29.2.2012 10:40

Re: Inu, i Rudé právo občas napsalo pravdu.

Věcnou námitku? Ale kdepak bych měla! To bych musela patřit k živočišnému druhu "český pravičák", jako diskutér Husák níže. Já nemám české občanství.

Dnes hlásá pravdu o Syrii IRNA a TASS, zatímco západní média už tradičně lžou.

S. Landa 29.2.2012 10:32

Re: U muslimu je i stou mirumilovnosti malicky problemecek.

Možná proto, že arabsky umím? Možná proto, že "uali" a "sadik" jsou dost rozdílná slova? Možná proto, že se sice neučím množství veršů z paměti, ale zajímám se o jejich skutečný význam a důvod jejich napsání?

Z. Kulhánková 29.2.2012 10:31

Re: Prostor propotírání projevů fanatismu je.

Multikulturalismus i pozitivní diskriminace JSOU špatné a prohnilé myšlenky.

V. Novák 29.2.2012 10:28

Prostor propotírání projevů fanatismu je.

Jen je třeba ho použít.

Multikulturalismus není špatná idea - ale je třeba definovat, co je to "kultura" a co je nepřekročitelný diktát zákona.

Positivní diskriminace taky není špatný nápad - ale musí být konkrétní, logická a omezená na ty, jimž je pomoci třeba. Musí být zrovnoprávněním možností - ne glajchšaltováním výsledků.

Jenže hlásat bezbřehá práva je TAK snadné...

V. Husák 29.2.2012 10:25

Re: V Sýrii mírumilovná většina bojkotovala bojkot referenda

jste největší kráva ve vesmíru. Ač se opakovaně prokazuje, že vaše názory a úvahy jsou téměř vždy "mimo mísu", stále píšete své hovadiny. Jste schopna se ze svých chyb vůbec poučit?

P. Zeman 29.2.2012 10:23

Re: U muslimu je i stou mirumilovnosti malicky problemecek.

Jak víte, že zrovna váš překlad je ten správný? ;-)

V. Novák 29.2.2012 10:23

Inu, i Rudé právo občas napsalo pravdu.

Třeba že Mobutu Sese Seko nebo Suharto jsou diktátoři. Že Mobutuovi pomáhá v jeho diktátorování francouzská Cizinecká legie.

Nebo že ke kandidatuře v amerických presidentských volbách je třeba mít a utratit desítky milionů dolarů. Dnes už stovky, ale to ta inflace...

Máte nějakou věcnou námitku?

K. Křivan 29.2.2012 10:22

Re: Více ovšem v Latinské Americe.

Ano, ve východním, socialistickém.  NSDAP nebo SED, obojí socialistické strany.

F. Pavlis 29.2.2012 10:09

Fanatismu

se v demokratických systémech jen obtížně čelí. Idea lidských práv, multikulturalismu a liberálních svobod dává pro kritiku podobných jevů jen malý prostor. Většina varování je označena za rasismus, nesnášenlivost a nekulturnost. Legislativa pracuje s pozitivní diskrimininací u menšin i menších než malých. Politické strany mají ve svých programech často jen populistické sliby bez náznaku myšlenky na řešení věcí, které jsou právě na stole.  Vypadá to na degeneraci politiky a jejích představitelů.  V dějinách nic nového. Budeme si to muset znovu prožít jako generace před námi.. patrně.. a žel.

S. Netzer 29.2.2012 9:57

Re: V Sýrii mírumilovná většina bojkotovala bojkot referenda

:-))))

Nádhera! Jak vystřižené z Rudého práva!

S. Landa 29.2.2012 9:50

Re: U muslimu je i stou mirumilovnosti malicky problemecek.

Máte pocit, že špatným překladem změnit význam textu a tento paskvil používat jako argument je v pořádku?

R. Langer 29.2.2012 9:38

Re: proč neoslovujeme ..

Jo, a taky je 20 let po sobě pořád dokola volit, a pak si stěžovat, že "se nic nezměnilo"... :-P

V. Novák 29.2.2012 9:38

V Sýrii mírumilovná většina bojkotovala bojkot referenda

o nové ústavě a podpořila ji. Když se to přepočítá na veškeré voliče, ústava prošla napoloviční většinou i v absolutních číslech.

Ovšem Západ podporuje křičící, bojující a terorizující menšinu a hlasování o ústavě odsoudil...