1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Martin Jahoda,autor článku 12.4.2006 15:52

Reakce na diskusi

Děkuju za příspěvky do diskuze.  Jsem přístupný i odlišným názorům, nejsem ale přístupný přihlouplému osočování bez argumentů.  s pozdravem M. J.

Ivana 12.4.2006 8:33

Velmoc

Ten autor článku si patrně vybral nejlehčí studium, které na fakultě našel. Aby tedy porozumněl problému Číny měl by tedy skutečně studovat  h i s t o r i i.(Y)

Skinner 11.4.2006 21:09

Žvásty snaživého studentíka

Vskutku trapný článeček neuměla .

Pamětník I. 12.4.2006 8:04

Re: Žvásty snaživého studentíka

Vskutku štěk do toaletní mísy

Tomas 11.4.2006 7:08

Nove IMPERIUM

Clanek pouzil mnoho faktu ,a je pravda skoro vse ,ale China ma to co kazdemu chybi , neomezena lacina pracovni sila,neomezena pravomoc nad svymi obcany ( zadni cinane v zahranici nikdy nepozadali o podporu pro mensiny) . Nema dluhy ( banky v Chine jsou nezavisle na celem svetovem bankovnim imperiu jeste naopak pujcuji USA nezanedbatelne castky ( ktere USA pomahaji udrzet kurs)

A v neposledni rade nyni jsou vlastnici AU uranove rudy ! Takze to vidim na zmenu IMPERIA smerem do Asie. At se mne to libi a nebo ne.

 

Aurelius 16.4.2006 23:17

Re: Nove IMPERIUM

...a uvedomilsis, Tomásku, ze ty US$, co Cina pujcje USA, si tisknou v Americe?

David 17.4.2006 19:16

Re: Nove IMPERIUM

V posledních letech se Čína proměnila v největšího dovozce surovin (s vyjímkou ropy, tady zaujímá 2.místo po USA) a též v největšího dovozce potravin (zejména obilí z USA, Kanady, Austrálie). To všechno potřebuje Čína pro svuj růst, ale tahle závislost je velmi nebezpečná, protože ceny surovin včetně ropy letí v posledních letech dost prudce vzhůru. Ostatně to samý platí i pro jiný země včetně USA. Pokuď se vyplní předpovědi o blížícim se ropnym zlomu, tak kdo ví co světovou ekonomiku čeká. To by asi dost zamíchalo kartami.

Jiri Janecek - USA 10.4.2006 23:35

Cina by se nemela podcenovat -

jen se je treba podivat na spickove reserch institute v USA - a kolik Phds je tam cinanu -

jak z USA

tak z Ciny

plus ten nacionalismus - a budet to technologie, ne levan pracovni sila se kterou USA bude konkurovat (a v necem jiz konkuruje - Cina kopila IBM hardware - IBM pocitac - PC je Cinsky pocitac).

A cina na skolstvi a investice ma - nema dluhy jako USA - je spise americkym bankerem na valku v Iraku/Afghanistanu. 

Joska 10.4.2006 22:58

Možný je tento scénář

Lze s největší pravděpodobností předpokládat silnou vlnu imigrace z jihovýchodní Asie a to právě z důvodů uvedených autorem. Při již prokázané agresivní ( a úspěšné!) obchodní politice přistěhovalců lze předpokládat postupné ovládnutí některých odvětví průmyslu a služeb imigranty a využívání levné pracovní síly - opět ale už nejen z Asie. Imigranti budou současně vládami evropských států vítáni, kvůli vymírání původní civilizace ( řekněme rovnou kvůli nesmyslnému důchodovému systému). Co se bude dít dál, to nevím, neboť jsem tam myslí ještě nedosáhl. Je však jasné, že Evropa už nikdy Evropou jak si ji mnozí idealizují, nebude. Vítám slovo do diskuse..

pařez 10.4.2006 18:34

Jen pro doplnění

dokládá to tezi, že demokracie  a prosperita jsou spojité nádoby a jedno druhým ošidit nelze. Protom bychom měli být ostražití vůči novodobým tržním komsomolcům, kteří rádi vydávají Čínu za vzor a nutí nás se jí přizpůsobit. Těmto lidem totiž v posledku nejde o nic jiného než o jejich sobecký ekonomický zájem bez ohledu na sociální a ekologické následky.

Kantor 10.4.2006 17:58

Stane se či nestane velmocí,

to je ve hvězdách.Jak jich je hodně, tak rychle zestárnou( jeden pracující - dva starobní důchodci);-)

www racek 10.4.2006 16:08

no, autor je student a jeho názory jsou jedním pohledem na věc, a vůbec nejsou nezajímavé

o mezích čínského růstu už bylo napsáno dost, v podstatě je čínský zázrak založen na až k prasknutí napjatých zdrojích finančních, ekologických , energetických a dopravních ... zatím je to centrálně řízená část ekonomiky schopna uřídit. panuje ovšem obava, aby se některá složka systému nedostala do problému, zejména finanční část pracuje v podmínkách kdy už standardně fungující banky hlásí bankrot či vážné potíže.

ovšem, že bude čína velmocí první či druhou do 50 let, nepochybuje už nikdo.

jinak, mám takový dojem, že autor nejprve si udělal názor a k němu vymýšlel zdůvodnění ... ale třeba se mi to jen zdá.

JJ 10.4.2006 16:13

Re: no, autor je student a jeho názory jsou jedním pohledem na věc, a vůbec nejsou nezajímavé

Bankropt je ocistny proces, ekonomice moc neuskodi. Vkladatelum ano, zalezi na tom, jak moc tvrda vlada bude. Co se tyce externich financi, tak tam ma Cina obrovsky prebytek -- ten take investuje, napriklad v mnoha zemich Afriky jsou hlavnim investorem.

JJ 10.4.2006 15:48

Jediny zaver, ktery se da vycist je to, ze

Cina nebude pro vetsinu cinanu rajem na zemi a jejich zivotni uroven bude pod zivotni urovni americanu. Ale pocet obyvatel se stejne nakonec projevi - cinanu je 4x vice. Stejne jako neni supervelmoci Svycarsko ci Rakousko, i kdyz je zivotni uroven jejich obcanu v prumeru vyssi, nez u americanu.

A ona ta prosperita US je take zcasti zalozena na otrocke praci ilegalnich pristehovalcu, kteri casto pracuji za obdobnych podminek jako cinsky delnik.

JJ 10.4.2006 15:49

Re: Jediny zaver, ktery se da vycist je to, ze

mineno vycist z argumentu uvadenych v clanku.

tygr007 10.4.2006 18:16

Re: Jediny zaver, ktery se da vycist je to, ze

Ted se to tu dost resi, podle studii vysilanych na NPR je to opravdu z velmi male casti - nelegalove udajne snizuji cenu spotrebniho kose o 1%.

JJ 10.4.2006 19:07

Re: Re: Jediny zaver, ktery se da vycist je to, ze

Diky za info

Pamětník I. 10.4.2006 15:18

banka informací

Vzhledem ke svým zkušenostem otce dcery, premiantky loni promující z jiné jazykové oblasti, si uvědomuji, že student 5.ročníku sinologie se specializací na nejnovější dějiny, je maximálně nabit čerstvými informacemi, protože jejich shromážďování věnuje mnoho hodin denně a má za sebou jistě mnoho týdnů či měsíců pobytu na místě. Dovolil bych si pochybovat o tom, že obstarožní politologové stačí denně vstřebat a vyhodnotit srovnatelné kvantum informací. Závěry jistě činí snadněji a autoritativněji, ale pochybuji, zda se mezi zde diskutujícími nachází někdo  relevantněji a aktuálněji kvalifikovaný než autor článku.

JJ 10.4.2006 15:32

Re: banka informací

Minuly tyden jsem mel v Cine nekolik obchodnich jednani s cinskou protistranou o obchodech v radech stovek milionu dolaru. Neni to sice universita, ale neco to cloveku da.

Frantisek 10.4.2006 14:22

Raj na zemi

Hura na Olympiadu!!!

Josef 10.4.2006 13:36

Já bych Čínu neřešil jako ekonomickou velmoc.

Čína v současné době za pomoci USA  je poměrně vyspělou technickou zemí. Velmi rychle se učí zvládat vyspělé technologie. Hlavně plní trhy. Na rozdíl od naší  technicky "vyspělé země", kde každá moderna je cizí záležitost. Já jenom mám vážné obavy, aby naše ekonomika "zaměstnanost lidí" se nestala vazalem této země. Co vyrobí zde u nás o něco dráž, ušetří na dopravě zboží do Evropy. Ono to začne výrobou plazmových televizorů a nakonec třeba skončí i výrobou levných bot a oděvů, ale ovšem z Čínských levných vstupních materiálů. USA se levně obouvá a obléká především díky Číně. Co to je předražená značková kvalita? Když i u nás se vyrábí značkové zboží za 8 - 10% prodejní ceny. Už i řada renomovaných firem Evropských a Japonských pochopila, že s předraženým značkovým spotřebním zbožím díru do světa neudělá. Co je mi platný kvalitní značkový spotřebič, když za pět let je to demode krám. Ten levný neznačkový co vyhazuji tolik nebolí. Službu dělá stejnou. K čemu mi jsou drahé kvalitní boty, když je za půl roku stejně vyhazuji. A tak bych mohl pokračovat donekonečna.

zdeněk 10.4.2006 15:47

Re: Já bych Čínu neřešil jako ekonomickou velmoc.

"K čemu mi jsou drahé kvalitní boty, když je za půl roku stejně vyhazuji.!" třeba proto že si neničíte nohy, a třeba vám někdy vydrží déle než půl roku. A někoho opravdu nezajímá(a nemusí to být snob) že daný spotřebič již není moderní. někoho zajímá pouze funkčnost a tu kvalitní výrobky vykazují déle než půl roku.

Josef 10.4.2006 19:43

Re: Re: Já bych Čínu neřešil jako ekonomickou velmoc.

Zjistěte si, kde vyrábí slovutná firma BATA boty a plní s nimi trhy (i naše) pochopitelně za značkovou cenu. Dnes stará záležitost - také jsem před 12 roky viděl jak vyrábí videokazety SONY ve Vietnamu. Tvrzení prodejce jak poznám originální (drahou) kazetu, ale až po rozbalení, neobstojí.

papouch 10.4.2006 21:34

Re: Re: Re: Já bych Čínu neřešil jako ekonomickou velmoc.

pokud jsou schopni (Bata, Sony...) si uhlidat kvalitu a logistiku, proc ne Vietnam?

chetgar 10.4.2006 13:28

potraviny

potravinových problémů bych se fakt nebál. i kdyby Čína úplně přestala potraviny vyrábět, nebyl by takový problém její populaci nasytit. Možná ne v pestrosti (masa by moc nebylo), ale v kvantech bez potíží - a v situaci, kdy EU stále tupě dotuje své výrobce a jejich exporty, by na tom Čína možná i vydělala (uvolnění dalších levných praovních sil pro průmyslový boom)

chetgar 10.4.2006 13:26

neúplný článek

autor má recht. jenže zapomíná na zásadní faktor, a tím je čas. Dickensova Anglie se během 100 let změnila ze zemi divokého kapitalismu, vysoké dětské úmrtnosti a děsivých pracovních podmínek na zemi, která i přes to, že byla významně angažována ve dvou ničivých konfliktech, které ji stály miliony mužů (=pracovních sil v nejlepším věku), na zemi průmyslově i sociálně vyspělou. Čínu něco podobného teprve čeká - nebude to mít jednoduché, ale ani tak složité jako dnešní rozvinuté ekonomiky. zatímco totiž Angličané, Francouzi, Němci i Američani budovali něco nového, co tu ještě nebylo, Čína (jako ostatně ve všem) si vystačí s kopírováním nebo spíše roubováním zahraničních postupů na čínské podmínky. počet obyvatel je čínskou slabinou a zároveň strategickou konkurenční výhodou, jak ekonomicky, tak politicky. Pokud se Čína nerozpadne či tam nedojde k nějakému krvavému konfliktu, bude do 100 let nejdůležitější ekonomikou světa "přinejhorším" jednou z nejdůležitějších, spolu s Indií, Evropou+Ruskem a USA(+Kanadou+Mexikem)

Jaka 10.4.2006 12:40

No, možná lze argumentům v článku leccos vyčíst,

ale jistě budou součástí vlivů, které vývoj Číny nepochybně ovlivní. Já vnímám ještě další jeden, ale jak hluboce tyto dva dohromady postihnou tuhle oblast negativně a s jakou intenzitou, nevím.

Můj argument se týká podmínky mít jen jedno dítě. Nejen, že je to bestiální "zákon" ( i když pochopitelný), ale jeho důsledky budou mít jednou hroznou sílu.

Za prvé jsou usmrcována narozená děvčátka, protože v tradicích je zplození mužského potomka více ceněno. Takže se už nyní nedostvává nevěst a mnoho mužů zůstává singl, se všemi důsledky, které se mi nechce rozepisovat.

Za druhé vyrůstají generace jedináčků se všemi negativními důsledky.

Z tohoto hlediska nevidím budoucnost až tak růžově, a když se tyhle negace sečtou s dalšímí z jiných oblastí života... kdoví.. já bych si dovolila tipnout docela drsné story.. egoismus v naprosto čiré podobě na základě levičácké morálky..

Lapil 10.4.2006 13:10

Egoismus na základě levičácké morálky?

Jak si to představujete? Levicová morálka je - říkám já - velmi a velmi kolektivní (solidarita přímo povinná), egoismus je přímo protiklad (JÁ!!! Ostatní mě nezajímá). Takže - jednotlivec manipulující kolektivem?

Nechci rýt, ptám se.

Jaka 10.4.2006 23:02

Jo, socík rozboural tradiční rodinu,

tehdy se začaly co nejdřív odkládat děti do jeslí a školek, rovněž tak se začala priorita klást na bydlení v činžácích, čímž se zničily "klanové" vztahy, čili nejméně 2 generace v jednom domě, kdy malé dítě vyrůstalo co nejvíc v láskyplném prostředí rodiny, kde se v péči střídali i doplňovali hlavně rodiče a prarodiče. Když zrovna jeden z nich neměl trpělivost, mohl jej zastoupit jiný člen rodiny. Když jeden z dospělých "ublížil", mohlo si dítko jít "postěžovat" k jinému z "klanu" a ten měl možnost to s dítkem probrat, dovést ho k pochopení vlastní chyby.

Zároveň si dítko od malička bere za samozřejmé, že jeho rodiče se "musí" starat o své rodiče. Že až ono doroste, odplatí jim to zase ono svou péčí. Tyhle vazby byly rozbity a místo odpovědnosti, což je vždy nejdůležitějším prvkem , nastoupil a neskutečně se rozvinul alibismus. Prostoupil náš život a neskutečně zkazil jeho společenskou a občanskou kvalitu. Alibismus, to je vrchol lhostejnosti.

proatom 10.4.2006 12:24

Co je ekonomická velmoc č. 1 ?

Autor neřekl definici, co považuje za ekonomickou velmoc? Je to nejvyšší absolutní HDP? To Čína zajisté dosáhne.

Je to nejvyšší průměrná životní úroveň na 1 obyvatele? Té Čína určitě nedosáhne (v nejbližších 50-100 letech). Je to výzkum a vývoj? Sice se neustále zlepšuje, ale stále je Čína v kosmickém programu a v jiných odvětvých desítky let pozadu. Nepočítám s tím, že by Čína byla základnou celosvětového výzkumu a vývoje.

Ekologické problémy se zlepší, souvisí s energetikou a Čína má ambiciózní jaderný program - 50 jaderných elektráren do roku 2030. Sociální problémy budou s prodlužováním věku dožití... Hlavní důvody pro čínský růst vidím spíše v Americe, EU, Japonska, apod.

V těchto zemích je velká osobní spotřeba obyvatel, lidem na Západě nestačí "miska s rýží", kdyby stačila, Čína by nebyla velmocí, neměla by co prodávat. Dále slabý boj EU proti dovozu falzifikátů, kopií, slabá ochranu našeho trhu před dovozem z Číny. To by se rozhodně mělo změnit. Čína není ideologicky zatížená bojem proti GMO, jaderné energii atd. což též zpomaluje a bude zpomalovat EU.