3.6.2024 | Svátek má Tamara


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ludva 25.2.2007 8:59

Re: Re: Kdo nechce světový jazyk ?

Vy to nechápete, esperanto je evropský jazyk, chce to jazyk přijatelný pro většinu - s prvky čínštiny, japonštiny apod., proto by na něm muselo pracovat OSN.

jízlivec 23.2.2007 6:14

Re: Re: Opravdu nejste

Japonština má dvě slabičné abecedy (hiragana a katakana), které používá současně s čínskými znaky. Všichni gramotní Japonci (čili prakticky všichni) používají to všechno. A podíl více či méně zkomolených čínských slov v japonštině by Francouze, ale i Čecha uvrhl do hluboké deprese...

exulant 23.2.2007 1:18

Re: Re: Re: Ále dou pane rado jasnovidče. . . . .

A co potom Florida? A vidite, ja zase jezdim do NYC rad a skoda ze mi to nevyjde casteji.Hlavne za kulturou. A ten babylon mi vubec nevadi, naopak mi to pripada jako ten "melting pot" co se do nej nasypalo nez se  to zacalo tavit. Ale musim priznat, ze jsem aspon zcasti ovlivnen tim ze jsem tam nemusel hledat zivobyti. Ale uz jsem slysel o tech etnickych ghetech ze tam jsou lide kteri si nevydelali na cestu ani dal na zapad a ani zpatky odkud prisli.Nic vsak nelze zevseobecnovat.

Sarka 23.2.2007 0:03

Prave -

a neni sama. latinos kteri jsou naprosto bilingualni znam dost a dost - a ne vsichni maji svetlejsi odstiny pleti ;-P

Kanuk 22.2.2007 23:59

Re: Časy se mění - dodatek

To má být odpověď na příspěvek JJ.

Kanuk 22.2.2007 23:56

Časy se mění

a s nimi dopravní značky.

1) Moji informaci o značkách v Quebecu potvrzuje i vámi citovaný odkaz na Wikipedii.

2) Jak jsem uvedl, moje informace byla z Internetu. V době, kdy jsem se díval, byly údajně červené osmiúhelníky používány jen v NSR a ČR. Bylo to někdy v 90. letech. Dovoluji si upozornit a) že dotyčný článek Wikipedie byl vytvořen v r. 2004. b) V Italii byly zavedeny červené značky až v r 1992, c) ve Španělsku až po normalisaci EU, což bylo možná ještě později, stejně tak ve Francii.

3) V ČR je červená značka v "Pravidlech silničního provozu" (nebo tak nějak) z r. 1989, tedy musela být používána již za komunistů. O připojení ČR k EU tehdy asi nebylo slechu.

J.G. Pašek 22.2.2007 23:53

Jo a chtěl jsem dodat, že ta kolegyně ovládá angličtinu . . .

J.G. Pašek 22.2.2007 23:48

Re: Pane Pasek,

Ano jsem také tak sentimentální, ale nade vše jsem praktický realista . . . . . 

Sarka 22.2.2007 23:40

Pane Pasek,

mylite se. Dama o niz mluvim je asi tak bila jako ja jsem papezova leva zadni. Ma nadherny Aztecky profil a mohla by byt vytesana do zuly. Moje pointa je v tom, ze ani o Latinos se neda generalizovat, i kdyz je pravda, ze jako subkultura v USA ma Latino menisna nejhorsi vysledky co se tyce dokoncene skolni dochazky, nezletilych a neprovdanych matek, atd. A castecne to ma co delat s falesnou "identity politics" ktera veli neakceptovat "anglo" hodnoty - tak jako jeste donedavna Afro-Americane nesmeli byt prilis "bili", tj cist, chtit studovat a uspet v praci, atd. To se doufam casem zmeni - doufam nejen pro tyto subkultury samotne, ale pro mne, moje deti a moje vnoucata.

J.G. Pašek 22.2.2007 23:36

Re: Pane Pasek, nechtel byste tohle

Šárko, ty mluvíš o "latíno" Španělech . . . . zajeď si do Mexika . . . . všechnyy důležité a nejlépe placené místa jak v obchodech, hotelech, průmyslu, školství, politice tam mají bývalí "okupanti" Mexika = bílí vysocí Španělé, což jsou dnes také Mexikánci . . . .  a obyvatelsto se tam dělí podle barvy kůže a výšky . . .  mulato lehce snědí míšenci po Španělech a na spodku sudu je to původní obyvatelstvo Mexika, mrňaví indiáni-domorodci, ze kterých tam Španělský král s papežem přišli udělat katolíky a hlavně hledat zlato a to jsou  jsou ti mrňousové ignoranti, kteří utíkají do USA přes hranice pracovat . . . . a já opravdu nejsem rasista.

A s tou tvojí kolegyní? Myslíš, že všichni Češi jsou vysocí, inteligentní s orlím nosem? Většina jsou prckové . . .

Peterka 22.2.2007 23:33

Re: Re: Re: Re: Re: Merde

Kanadská francouzština je ošklivá až hrůza . Patates a j. jsou slova italsko-španělská, ale ve Francii se stále používají běžně!!

Peterka 22.2.2007 23:24

Re: Re: Re: Re: potíže jazyků

Půlka Concordu byla  vyrobena ve Francii, druhá v Anglii -výrobci se chlubili, že jim dvojí systém měření nevadil a ty dvě půlky na sebe přesně pasovaly! ! Jinak nověvytvořená francouzská slova pro vzdělané lidi znající  latinu nedělá žádný problém.  Jsou ovšem  vytvořena i  legrační slova - graticiel - gratis a  koncovka od logiciel, ale gratte-ciel je mrakodrap! !

Sarka 22.2.2007 23:12

Re: Díky Šárko

We will always be young at heart! ;-)

Sarka 22.2.2007 23:11

Pane Pasek, nechtel byste tohle

vysvetlit me kolegyni neurolozce? Je vysoka, stihla, s orlim nosem, jeji materstina je spanelstina, jeji praprapradedecek pravdepodobne pouzival obsidianovy nuz, a silny hrbet urcite nema- zato vsak ma intelekt ktry pravdepodobne strci do kapsy celou zdejsi psi spolecnost ;-)

J.G. Pašek 22.2.2007 23:09

Re: Re: Ále dou pane rado jasnovidče. . . . .

Město New York není USA  . . . . každej pes jiná ves žvatlá po svém . . . proč tedz nezůstali tam odkud přišli když se nechtějí asimilovat a naučit pořádně anglicky? Enklávy Portorikánů, Číňanů, Italů, Židů, Poláků, Rusáků, Vietnamců . . .  proto jsem se dřel, abych se mohl co nejdříve a co nejdále odstěhovat se z té věže babylonské . . . . když tam jedeme na výlet, začne se mně dělat nevolno na George Washingtonu mostě  . . .  

Sarka 22.2.2007 23:09

Pripadne

lang n;] adj long, tall; lasting (cmp lengra, spl longest)

(Old English to modern English Dictionary, http://home.comcast.net/~modean52/oeme_dictionaries.htm)

J.G. Pašek 22.2.2007 22:57

Re: Re: Ále dou pane rado jasnovidče. . . . .

Práci kterou Latínos dělají v USA? Na to musíš být mrňavý, nízko u země a silný hřbet . . . . nechtěl bych dělat co oni dělají.  . . .  Ale ano, Španělsko, Mexiko, Francie, Anglie, Holandsko, Dánsko, Rusko, Indiáni a nevím kdo všechno v USA kdysi vlastnil nějaké to území si může přijít skusit zabrat zpátky co kdysi patřilo jejich králům a carovi . . . . ať je nějaká sranda, nicht wahr? . . . známe naše Papenheimské . . . škodolibost je přece ta nejčistší radost.

Sarka 22.2.2007 22:49

Abych poucila

"jednoho pana", tak se jedna o Old Enlish, neboli staro anglictinu, z niz se zachovaly nektere vyrazyve skotskem dialektu (skotstina jako takova, jak spravne pripomina exulant, je gaelic, a "lang" rozhodne neni gaelic)

Takze tady to mame: long n;] 1. adj lang (cmp lengra, spl lengest) tall, langsum protracted; 2. adv langsumlíce, lange (cmp leng/lenge, spl lengest) a long time; a ~ time lange (cmp leng/lenge, spl lengest)

(http://home.comcast.net/~modean52/oeme_dictionaries.htm

exulant 22.2.2007 22:37

Re: Opravdu nejste

tak mi opravte a doplnte, vy chytraku.

exulant 22.2.2007 22:35

Re: Re: anglosaske slovo lang

No jo, ale je to varieta anglictiny asi tak jako hanactina cestiny. Prapuvodni rec ve Skotsku byla gaelic, porad nekde nepatrne uzivana.

exulant 22.2.2007 22:32

Re: Kdo nechce světový jazyk ?

zeptejte se esperantistu, ti se o to snazi uz hodne dlouho.

exulant 22.2.2007 22:29

Re: Ále dou pane rado jasnovidče. . . . .

Pane Pasek, zajedte si do New Yorku a budete prekvapen jak rozsirena tam je spanelstina. I na Middle Manhatanu, a v podzemni draze ji slysite vsude.

Kanuk 22.2.2007 22:22

Re: Ále dou pane rado jasnovidče. . . . .

Pan Pašek má pravdu v tom, že Latinos je dost synonymické se spodinou. Ale myslím, že jeho souvislosti nejsou správné. Latinos jsou spodinou ne kvůli španělštině, ale kvůli svým pracovním návykům, charakterizovaným slovem "maňana", t.j. zítra. Nedělej dnes, co můžeš udělat zítra. Já bych řekl, že Latinos: USA = Muslims: EU. Akorát ti Latinos se zdají být míň militantní. Nicméně, domnívám se, že "es kommt der Tag", a Mexiko bude požadovat návrat území, která byla původně španělská, tedy celý jihozápad USA, včetně Kalifornie a Texasu. A bude to přesně ve smyslu americké teze o "sebeurčení národů", podle které hranice nemají být dány historií, ale současnou jazykovou skutečností. Dovolil bych si připomenout, že Sudetští Němci chtěli Heim ins Reich, i když v ČSR si žili pomalu jako prasata v žitě, zatím co v Reichu jedli pro nedostatek potravy umělé sádlo a Eintopfgericht.

Kanuk 22.2.2007 22:04

Auld lang syne

auld - old - starý

lang - long - dlouhý

syne - since - od (určité doby)

lang syne - nemá jednoznačný překlad, něco jako dávno. Podobná fráze v angličtině - long ago

JJ 22.2.2007 21:57

Re: Francouzská paranoia.

http://en.wikipedia.org/wiki/Stop_sign

Jinak to Vase povidani nema ani za mak smyslu.

JJ 22.2.2007 21:51

Je to jednoduche,

"Pokud by se ale váha, vliv země, civilizace, posuzovala pouhým sčítáním hlav, globální primát prozatím stále patří Číňanům."

Nepocitejte hlavy, ale soucet HDP. A nezapominejte na to, ze kdyz ma nekdo druhy jazyk, bude ve vetsine produkovat vice, nez clovek ze stejne oblasti, ktery umi jazyk jen jeden.

Zuzana W 22.2.2007 21:31

Re: Re: anglosaske slovo lang

http://en.wikipedia.org/wiki/Auld_Lang_Syne

Kanuk 22.2.2007 21:00

Francouzská paranoia.

Nejsem si jist, zda to mám správně, ale to je vedlejší. V kanadském Quebecu se na dopravních značkách "příkaz k zastavení" (nebo tak nějak) nepoužívá "stop", jako snad v celém ostatním světě (nevím, co používají ve Francii), ale "arret". A tak mimochodem, ten červený osmiúhelník se v Evropě používá jen v NSR a ČR (podle informací na Internetu). Zajímavé je, že tento vlezdozadnicismus zavedli již komančové.

Kanuk 22.2.2007 20:50

Re: Re: Re: Re: A proto

Když, tak bych prosil "l' ordinateur".

Pierre 22.2.2007 20:48

Re: Re: Merde

Pokud pokládáte mediální plky za fakta,je samozřejmě pravda na Vaší straně. Jen 2 poznámky: Nebylo to stím vstupem UK do ES trochu jinak ? Nebyla tehdy VB ve "vynikající" ekonomické kondici? A spolupráce s nepřáteli Ameriky: Poněkud neurčité, ale potom co USA provedly Francii ve Vietnamu a v Suezu, bych se jí ani moc nedivil. Každý asi nemá anglickou náturu, aby po výprasku znovu lezl svému dobrodinci někam....