2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

SVĚT: Pohrávání se sociálním kreditem

Ve studii německého ministerstva školství a vědy se rozebírají různé scénáře možné budoucnosti. Jedna z nich hovoří o sociálním kreditu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 6.7.2021 9:31

Jo, jo Kelichbar skvělý jako skoro vždy.

P. Pepax 6.7.2021 8:48

Tento kreditní systém by měl být zaveden pro hodnocení politiků, číslo by udávalo jejich prospěšnost a smysluplnost jejich existence.

J. Jurax 6.7.2021 16:30

No, byli by vesměs v nule, případně obsahovala-li by škála i záporná čísla, pak v mínus nekonečníku.

J. Sedlář 6.7.2021 8:32

;-( Fáze č. 2 Overtonova okna: myslitelný” (denkbar), ale “v žádném případě se o něj neusiluje” (keineswegs anzustreben).

P. Milan 6.7.2021 8:25

"Boj proti pedofilii? Boj proti korupci? Boj proti rasismu? Boj proti klimatické změně? Boj, boj, boj." V EUnii se tomu říká ZACHRAŇOVÁNÍ. Tu Řecka, tu klimatu, tu jižních států po koroňáku. Zachraňování bojem proti přirozenému vývoji.

"Nebo za aktivní členství v organizaci Greenpeace." Nic nového. Za členství v NSDAP, VKS(b) nebo KSČ taky byla odměna.

D. Bowman 6.7.2021 13:34

Boj proti pedofilii je na ústupu, jak se pomalu rozšiřuje to plus za LGBTQ. Už mají vlastní vlajku a eufeministické označení Minor Attracted Person viz výzkumy jůtjůberky ShoeonHead - víc po tom radši nepátrám, abych se nenas....

J. Jurax 6.7.2021 16:40

Boj, boj ... furt se musí bojovat. Dřív to bylo o zrno, o splnění plánu, pětiletky, závěrů sjezdu ... no a teď máme cíle nové ... a jako tradičně je formálně splníme, aby byly prémie a vrchnost neřvala, kdežto ve skutečnosti na ně budeme zvysoka ... i když vždy - i dnes - se najdou stachanovci toužící po rudé vlaječce na soustruhu a benefitech z ní plynoucích ...

R. Vacek 6.7.2021 7:59

Kreditní systém tady máme už řadu let. Provozují ho finanční instituce, které na základě svých interních kritérií hodnotí klienty a dle výsledku (kreditní historie) nabídnou zvýšení kreditu nebo poskytnou půjčku za zvýhodněných podmínek.

A ten čínský systém i v dnešní elektronické době pracuje s papíry a vznikl proto, že stejně jako naše banky, tak i ty čínské potřebovaly vědět jak spolehliví jejich klienti (firmy i jednotlivci) jsou - video ve slovenštině:

https://youtu.be/1VSSeo-J4_o

V. Církva 6.7.2021 9:47

Tak v čínském kreditním systému jde přece jen o poslušnost zřízení.

Přesto jste naťuknul pravdivou věc. Samozřejmě že i tam kde je rovnost před zákonem a teoreticky rovné podmínky, skutečná rovnost není (ale ta není ani v přírodě a ani ji klasický liberalismus neslibuje).

Navíc v praxi i ta rovnost před zákonem hapruje, když přirozeně dochází ke kumulaci kapitálu. Proto je demokracie podstatnější než liberalismus. Ta dává možnost vyvažovat extrémy světa postaveného na penězích.

R. Vacek 6.7.2021 9:57

O poslušnost zřízení? Ale o tom kreditní systém v Číně (zatím) není. Straší se spíš tím, že to je proveditelné. Možná, že už dnes je řada "demokratických" zemí s kreditním systémem založeným na servilnosti vůči režimu podstatně dál než Čína.

J. Janotová 6.7.2021 10:33

Kde jsou dál než v Číně? Pravděpodobně severní Korea, ale kdo z demokratických zemí?

R. Vacek 6.7.2021 10:38

V západních zemích už řada pokrokových cenzorů dobrovolně a zadarmo sleduje zpátečníky. Těm se starají o to, aby nemohli přednášet, aby nemohli vykonávat řadu zaměstnání, často je i osobně pronásledují. Kaňka v podobě "závadného" příspěvku na sociální síti pronásleduje takového člověka celý život.

J. Janotová 6.7.2021 12:09

No, ono stačilo, aby někdo neměl "bezúhonnou pověst" a měl "šlus" i za poměrně demokratické první republiky, že? Možná na tom záleželo i daleko víc než dnes, nedovedu posoudit. Aby bylo jasno, špiclování se mi nelíbí nikdy a nikde. Jenže to, co dávám na FB, tam dávám vědomě. A čínská varianta hodlá sledovat i to, co na síť dáváme jaxsi v rámci "nutného provozu" (nákupy v e-shopu, el. bankovnictví, nákupy jízdenek, komu volám a odkud....). A tady cítím jistý, nebezpečný rozdíl.

J. Janotová 6.7.2021 10:06

Máte pravdu. Jenže nechat se prověřovat bankou není povinnost (buď si potřebné peníze půjčíte od rodiny nebo kamaráda nebo si něco prostě nepořídíte). Čínský kreditový systém nám vleze do života povinně a díky počítačům před ním nebude úniku. To, o co se bolševik snažil, ale neměl na to technické prostředky, je tady dovedeno do dokonalosti. Je dost hrůzná představa, že soubory dat už jsou k dispozici, JEN je vhodně propojit. Používáme el. bankovnictví, nákupy v e-shopech i jen užívání mobilu a PC. Zcela dobrovolně za sebou zanecháváme pěěěknou stopu. A pokud se nechceme odstěhovat do jeskyně a živit se kořínky, tak ji musíme, alespoň v nějaké míře, zanechávat.

V. Klepetko 6.7.2021 7:53

Ano, "sociální kredity" - to je cesta do totality, opět souhlasím, autore!

Pan Kechlibar je mi že všech autorů, kteří ve svych článcích programově brání svobodu, asi nejsympatičtější a názorově nejbližší: ať už se vyjadřuje k otázkám klimatické změny, migrace nebo se brání proti novým formám cenzury. A je velmi pozoruhodné a logické, že nenaskočil na populistické žvásty o "covidové diktatuře"...

Děkuji za vynikající a podnětný článek!

Z. Lapil 6.7.2021 9:38

Já toho chlapa vysloveně podezírám, že přemejšlí. A co víc - že přemejšlí přesně tak, jak bych přemejšlel já, kdybych to uměl.

Mmch - ty jeho Zapomenuté příběhy nejsou vůbec špatné.

V. Klepetko 6.7.2021 15:45

Už delší dobu se na ty Zapomenuté příběhy chystám!

A bude to i hezký dárek k přečtení pro dcery...

V. Církva 6.7.2021 10:00

Přesně tak. Zdá se že pan Kelichbar i přemýšlí, což je dnes vzácné.

I taady na diskusi je sice naštěstí menšina progresivistických dogmatiků, bohužel ale příliš těch, co se nedokážou přenést přes jiná dogmata. Někdy jen dokážou vyměnit nadávání druhým do fašistů, za nadávání do komoušů.

Zkrátka levicoví i pravicoví demagogové trochu splývají v jednu skupinu s českým názvem magoři. No boj proti "covidové diktatuře" je taky takový hadr na fanatického býka, kterému zezadu potichu řežou nožem varlata.

V. Klepetko 6.7.2021 15:47

Souhlasím!

J. Jurax 6.7.2021 16:45

Ano, pan Kelichbar i přemýšlí, což je dnes vzácné. Ovšem i potencionálně nebezpečné. Bylo dřív, je furt a jak to tak vypadá, ještě víc bude.

P. Vaněk 6.7.2021 7:39

Praktická aplikace je názorně popsána v povídce "Index vitality" od Josefa Pecinovského.

J. Vintr 6.7.2021 1:22

Němci (a s nimi prostřednictvím Bruselu i zbytek Evropy) mají zřejmě za úkol srovnat krok s Čínou, aby byla kompatibilní s čínským způsobem vládnutí.

R. Polášek 6.7.2021 1:12

Nepsaný systém kreditů byl přece způsob, jakým za komunistů vláda jedné strany ovládala lidi. Například pokud jsi byl z buržoazní rodiny, nedostal si se na vysokou. Ale v určitých obdobích strana umožnil získat kredit třeba rokem práce v dolech na Ostravsku, získal jsi kredit a potom jsi na vysokou mohl jít.

Spousta drobných kreditů byla za třeba chození na veřejné schůze KSČ, za účast na neplacených brigádách a akcích Z, za aktivitu třeba při slavení prvního máje, za práci navíc v práci atd a za spoustu dalších aktivit. Těmi kredity se buďto vyrovnávaly nějaké negativity vzhledem k režimu nebo naopak když člověk od režimu něco chtěl. Přidělit byt, koupit třeba pozemek na stavbu baráku, získat rekreaci, získat povolení vycestovat do Jugioslávie nebo i na Západ atd. Nebo se s režimem manipulovalo, sbíraly se kredity když třeba člověk chtěl získat povolení na zbraň a stát se myslivcem nebo dělat jiný koníček, na který třeba kvůli finanční náročnosti potřeboval podporu státu atd.

R. Langer 6.7.2021 5:49

No, a už je to zase v kurzu. V EU.

J. Jurax 6.7.2021 16:52

Přesně.