30.11.2020 | Svátek má Ondřej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Brož 20.5.2010 14:13

Trh je bůh

Trh je bůh. Tak mi to někdy připadá. Nemám nic proti trhu, ale je jisté, že určitá regulace zde musí být. Bez regulace  má trh vždy tendenci k romu, že provede nějakou lumpárnu viz finanční krize. Příkladem je regulace trhu v zemědělství v EU. Pokud by nebyl regulován, nadprodukce by  brzy  způsobila jeho zhroucení. Ostatně neznám jediný systém ať v neživé, či živé přírodě, který by fungoval bez regulace. Samozřejmě typ regulace formou centrálního plánování za komunismu byl exces, který se sám zahubil.

V. Kusý 20.5.2010 14:58

Re: Trh je bůh

Na jednoduché tvrzení-regulovat!  jednoduchá otázka. CO?

B. Jelínek 20.5.2010 15:20

Re: Trh je bůh

Trh = dobrovolná směna. Zaměňujete příčinu a následek - právě regulace (tady nezáleží na množství - to má vliv jen na časový posun) jsou příčinou nedostatků nebo nadbytků. Pro důkazy se vraťte o 20 let zpátky do výrazně regulovaného prostředí řízené ekonomiky. Ono bylo něčeho "akorát"? Od toho, aby nedošlo k Vámi oblíbené "nadprodukci", máme cenový mechanismus. Popřemýšlejte o tom co se asi stane, když ho budete uměle vychylovat.......pokud to není na Vás moc složité

V. Kusý 20.5.2010 15:39

Re: Trh je bůh

Však se zeptejte "regulátora" kde začít a kde skončit, co regulovat a co ne.Žádný Vám racionálně neodpoví.Ale regulovat, to se golubčikům zachtělo.

V. Brož 20.5.2010 15:45

Re: Trh je bůh

A přece se točí.

V. Kusý 20.5.2010 17:09

Re: Trh je bůh

Nemám nic proti trhu ALE?! Konečně taky "argument".

A. Novák 20.5.2010 15:27

Re: Trh je bůh

pokud to nevíte, tak finanční krize měla svůj prapůvod v regulaci. Americký vládní program "bydlení pro každého" natolik pokřivil trh s hypotékami, že se s tím svezla celá ekonomika...do kytek.

V. Kusý 20.5.2010 20:42

Re: Trh je bůh

Trh a zhroucení z nadprodukce? Když nemám odbyt, začnu vyrábět nebo pěstovat něco jiného.Ta nadprodukce byla vždy způsobena regulací v opačném smyslu.To znamená, že byli výrobci uměle motivováni.Sami od sebe by se řídili tržními zákony.A regulaci v přírodě zavedl teprve člověk!

V. Brož 20.5.2010 21:26

Re: Trh je bůh

Mýlite se, právě v přírodě můžeme sledovat neustále opakující se regulační principy. Například, když se nějaký druh přemnoží, dojde k vyčerpání jeho potravinových zdrojů a začnou se jeho stavy snižovat. Takže naopak v přírodě kontinuálně dochází k nesčetnému množství regulací. 

V. Kusý 21.5.2010 7:33

Re: Trh je bůh

Ale tím, co jste napsal, jen potvrzujete SAMOregulaci v přírodě! A tento jev v tržní ekonomice nikdo nezpochybňuje. Ale v přírodě s regulací neexperimentuje Brusel, nebo snad myslíte, že ussurijští tygři dostávají dotace na maso, když jim hrozí vyhynutí? A ta zvířata, která už vyhynula, zmizela sama, nebo působením člověka, ergo regulací? A to, k čemu v přírodě dochází, je AUTOregulace.